Modelism - RHC Forum: Vladimir's Model Snipe DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vladimir's Model Snipe DLG F3K la urmatorul nivel

#31 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 20 June 2015 - 06:30 PM

Hai ca tuburi e mai bine... :drinks:

Vezi postarearenatoa, la 20 June 2015 - 01:56 PM, a spus:

3mm tija la un DLG imi suna imens ! :unsure:
Asa recomanda ucraineanul ? vad ca altii au folosit sarma de otel de aprox 1 mm...

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#32 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 22 June 2015 - 08:36 AM

Am rezolvat treaba cu modulul FrSky.

A durat un pic mai mult decat am anticipat dar a meritat, a iesit tare misto.
Nu puteam sa folosesc modulul asa cum era pentru ca am DJT care are carcasa mai mare decat este loc in Aurora. Dupa ceva vreme in Tinkercad m-am trezit cu un adaptor care ne rezolva toate problemele. Intra usor si sta fix, ca si modulul original de Aurora dar daca ar fi sa-mi reprosez ceva, nu m-am gandit foarte bine la cum il scot: are clipsuri sus si jos, dar cu modulul FrSky montat, nu prea am cum sa ajung la cel de sus, sa-l apas sa trag de el uniform. Nu e grav.

Cred ca va fi mai evident din poze cum am facut, mi-e mai greu sa descriu :)

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 22 June 2015 - 08:37 AM

0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2015 - 08:39 AM

Am inteles din descriere, pentru ca am si eu unul la activ, pe cel invers, modul Futaba in compartiment JR, care acum e produs comercial :)
Good job ! A cam deraiat topicul :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 22 June 2015 - 08:57 AM

Asa este. Reluam: ma gandesc mai cu frica la urmatorul pas. Trebuie sa decupez din aripa si sa lipesc peg-ul. Ar trebui sa iasa cam cum arata in poza de mai jos.

Lipesc cu epoxy curat sau amestec microbaloane?
Mai intarim cumva sau doar facem gaura si infigem? Am mai citit pe rcgroups ca la unii ar fi cedat si i-au mai intarit capatul, partea unde intra in aripa, dar nu-mi imaginez cum.

Fisiere atasate


0

#35 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 22 June 2015 - 04:20 PM

Victoras virful aripii este este deja intarit.

O sa-ti trebuiasca ceva cu care poti sa scoti spuma afara, Epoxy (minim 30min dar MGS cu caobsil sel mai bun) alcol denaturat (isopropilic) servetele.
Sa nu te prind ca folosesti epoxy de 5 min ca am reaparat un Snipe in care cineva a pus lama cu epoxy de 5min si cred ca se putea evita aceasta neplacere. Lui ia isit lama afara la lansare in timpul competitiei.

1 Scobeste inauntru cu atentie pina scoti absolut toata spuma afara. Ideia este ca vrei sa lipesti lama de suprafata exterioara de carbon nu de spuma.
2 Verifica sa fii sigur ca intra bine si se aliniaza corect.
3 Smirgheluieste lama cu un smirghel cu rugozitate mare (60-80Max).
4 Amesteca rasina, aplica rasina direct pe lama.
5 Dupa aia daca rasina este subtire adauga Cabosil sa-l ingrosi un pic (smintina), nu vrei sa curga.
6 Injecteaza rasina (probabil cu Cabosil)in capatul aripii pina unplii locasul complect. Incearca sa folosesti o seringa cu un ac lung sa te bagi pina in fundu gaurii si umplii din spate catre iesire sa eviti goluri de aer.
7 Inserteaza lama incet.
8 Sterge excesul de rasina care va iesii afara ( mai intii cu ceva sa iei grosul dupa care cu un servetel inmuiat in alcohol (nu vrei sa fie servetelul fleoasca in alcol)).

Succes
0

#36 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 23 June 2015 - 08:35 AM

Asa facem! Idee buna cu seringa, am si fost azi sa iau cateva cu ace groase prin care sa treaca adezivul.

Dupa ce infig lama, pun presiune pe capatul aripii? Trebuie ca peg-ul sa atinga ambele suprafete sau e suficient sa fie amestec de epoxy peste tot in gaura, pana la margine? Intreb ca am vazut poze in care au pus greutati pana s-a intarit si au cam ramas urme pe aripa.



Vezi postareaF2B, la 22 June 2015 - 04:20 PM, a spus:

Victoras virful aripii este este deja intarit.

O sa-ti trebuiasca ceva cu care poti sa scoti spuma afara, Epoxy (minim 30min dar MGS cu caobsil sel mai bun) alcol denaturat (isopropilic) servetele.
Sa nu te prind ca folosesti epoxy de 5 min ca am reaparat un Snipe in care cineva a pus lama cu epoxy de 5min si cred ca se putea evita aceasta neplacere. Lui ia isit lama afara la lansare in timpul competitiei.

1 Scobeste inauntru cu atentie pina scoti absolut toata spuma afara. Ideia este ca vrei sa lipesti lama de suprafata exterioara de carbon nu de spuma.
2 Verifica sa fii sigur ca intra bine si se aliniaza corect.
3 Smirgheluieste lama cu un smirghel cu rugozitate mare (60-80Max).
4 Amesteca rasina, aplica rasina direct pe lama.
5 Dupa aia daca rasina este subtire adauga Cabosil sa-l ingrosi un pic (smintina), nu vrei sa curga.
6 Injecteaza rasina (probabil cu Cabosil)in capatul aripii pina unplii locasul complect. Incearca sa folosesti o seringa cu un ac lung sa te bagi pina in fundu gaurii si umplii din spate catre iesire sa eviti goluri de aer.
7 Inserteaza lama incet.
8 Sterge excesul de rasina care va iesii afara ( mai intii cu ceva sa iei grosul dupa care cu un servetel inmuiat in alcohol (nu vrei sa fie servetelul fleoasca in alcol)).

Succes

0

#37 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 June 2015 - 03:29 PM

Victoras este suficient sa umpli cu epoxy peste tot in gaura. Lana va avea deja un strat subtire de epoxy pe ea pasul numralul 4 inainte da fi insertata.
Despre presiune:
Ia doua bucati de balsa aproximativ 5mm grosime un pic mai lungi decit lama de lansare. Dupa ce insertezi lama suprafata o sa fie un pic balonata. Foleste balsa si aplica presiune cu mina pina cind aplatizezi zona. Lama nu se duce nicaieri. Ca sa ai o suprafata lucioasa foloseste Cling Wrap si dup ace stergi bine cu servetelele excesul de rasina pune cling wrap peste aripa.
http://www.staples.c...CFdcZgQodVIANlQ
0

#38 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 June 2015 - 03:33 PM

Inca ceva legat de Radio. Mi sse pare cam inalt ce ai facut acolo. Simuleaza lansari fara model in mina numai cu radioul sa fii sigur ca nu lansezi si planoru si blocul de fregventa din radio in acelasi timp. Mi se pare ca este posibil sa iasa afara.
0

#39 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 25 June 2015 - 08:47 AM

Este un pic mai intalt dar nu aveam cum sa montez mai aproape modulul fara sa-i modific carcasa. Nu se punea problema sa pice singura, din contra, din cauza ca nu aveam cum sa ajung la clipul de sus, nu am mai reusit sa-l scot. L-am dezmembrat si cum s-ar zice "back to the drawing board"!


Intre timp am lucrat un pic la ampenaj. Sistemul e gandit foarte interesant, sfoara care actioneaza profundorul iese din fuselaj fix in mijloc prin suportul ampenajului. Totul e ascuns. O sa mai fac poze acolo cand il montez, acuma am lipit doar echia si am pus tubulete pentru arc.



Urmeaza sa dau drumul la o comanda de maruntisuri si vreau sa ma asigur ca am priceput: FrSky FLD-02 - LCD Display se poate conecta direct de modulul FrSky si poate sa arate inforamtii de la FrSky High Precision Vario (FVAS-02H) legat de receptor + FrSky Battery Voltage Sensor (FBVS-01). De senzorul de voltaj e nevoie? Are ceva in plus fata de ce are D4R-II built in? Pentru update si modificari la display, modul, receptor, e suficient sa iau FrSky USB Cable (FrUSB-3 Upgraded Cable)?

Fisiere atasate


0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 09:02 AM

Senzorul de voltaj este pentru masurat o a doua tensiune, de exemplu a pack-ului la modelele cu ESC/BEC, sau a alimentarii video la un sistem FPV cu alimentare duala.
Numai la DLG-uri si fumegatoare se mai conecteaza pack-ul direct la receptor.

Pentru upgrade receptoare. fie D8 sau D4, adaptorul acela mai trebuie manarit un pic, dar nimic electronic, doar alta mufare.
Asa cum se vinde se poate folosi numai la upgrade modul Tx - nu ai cu ce, ca nu s-a mai scos firmware nou de 3 ani... sau la upgrade soft hub telemetrie, la fel
Daca ai un PC cu o seriala stil clasic, COM1/2, nu are sens sa il mai iei, se rezolva cu un cablu custom, doar fire si mufe.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 26 June 2015 - 09:19 AM

Nu am un PC mai vechi la indemana dar mi-am adus aminte ca am un adaptor usb-rs232 care-l folosesc la munca pentru cabluri de console. Pe langa asta am gasit in cutia cu jucarii si un altimetru RAM3 care nu am mai ajuns sa-l folosesc. Va fi numai bun pentru urmarit ce se va intampla sus.

Am lipit ampenajul vertical. A fost o manevra suficient de stresanta pana m-am asigurat cat am putut ca l-am pus drept. Am transpirat un pic dar a iesit bine.


Am incercat sa fac si o poza la cat de ascuns de sistemul de control de la profundor.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 26 June 2015 - 09:19 AM

0

#42 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 26 June 2015 - 05:33 PM

Victoras stii sa Snipe a copiat sitemul de cuplare a profundorului la fuselaj de la mine?
Eu l-am avut la modelul meu 4 ani in urma la Evolution DLG. Asta era pe vreamea cind faceam aripi in punga.
http://www.rcgroups....=1083322&page=4 uitete la postul numaru 49. Ce zici este ceva similar acolo?
0

#43 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 26 June 2015 - 09:45 PM

F2B, eu abia acum vad topicul asta, oare de ce asa tarziu il bag la favorite ? Foarte ingenios carenajul la comenzile pentru profundor.

Victoras, foarte ingrijit lucrat, succes la trimat.
0

#44 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 27 June 2015 - 07:28 AM

Multumesc!

Peg-ul! Pozele spun totul: masurat, slefuit, taiat, decupat, curatat, lipit. M-a ajutat mult o bucata de sarma cu captaul indoit scurt pentru scos spuma, o pila subtire pentru curata pana la pereti si un spray cu aer comprimat pentru curatat gaura. Sfatul cu servetelele cu alcool a fost foarte bun. Nu cred ca m-as fi gandit si m-a ajutat foarte mult cand am infipt peg-ul si a inceput sa iasa excesul de amestec. A trebuit sa ma misc destul de repede, am doar epoxy de 30 minute dar pana la urma a fost ok.

Ultima poza (edit: bineinteles engine-ul minune de pe rhc le-a pus fix pe dos, deci ultima e prima de aici) este dezastrul ramas dupa ce am terminat. Am pus aripa bine si o las in pace pana maine sa se intareasca cum trebuie.




Nu mai e mult, maine trebuie sa vad cum prind servourile. Unii ii imbraca in banda si-i lipesc direct de fuselaj, altii ii imbraca in diverse sfori si-i lipesc, am mai vazut ca unii ii lipesc cu CA asa cum sunt direct de fuselaj. Ma mai gandesc pana maine cum fac.

.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 27 June 2015 - 07:29 AM

0

#45 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 28 June 2015 - 10:29 AM

S-a lipit bine peg-ul, a iesit treaba curata.

Imi place ideea de a face bucla la sfori cu tubulete metalice. Pare rezistent si usor de montat. Sforile au venit in pachet, nu stiu din ce sunt dar par sa-si pastreze forma destul de tare. Aproape ca as zice ca au ceva filament de metal dar nu-s sigur. Facem disectie mai incolo.

Am testat modul de amplasare la servouri. Nu am vrut sa le pun lipite unul de celalalt ca sunt destul de late si cum se vede si in poza, nu ramane mult loc pentru brat sa se miste. Voi pune cate un cubulet de balsa probabil intre sa mai ofere un pic de suport in plus.

Am fost foarte surprins, in sensul bun, de greutate. Am cam terminat de lipit tot ce era de lipit si gata de zbor, mai putin baterie, avem 195g. Acuma totul depinde cat de mare baterie va fi nevoie sa-i pun in bot ca sa ajung cu centrul de greutate pe la 65mm. Nu cred ca o sa fie mai mult de 25g dar vedem maine, simulam cumva. Din moment ce va iesi atata de usor, cred ca pentru zilele cu vant, va trebui sa ma gandesc la balast.




Revin inca o data cu o intrebare de mai devreme. Cel mai probabil nu am cautat pe unde trebuie sau ceva nu fac bine dar nu gasesc nicicum: cum pot sa programez modulul FrSky pentru alarma de low voltage pentru cand voi folosi 1 celula. La receptor va mai trebui sa-i fac ceva?

.

Fisiere atasate


0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2015 - 11:27 AM

Cand vine ecranul, setezi una din alarmele pentru A1 la <72 pentru 3.7V sau proportional pentru alte valori

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2015 - 11:36 AM

Asta e ecranul:

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 28 June 2015 - 08:08 PM

Am inteles. Am crezut ca pot sa fac asta si pana vine ecranul, numai din modul.
0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2015 - 08:15 PM

Recomandat sa folosesti alarma tip 3, pentru ca 1 si 2 sunt presetate din fabrica pentru tarie semnal. si daca suna la fel, nu stii ce are, bateria sau pierdere de semnal ;)
Se poate seta si pe PC, daca ai unul cu seriala old style COM1/2

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 June 2015 - 08:15 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 28 June 2015 - 08:27 PM

Avem conexiune seriala. Nu gaseam softul de configurat pe site la FrSky, dar am vazut ceva aici: http://www.rc-miskol...y-setup-program
Presupun ca nu sunt mai multe variante.
0

#51 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2015 - 09:25 PM

Mai bine sa nu ajungi sa il vezi pe cel frsky, ai incepe sa te indoiesti de sistemul lor :) Erau cam varza la user frendly la inceputuri.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#52 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 29 June 2015 - 12:07 PM

Am mosmondit azi la un suport pentru centrul de greutate si am simulat variante sa vad ce baterie pot sa folosesc. Pot sa ma duc maxim pana la 25g si am loc cam 7cm in bot, ca lungime.

Am ramas la doua: baterie 1 si baterie 2. Am luat cate doua din fiecare si ce nu folosesc aici, pot sa-mi fac pachet 2S pentru ceva avionas mic.

Cu vario si un switch micut care urmeaza sa vina, vom ajunge cu totul pe la 225g-230g. Sunt foarte curios cum va pluti.

Fisiere atasate


0

#53 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 29 June 2015 - 04:02 PM

Victoras sa nu te incumeti cu intrerupator. Majoritatea nu foloses intrerupator la un model cu bot tip Snipe. Cind esti gata de zbor scoate botul cupleaza firele la baterie pune botu inapoi si gata.
0

#54 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 29 June 2015 - 07:08 PM

Stiu, nici nu ma gandeam sa-i fac vreo gaura sau sa-l brutalizez in vreun fel, dar trebuie sa rezolv problema. Faptul ca nu am folosit un switch m-a deranjat si la Versus destul de mult, nu puteam sa-l opresc cand ieseam la zbor intre sesiuni, fara sa sap prin bot dupa mufe.

Acuma vine: http://zepsus.com/pr...ic-switch-nano/
0

#55 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 29 June 2015 - 08:19 PM

cu un jumper de la un HDD si doi pini mici rezolvi mai usor, am vazut asta la modelele lui Pricop de S8... Toata faza e sa nu-l arunci cu jumperul scos :D
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 June 2015 - 09:02 PM

Romanul cica s-a nascut (si) inventiv... dar se pare ca numai la nevoie, daca are bani, dintr-o data i se duce ... ramane doar poet :p
Ia sa fi avut victoras dacie... sa fi schimbat cureaua de la alternator cu... stim noi ce :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 29 June 2015 - 10:24 PM

Am avut, nu dacie dar oltcit. Pentru toate momentele de drag care mi le-a oferit fiind prima masina si cat de multe am invatat de pe ea pentru, am destule de care prefer sa nu-mi aduc aminte. Poate si din cauza asta, ma trezesc ca incep sa prefer sa platesc un pic mai mult pentru treburi poate mai de calitate. Intradevar sunt convins ca daca totul s-ar fi intamplat acasa in romania, ar fi aratat altfel peisajul.


M-am gandit si eu destul de mult pana m-am decis sa incerc switch-ul magnetic. Parca nu inspira incredere, dar am tot citit ce se spune despre ele si pare sa-si faca treaba. Sanse sa pice, da, sunt... la fel cum poate sa pice un servo sau ceva in statie. De acord, poate fi considerat un moft si e o sansa mica in plus sa apara probleme.

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 29 June 2015 - 10:27 PM

0

#58 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 01 July 2015 - 07:06 PM

Victoras din cite inteleg eu modelistii aici elimina intrerupatorul din doua motive.
Primul motiv este greutate, motiv de care mie nu-mi pasa pentru ca in realitate nu fece nici o diferenta (poate salvezi 1g daca la greutatea finala).
Al doilea motiv este sa elimine un component care posibil poate sa se strice sa nu functioneze corect etc. Deasemenea am inteles ca citiva de fapt au avut propbleme cu intrerupatoare in trecut si de aceea prefera sa conecteze bateria direct in radio.
Traian
0

#59 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 06 July 2015 - 06:18 PM

Stiu, si recunosc ca e mai mult un moft cu un risc in plus dar pe care sunt pregatit sa-l accept. Depinde si de situatie: uneori cand ies la zbor, sunt mai multi tovarasi prezenti si nu zburam fara pauza. Cat avionasul sta, nu-mi place sa-l las pornit, nu vreau sa tin nici statia pornita, iar daca facem multe astfel de pauze, devine neplacut sa tot trag jos capacul din bot si sa manevrez mufa de alimentare. Vedem.



In alta ordine de idei, a venit cutia cu trebusoare FrSky, mai precis vario si ecranul (fld-02). M-a surprins placut cat de mic este. Din poze pe net pare mai mare. Va sta foarte bine prins de statie si nu va incurca. Problema noua in schimb pare sa fie cu modulul, cred ca i-am facut ceva (poate de pe vremea cand a fost in turnigy9x, parca a trebuit sa-i fac ceva modificari, nu-mi aduc aminte precis). Se alimenteaza ecranul, dar nu afiseaza date. Nici de voltaj, nici RSSI si nici de la vario. Ma tot gandesc ce a trebuit sa-i fac cand l-am modificat pentru 9x, parca a trebuit sa intrerup un traseu pe undeva, trebuie sa ma uit bine. La receptoare nu cred ca e problema, am incercat cu D4R-II si cu D6FR.
0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 July 2015 - 06:21 PM

Da, modificarea pentru 9x presupune intreruperea pinilor catre ecran :D

sa speram ca nu ai eliminat si circuitul max... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro