Modelism - RHC Forum: Construire elicopter RC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Construire elicopter RC

#1 Useril este offline   ~Laur~ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25-June 15

Postat 27 June 2015 - 04:24 PM

Buna ziua, as dori daca poate ca cineva sa-mi ofere cateva informatii cu privire la cunstruirea de la 0 a unui elicopter. In principiu as vrea niste indrumari sau ceva materiale cu care sa ma familiarizez cu modul de construire a acestuia. M-ar interesa mai mult partea mecanica, de cea electronica o sa ma ocup dupa ce imi fac idee cu ce se " mananca elicopterele ".

Deasemenea m-ar mai intersa cum sa aleg motorul, elicea ( sau eliciile ), cum sa fac sistemul de ghidaj... is multe chestii de facut si de invatat la el asa ca as vrea sa le iau cu incetinitorul, dat fiind faptul ca sunt incepator in partea asta... ( cateva notiuni vagi am, dar doar atat ).

Partea de control cel mai probabil o sa o fac cu ajutorul unui telefon cu android... Sper sa ma puteti ajuta cu ceva link-uri, carti online...

Multumesc !!!

Aceasta postare a fost editata de ~Laur~: 27 June 2015 - 04:25 PM

0

#2 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 June 2015 - 05:31 PM

Pai sunt extrem de multe poze pe net cu diferite detalii despre elicoptere , ca si materiale , se poate folosi plastic , aluminiu ...
Referitor la comanda cu tel cu android , cred ca aveti cunostinte in domeniu , as fi su eu interesat sistemul de receptie control cum il faceti ?
Depinde cam la ce clasa dorit sa ajungeti cu constructia lui , eu zic asa , aveti nevoie de un cnc , fibra carbon pentru frame , un strungulet , filiere , tarozi pentru linkuri .
Ce sa zicem , mai aveti nevoie de spor .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#3 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 28 June 2015 - 07:55 PM

Un elicopter este suficient de complex si daca il cumperi kit si sa il asamblezi tu, ca sa faci unul complet de la zero, fara experienta anterioara pot spune ca este imposibil. Chiar si cu experienta, sa faci de la 0 este foarte greu.
Din ce am vazut eu pe forum, ionel este singurul care face elicoptere aproape de la zero, vezi un thread aici: http://www.rhcforum....e/page__st__630

Insa de ce spun aproape de la zero, pentru ca desi face un design cu totul nou iar elicopterele lui sunt intr-adevar unice, se foloseste componente de la diferite modele cat si facute de el pe cnc.
Costul unui astfel de elicopter se ridica mult peste unul nou de firma. Iar cat despre comanda cu android, daca nu vorbesti de heli micro, nici sa nu te gandesti, desi nu vad cum poti inghesui un arduino pe un micro heli.

Aceasta postare a fost editata de Mishu-Ptm: 28 June 2015 - 07:57 PM

Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2015 - 09:09 PM

De ce vrei sa construiesti un elicopter ?


Vezi postarea~Laur~, la 27 June 2015 - 04:24 PM, a spus:

Buna ziua, as dori daca poate ca cineva sa-mi ofere cateva informatii cu privire la cunstruirea de la 0 a unui elicopter.

0

#5 Useril este offline   ~Laur~ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25-June 15

Postat 04 July 2015 - 01:27 AM

In primul rand, imi cer scuze ca nu am avut timp sa mai intru pe forum, am fost prins cu ceva examene... in al 2-lea rand, as vrea sa incerc sa il fac din tevi de pvc si ceva mase plastice...
Defapt i-am facut deja o parte din schelet, iar ca lungime are 50cm din fata pana in spate... i-am facut cabina si m-am oprit din constructia scheletului pentru ca inca nu sunt lamurit ce ar trebui sa-i fac mai departe. Nu am idee ce ar trebui sa incapa in cabina.. de aia am cerut un ajutor sa vad cam cum arata o varianta de elicopter, mai simplificata...

Cateva principii de baza m-ar interesa... de exemplu sunt ceva formule care se aplica ? Motorul il voi pune in functie de greutatea si lungimea elicopterului ? Am nevoie de trei servomotoare sau de doua ? Care e diferenta dintre elicopterele care au un al 2-lea motor in spate si cele care nu au ? Dupa cum banuiesc eu si din ceea ce am inteles... motorul din coada ar fi pentru stabilizare, adica sa nu se invarta elicopterul aiurea. Partea de ghidaj este realizata de elicea principala in functie de cum se inclina sau este ajutata in cele din urma si de motorul din coada elicopterului ? Sunt niste chestiuni care imi scapa si de asta as vrea sa stiu unde pot gasi ceva informatii :D
Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic si ceea ce vreau sa fac... Nu prea ma coafeaza ideea ca nu se poate :D, sunt constient la ce " riscuri " ma supun dar incerc. Raman impacat cu gandul ca am incercat. Daca imi iese bine, daca nu... mai incerc pana imi iese :D

La partea de control inca ma mai gandesc, n-ar fi neaparat nevoie sa pun arduino... pun doar microcontrolerul sau sunt variante de nanoarduino..Am ceva idei formate in cap, dar sa vad mai intai ca reusesc sa fac corpul, iar de partea de control o sa ma ocup cam de pe la 70%...

PS: Ce mi-ati recomanda, sa dau comanda din China sau de la noi ?

Multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul alocat ! :drinks:
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 July 2015 - 06:49 PM

Laur,

Fa un efort si citeste de pe aceast forum. Iesi la un cimp de zbor, si apoi studiaza magazinele de modelism. Dupa astea, ai sa poti lua decizii mai fundamentate despre elicoptere rc, (in limitele intelegerii tale). Noi ne cumparam elicopterele, nu folosim arduino, si avem diferite alte probleme cu elicopterele noastre.

Eventual, daca esti din zona mea (nu ti-ai completat avatarul), poti sa studiezi doua xemplare de functionale, cu foarte putine piese uzinate.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 06 July 2015 - 06:54 PM

0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2015 - 07:07 PM

+1

altfel risti sa faci un elicopter ca asta (da fapt inteleg ca ai si inceput constructia)



(de mult doream sa folosesc clipul asta dar nu ii gaseam locul)
0

#8 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 06 July 2015 - 10:37 PM

Va felicit pentru capacitatea de a-i raspunde politicos omului :)

P.S. stiganas, de mult n-am mai ras asa :)))
0

#9 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 July 2015 - 11:17 PM

https://www.youtube....h?v=aV-Dtttotn4
Ceva sursa de inspiratie , si dansul a folosit teava , acuma poate cea de plastic este mai usoara .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro