Modelism - RHC Forum: Archaeopteryx - motorizat - 260 cm anvergura - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Archaeopteryx - motorizat - 260 cm anvergura balsa

#31 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 09 July 2015 - 09:10 PM

Vezi postareaender67, la 09 July 2015 - 08:40 PM, a spus:

P.S. Cerinta asta de "construire cu cate mai putine batai de cap" se cam bate in cap in cap cu profilul HQ3. E un profil cu camber destul de mare, si se construieste greu. Nu prea poti sa il construiesti usor pe planseta, cred ca ai avea nevoie de niste "suporti" / "piloni" sub fiecare nervura,

...La acest planor pe toata lungimea BF se afla suprafete de comanda . Ma tot gandesc cum ar fi mai usor de asamblat aripile - realizate in totalitate si apoi decupate suprafetele de comanda sau suprafetele de comanda proiectate si asamblate separat .


Vezi la topicul de Evolution W la ce ma refer. Suportul asta il poti obtine usor in soft de modelare 3D, iei un plan paralel cu aripa si mai jos de ea ... practic suportii astia te ajuta sa construiesti aripa "in aer" si nu lipita de planseta...

Si trebuie sa te hotrasti ce tehnologie folosesti...


...am facut ceva similar la proiectarea si constructia aripilor pentru Quark...

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg (252.44K)
    Number of downloads: 34

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 09 July 2015 - 09:10 PM

0

#32 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2015 - 09:26 PM

Nervurile pe care le-am facut arata ca in PDF-ul alaturat: ce este cu negru este pentru taiat, ce este cu rosu / verde / albastru / magenta este pentru gravat. Am folosit mai multe culori doar pentru simplificare, pentru LaserCut iti trebuie 2 culori, una pentru taiere (negru) si una pentru gravare (rosu). Asta e o nervura dintr-un kit mai general, pe care il folosesc pentru cosntruirea diferitelor modele, de aia unele linii nu sunt taiate ci doar gravate (de exemplu pentru suprafetele de comanda optionale).
Daca nervura este in zona de flaps sau eleron atunci tai cu cutter-ul circular doua din cele 4 linii magenta... in functie de ce grosime are tipul de balama si de ce latime vreau sa fac suprafata de comanda. Daca fac o balama "light" (din 2 baghete de balsa 2x5 mm, distantate intre ele la 2 mm si lipite cu folie) trebuie sa tai doua linii alaturate. Daca fac o balama "strong" (din baghete de 5x5 mm si lipite cu folie sau panglica textila ...voi da ceva detalii despre cum fac balamalele intr-un post ulterio, ieri a fost "hinde day"...am pregatit vreo 5-6 m de balama pentru modelele in lucru) atunci dublez distanta intre liniile taiate. Cu balama "light" pot sa aleg oricare doua linii consecutive si deci pot sa aleg suprafata de comanda la 17.5%, 20% sau 22.5% (sau pe acolo). Cu balamale "strong" am numai doua optiuni nu am calculat exact dar probabil una e sub 20% si una putin peste 20%.
Uzual suprafata de comanda se face pe o distanta de in jur de 20% din coarda.

Fisiere atasate


0

#33 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 09 July 2015 - 09:29 PM

Vezi postarearenatoa, la 09 July 2015 - 07:17 PM, a spus:

Pai incepusera "pe puncte": au intrebat de nervuri, balsa, placaj chestii...

La care eu ma pregateam sa ii raspund lui Stelu ca dragoste nu se face prin carti postale :p ne stim, stie unde stau, e de la mine din urbe, stie ce imi place... :D sa continui ? :p

da da sunt in bxel vin acasa in cateva zile
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#34 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 09 July 2015 - 09:33 PM

domnu Ender 67 inteleg ca aveti cunostinte multe despre proiectare dar va rog frumos sa incercam asupra problemelor de care ne lovim pt ca de proiectare se ocupa Robert iar daca vreti sa il indrumati in vreun fel folositi in privat mesageria
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2015 - 09:57 PM

Vezi postareastelu82, la 09 July 2015 - 09:33 PM, a spus:

domnu Ender 67 inteleg ca aveti cunostinte multe despre proiectare dar va rog frumos sa incercam asupra problemelor de care ne lovim pt ca de proiectare se ocupa Robert iar daca vreti sa il indrumati in vreun fel folositi in privat mesageria

NU am cunostinte de proiectare ca nu sunt proiectant sau inginer mecanic (cu chestiile electronice e alta poveste ... am tinut si curs la facultate). Dar la mecanice sunt 0 barat, am inceput si eu de la 0 acum cateva luni. Incercam sa ii raspund PUNCTUAL la o intrebare legata de suprafetele de comanda ("La acest planor pe toata lungimea BF se afla suprafete de comanda . Ma tot gandesc cum ar fi mai usor de asamblat aripile - realizate in totalitate si apoi decupate suprafetele de comanda sau suprafetele de comanda proiectate si asamblate separat .").
Dar daca vi se pare ca poluez inutil topicul va las sa va concentrati asupra "problemelor de care va loviti" (sugestie: parca am spus ca trebuie sa le precizati punct cu punct - rezolvarea unei probleme incepe cu definirea ei clara) si eu ma duc sa lipesc flapsurile la un planor (Element 2m de la CLM-Pro) si nu va mai bat la cap sa va explic cele patru tipuri de balama pe care le-am folosit pina acum si care sunt avantajele si dezavantajele la fiecare. In fond informatia e peste tot pe internet si e gratuita...trebuie doar sa stii CE si UNDE sa cauti,
O ultima sugestie: nu redescoperiti roata, puteti sa va inspirati din structura din fotografie. E de la un planor de 3.6m, puteti sa fiti sigur ca rezista la 2.6m chior si fara d-box de compozit.
Spor la treaba!


Fisiere atasate


0

#36 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 09 July 2015 - 10:05 PM

Vezi postareaender67, la 09 July 2015 - 09:57 PM, a spus:

NU am cunostinte de proiectare ca nu sunt proiectant sau inginer mecanic (cu chestiile electronice e alta poveste ... am tinut si curs la facultate). Dar la mecanice sunt 0 barat, am inceput si eu de la 0 acum cateva luni. Incercam sa ii raspund PUNCTUAL la o intrebare legata de suprafetele de comanda ("La acest planor pe toata lungimea BF se afla suprafete de comanda . Ma tot gandesc cum ar fi mai usor de asamblat aripile - realizate in totalitate si apoi decupate suprafetele de comanda sau suprafetele de comanda proiectate si asamblate separat .").
Dar daca vi se pare ca poluez inutil topicul va las sa va concentrati asupra "problemelor de care va loviti" (sugestie: parca am spus ca trebuie sa le precizati punct cu punct - rezolvarea unei probleme incepe cu definirea ei clara) si eu ma duc sa lipesc flapsurile la un planor (Element 2m de la CLM-Pro) si nu va mai bat la cap sa va explic cele patru tipuri de balama pe care le-am folosit pina acum si care sunt avantajele si dezavantajele la fiecare. In fond informatia e peste tot pe internet si e gratuita...trebuie doar sa stii CE si UNDE sa cauti,
O ultima sugestie: nu redescoperiti roata, puteti sa va inspirati din structura din fotografie. E de la un planor de 3.6m, puteti sa fiti sigur ca rezista la 2.6m chior si fara d-box de compozit.
Spor la treaba!



Imi cer scuze pt.Stelu - va rog sa nu va suparati - Pe mine ma intereseaza tot ce vreti sa impartasiti . Mai ales tare mi-ar place sa-mi explicati tipurile de balamale . O fi informatia libera pe net insa experienta e nepretuita . Am oarecare experienta sa fac un proiect de la modelare 3D la piese pt.taiere laser insa in planoare sunt ZERO !!!...
0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2015 - 10:53 PM

NU ma supar asa usor. Ideea e ca folosesc exact aceasi energie ca sa iti explic in PM sau sa pun public in topic. Dezavantajul PM e ca poate zic o prostie si nu e renato sa imi dea un sut sa ma aduca pe calea cea dreapta :).
Cel 4 tipuri pe care le-am folosit sunt:
- balama facuta cu folie (similar cu cea cu scoci lipit pe intrados si extrados)...cea mai simpla de realizat, rezista bine, e destul de estetica dar e pentru "lenesi"
- balama facuta cu folie in X (daca te uiti pe topice poate gasesti o explicatie mai detaliata...se iau doua baghete alaturate si se lipesc fisii de folie /scoci alternativ stanga jos-dreapta sus / stanga sus -dreapta jos ).. se face mai greu dar are o mare mobilitate (+/- 90 grade)
- balama facuta "clasic" ...vezi ca am intr-un topic o poza cu un stabilizator vertical facut cu o astfel de balama; se ia un tub de plastic sau carbon de grosime 3 sau 4 mm si se taie in bucati de lungime medie (3,4 sau 5 cm de exmplu); bucatile se lipesc alternativ aliniate pe cele doua baghete (prima bucata pe bagheta din stanga, urmatoare pe dreapta si alternezi); axul de rotatie e facut cu un fir de nylon mai gros sau tija sau tub de carbon (cu diamentrul exterior mai mic putin decat cel interior al primului tub). E ceva mai laborioasa metoda dar e eficienta (poti avea mobilitate +/- 90 de grade).
- metoda pe care o folosesc acum e cu balama textila. Poti gasi ceva explicatii si pe www.charlesriverrc.org (BubbleDancer al lu Drela) dar eu folosesc ceva mai simplu.
Balamalele "light" sau inguste: doua baghete de balsa 2x5mm, pozitionate vertical, distantate intre ele la 2 mm sa zicem(temporar folosesti 2 platbande de carbon 1x4 au 1x5 mm). Peste ele lipesc o panglica textila de latime 6 mm luata de la mercerie. Adezivul folosit nu este critic, caam ce ai prin trusa (am folosit si o mesa de adeziv pentru tivuri luata de la mercerie, am folosit si aracet, in ultima vreme folosesc un adeziv gen prenadez transparent cum e Bison sau Uhu Hart). NU folosi CA pentru ca se impregneaza in panglica si devine prea rigida. Pentru flapsuri se pune cu partea testila in jos: asa ai mobilitate de vreo 10 grade in sus si de 90 de grade in jos. Toata grosimea balamalei e de 6 mm, daca vrei "farmacie" la profil mai dai un pic cu rindeaua sa fie in panta dar nu se intampa nimic rau daca lasi baghetele asa cum sunt.
Balamalele mai late le fac similar: ca "substrat" iau 2 baghete 2x5 mm puse ORIZONTAL si distantate intre ele cu 1.5 sau 2 mm. Pentru asta pun pe planseta un scoci de hartie cu lipiciul in sus, pun pe el o tija de carbon sau teava de carbon sau alama de 1.5 sau 2 mm, pun baghetele de o parte si de alta. Lipesc o panglica de latime 12 mm (depinde ce gasesti, sunt unele mai fine stravezii sau unele mai groase...depiinde daca vrei o balama mai finuta sau una mai de heavy duty) cu adeziv. Dupa ce am lipit panglica deasupra mai pun o tija de distantiere, si inca doua baghete. Daca vrei sa faci balamaua pentru un stabilizator orizontal pui deasupra doua baghete 2x5 mm. Pentru flapsuri sau eleroane pun doua baghete diferite (de exmplu 3x5 si 5x5 sau ceva de genul asta). Ideea e ca inaltimea totala (nu uita de baghetele de "substrat" de grosime 2 mm) sa iti permita profilarea (cu rindeaua de balsa, sau cu slefuitorul) conform profilului nervurii in zona de decupare pentru balama. In general pentru flapsuri pun tija de distantiere de 2 mm (asta imi permite o cursa in jos de 90 de grade) daca e un eleron folosesc distantier de 1.5 mm. Daca nu e de ajuns cursa fac o tesire la 45 de grade a muchiilor din interior (cele dinpre partea textila) cu rindeaua de balsa sau cu un cutit Exacto.
Daca nu ai snur sau panglica de mercerie poti folosi o fasie de pinza (de preferat un material mai gros de la un stor sau chir materila folosit la umbrele).
O ultima sugestie: pentru evitarea torsiunii suprafetei de comanda e bine sa folosesti urmatoarea smecherie: in bucatica de nervura triunghiulara (capatul nervurii) dai o gaura de 3 mm tangenta la latura mica pe mijloc (practic nervura pentru eleron sau flaps e un tringhi dreptunghic cu latura mica de vreo 4-5-6 mm si cea mare de vreo 3-4-5 cm...). In gaura respectiva pui un tub de aluminiu sau carbon cu diametrul de 3 mm (eu am folosit si tije de fag de 3 mm luate de la Hornbach). Practic poti monta flapsul sau eleronul pe planseta pe tubul sau tija de 3 mm (la BF eu folosesc platbanda de carbon de 3x1 sau 4x1 sau chair 3x0.5 mm) si apoi sa lipesti totul pe balamaua deja montata la resturile de nervuri.
Balamalele textiel se fac foarte usor si au cele mai bune rezultate: rezistenta, mobilitate, aspect. In paranteza fie spus, eu credeam ca ma pricep la facut balamale (facusem deja prin primele 3 metode) pina mi-a picat in mina un Pulsar nou. Daca n-ai vazut balamalele perfecte de Pulsar, distantate perfect, elastice (de zici ca poti sa canti la dramba la stabilizatorul ala)....atunci n-ai vazut inca nimic. Nu zic virgula ca balamelele mele textile au calitatea de la Pulsar (mai am de lucrat la aspectul ala de elasticitate, sa ii dau un bobarnac si suprafata de control sa oscileze) ... dar macar functional si estetic sunt pe aproape.
Asta e aproape tot ce stiuin materie de balamale, multumesc daca ai avut rabdarea sa citesti. Sper sa fac un topic dedicat in curand (saptamina asta).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 July 2015 - 10:54 PM

0

#38 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 09 July 2015 - 11:01 PM

N-am priceput prea bine cum faci. N-ai niste poze sa pui, pana gasesc despre alea de Pulsar?
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#39 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2015 - 11:15 PM

Daca ai rabdare 10 minute si nu te culci descar pozele din SD card, le scalez si pun cateva aici.
0

#40 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2015 - 11:27 PM

- scoci
- peste scoci tija de distantiere, si lipita de tija cele doua baghete
- peste se lipeste snurul
- peste pui o alta tija si lipesti alte 2 baghete (fie sectiune 2x5 mm ca in cazul de fata pentru stabilizator orizontal, fie de exemplu 5x5 mm sui 4x5 mm ca sa ai de unde sa scoti cu rindeaua sau slefuitorul o sectiune in panta de la 6 mm la 4 mm ).
Din pacate nu am facut poze in timp ce faceam balama pentru flaps /eleron, dar e aceasi chestie, depinde ce "felie" pui in stratul superior al sandwichului.
Ca de obicei, ordinea in care apar pozele NU este cea in care le-am atasat...dar va prindeti voi.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  2.JPG (138.76K)
    Number of downloads: 56
  • Fisier atasat  4.JPG (135.71K)
    Number of downloads: 51
  • Fisier atasat  3.JPG (135.71K)
    Number of downloads: 55

Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 July 2015 - 11:28 PM

0

#41 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2015 - 11:30 PM

si rezultatul final e cam asa (ca tot ii placeau lui Renato chestiile "transparente" la planoare) :)
Daca vreau sa rigidizez un pic articulatia sau sa o fac mai rezistenta ii mai dau o pensula de aracet diluat pe tesatura...nu trebuie sa ii dai in ambele parti pentru ca e imbiba indeajuns.
Asa devine si un pic elastic (nu chiar "dramba"). Mai studiem chestia cu elasticitatea.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  5.JPG (106.88K)
    Number of downloads: 42

Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 July 2015 - 11:32 PM

0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2015 - 08:48 AM

La mine sta cam de mult pe lista de asteptare balamaua de silicon...
Pe dincolo cine a incercat-o a uitat de restul... chiar m-au facut curios...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2015 - 09:14 AM

Nu ar fi asta destul de apropiata de ce vreti voi ? :unsure:
Aripa pseudo-eliptica, ducand la un lonjeron aparent "curbat" spre spate, si nervuri frontale in diagonala, cum am sugerat ca imi plac mie.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 July 2015 - 09:15 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 July 2015 - 10:14 AM

Vezi postarearenatoa, la 10 July 2015 - 08:48 AM, a spus:

La mine sta cam de mult pe lista de asteptare balamaua de silicon...
Pe dincolo cine a incercat-o a uitat de restul... chiar m-au facut curios...


Daca te uiti cu atentie la ultima poza vezi ca tesatura din panglica este foarte fina ( e mai mult o mesa) ... in mod intentionat. Urmeaza sa experimentez "rigidizarea flexibila" prin aplicare de:
a. aracet diluat
b. prenadez
c. o pelicula fina de silicon
Deocamdata nu am silicon, poate trag azi o fuga la Kauflandul de vizavi si gasesc acolo si va spun care sunt rezultatele.
Dar ideea e ca se face foarte usor balamaua (10 minute daca ai baghete deja taiate, 15 minute daca trebuie sa le tai cu cutterul circular din placi de 2 mm).
Ar fi trebuit sa vezi ce figura a facut vanzatoarea de la mercerie cand i-am cerut cate 5 m din fiecare tip de panglica pe care il avea ... mai eram si cu pisica in cos ca veneam cu ea de la tratament :).


0

#45 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3370
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 10 July 2015 - 11:10 AM

se poate folosi silicon universal si diluat cu nitro ,alt silicon sialt diluant nu functioneaza sigur .acel silicon lichid se poate pensula .
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2015 - 12:08 PM

Eu stiu de cel de acvarii, dar nu pentru impregnare, ci balamaua in sine este silicon integral

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 10 July 2015 - 12:34 PM

Vezi postareaender67, la 09 July 2015 - 10:53 PM, a spus:

NU ma supar asa usor. Ideea e ca folosesc exact aceasi energie ca sa iti explic in PM sau sa pun public in topic. Dezavantajul PM e ca poate zic o prostie si nu e renato sa imi dea un sut sa ma aduca pe calea cea dreapta :).
Cel 4 tipuri pe care le-am folosit sunt:
- balama facuta cu folie (similar cu cea cu scoci lipit pe intrados si extrados)...cea mai simpla de realizat, rezista bine, e destul de estetica dar e pentru "lenesi"
- balama facuta cu folie in X (daca te uiti pe topice poate gasesti o explicatie mai detaliata...se iau doua baghete alaturate si se lipesc fisii de folie /scoci alternativ stanga jos-dreapta sus / stanga sus -dreapta jos ).. se face mai greu dar are o mare mobilitate (+/- 90 grade)
- balama facuta "clasic" ...vezi ca am intr-un topic o poza cu un stabilizator vertical facut cu o astfel de balama; se ia un tub de plastic sau carbon de grosime 3 sau 4 mm si se taie in bucati de lungime medie (3,4 sau 5 cm de exmplu); bucatile se lipesc alternativ aliniate pe cele doua baghete (prima bucata pe bagheta din stanga, urmatoare pe dreapta si alternezi); axul de rotatie e facut cu un fir de nylon mai gros sau tija sau tub de carbon (cu diamentrul exterior mai mic putin decat cel interior al primului tub). E ceva mai laborioasa metoda dar e eficienta (poti avea mobilitate +/- 90 de grade).
- metoda pe care o folosesc acum e cu balama textila. Poti gasi ceva explicatii si pe www.charlesriverrc.org (BubbleDancer al lu Drela) dar eu folosesc ceva mai simplu.
Balamalele "light" sau inguste: doua baghete de balsa 2x5mm, pozitionate vertical, distantate intre ele la 2 mm sa zicem(temporar folosesti 2 platbande de carbon 1x4 au 1x5 mm). Peste ele lipesc o panglica textila de latime 6 mm luata de la mercerie. Adezivul folosit nu este critic, caam ce ai prin trusa (am folosit si o mesa de adeziv pentru tivuri luata de la mercerie, am folosit si aracet, in ultima vreme folosesc un adeziv gen prenadez transparent cum e Bison sau Uhu Hart). NU folosi CA pentru ca se impregneaza in panglica si devine prea rigida. Pentru flapsuri se pune cu partea testila in jos: asa ai mobilitate de vreo 10 grade in sus si de 90 de grade in jos. Toata grosimea balamalei e de 6 mm, daca vrei "farmacie" la profil mai dai un pic cu rindeaua sa fie in panta dar nu se intampa nimic rau daca lasi baghetele asa cum sunt.
Balamalele mai late le fac similar: ca "substrat" iau 2 baghete 2x5 mm puse ORIZONTAL si distantate intre ele cu 1.5 sau 2 mm. Pentru asta pun pe planseta un scoci de hartie cu lipiciul in sus, pun pe el o tija de carbon sau teava de carbon sau alama de 1.5 sau 2 mm, pun baghetele de o parte si de alta. Lipesc o panglica de latime 12 mm (depinde ce gasesti, sunt unele mai fine stravezii sau unele mai groase...depiinde daca vrei o balama mai finuta sau una mai de heavy duty) cu adeziv. Dupa ce am lipit panglica deasupra mai pun o tija de distantiere, si inca doua baghete. Daca vrei sa faci balamaua pentru un stabilizator orizontal pui deasupra doua baghete 2x5 mm. Pentru flapsuri sau eleroane pun doua baghete diferite (de exmplu 3x5 si 5x5 sau ceva de genul asta). Ideea e ca inaltimea totala (nu uita de baghetele de "substrat" de grosime 2 mm) sa iti permita profilarea (cu rindeaua de balsa, sau cu slefuitorul) conform profilului nervurii in zona de decupare pentru balama. In general pentru flapsuri pun tija de distantiere de 2 mm (asta imi permite o cursa in jos de 90 de grade) daca e un eleron folosesc distantier de 1.5 mm. Daca nu e de ajuns cursa fac o tesire la 45 de grade a muchiilor din interior (cele dinpre partea textila) cu rindeaua de balsa sau cu un cutit Exacto.
Daca nu ai snur sau panglica de mercerie poti folosi o fasie de pinza (de preferat un material mai gros de la un stor sau chir materila folosit la umbrele).
O ultima sugestie: pentru evitarea torsiunii suprafetei de comanda e bine sa folosesti urmatoarea smecherie: in bucatica de nervura triunghiulara (capatul nervurii) dai o gaura de 3 mm tangenta la latura mica pe mijloc (practic nervura pentru eleron sau flaps e un tringhi dreptunghic cu latura mica de vreo 4-5-6 mm si cea mare de vreo 3-4-5 cm...). In gaura respectiva pui un tub de aluminiu sau carbon cu diametrul de 3 mm (eu am folosit si tije de fag de 3 mm luate de la Hornbach). Practic poti monta flapsul sau eleronul pe planseta pe tubul sau tija de 3 mm (la BF eu folosesc platbanda de carbon de 3x1 sau 4x1 sau chair 3x0.5 mm) si apoi sa lipesti totul pe balamaua deja montata la resturile de nervuri.
Balamalele textiel se fac foarte usor si au cele mai bune rezultate: rezistenta, mobilitate, aspect. In paranteza fie spus, eu credeam ca ma pricep la facut balamale (facusem deja prin primele 3 metode) pina mi-a picat in mina un Pulsar nou. Daca n-ai vazut balamalele perfecte de Pulsar, distantate perfect, elastice (de zici ca poti sa canti la dramba la stabilizatorul ala)....atunci n-ai vazut inca nimic. Nu zic virgula ca balamelele mele textile au calitatea de la Pulsar (mai am de lucrat la aspectul ala de elasticitate, sa ii dau un bobarnac si suprafata de control sa oscileze) ... dar macar functional si estetic sunt pe aproape.
Asta e aproape tot ce stiuin materie de balamale, multumesc daca ai avut rabdarea sa citesti. Sper sa fac un topic dedicat in curand (saptamina asta).






Multumesc pt.informatii !!!....am de gand sa le incerc pe toate ( pe bucatele de balsa ) pana ma decid ce sa pun la eleroanele Quark-ului meu ...
0

#48 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 10 July 2015 - 12:46 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 July 2015 - 09:14 AM, a spus:

Nu ar fi asta destul de apropiata de ce vreti voi ? :unsure:
Aripa pseudo-eliptica, ducand la un lonjeron aparent "curbat" spre spate, si nervuri frontale in diagonala, cum am sugerat ca imi plac mie.


Ba da !!!....am sa proiectez asa primele doua tronsoane de aripa - lonjeron drept ( chiar daca nu va "calca" pe zonele de grosime maxima a profilului ) si cu nervuri in diagonala catre BA ....
0

#49 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 July 2015 - 12:59 PM

- balama pentru flaps (cu distantier de 2mm intre baghete) in pozitia maxima superioara
- ...si la 90 de grade in jos
- balama ingusta (montata in segmentul central de la element 2m de la CLM-Pro) la 90 de grade
- ... si vedere de sus
- ... si ceva detalii de constructie (lonjeron de balsa placat cu platbanda de carbon si matisat cu fir monofilar de 0.1 mm, nervurile sunt lipite de lonjeron cu"suporti" din bagheta 2x2 mm prelucrate cu freza cilindrica pentru a face un racord tip "sfert de cerc")
- ... si "smecheria" pentru minimizare torsiune .. .asta e flapsul de Element 2m ce trebuie lipt de balama
- balama pentru eleron (cu distantier 1.5 mm intre baghete) pozitia normala
-...si la limita superioara
- ... si cea inferioara
- cele trei tipuri de panglica folosite: cea ingusta de 6 mm pentru balama ingusta (vezi foto de la Element 2m), si cele de latime 12 mm: cea neagra e mai "plina" si o folosesc in mod curent (balama "heavy-duty"), cea crem e mai fina si cu asta vreau sa incerc sa pun deasupra un strat fin de silicon

Fisiere atasate


0

#50 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 July 2015 - 01:14 PM

Vezi postareapccdtk, la 10 July 2015 - 12:34 PM, a spus:

Multumesc pt.informatii !!!....am de gand sa le incerc pe toate ( pe bucatele de balsa ) pana ma decid ce sa pun la eleroanele Quark-ului meu ...

Poti sa uiti de primele 3 : fie nu sunt estetice...sau nu sunt rezistente....sau necesita prea multa manopera (uneori chiar toate 3 dezavantajele, de exmplu balamalele in X).
Iti recomand numai balamalelel textile, din explicatiile din text si pozele pe care le-am pus ar trebui sa ai o idee cum se fac. Poate nu am fost ffoarte clar, platbanda sau tijele sau tuburile de carbon folosite ca distantier sunt puse TEMPORAR, ca sa mentin fixa distanta intre baghete in timpul lipirii. si din ce am experimentat o distanta de 1.2-1.5 mm e deajuns pentru eleroane, pentru flapsuri e buna cea de 2 mm. Iar mobilitatea o poti vedea in poze, cam +/- 30 de grade sau chiar mai mult pentru eleroane si +15 / -90 pentru flapsuri.
Am mai facut o balama mai groasa cu 4 baghete de sectiune 5x5 mm, aceasi tehnologie cu panglica, distantier 2 mm pentru stabilizatorul vertical ceva mai gros (10 mm) pentru un planor mai mare si la care cele 2 servo pentru profundor si directie vor fi montate in stabilizatorul vertical. Cand va fi gata stabilizatorul promit sa pun o poza...



0

#51 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 July 2015 - 01:46 PM

Am verificat acum calitatea finala a balamalelor facute ieri (ieri a fost "hinge day", prefer sa fac o cantitate mai mare de balamale odata...ieri am facut vreo 9 m) si nu mai e nevoie de nici un silicon. Poate voi incerca totusi pe o balama pentru flaps facuta cu panglica fina (cea crem). Toate balamalele sunt elastice, gen Pulsar, mai mult cele pentru eleroane (distantier 1.5 mm). Smecheria a fost sa intind adezivul ce a iesit din bagheta intr-un strat subtire in momentul in care am scos tija-distantier. Trebuie mare atentie la pozitionarea baghetelor (eu am folosit ultima bagheta de 2x5 mm ca sa aliniez cele doua baghete puse una peste alta, apoi am pozitionat tija-distantier, apoi ultima bagheta). Dupa un interval rezonabil de timp trebuie scoase cu grija tijele-distantier si atunci poti sa intinzi adezivul (chiar sa mai adaugi un pic) pe materialul textil din fanta sau sa pensulezi cu aracet diluat.

Asta e metoda ender67 de facut balamale in 15 minute ... spor la treaba.
0

#52 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 10 July 2015 - 02:04 PM

Vezi postareaender67, la 10 July 2015 - 01:46 PM, a spus:

Asta e metoda ender67 de facut balamale in 15 minute ... spor la treaba.


Foarte tare, simplu si eficient :drinks:

Am totusi o mica retinere din cauza pozei 9(cum a postat-o forumul), respectiv IMG_0027.JPG.
Pare acolo ca a urcat toata suprafata de comanda in sus, adica balamaua e prea lata si permite un joc al intregii suprafete.
Cred ca reduse distantierele sub 1 mm si putin slefuite la 45 de grade canturile eleronului si dispare acest joc, care poate deveni flutter in zbor :good:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#53 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 July 2015 - 03:33 PM

La capete distanta intre baghete e un pic mai mare ...nu pentru ca baghtetele nu au fost aliniate corect dar am maii tras de ele ca pot apuca tija de distantiere atunci cand am scos-o. Si poate vine si de la lipire...in momentul in care pun adeziv pe bagheta automat imi pica un guguloi mai consistent la capat, deci un strat mai gros de lipici si care se usuca mai greu, iar cand scot tija se distanteaza un pic. Oricum balamalele le fac de 1 m...dar din care folosesc efectiv 95 de cm la segmentul central si 70 sau 90 cm la "urechi". Poate ar fi o solutie sa micsorez distanta si sa fac tesitura la 45 de grade ....dar nu aveam o tija de carbon mai subtire in stoc.
In orice caz ... reteta de baza o aveti. Urmeaza fine tuning experimental.
0

#54 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 24 February 2017 - 12:11 PM

Salutare tuturor revin in forta cu planorul sper sa pot pune cateva poze mai pe seara si astept cu drag cateva sfaturi pentru echipare servo
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#55 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 31 January 2020 - 09:36 PM

Salutare Mesteri postez cateva poze si daca aveti buna vointa in a ma ajuta cu sfaturi multumesc
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#56 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 31 January 2020 - 09:51 PM

sa incepem...
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#57 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 31 January 2020 - 10:00 PM

am reusit sa le pun in ordine cat de cat

am multe necunoscute

Fisiere atasate


Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#58 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 31 January 2020 - 10:06 PM

problema 1 imi va trebuii o masa putin mai mare
2 trebuie sa acopar planul
3 cu ce lipesc balsa de carbon
4 mi se pare foarte firav

Cum as reusii sa ii verific o rezistenta cat de cat inainte de ansamblare iar aici ma gandesc in a modifica nervurile cu hardbalsa
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#59 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 31 January 2020 - 11:09 PM

si ar mai fi o mica problema sunt aproape trei ani de cand a fost inceput proiectul asa ca voi avea ceva batai de cap
Va rog nu va sfiiti cu sfaturile ,eventual cu o planificare de lucru cum sa incep si pasii care trebuie sa ii urmez (este ceva timp de cand nu am mai lipit )
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 February 2020 - 09:44 AM

Ai uitat sa precizezi cea mai importanta idee, ca in astia trei ani te-ai ingrasat un pic, asa ca va trebui sa il faci mai mare ca sa te duca :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro