Modelism - RHC Forum: As dori sa fac un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

As dori sa fac un cnc

#121 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 March 2016 - 11:49 AM

Vezi postareaElicopter, la 17 March 2016 - 01:09 AM, a spus:

Eu cred ca sinele alea de la axa z sunt cam slabute , si rulmentii sunt cu cate 2 suruburi , am dat acuma comanda de alte sine THK SHS 15 , cu rulmenti mai lati , si cred ca o sa iasa mai bine cu ele , o sa fie suprafata mai mare de contact intre bile si sina .
In sarcina am pus o scula de tiain pe el de 4 , si am incercat sa intru 4 mm manual impingand placa , si daca apas tare face cam urat .
Am o problema , ca portalul nu este perfect perpendicular cu masa , dar o sa fac gaurile la suruburi mai mari , oricum ma gandesc serios sa pun o placa mai lata si mai groasa , acuma asta are 580x20x115 , si as vrea sa pun o placa de 614x 50x200 , lipita cu lipici dela ieftin , am pus acuma , si nu stiu cum il mai dau jos , ca s-au intepenit suruburile , ii zice bison metal , sa fac portalul mult mai rigid , cred ca daca este distanta mai mare intre sine o sa fie mult mai rigid , cred ca o sa fie si mai greu si o sa conteze asta cand intru cu freza in material .
Daca ii dau in gol , nu se aude nici musca , asa de silentios ii motorul , intradevar , daca ajunge la o turatie inferioara se aude ca un zgomot mai pronuntat , dar este numai o turatie de trecere .


Pe rand. 1) nu iti trebuie alte sine; 2) nu stiu daca inteleg cum ai facut testul, dar o placa impinsa cu mana intr-un ax care se invarte este normal sa-ti "joace" , motiv pentru care s-a inventat menghina. Testul este irelevant. 3) faptul ca acest portal nu este perpendicular pe masa si ca vrei sa-l schimbi nu inseamna ca viitorul portal va fi neaparat perpendicular. Poate doar mai rigid. INVATA din propria experienta, incearca sa intelegi de ce nu este actualul portal perpendicular si incearca sa nu repeti acelasi lucru la urmatorul. Iti recomand sa cumperi 2-3 seruri de lere si sa foloseste diverse lamele la imbinari pana iese bine. E pe incercatelea. 4) "lipiciul" de care zici trebuie sa lipeasca 2 placi la imbinare si nu sa-l pui pe suruburi ca sa se intepeneasca suruburile; protectia la desurubare o face foarte bine saiba grover. Rolul "lipiciului" este sa realizeze o SUPRAFATA DE CONTACT cat mai mare intre 2 placi in locul in care se imbina.
0

#122 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 March 2016 - 12:37 PM

Nici eu nu stiu exact ce adeziv ai folosit acolo, desi i-ai spus pe nume... Exista si folosim si noi la firma tot felul de "blocanti" pentru suruburi. Trebuie sa stii pentru fiecare caz in parte cum se "deblocheaza" acele suruburi. De multe ori doar o temperatura inalta rezolva treaba. E de citit documentatia adezivului. Unele firme au coduri de culori, altele spun clar ce si cum. Pentru diametre mari nu poti folosi saibe grower si e musai sa apelezi la "lipiciuri". Dar la ce folosim noi in mod uzual, saibele isi fac treaba fara problme.

Am recitit mesajul tau si parca am curajul sa afirma ca nu este o diferenta constructiva majora intre ce spui tu acolo. Suprafata de contact intre bile si sina este aceeasi. In cel mai fericit caz sunt mai multe bile sau distanta intre caile de rulare este mai mare. Pana la urma, efectul este cel asteptat... Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 March 2016 - 12:52 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#123 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 March 2016 - 07:20 PM

Pai daca pun rulment de 40 mm latime , bilele au o suprafata de contact de 30 mm , daca folosesc rulment de 50 mm suprafata de contact este mai mare , si de aicea cred ca ii da rigiditate mai mare , daca maresc distanta intre sine , in sarcina nu creste rigiditatea , freza intra lateral , si axa z are tendinta de rotatie , daca pun un portal mai lat rigiditatea este mai mare .
Am vazut pe aicea un suport pentru 2 ceasuri comparatoare , m-ar interesa si pe mine o scula dinaia , daca stiti de unde sa iau va rog sa imi spuneti si mie, asa o sa reusesc sa pun placa perpendiculara pe masa .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#124 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 March 2016 - 09:53 PM

Vezi postareaElicopter, la 17 March 2016 - 07:20 PM, a spus:

Pai daca pun rulment de 40 mm latime , bilele au o suprafata de contact de 30 mm , daca folosesc rulment de 50 mm suprafata de contact este mai mare , si de aicea cred ca ii da rigiditate mai mare , daca maresc distanta intre sine , in sarcina nu creste rigiditatea , freza intra lateral , si axa z are tendinta de rotatie , daca pun un portal mai lat rigiditatea este mai mare .
Am vazut pe aicea un suport pentru 2 ceasuri comparatoare , m-ar interesa si pe mine o scula dinaia , daca stiti de unde sa iau va rog sa imi spuneti si mie, asa o sa reusesc sa pun placa perpendiculara pe masa .



http://www.ebay.co.u...NgAAOSw37tWBWNS
0

#125 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 April 2016 - 02:01 PM

Asteapta sa primeasca comenzi .
:)
Urmeaza sa schimb sinele alea naspa de pa axa x , caut thk shs15 2 bucati .
Mai trebuie sa ii fac cutia soundproof , sa instalex limitele ....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01171 (Medium).JPG

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#126 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 August 2016 - 08:33 AM

Ia uite aici CNC-u`: https://farmbot.io/ :rofl:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#127 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 August 2016 - 12:19 PM

Oare nu se chinuie bajetii sa inventeze unul sa te stearga la cur :pardon:
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#128 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 August 2018 - 07:49 PM

Pentru ca trecu ceva timp si nu am mai postat nimica pe aicea , pun acuma o poza cu el , in starea in care este acuma .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1249.JPG

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#129 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 August 2018 - 07:52 PM

Si ceva de lucru , un suport pentru servo .

Asta ii suport pentru portcablu .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1217.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1218.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1263.JPG

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#130 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2018 - 11:10 AM

Vezi postareaElicopter, la 06 August 2018 - 07:49 PM, a spus:

Pentru ca trecu ceva timp si nu am mai postat nimica pe aicea , pun acuma o poza cu el , in starea in care este acuma .

Cutia reduce zgomotul?
0

#131 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 12 August 2018 - 04:46 PM

Da cutia are tot in ea , este mai mult un dulap , retine zgomotul , si este diferenta mare , tine toata mizeria inauntru ...
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#132 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2018 - 06:56 PM

unde ai prelucrat placile de aluminiu?
am vazut ca se intrepatrund, e mai rigida fixarea lor asa?
0

#133 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 August 2018 - 08:34 PM

Este un pic mai rigid .
Sunt prelucrate la un var de-al meu pe cnc .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#134 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 August 2018 - 08:20 PM

am incercat ceva fier , si face cam naspa finishul , pe mijlocul la freza , pe unde merge freza apar mici gauri , pe laterale este ok .Oare sa fie freza naspa ?Nu am folosit racire , si piesa s-a incalzit cam tare .Freza de carbura , treceri fine aprox 0.1 , 0.5 mm , numai la degrosare , am intrat cu freza de 6mm carbura , pe adancime 3.8 mm toroidal milling .



..

..

..

..

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1310.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1311.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1314.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1315.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1313.JPG

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#135 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 August 2018 - 10:18 PM

Vezi postareaElicopter, la 24 August 2018 - 08:20 PM, a spus:

am incercat ceva fier , si face cam naspa finishul , pe mijlocul la freza , pe unde merge freza apar mici gauri , pe laterale este ok .Oare sa fie freza naspa ?Nu am folosit racire , si piesa s-a incalzit cam tare .Freza de carbura , treceri fine aprox 0.1 , 0.5 mm , numai la degrosare , am intrat cu freza de 6mm carbura , pe adancime 3.8 mm toroidal milling .



..

..

..

..

..


Din pozele 4 si 5 eu vad 2 lucruri: 1) lipsa de perpendicularitate a frezei pe suprafata- cea ma evidenta; 2) feed prea mare. Sunt probleme si la schimbarea de directie a frezarii (de la transversal la longitudinal) dar nu-mi dau seama de cauza din pozele prezentate (lipsa rigiditate gantry, lipsa paraleleism sine sau perpendicularitate IN MAI MULTE PLANURI). De un lucru sunt sigur: exista mai mult de 2 cauze SIMULTANE. Vad ca ai ales in planul OX-OY solutia de sine sprijinite lateral. Este cea mai riscanta solutie; cu exceptia situatiei in care suportul lateral al sinelor a fost frezat pe o masina CNC de mare precizie (ceea ce este foarte greu de gasit cu exceptia Renault, Ford si alte cateva companii ) SI a fost practicata din frezare o buza longitudinala pentru rezemarea sinelor de acea buza cu scopul de a fi perfect paralele in directa sus-jos, atunci mai mult ca sigur sinele acelea produc probleme. Trebuie pus comparatorul pe caruciorul de pe gantry si facut teste de paralelism si perpendicularitate cu masa.
0

#136 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 August 2018 - 11:12 AM

Imagine atasata: IMG_1318.JPG Posibil sa fie asa cum ziceti , toate piesele au fost facute pe masini unelte , nici o piesa nu este facuta artizanal , dar poate ca mai sunt si masini unelte mai strambe .Am in ercat din nou cu alta freza m si nu mai apar canale , cu freza cu 2 dinti 6 mm a iesit o suprafata cat de cat ok , Mai am incercat cu 5mm 400mm/min 9600rpm 0.5mm adancime 3 mm intra im material , si a iesit destul de ok . Mai pun poze .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1319.JPG

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 25 August 2018 - 11:16 AM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#137 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 August 2018 - 11:17 AM

5mm freza 400mm feedrate 0.5adancime , 3mm intra freza .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1321.JPG

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 25 August 2018 - 11:19 AM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#138 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 August 2018 - 11:18 AM

0.5mm adancime 400mm feedrate 9600rpm 5mm freza 3mm degrosare .

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1322.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1323.JPG

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#139 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2018 - 06:52 PM

Vezi postareaElicopter, la 25 August 2018 - 11:18 AM, a spus:

0.5mm adancime 400mm feedrate 9600rpm 5mm freza 3mm degrosare .

..


cum ai prins materialul de prelucrat de masa cnc ului?
0

#140 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 August 2018 - 11:13 PM

Vezi postareaElicopter, la 25 August 2018 - 11:12 AM, a spus:

Atasament IMG_1318.JPG Posibil sa fie asa cum ziceti , toate piesele au fost facute pe masini unelte , nici o piesa nu este facuta artizanal , dar poate ca mai sunt si masini unelte mai strambe .Am in ercat din nou cu alta freza m si nu mai apar canale , cu freza cu 2 dinti 6 mm a iesit o suprafata cat de cat ok , Mai am incercat cu 5mm 400mm/min 9600rpm 0.5mm adancime 3 mm intra im material , si a iesit destul de ok . Mai pun poze .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Elicopter 1 - rhc.jpg

0

#141 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 August 2018 - 11:23 PM

Vezi postareaElicopter, la 25 August 2018 - 11:12 AM, a spus:

Atasament IMG_1318.JPG Posibil sa fie asa cum ziceti , toate piesele au fost facute pe masini unelte , nici o piesa nu este facuta artizanal , dar poate ca mai sunt si masini unelte mai strambe .Am in ercat din nou cu alta freza m si nu mai apar canale , cu freza cu 2 dinti 6 mm a iesit o suprafata cat de cat ok , Mai am incercat cu 5mm 400mm/min 9600rpm 0.5mm adancime 3 mm intra im material , si a iesit destul de ok . Mai pun poze .


Ai sa fii uimit daca-ti spun ca la faimoasa Uzina Mecanica Bucuresti care apartine de Romarm, mi-au frezat 2 sine de otel de 1500 mm iar pe primii 800 mm am avut abatere de planeitate de 4 zecimi. Cred ca la flex as fi scos si eu 4 zecimi. Asta dupa ce mi-au promis 5 sutimi! Iar 8 placi de 500 / 200 mm puse pe masina de rectificat plan au avut abateri de 5 sutimi, fata de 1,5 sutimi promise. Uzina de tancuri a Armatei ! M-a costat 800 de euro ca sa aflu ce abateri au pe masinile lor CNC. Asa ca da, TOATE masinile sunt strambe, doar ca unele mai mult iar altele mai putin.
0

#142 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 August 2018 - 11:43 PM

Materialul l-am lipit cu super glue .De dat jos l-am dat greu , am rupt din mdf sa il pot lua jos .Cred ca sunt toate strambe , acuma sa fie una cu adevarat dreapta , nu cred ca este , dar in plan existential se considera o masina dreapta , aceea care intruneste cerintele de planeitate , ca la unele au 4 zecimi , si nu au nevoie de planeitate ,mai mica , nu ii nici o problema , sunt drepte penru ce prelucreaza , altele au abateri de 0.001mm si alea sunt considerate drepte la abaterile pe care le au .Oricum , am incercat sa vad cum merge in ceva feros , si isi face treaba .Cotele au iesit cum au trebuit , am masurat cu sublerul de 10 euro din china , asa ca sunt multumit de rezultat , posibil tura viitoare sa ii pun racire pe apa .Referitor la planeitate , de obicei daca umblu la sine , sa le dau jos , sau sa misc ceva pe acolo , pun ceasul comparator , si pana nu iese destul de bine , max 0.02 nu ma las .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro