Modelism - RHC Forum: 3D Hobby Shop in Europa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3D Hobby Shop in Europa Un brand cu renume in 3D

#1 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 12 July 2015 - 08:23 AM

Modelele de la 3D Hobby Shop pot fi cumparate si din Europa de acum:
http://www.aeroberti...brand=183&cat=1
Primul efect benefic de la fuziunea cu Extreme Flight.
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#2 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 July 2015 - 12:56 PM

Vezi postareaAdi-GVA, la 12 July 2015 - 08:23 AM, a spus:

Modelele de la 3D Hobby Shop pot fi cumparate si din Europa de acum:
http://www.aeroberti...brand=183&cat=1
Primul efect benefic de la fuziunea cu Extreme Flight.

Mie imi sta limba scoasa dupa Demonstrator parca ii zice. Are Jase D. Un zbor demonstrativ cu el. Sunt curios la ce pret il baga si dimensiuni.
0

#3 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 December 2015 - 09:46 AM

Incet incet au aparut si la lindinger dar nu sti pe stoc modelele noi de la EF - non 3D/acro :). Preturile insa lasa de dorit mai ales pentru trainere - 379 eur pentru un model de 1.57, e drept ca arata bestial si are si flotoare. Aripa e ciudata idea, nu stiu daca este integral din balsa, pret 159 eur si aici relative mare. Sunt curios daca or sa aiba success cu ele. In US mai mult ca sigur ca da dar in Europa ma cam indoiesc sincer.
https://www.lindinge...e-blau-gelb-arf
https://www.lindinge...elb-schwarz-arf
https://www.lindinge...-weiss-blau-arf
https://www.lindinge...a-blau-gelb-arf
0

#4 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 14 December 2015 - 09:24 PM

Eu ma intreb de unde gasesc sa cumpar un arf de la pilot-rc de 100cc sau de 60cc dar la un scor mai decent. Eu tot caut de ceva timp si am ajuns la concluzia ca sunt cam aranjate preturile intre dealerii din europa de vest. Un pic mai ieftin la unguri si in Norvegia sunt niste preturi de zic ca gata acuma imi iau, dar surpriza nu trimit colete mari. Gen uite aici un Sbach de 2.7m http://elefun.no/p/prod.aspx?v=19049. Dupa conversie rezulta in jur de 2900 de lei, doar ca ei nu trimit peste hotare colete mari oricat de mult i-ai ruga.... am incercat. Am dat mail lui Tony de la pilot-rc, mi-a raspuns greu si pana la urma m-a dezamagit. Aceeasi placa, nu trimit colete mari,sa iau legatura cu un dealer local de al lor, cand le-am zis ca nu este in Romania m-a pus in legatura cu unu de la pelikan-daniel. Care mi-a comunicat foarte entuziast ca o sa aiba in stoc la inceputu anului viitor, dar ghici ce, cutia e prea mare si nu poate livra... Dar mi-a zis ca ei au o persoana cu care colaboareaza in Romania si distribuie modele de la Pilot-rc si bla bla cat m-am saturat de invarteala. Acuma cine baga o fisa sa ghiceasca cine e reprezentatul in Romania... va dau un indiciu - vinde cu cel mai mare pret din europa sbach de 100cc ;) .

Mai vroiam sa zic ca am cumparat de la Aerobertics un Sbach de la pilot-rc de 30cc , sunt foarte seriosi si au avut multa rabdare cu mine ca am facut de vreo 5 ori solicitare de oferta la diferite modele pana m-am hotarat ... Si cu cine am vorbit pe mail a fost foarte promt si stie bine Engleza. :good:
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#5 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 December 2015 - 09:36 PM

Vezi postareaTudorL, la 14 December 2015 - 09:24 PM, a spus:

Eu ma intreb de unde gasesc sa cumpar un arf de la pilot-rc de 100cc sau de 60cc dar la un scor mai decent. Eu tot caut de ceva timp si am ajuns la concluzia ca sunt cam aranjate preturile intre dealerii din europa de vest. Un pic mai ieftin la unguri si in Norvegia sunt niste preturi de zic ca gata acuma imi iau, dar surpriza nu trimit colete mari. Gen uite aici un Sbach de 2.7m http://elefun.no/p/prod.aspx?v=19049. Dupa conversie rezulta in jur de 2900 de lei, doar ca ei nu trimit peste hotare colete mari oricat de mult i-ai ruga.... am incercat. Am dat mail lui Tony de la pilot-rc, mi-a raspuns greu si pana la urma m-a dezamagit. Aceeasi placa, nu trimit colete mari,sa iau legatura cu un dealer local de al lor, cand le-am zis ca nu este in Romania m-a pus in legatura cu unu de la pelikan-daniel. Care mi-a comunicat foarte entuziast ca o sa aiba in stoc la inceputu anului viitor, dar ghici ce, cutia e prea mare si nu poate livra... Dar mi-a zis ca ei au o persoana cu care colaboareaza in Romania si distribuie modele de la Pilot-rc si bla bla cat m-am saturat de invarteala. Acuma cine baga o fisa sa ghiceasca cine e reprezentatul in Romania... va dau un indiciu - vinde cu cel mai mare pret din europa sbach de 100cc ;) .

Mai vroiam sa zic ca am cumparat de la Aerobertics un Sbach de la pilot-rc de 30cc , sunt foarte seriosi si au avut multa rabdare cu mine ca am facut de vreo 5 ori solicitare de oferta la diferite modele pana m-am hotarat ... Si cu cine am vorbit pe mail a fost foarte promt si stie bine Engleza. :good:

Uite aici dealer pilot rc in Ungaria, te urci in masina si ti-l aduci singur - http://www.modelarst...x.php?jazyk=eng dar stiu ca livreaza in tara. Dar de ce nu Extreme Flight?
0

#6 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 14 December 2015 - 09:52 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 14 December 2015 - 09:36 PM, a spus:

Uite aici dealer pilot rc in Ungaria, te urci in masina si ti-l aduci singur - http://www.modelarst...x.php?jazyk=eng dar stiu ca livreaza in tara. Dar de ce nu Extreme Flight?


Am sarit vreo doi metri in spate, aveam boxele date aproape la maxim. Doar stiam de site-ul asta doar ca nu m-am uitat la link . :pardon:
Apropo la EF pe site au o pagina cu distribuitorii oficiali, cred ca o stii: http://extremeflight...ers_ep_41.html.
In rest nu prea mai stiu unde.

Ah si au preturi mai bune aici : http://www.rc-planes...gory/airplanes/, dar nu stiu daca livreaza pana la noi, dar dupa ce am bagat in cos un model cica era 40 de euro transportul si am completat adresa. Merita cercetat.

Aceasta postare a fost editata de TudorL: 14 December 2015 - 09:55 PM

“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 December 2015 - 10:11 PM

Vezi postareaTudorL, la 14 December 2015 - 09:52 PM, a spus:

Am sarit vreo doi metri in spate, aveam boxele date aproape la maxim. Doar stiam de site-ul asta doar ca nu m-am uitat la link . :pardon:
Apropo la EF pe site au o pagina cu distribuitorii oficiali, cred ca o stii: http://extremeflight...ers_ep_41.html.
In rest nu prea mai stiu unde.

Ah si au preturi mai bune aici : http://www.rc-planes...gory/airplanes/, dar nu stiu daca livreaza pana la noi, dar dupa ce am bagat in cos un model cica era 40 de euro transportul si am completat adresa. Merita cercetat.

De la lindinger am luat EF - au acum la reducere doua modele de top. Unul de 1.5 electric si un benzinar de 2.3.
0

#8 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 December 2015 - 12:47 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 14 December 2015 - 09:36 PM, a spus:

Uite aici dealer pilot rc in Ungaria, te urci in masina si ti-l aduci singur - http://www.modelarst...x.php?jazyk=eng dar stiu ca livreaza in tara. Dar de ce nu Extreme Flight?


Da, se urca in masina si il aduce singur din Ungaria numai ca trebuie sa mearga putin si pana la Bratislava.
0

#9 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 16 December 2015 - 05:44 PM

Vezi postareaMADA, la 16 December 2015 - 12:47 AM, a spus:

Da, se urca in masina si il aduce singur din Ungaria numai ca trebuie sa mearga putin si pana la Bratislava.

Da chiar, aseara era prea tarziu sa mai vad, sunt Slovaci. Acuma de ce nu ar putea trimite, ca doar daca ma duc cu masina sa-l ridic personal nu e gratis, cred ca ma ajunge chiar mai mult.
A mai cumparat cineva de la ei?
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#10 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 16 December 2015 - 08:27 PM

Sunt curios care ar fi in final diferenta dintre un pret decent ( cel dorit ) si maximal al vanzatorului din Romania ..
De ce intreb ... eu am dat aprox 2900 Lei pe un model de 2,2 m direct de la Tony .. cu shipping gratuit pentru ca am luat si motor ,
si canistra , si elice , si servo ..
Si pentru un model de 2,7 m nu prea cred ca este la doar 600 Euro ... sa nu fie vre-o greseala ...

P.S.

Cum am spus eu am luat direct de la Tony ... era probabil la inceput si nu avea prea multi clienti ...
Acum s-a extins si ii este mai usor sa livreze cu containerele catre dealeari .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 16 December 2015 - 08:32 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#11 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 December 2015 - 09:44 PM

Vezi postareaTudorL, la 16 December 2015 - 05:44 PM, a spus:

Da chiar, aseara era prea tarziu sa mai vad, sunt Slovaci. Acuma de ce nu ar putea trimite, ca doar daca ma duc cu masina sa-l ridic personal nu e gratis, cred ca ma ajunge chiar mai mult.
A mai cumparat cineva de la ei?


Ungurii din Slovacia 😁😁😁 nu livreaza la noi.
0

#12 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 December 2015 - 09:58 PM

Vezi postareaMADA, la 16 December 2015 - 09:44 PM, a spus:

Ungurii din Slovacia 😁😁😁 nu livreaza la noi.

Ciudat, mie mi-au zis ca livreaza, le-am dat mail acum ceva timp.
0

#13 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 December 2015 - 09:58 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 16 December 2015 - 08:27 PM, a spus:

Si pentru un model de 2,7 m nu prea cred ca este la doar 600 Euro ... sa nu fie vre-o greseala ...


De la Pilot RC in nici un caz. Poate doar second hand.
0

#14 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 December 2015 - 10:03 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 16 December 2015 - 09:58 PM, a spus:

Ciudat, mie mi-au zis ca livreaza, le-am dat mail acum ceva timp.


Poate au crezut ca esti din Bulgaria.
0

#15 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 December 2015 - 10:12 PM

Vezi postareaMADA, la 16 December 2015 - 10:03 PM, a spus:

Poate au crezut ca esti din Bulgaria.

SK :))))))))), tot aceeasi limba e pentru mine, literele erau la fel, ma uit prea repede uneori :), am crezut ca e maghiara. I-am zis ca sunt din Romania. Caut mailul cand mi-a raspuns.
0

#16 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 December 2015 - 10:23 PM

E posibil sa trimita, nu te contrazic, probabil cu comanda speciala. Pentru ca pe site Romania nu apare intre tarile in care livreaza.
0

#17 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 16 December 2015 - 10:33 PM

Eu nu vad de ce nu ar livra si la noi ca doar plata se face in avans. Transportul tot clientul il suporta. Am mai intalnit un caz dubios in polonia https://www.ef3m.pl/...owe-50-150cc/37, este un yak 54 de la pilot de 2.7 metri la aprox 850 de euro ca apropo. Prima data am cerut sa-mi zica cat ma ajunge cu transportul la un model mic, un sukhoi de 50cc de la goldwwing. Dupa ce mi-a zis ca poate si apoi ca ma costa 164 de euro transportul in final s-a sucit. Ultimul mail imi zicea , imi pare rau dar nu se poate trimite ca-i cutia prea mare. Si culmea ca am zis ok, eram dispus sa il iau si sa platesc si transportul :blink: .
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#18 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 16 December 2015 - 10:38 PM

Tocmai m-am gandit la o treaba. Ce ar fi sa facem un thread nou pentru recenzii si informatii legate de magazine de prin europa (legate de aeromodelism) . Poate sa facem si o lista, care sa se tina actualizata. De impartasit experiente, sa dam de stire cand apar reduceri si oferte. De exemplu cum e acuma, eu caut un dealer pentru modele pilot-rc, bogdan.motrici cauta pentru extreme flight ( si nu numai el) si tot asa. Am vazut ca sunt thread-uri de genul pe rcgroups, flyinggiants etc. Nu am explicat foarte amanuntit dar cred ca s-a inteles ideea.
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#19 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 16 December 2015 - 10:42 PM

Vezi postareaMADA, la 16 December 2015 - 09:58 PM, a spus:

De la Pilot RC in nici un caz. Poate doar second hand.



Eu stiu .. dar ..... :

" Eu ma intreb de unde gasesc sa cumpar un arf de la pilot-rc de 100cc sau de 60cc dar la un scor mai decent. Eu tot caut de ceva timp si am ajuns la concluzia ca sunt cam aranjate preturile intre dealerii din europa de vest. Un pic mai ieftin la unguri si in Norvegia sunt niste preturi de zic ca gata acuma imi iau, dar surpriza nu trimit colete mari. Gen uite aici un Sbach de 2.7m http://elefun.no/p/prod.aspx?v=19049. Dupa conversie rezulta in jur de 2900 de lei, doar ca ei nu trimit peste hotare colete mari oricat de mult i-ai ruga.... am incercat."
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#20 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 16 December 2015 - 10:56 PM

Oameni, sbach-ul ala e pe bune. Credeti-ma. Cu Norvegia treaba sta cam asa, ca strain poti cumpara din cate am inteles fara TVA de la ei. Pe site cand poti selecta sa vezi pretul afisat fara tva, eu la ala ma uitam. Si taxele de import sunt mai mici, intre 3 si 6%. Si acuma hai sa fim seriosi, daca Tony de la pilot-rc nu le-ar da ieftin de ce s-ar ingramadi toti sa cumpere de la chinezi.
Problema aici e ca efectiv nu vor sa trimita, le-am zis intr-o maniera cat mai diplomata ca platesc oricat ar fi transportul. Sau macar sa-mi faca o calculatie cu ce transportator vor ei. Eu am facut o simulare cu GLS si ajungea pe la 100 de euro, pentru toate trei cutiile in care vine. Parca imi face in ciuda.
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#21 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 December 2015 - 08:25 AM

Vezi postareaTudorL, la 16 December 2015 - 10:56 PM, a spus:

Oameni, sbach-ul ala e pe bune. Credeti-ma. Cu Norvegia treaba sta cam asa, ca strain poti cumpara din cate am inteles fara TVA de la ei. Pe site cand poti selecta sa vezi pretul afisat fara tva, eu la ala ma uitam. Si taxele de import sunt mai mici, intre 3 si 6%. Si acuma hai sa fim seriosi, daca Tony de la pilot-rc nu le-ar da ieftin de ce s-ar ingramadi toti sa cumpere de la chinezi.
Problema aici e ca efectiv nu vor sa trimita, le-am zis intr-o maniera cat mai diplomata ca platesc oricat ar fi transportul. Sau macar sa-mi faca o calculatie cu ce transportator vor ei. Eu am facut o simulare cu GLS si ajungea pe la 100 de euro, pentru toate trei cutiile in care vine. Parca imi face in ciuda.


Tony CRED ca este doar putin mai ieftin decat Extreme Flight , Sebart , Hangar .... modelele fiind sensibil egale ca executie si calitate si banuiesc ca
si ca pret de desfacere pe piata.

Sunt alte chinezarii la Jumatate de pret ..

De aceea greu de crezut ca un model de 2,7 m de al lui sa ajunga la pret de 2,2 fara ca dealerului sa ii mai si ramana ceva profit ....

Spre exemplu eu am vrut o canopie pentru Extra de 2,2 de la Pilot RC .. s-a deformat plexiglasul de la soare ( nu rau dar ma deranja )

Am gasit un site (http://www.chiefaircraft.com/ ) la care canopia zic ei are pret de 15 - 17 USD .... aparent POMANA la cat e de mare .
Evident m-au trimis elegant la Tony ...
La Tony costa 200 USD cu transport cu tot .... aproape 1/3 din pretul modelului in totalitate ..

Concluzie : .. posibil au gresit pretul pe site-ul respectiv si vazand ca ar da in pierdere spun ca nu livreaza ...


Poate totusi ai dreptate cu Norvegia .. nu stiu .. dar ar iesii din pretul pietii ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#22 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 17 December 2015 - 09:28 AM

Vezi postareaTudorL, la 16 December 2015 - 10:56 PM, a spus:

Oameni, sbach-ul ala e pe bune. Credeti-ma. Cu Norvegia treaba sta cam asa, ca strain poti cumpara din cate am inteles fara TVA de la ei. Pe site cand poti selecta sa vezi pretul afisat fara tva, eu la ala ma uitam. Si taxele de import sunt mai mici, intre 3 si 6%.


Norvegia nu este inclusa in UE, deci in momentul in care coletul vine in Romania vei plati TVA 24% (inclusiv la valoarea transportului) + taxe vamale.
Calculeaza pretul in varianta asta si vei ajunge la cel practicat de ceilalti dealeri din uniune.
0

#23 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 17 December 2015 - 08:38 PM

Salutare ,
pentru modele de la pilot-rc eu zic să încerci si aici :
http://www.baorcshop24.com/
Prețurile sunt cele practicate la toate magazinele din europa , unele modele am văzut că sunt la reducere cu 10%.
Merită un mail , poate livrează și în Romania , la un preț adecvat!
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 December 2015 - 08:51 PM

Pentru BaoRC, se poate intermedia livrarea, chiar daca nu vrea sa trimita in RO, avem coleg in LU care ne poate ajuta.

Chiar si de la chiefaircraft, avem si in US.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 December 2015 - 10:38 PM

Au venit si la lindinger, 3D Hobby Shop la Lindinger :D.
https://www.lindinge...ing-3col&page=1
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro