Modelism - RHC Forum: Puturosilor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Puturosilor

#1 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 07 May 2003 - 06:27 PM

Cind al renuntat la clasele ce navomodele FSRV care mi-au mincat tineretea si banii am ramas cu o nostalgie a navomodelistilor in suflet dar vazind cum va miscati cred ca va meritati soarta

MISCATI-VA CA TRECE TIMPUL PE LINGA VOI :) :) :D :) :) :D :angry: :
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#2 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 08 May 2003 - 07:55 AM

De ce credeti cu totii ca navomodele inseamna numai navomodelele de viteza?

Machetele si navomodelele de evolutiie necesita foarte mult timp pt.a fi facute asa cum trebuie...si apoi e foarte usor sa scoti un automodel pe pista si sa te vada toata lumea,de aero ce sa mai zicem,ca daca iesi in parc cu asa ceva se aduna lumea ca la urs...o macheta mai greu se poate expune undeva ,unde sa fie vazuta,si in acest fel lumea care nu le-a vazut, nici nu stie de existenta lor.

Competitiile...putine dupa parerea mea(vezi programul),si alea numai de viteza si de veliere,campionatul de machete de la Constanta...inaccesibil unui incepator,competitia fiind dominata de cativa cu experienta.Ce rost are sa bati drumul pana acolo si sa vezi ca macheta la care ai lucrat 2 ani e varza fata de a unuia care a facut-o in 6 luni.Asa mai bine stai in casa si lucrezi in umbra linistit doar pt multumirea ta sufleteasca.

Lipsa competitiilor m-a facut sa lansez pe forum ideea de a ne aduna noi navomodelistii si de a ne face propria "competitie". Nu neaparat una de viteza!!!

GREU insa caci lacurile din Bucuresti...in marea lor majoritate concesionate pe nu stiu cate milioane de ani de tot felu de indivizi posesori de Porsche-uri,sunt pe jumatate secate si pline de matasea broastei.
In cazul in care sunt pline si curate ,apar intotdeauna niste gardieni publici sau niste paznici de la vro firma de "paza si protectie"care in baza nu stiu carei legi inventate ad-hoc se hotarasc sa iti strice joaca cu tot felu de argumente: nu aveti voie sa asezati nimic pe suprafata apei ca e a primariei, ca e a consiliului
ca e a lu' NUSTIUCARE din neamu lu' ciorap , din neamu lu' perdea,sau ca poluezi apa (tampenie totala) sau ca ai incurci pe practicantii sporturilor nautice (ski-jet) si mai ales pe cei care desi nu stiu cum arata o vasla se afiseaza pe lac cu tot felu de veliere si au impresia ca daca stau pe ele ,sunt mari aristocrati.Rafinament cu galeata, ce sa spun.
Astea sunt doar citeva din problemele pe care le au navomodelistii...si probabil ca nici celelalte clase de modelisti nu sunt ocolite de probleme.

Eu sper insa ca intr-o buna zi va fi loc pentru toata lumea si ca aceste discipline se vor dezvolta din ce in ce mai mult.
:) :)
Homo Nauticus
0

#3 Useril este offline   Death 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 08 May 2003 - 10:08 AM

Incearca pe lacul din parcul Tineretului sau din parcul Carol.
O sa ai o surpriza placuta ! (mai ales in parcul Carol ). Si ca sa nu te chinui cu adusul inapoi la mal a modelului (daca are probleme ) se pot inchiria barci in ambele parcuri.....:)
Lasa-i pe smecherii de la Snagov. Intr-o zi ori se desteapta cineva si le scoate lacul pe nas (taxe si impozite...:) ), ori o sa moara inghititi de gunoaie si caini morti...:D.
Vrei, nu vrei, tot la mine ajungi !!!
0

#4 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 08 May 2003 - 03:30 PM

Pe vremuri mai ciocaneam si eu cate un navomodel, uneori static alte ori miscator. Si cred ca pot sa te combat putin Pletila, fara dorinta de ati face rau sau fara sa vreau sa imi arat muschii sau burta :D). In ceea ce priveste competitiile iti spun ca eu nu sunt fan de asa ceva dar am castigat cateva. Eram marele necunoscut si am bautut grei in domeniu la machete statice. daca scotocesti bine pe forum poti sa vezi o macheta c4 a lui Kon Tiki, asa de exemplu. Nu ai nevoie decat de timp liber si dorinta sa faci ceva fain.

cu lacurile problema se nuanteaza intrucatva pentru ca nu sunteti mai uniti. daca va adunati vreo 10 mergeti fain-frumos la primarele de sector, ori chiar la basescu si ii spuneti ca vreti si voi pe garla. io sunt sigur ca daca puneti problema corect si civilizat veti avea succes. orice om cu ceva minte apreciaza ciudatii si pasionatii. In plus tu nu ceri nimic, decat o aprobare. incearca asa, si ia si niste poze cu modelele tale, fa-le o invitatie si sigur va tine schema. io as ochi direct la basescu, nu trebuie sa mai spun de ce ;o)

vant din pupe !
big
FROGS CAN FLY!
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 May 2003 - 04:28 PM

Ca tot am parul lung, atac la figurat concurenta si anume, pe Pletila!!!! Ura!!!!

No, ca si de la navo mai apare câte ceva. Macar câte o idee. Nu am fixuri cu care pe care, dar am ajuns si eu la aceeasi idee, ca nu suntem cunoscuti asa cum meritam. Spuneam ca reclama e la pamânt, pentru toti. Faceam aero si intram pe aeroport numai cu buletinul in mâna si aveam numele trecut pe o lista... Când nu era aeroport era musai aerodrom si abia daca auzeai trenu', ce sa mai spun de spectatori sau alte alea...
La auto captive noroc de zgomotul motoarelor ca mai apar 2-3 gura-casca si pista este lânga un liceu, chiar pe marginea drumului, dar nici aici situatia nu-i mai colorata, ca tine câteva secunde.
La auto RC pare mai simplu, cursele sunt ceva mai lungi si e loc de spectacol. Pacat ca mai toti spectatorii adora numai incidentele de pe pista...
Ce sa mai zic de navo (scuze... anticipat), ca parca n-ar fi. De când sunt in Bucuresti n-am auzit de nimic nici macar pe Dâmbovita. Si nu ca n-ar exista activitate, dar o facem parca intentionat asa...
Are cineva vreo vina? Daca DA, aia suntem tot noi. S-ar parea ca incep treburile sa se miste, dar...
Big a dat un sfat bun de urmat. Da' bun tare de tot!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 09 May 2003 - 08:07 AM

Pentru Big: La primare nu ar fi o problema ca ala de la sectorul 4 (unde stau eu) mi-a fost profesor si poate cu putin noroc i-si aduce aminte...greu insa sa aduni 10 oameni in zi de lucru ...fiecare cu problemele lui.Poate cine stie ne adunam.

Pentru Death: Lacu din Tineretului e concesionat (jumatate cel putin) si in aceasta perioda a anului e si secat pe jumatate.Ce frumos ar fi sa stai pe mal cu picioarele in namol pina la genunchi si sa schimbi acumulatori :D :D :D .Ramane insa varianta Carol care din cate am vazut eu e plin si destul de curat.In privinta adusului la mal...musca-ti limba omule... :D :D :D

Daca va intereseaza cind va fi Marele Premiu la Bucuresti o sa ma interesez si o sa pun data pe forum.Se preconizeaza ca vor venii vreo 6 judete, vor fi doua probe:evolutie si viteza, si probabil ca va dura 2-3 zile.Poate ne adunam mai multi atunci.Astept confirmari si seriozotate.
Homo Nauticus
0

#7 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 10 May 2003 - 05:46 PM

Mai pletila, daca nu ia unul problema hotarat (de exemplu tu!) nu veti face niciodata nimic! vorbeste cu ceilalti, arata-le cam ce si cum si faceti treaba. nu conteaza daca sunteti numai 3-5, important este sa stiti ce vreti si sa expuneti corect probleme. si nu uitati de poze! sunt impresionante!

big cu gura
FROGS CAN FLY!
0

#8 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 11 May 2003 - 11:05 AM

La cei 21 de ani ai mei e cam greu avind ,in vedere faptul ca merg la facultate ,am o mica afacere de coordont,si din cind in cind am prostul obicei sa mai si dorm :D .
Si cum se poate oare ,ca navomodelistii care probabil sunt mai in virsta decit mine sa ma urmeze...oare nu vor apare orgolii de genu: ce ma ascultam noi de asta,pai cine e el ma sa ne dea noua sfaturi? ca noi suntem...,si noi am facut... bla bla.
In general cind cineva ia initiativa sunt destui care au impresia ca ala vrea sa fie sef peste ei,si cum ei la rindul lor vor sa fie sefi peste altii (boala nationala de altfel) ,se apuca si comenteaza si dau cu gura aiurea pana i-ti piere tot chefu'
Am citit si forumul de auto si am aflat ca din cind in cind se lasa cu imbrinceli si injuraturi cind se aduna la pista.Asta ar fi alta problema.
Cica forumu de auto e activ...pai normal ca in loc sa discute despre auto,stau sa-si dea explicatii,si sa-si ceara scuze in unspe' mii de mesaje.Te uiti si vezi jdemii de raspunsuri si crezi ca cine stie ce discutii sunt pe acolo.Cind colo ei se cearta,si la pista la fel.
EXISTA DECI POSIBILITATEA CA SI LA GARLA SA FIE LA FEL.Asta daca nu cumva face cineva (de exemplu eu!) o infuzie de capital masiva si construiesc un bazin ,un club,fac un regulament,un consiliu,o brigada de arbitrii,e.t.c. ,si fac inscrieri cu sau fara taxa de participare si in felu asta sa nu aiba nimeni nimic de comentat.
Avind in vedere ca inca nu am luat milionu' de dolari la LOTO mai dureaza pana vine capitalu'

:D :D
Homo Nauticus
0

#9 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 12 May 2003 - 06:39 AM

Eu cred ca tu vezi lucrurile in extremis. pai daca ne tragem toti pe coada, atunci cu siguranta ca ne meritam soarta! dar asa cum am mai spus pe forumul asta, e mai simplu sa te plagi si sa cauti explicatii decat sa iti pui resursele la treaba (vorbesc aici de inteligenta, imaginatie, capacitate de organizare). Tu nu trebuie sa faci altceva decat sa iti gasesti cativa amici care sunt navomodelisti si sa le spui ca tu vrei sa faci chestia asta si aia pentru ca toti sa aiba unde merge la apa. Argumentezi frumos, stai calm si nu dezlegi orgoliul de gard. Iti calculezi fiecare miscare, chiar te sfatuiesti cu altii, dar pastrezi decizia. In fond nu trebuie decat sa ai o discutie cu un oficial, la care nu ii ceri nimic material, ba din contra ii oferi un potential circ de care se vor bucura si privitorii.

Dar cred ca deja am vorbit prea mult pe subiectul asta. Actiune nu vorbe...

BigU
FROGS CAN FLY!
0

#10 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 12 May 2003 - 07:59 AM

... hop si eu....

Apropos de lac, fara namol pana la genunchi: Cismigiu? Ca daca apare lumea pe acolo doar cu electrice, nu cred ca are nimeni de comentat. Preventiv, vorba lu' Big ('mneatza imparate), cerut voie de la oficialii parcului si..... Ca acolo chiar e de facut circ....

zici matale Pletila....
"Cica forumu de auto e activ...pai normal ca in loc sa discute despre auto,stau sa-si dea explicatii,si sa-si ceara scuze in unspe' mii de mesaje.Te uiti si vezi jdemii de raspunsuri si crezi ca cine stie ce discutii sunt pe acolo.Cind colo ei se cearta,si la pista la fel."

Mmmm... esti cam rautacios in exprimare si parca putin cam suparat pe rotitori. Si ti-ai setat TV-ul pe A/N. Dar nu pot sa nu-ti dau dreptate ca ponderea mesajelor legate de altceva decat de modelism este alarmant de mare. Dar ce sa faci...??? Oamnenii sunt oameni... forumul evolueaza pe o directie a lui si... cu asta basta. Si-n ziare scriu astia tot felul de tampenii, dar n-a zis nimeni ca tre' sa citesti tot ziarul. Cauti ce-ti tre' si gata.... nu?

Si la pista nu ne certam tot timpul.... Vino s-ai sa vezi.
Mishto-uri da, 100% nevinovate si 50% din timp....
In fond, in aproape doi ani de cand ma duc pe acolo, stiu doar de UN "scandal" mai mare asa....
Asa ca sa nu generalizam....


lucrurile se misca incet, dar se misca.....
si daca si TIMP ar fi mai mult ar fi si mai bine. Da-n Bucuresti (si nu numai), e greu sa ai un serviciu si sa mai ai SI timp liber. Eu ciupesc.. de ici de colo, cam atat.

Asa ca.. mesteriti si iesiti afara cu ce-ati mesterit. Pe lac pe asfalt.. pe cerul patriei.. care-ncotro.
Ca pe masura ce apar tot mai multi gura casca, pe unu-doi tot ii pocneste microbu'.

hai sa traiti
alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#11 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 12 May 2003 - 08:08 AM

Rautacios nu am vrut sa fiu...constatam si eu ce se intimpla...nu am vrut sa ofensez pe nimeni.

De construit ,construiesc tot ca si time probabil,cind ciupesc niste timp,intrebarea e unde sunt cei care au construit pana acum,shi care se presupune ca au ceva modele gata?

Incercam sa-i gasim printr-un nou subiect pe forumul de navo. :D
Homo Nauticus
0

#12 Useril este offline   CUVY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 12 May 2003 - 09:28 AM

Hai sa radem!!!! Chiar nu ai citit programul competitional!!!Acum abia se aduna fonduri si materiale pentru a se repara ceea ce s-a stricat anul trecut! Exact cum ai spus chiar tu timpul nu e un atuu pentru nimeni!Iar daca vrei sa faci ceva nou e evident in lucru!
Daca nu faci machete si eventual vrei sa te duci la competitii atunci stii ca timpul de viataal modelelor este limitat....deci...
Referitor la balti:totul e sa cauti si vei gasi.Gandeste-te la cei cu avioane care se duc pana pe clinceni ca sa zboare!
Vae victis
0

#13 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 22 May 2012 - 05:06 PM

S-au mai schimbat lucrurile , dar foarte putin de acum 9 ani de cind nu ati mai activat pe topicul asta!
Desi s-au schimbat 2 primari generali pe Bucuresti din 2003 incoace , la sectiunea parcuri si lacuri nu sunt schimbari spectaculoase... in mare merge treaba spre bine , dar din pacate mai lent decit viteza melcului ( vezi topicul "ZONA NAVO PE LACUL HERASTRAU" ) :drinks:
Proverbiala lene a autoritatilor ,care cica administreaza parcurile si lacurile pe zeci de milioane de euro se face simtita si in 2012 aproape la fel de mult ca in 2003... si daca noi modelistii , cei direct interesati de acest subiect arzator , nu actionam uniti , atunci nu vom avea nici o sansa sa obtinem nimic concret , decit atunci cind va coincide cu interesul ( de bani al ) vreunui primar de sector sau de capitala! -_-
P.S. de mai bine de 2 ani , eu si multi alti navomodelisti , ne-am pus la dispozitie timpul si resursele pt a realiza macar unul dintre proiecte ( zona navo de pe Herastrau ) dar se pare ca nu intereseaza pe nimeni :)
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro