Modelism - RHC Forum: Imax B6: cheali charger sau original ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Imax B6: cheali charger sau original ? Firmware

#1 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 07 June 2015 - 04:01 PM

Este cineva care foloseste "cheali charger" sa-mi spuna daca se merita sau nu ?
Ultima data cand am flash-uit un b6 cu "cheali charger" l-am lasat vreo 15 minute, m-a innebunit meniul. Mi-a parut foarte intortocheat..dar trecand peste asta..m-ar interesa unele functii precum Storage+Balance,Internal Resistance..etc..

Deci, cu sau fara "cheali charger" ?


Multumesc.
TEL: 0786.607.466
0

#2 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 07 June 2015 - 05:49 PM

Oricum functia de masurare a rezistentei, cred ca mai mult e vrajala.
Asta pentru ca nu are nici un amplificator operational conectat pe main, cat despre adc-ul atmega32 nici in visele lui nu poate masura miliohm. Unde sa mai pun ca insusi cablurile denatureaza dramatic, daca nu faci o calibrare in sensul asta. si nu ai cum si nici cu ce.
sau ma insel ?

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 07 June 2015 - 05:52 PM

TEL: 0786.607.466
0

#3 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 07 June 2015 - 08:01 PM

Am bagat cheali de circa 3 luni si sunt multumit, asa am aflat cat de proaste sunt bateriile mele, eu sunt foarte multumit, singurul minus este volumul soneriei de terminare incarcare e cam incet si la camp nu prea se aude.
Fly it, like you stole it!
0

#4 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 07 June 2015 - 08:51 PM

Vezi postareaRedDevil, la 07 June 2015 - 08:01 PM, a spus:

singurul minus este volumul soneriei de terminare incarcare e cam incet si la camp nu prea se aude.


ciudat, pentru ca uC nu controleaza intensitatea. e un piezo cu generator inclus...acolo.
una peste alta la mine face prea tare.. :)
o sa-mi fac un backup la soft si pun cheali dar am o intrebare. ai facut calibrarea ? daca da, spune-mi te rog, ce o sa am nevoie ?
6S ?
TEL: 0786.607.466
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 June 2015 - 08:58 PM

Nu trebuie sa masoare mO, ci mV.
La 1A consum daca tensiunea scade cu 1mV inseamna ca Ri este 1mO.
Daca masori diferential cablurile ies din ecuatie. Diferential insemnand ca il pune pa discharge intern, tragi 2A, masori voltajul, tragi 1A, masori voltajul si faci diferenta ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 07 June 2015 - 09:45 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 June 2015 - 08:58 PM, a spus:

Nu trebuie sa masoare mO, ci mV.


Da, am citit si eu pe la ei pe site, despre metoda lor..
Pai atunci sa ne apucam de treaba.. :)
TEL: 0786.607.466
0

#7 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 08 June 2015 - 02:17 AM

referitor la miliohm...care e limita Normalului .. ?
pfiu ce ciudat e meniul asta...sper sa ma obisnuiesc :)
TEL: 0786.607.466
0

#8 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 08 June 2015 - 02:38 AM

a ) Packs that are as good as new: between 0 and 5 milliOhm/cell
b ) Packs that have been used dozens of times, but still feeling fairly good: between 5 and 10 milliOhm/cell
c ) Packs that have been used even more, and start to feel weak: between 10 and 20 milliOhm/cell
d ) Packs that almost won't hold your heli in the air anymore: over 20-25 milliOhm/cell

[sursa: helifreak]

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 08 June 2015 - 02:38 AM

TEL: 0786.607.466
0

#9 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2015 - 07:18 AM

Vezi postareamellbo, la 08 June 2015 - 02:38 AM, a spus:

a ) Packs that are as good as new: between 0 and 5 milliOhm/cell
b ) Packs that have been used dozens of times, but still feeling fairly good: between 5 and 10 milliOhm/cell
c ) Packs that have been used even more, and start to feel weak: between 10 and 20 milliOhm/cell
d ) Packs that almost won't hold your heli in the air anymore: over 20-25 milliOhm/cell

[sursa: helifreak]


O tampenie ce scrie acolo! Rezistenta interna este invers proportionala cu capacitatea pack-ului, deci ce e valabil pt un pack de 5000mAh nu e valabil pt. unul de 2200mAh.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 June 2015 - 07:47 AM

Cred ca se refera la un heli 450 / pack de 2200.
Si as zice ca e vorba de Ri per cell, nu per pack.

Intr-adevar rezistenta interna depinde de capacitate si factorul C.
Si de temperatura foarte mult ! Sub plus 5 Celsius incepe sa creasca exponential, chiar si de 6x !

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 June 2015 - 07:49 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 08 June 2015 - 02:07 PM

in primul rand va multumesc pentru implicatie.

eu folosesc 3s 2200mA, 25C (nano Turnigy)
am observat ca la pack nou per celula se invarte intre 10-15mOhm, si la unul busit sare de 100miliOhm. La 23ºC.
vroiam sa-mi fac si eu o idee despre relativitatea asta daca tot ... se masoara. inca nu prea am inteles.

dupa calibrare, din fericire facuta cu aparatura profesionala, am calibrat celulele 1-6 la 3 zecimale, I charge, I Discharge, de asemenea.
Am salvat EEPROM, apoi am facut un test de STORAGE+BALANCE, la un pack nou, aflat deja in storage, facut ultima data cu softul stock.

Cells: 3.801V 3.812V 3.810V -> se observa ca programul STORAGE stock, nu face balance.

Aflat deja in STORAGE, dupa cca 20minute (asa mult mi se pare..) a rezultat:
Cells: 3.811V 3.813V 3.812 -> bine.

Dar nu-mi place un lucru, si nu stiu daca e firesc. Pentru o diferenta de 20-30mV, dureaza 20-35minute ???
Mai pot face ceva, sau se incadreaza in ceea ce cunoasteti voi din experienta ?...
Nu am facut si calibrarea avansata descrisa aici. Ar trebui ?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 08 June 2015 - 02:08 PM

TEL: 0786.607.466
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 June 2015 - 02:15 PM

Cam asa este in general... pentru ca egalizarea se face la curent mic, de aproximativ 0.3A, deci C/7

Daca la incarcare 1C, ca sa duci bateria de la 3.7V la 4.2V dureaza o ora, poti calcula ca ridicarea tensiunii cu 25mV ia 3 minute, atunci la C/7 va lua... 21 minute :)

Normal ar fi ca egalizarea sa se faca permanent, din prima clipa a incarcarii, nu numai la sfarsit, au adaugat asa ceva la softul asta ?
M-as mira sa nu ... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 08 June 2015 - 02:19 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 June 2015 - 02:15 PM, a spus:

Normal ar fi ca egalizarea sa se faca permanent, din prima clipa a incarcarii, nu numai la sfarsit, au adaugat asa ceva la softul asta ?
M-as mira sa nu ... :unsure:


nu stiu asta inca. din ce-am observat eu la prima vedere, o face spre sfarsitul incarcarii. nu sunt inca sigur.
nu stiu daca ar putea sa o faca chiar din incarcare, pentru ca pe portul 1-6 sunt doar 300mA parca. cand voi sti sigur , spun.
TEL: 0786.607.466
0

#14 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 09 June 2015 - 12:26 AM

Vezi postareamellbo, la 08 June 2015 - 02:19 PM, a spus:

cand voi sti sigur , spun.


face la inceput, dar nu foarte amanuntit si la sfarsit sau in ultima parte cand incarcarea se poate face sub 300mA
TEL: 0786.607.466
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2015 - 07:41 AM

Din program, vad ca daca esti pe charger+balance o face de fiecare data cand o celula o ia in fata celorlalte cu mai mult de 20 mV.

Atentie, ai 3 moduri:
charging
fast charging
charging + balancing

Ultimul fiind cel nou, diferit ca implementare de B6, poate nu esti pe cel care trebuie... :unsure:
Sau diferentele sunt de 10 mV, caz in care egalizarea nu intra.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 June 2015 - 07:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 09 June 2015 - 07:31 PM

Vezi postarearenatoa, la 09 June 2015 - 07:41 AM, a spus:

Sau diferentele sunt de 10 mV, caz in care egalizarea nu intra.


:good: Observatie corecta, la diferente de pana in 10 mV, egalizarea nu intra. Pana m-am prins de ce, suspectam acumulatorul.

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 09 June 2015 - 07:31 PM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#17 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 09 June 2015 - 11:27 PM

sunt pe v1.0, ultima. are functia asta, dar..mie asa mi s-a parut ca face. ma rog.
dar ma dispera cu balansarea. ieri mi-a facut o balansare de o ora pentru 17mv.
eu banuiesc ca e ceva pe portul de balansare, cred ca o sa-l intrerup cu un Ampermetru sa ma comving.
cel putin sa nu mai suspectez hardware..

si app de versiunea 1.0 cred ca nu merge setarea tolerantei intre celule..am pus si 1000mv si n-are treaba. pana nu-s exacte nu se lasa..de-asta si dureaza asa..nici un mV mai mult/putin..

si..deja l-am resetat, recalibrat tot, nu merge functia asta la mine. ce versiuni aveti voi ? 0.99 ?

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 09 June 2015 - 11:32 PM

TEL: 0786.607.466
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2015 - 07:44 AM

Ce rezistente interne ai pe celule ?

Fa un experiment: zboara pack-ul asta asa cam pe jumatate, apoi pune-l pe storage+balance, urmareste daca dureaza tot asa mult functia de balance, apoi din starea aia incarca-l cu 1C fara balance, doar charge si scrie la ce tensiuni s-a terminat incarcarea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 11 June 2015 - 02:16 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 June 2015 - 07:44 AM, a spus:

Ce rezistente interne ai pe celule ?

Fa un experiment: zboara pack-ul asta asa cam pe jumatate, apoi pune-l pe storage+balance, urmareste daca dureaza tot asa mult functia de balance, apoi din starea aia incarca-l cu 1C fara balance, doar charge si scrie la ce tensiuni s-a terminat incarcarea.


Practic am 3 Imax-uri. 1 originalul, cel in discutie si doua clone dar reusite, cablajul e aproape identic. cel putin ca trasee si componente. am pus si pe astealalte doua si tot asa fac. inseamna ca trebuie sa am rabdare eu.

si ca sa raspund:

R: 28mΩ ; 32mΩ; 20mΩ
---
Time to STORAGE+BALANCE: 110min
End: 4.207 ; 4.201; 4.205
PwrSource: 12V 6A

Chestia ca ele merg repede pana la un moment in care fac balansarea aia nebuna de sfarsit, si nu se lasa ptr 2-5mV tot le descarca cate 50-100mA, iar le masoara si tot asa. Degeaba pui din meniu sa ignore diferentele (default:8mV), ca el tot nu se lasa pana nu le egalizeaza +/- 3mV

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 11 June 2015 - 02:21 PM

TEL: 0786.607.466
0

#20 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 11 June 2015 - 02:23 PM

Chestia ca eu eram obisnuit cu softul lui, care facea doar Storage(discharge) care dura mai putin, dar ramaneau celulele de capu lor. Ceea ce e foarte rau..
TEL: 0786.607.466
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 June 2015 - 02:39 PM

Ciudat, la ambele variatiuni de B6 care l-am avut, Storage facea si balance... :unsure:

28mΩ ; 32mΩ; 20mΩ pentru 2200 este foarte mult ! 80mO pe tot pack-ul inseamna ca la 12.5A adica 5-6C pierzi un volt, este cam maximul cat mai poti trage din pack-ul asta, si chiar atat este mult.

Si diferenta este mare, daca incarci cu 1C, la 2.2A chiar daca pleci de la acelasi numitor, celula de 32mO o va lua cu 2.2*(32-20) = 26 mV in fata celei de 20mO.
Si tu te plangi ca muncete la 3mV...

Storage+balance nu are cum sa se termine la 4.2V, nu cred ca ai facut ce te-am rugat eu... reformulez...
zboara pack-ul asta asa cam pe jumatate...
pune-l pe storage+balance...
cat dureaza tot procesul de storage+balance? la cat se termina ? trebuie sa fie pe la 3.8V
din stare de storage fa un charge normal, fara balance ! si mai scrie odata la cat s-a terminat
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 12 June 2015 - 03:54 AM

Vezi postarearenatoa, la 10 June 2015 - 07:44 AM, a spus:

si scrie la ce tensiuni s-a terminat incarcarea.


am facut exact ce ai spus..
la 3.85 +/- 5-8mv a fost storage+balance , si exact la voltajele alea s-a terminat fara balance...

ps: care este normal-ul impendantei (per celula) pentru un lipo 3S 2200mAh 25C?
TEL: 0786.607.466
0

#23 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 12 June 2015 - 06:49 AM

Nu se poate termina INCARCAREA la 3.85,renatoa a repetat de 2 ori intrebarea si de 2 ori ai raspuns aiurea ca babele alea surde...Iti imaginezi ca deja nici nu se mai oboseste sa te ajute a 3 a oara(eu asa as face,doar ca eu sunt mai obraznic spre deosebire de renatoa).

Eu inteleg ca esti tipicar....si iti plac lucrurile foarte bine facute....dar sincer prea iti bati capul cu probleme care nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa le fac.Ce ma freaca pe mine grija cum balanseaza chargerul in modul storage?Eu bag packul la incarcat cand vin de la camp(charge/balance),il mai bag odata la incarcat cand plec la camp(ca sa fiu sigur ca e full) si...culmea...zbor si ma relaxez...Cand am citit de 3mv ma bufnit rasul...poate nu sti cat costa un pack de 3s 2200/25C de tot il pretuiesti atata.
Tu esti exemplu ca se poate face si altfel modelismul,respectiv doar teoretic fara practic.

Ps.Nici nu vreau sa stiu cu ce ai golit packul ala jumatate....pentru ca sunt comvins ca nu l-ai golit zburand(becul face parte din alt domeniu),iar asta nu are legatura cu modelismul.
Ti-am spus si la telefon,nu te mai lega de virgule,intreaba pe cineva(cea ce si faci si e foarte bine) si ia de bun raspunsul primit,altfel risti sa cazi in extrema si sa devi enervant cu intrebari nepotrivite.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 June 2015 - 08:22 AM

Am avut si cu 2mO, Turnigy albastre 20C, dar alea sunt raritati, un lot bine facut.
Am avut si de firma vai de mama lor, luate de la Lindi, cica 35C, cu 10-15mO

Cu ce zbor acum, obosite, au sub 10 mO, dar trag din ele sub 10A.

Cum a zis si furios, nu mai intreb de ce tensiuni ai avut, oricum ala e un pack care nu v-a mai tine mult... si costa 40 lei.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 12 June 2015 - 01:24 PM

Vezi postareafurios, la 12 June 2015 - 06:49 AM, a spus:

Nu se poate termina INCARCAREA la 3.85,renatoa a repetat de 2 ori intrebarea si de 2 ori ai raspuns aiurea ca babele alea surde...Iti imaginezi ca deja nici nu se mai oboseste sa te ajute a 3 a oara(eu asa as face,doar ca eu sunt mai obraznic spre deosebire de renatoa).

Eu inteleg ca esti tipicar....si iti plac lucrurile foarte bine facute....dar sincer prea iti bati capul cu probleme care nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa le fac.Ce ma freaca pe mine grija cum balanseaza chargerul in modul storage?Eu bag packul la incarcat cand vin de la camp(charge/balance),il mai bag odata la incarcat cand plec la camp(ca sa fiu sigur ca e full) si...culmea...zbor si ma relaxez...Cand am citit de 3mv ma bufnit rasul...poate nu sti cat costa un pack de 3s 2200/25C de tot il pretuiesti atata.
Tu esti exemplu ca se poate face si altfel modelismul,respectiv doar teoretic fara practic.

Ps.Nici nu vreau sa stiu cu ce ai golit packul ala jumatate....pentru ca sunt comvins ca nu l-ai golit zburand(becul face parte din alt domeniu),iar asta nu are legatura cu modelismul.
Ti-am spus si la telefon,nu te mai lega de virgule,intreaba pe cineva(cea ce si faci si e foarte bine) si ia de bun raspunsul primit,altfel risti sa cazi in extrema si sa devi enervant cu intrebari nepotrivite.


vezi cum se nasc polemicile ? s-a intamplat sa nu fiu inteles, dar am facut exact ce trebuie. am raspuns la intrebarea pusa apoi am completat si voltajul la care s-a terminat STORAGE+BALANCE. Ai citit postul inainte sa scri ?
TEL: 0786.607.466
0

#26 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 12 June 2015 - 01:31 PM

unde sa mai punem ca topicul este foarte ramas singur, unde dai si unde crapa.
intrebasem initial despre o parere in ceea ce priveste: cheali charger sau soft original pe imax b6...

l-am descarcat cu un piper de la dululutu.., dar poti sa-l descarci cu ce vrei daca simulezi consumatorul.
de regula intreb nu pentru ca sunt prost, ci pentru ca vreau sa stiu si parerea altora. oricum multulmesc pentru sinceritate.

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 12 June 2015 - 01:34 PM

TEL: 0786.607.466
0

#27 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 12 June 2015 - 01:47 PM

poate raspunsurile au fost fractionate o sa repet ce am facut o singura data, doar ca rezultatul nu s-a inteles.

1. Am masurat rezistenta interna: 28mΩ ; 32mΩ; 20mΩ
2. Am zburat vreo 4min un piper cub, oricum trebuia testat ca doar ce l-am primit. (daca tot nu conteaza consumul nu dam detalii, aici este modelsim)
3. Am venit acasa, si am pus acumulatorul pe STORAGE+BALANCE. A durat 110min si voltajul: 3.801V 3.812V 3.810V
3. Am facut o incarcare fara balansare, terminata cu voltajul: End: 4.207 ; 4.201; 4.205 | Da, fara balansare, doar Charge.

4. Am masurat din nou rezistenta, de data asta cu miliohmetru prin curent de testare de 200 mA: 10mΩ, 8mΩ, 10mΩ (se pare ca imax viseaza la functia asta doar)
TEL: 0786.607.466
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 June 2015 - 02:13 PM

Poti detalia punctul 4 ? suna foarte incitant sa pui un ohmetru pe o sursa :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 12 June 2015 - 02:47 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 June 2015 - 02:13 PM, a spus:

Poti detalia punctul 4 ? suna foarte incitant sa pui un ohmetru pe o sursa :D


asa ca un raspuns superficial: nu pui direct, masori diferenta intre doua rezistente.
TEL: 0786.607.466
0

#30 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 June 2015 - 05:47 PM

Ajutati-ma si pe mine cu un turnigy a6, am incercat sa-i pun cheali fw. dar tot ce obtin sunt niste patrate albe pe ecran. Am incercat ce zice autorul sa sterg fuse bits din atmega dar resultatul e tot ala.
In prima poza e ce iese cand dau comanda de sters fuse bits, a doua e scrierea cu cheali:
http://postimg.org/g...x7cvc/28d10467/
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro