Modelism - RHC Forum: Baterii epuizate? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Baterii epuizate? mai merg folosite?

#1 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 26 May 2015 - 08:05 PM

Dupa zborurile de azi, doua dintre baterii(Turnigy 3s 2200mAh 25-35C) sunt un pic umflate...
Ba mai mult, cu una dintre ele, la sfarsitul zborului am ramas fara energie de tot...cred ca am aterizat in timp ce scadea turatia in head, cred ca ar fi cazut de tot.

Cand am ajuns acasa, am masurat tensiunea pe celule si, culmea, e 3.69, 3.71, 3.71
Ma asteptam sa fi murit de tot.

Intrebarea mea e: cum ma asigur ca mai pot folosi sau nu bateriile respective?
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2015 - 08:14 PM

ESC-ul taie curentul can bateria ajunge la 3.2-3.3V pe celula in sarcina. Tu le masori in repaos, normal ca ai in jur 3.7V.

Bateria nu e moarta doar ca are capacitatea mult redusa, asadar scade timpul de zbor. Pana la urma o sa ai timp de zbor tot mai mic pana vei fi nevoit sa renunti la pak (dupa aia poti sa-l vinzi pe forum zicand ca e ca nou :) )

Vezi postareadaniel_ionut, la 26 May 2015 - 08:05 PM, a spus:

Dupa zborurile de azi, doua dintre baterii(Turnigy 3s 2200mAh 25-35C) sunt un pic umflate...
Ba mai mult, cu una dintre ele, la sfarsitul zborului am ramas fara energie de tot...cred ca am aterizat in timp ce scadea turatia in head, cred ca ar fi cazut de tot.

Cand am ajuns acasa, am masurat tensiunea pe celule si, culmea, e 3.69, 3.71, 3.71
Ma asteptam sa fi murit de tot.

Intrebarea mea e: cum ma asigur ca mai pot folosi sau nu bateriile respective?

0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2015 - 09:25 PM

De fapt, creste rezistenta interna, capacitate vei mai avea destula o vreme, dar nu la curenti mari, ci la 1-2C, bune cel mult ca pack-uri de receptie, sau de ground station FPV.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 May 2015 - 09:31 PM

Vezi postareastiganas, la 26 May 2015 - 08:14 PM, a spus:

(dupa aia poti sa-l vinzi pe forum zicand ca e ca nou :) )



asa invatati lumea prostii!!!
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2015 - 09:39 PM

Daca lumea cumpara consumabile second hand... asa ii trebuie.
Sa invete sa masoare un pack, ca uzura nu se vede, altfel ai putea si matale sa vinzi metanol gata ars :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 27 May 2015 - 06:46 AM

Ionutz, este normal, redu timpii de zbor la 4 minute si nu iti vei mai stresa asa de mult bateriile, am Turnigy de 2200 cu peste 200 de incarcari si inca se tin bine ( nu ca si cand erau noi). 3.70 pe celula parerea mea ca este foarte putin la finalul zborului.Si eu am suprasolicitat ceva pakuri noi si la final s-au umflat solutia mea a fost echilibrare in storage si punere la rece pana acum se tin bine :).
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2015 - 06:57 AM

Nu folositi bazaitoare la nivel de celula ?
De cand am turtit doua pack-uri coborand la 2.8V, nu mai decolez fara sa am greierele cuplat !
E prea ieftin si va tine pack-urile in viata lunga, ca sa nu merite.

Alin, sincer m-ai uimit cu 200 cicluri la cel putin 10C daca zici ca nu zbori nici 6 minute... :o eu n-am intalnit pana acum pack sa imi tina nici 100, si trag la sub 5C.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 27 May 2015 - 08:19 AM

Eu nu folosesc buzzer pentru ca in idle up la heli tipa imediat ce il forjez un pic. Ca sa nu tipe in manevre trebuie sa setez buzzer-ul la valoare mica, ceea ce practic ii anuleaza utilitatea. Timer-ul in radiocomanda e baza… cand nu uiti de el. Personal mi-a intrat in reflex durata unui zbor, fara timer aterizez dupa aprox 4 minute.
Am un pack Pulse 35C care in februarie avea 160 descarcari +- 5. Intre timp am renuntat la contorizat dar am mai facut cel putin 30 de cicluri. Nici acum nu da semne de oboseala, nu se umfla (e prinsa intre 'placi' rigide), acelasi timp de zbor, celule balansate, mereu zburata in idle up si forjata… dupa 4 minute si 15 secunde de zbor bateria e la 3.7 chiar 3.8V
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#9 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 27 May 2015 - 08:51 AM

:) in seamna ca nu sunt singurul cu cicluri multe pe baterii, ideea ca am prins-o este ca in tot deauna incarcare cu balansare , frigider vara cand plec in concediu, tot timpul am grija sa nu prea descarc pakurile. Buzerul la heli cred ca nu se apluca :). Nu mai spun ca am o baterie de Falcon 1800 ce sigur are aproape de 300 :)) este beton si in ziua de astazi si o folosesc de fiecare data la primul zbor cel de "incalzire" evident nu o mai fortez.Si da si eu mai uit timerul dar deja am in reflex timpul de zbor .

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 27 May 2015 - 08:52 AM

0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 May 2015 - 08:59 AM

O baterie nu tine 300 cicluri nici la 1c descarcare, ce zici matale aici e SF.
O baterie de heli muncita bine e praf in 50 de zboruri, indiferent de ce balance charge ii dai, langa ce zarzavaturi o tii in frigider sau cat de putin zbori cu ea.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2015 - 09:04 AM

Ciprian, poate e timpul sa lasam chinezismele si sa ne orientam si noi catre din astea scumpe :)

Ia socoteste, cu ce iesi mai bine, cu 15$ si 50 zboruri, sau 25$ si 300 zboruri ? :) Ma refer la un 2200 35C

Cred ca buzzerul poate da totusi niste indicatii utile si la heli... :unsure: il lasi sa tzipe cat faci 3D, dar la cateva figuri mai tragi sufletul cateva secunde cu un hover linistit, si atunci ar trebui sa taca si sa ai idee daca mai e ceva in bateria aia sau nu.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 May 2015 - 09:08 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 May 2015 - 09:16 AM

am avut si eu un zippy 4s-5800 care ma tinut peste 100 de zboruri pe okto-multikopter si tinea curentul ca nou, am dat pack-ul gratis si a mai mers inca o gramada si la noul proprietar. in acelasi timp am avut acumulatori identici care au murit la 10-20 zboruri, e clar chestie de noroc ce lot prinzi, cat litiu au pus chinezii in ei etc
0

#13 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 27 May 2015 - 09:24 AM

Vezi postareaCiprian97, la 27 May 2015 - 08:59 AM, a spus:

O baterie nu tine 300 cicluri nici la 1c descarcare, ce zici matale aici e SF.
O baterie de heli muncita bine e praf in 50 de zboruri, indiferent de ce balance charge ii dai, langa ce zarzavaturi o tii in frigider sau cat de putin zbori cu ea.

Cumpar-o pe asta http://www.helidirec...wer-series.html si te va contrazice. Alte baterii pe care am cicluri multe sunt Thunderpower si Fullpower Gold. De la HK ce sunt mai bune sunt Turnigy si Zippy Compact. Nanotech, Zippy albastre si restul sunt mediocre.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2015 - 09:29 AM

De acord cu clasificarea HK.
Intrebarea este de unde si cum "cumpara pe asta"... transportul e prohibitiv, fara cineva sa aduca din US in bagaj, e cam greu...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 May 2015 - 09:29 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 27 May 2015 - 09:57 AM

Ciprian, nu te hazarda in necunostinta de cauza ok? :) de obicei ai tendinte de a te hazarda si nu este ok.
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2015 - 10:02 AM

Buzzerul nu e util la heli. Timer pe statie.
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2015 - 10:04 AM

Pi bune... :unsure: nu se potoleste nici in hover ? :o

Deci de unde iau si eu un Pulso din asta ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 May 2015 - 10:11 AM

Ok, iti cumpar eu bateria de 300 cicluri la ce pret vrei tu si o probez pe 450'ul meu, la un zbor 100% 3500kv pinion 13t in tic-toc. Chiar nu cred ca o baterie generica, de acum 2-3 ani si 300 incarcari mai duce ceva(util, eu nu zbor hover-uri decat la teste)
De ceva vreme folosesc doar turnigy simple, de 60c si tin bine. De zippy compact nu am fost multumit.
Buzzerul nu e util, ci telemetria pe fiecare celula.Asa poti sta cu ochii pe toate celulele si te prinzi repede care-i pe duca.
0

#19 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 27 May 2015 - 10:16 AM

:) exact ceea ce am spus mai sus, te rog reciteste postul cu bateria "minune" de falcon ok? :) vai vai.
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2015 - 10:18 AM

In fiecare an apare un brand de lipo care e atat de bun ca arde motoarele la heli (nu e gluma, asa pretindea nippondave cu pakurile Hyperion).

Singurele pakuri "outstanding" pe care le-am pipait sunt FlightPower ce le vindea Dragos Marinescu la heli.ro in urma cu ceva ani. Erau facuta cu mare atentie, foarte scumpe si inca mai tin. Evident ca au dat faliment, nu mai sunt.
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2015 - 10:26 AM

Eu nu am avut baterie sa tina 300 cicluri. De fapt nu am model cu care sa fi zburat 300 de zboruri. Cred numai la unul care tine un logbook, de orice fel. Altfel amintirile iti joaca feste.

Credeam ca am multe sute de zboruri cu 130X dar pe statie am doar 47 ore (acum) - asta inseamna maximum 300 zboruri (na, ca am un model cu 300 zboruri) facute cu 6 pakuri care anul asta au murit toate.

Cu Radian am 90 ore :)
0

#22 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 27 May 2015 - 10:39 AM

salut, Stefan posibill:))) dar si daca aveam baterii de tin maxim 50 de cicluri ma lasam de mult de heli si ma apucam de machete statice :).
0

#23 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 27 May 2015 - 11:07 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 May 2015 - 09:29 AM, a spus:

De acord cu clasificarea HK.
Intrebarea este de unde si cum "cumpara pe asta"... transportul e prohibitiv, fara cineva sa aduca din US in bagaj, e cam greu...

Intr-adevar, dar eu doar am dat un link de referinta. Eu am luat din Italia de la un shop mare, Bizmodel, dar vad ca acum nu le mai aduc. Daca nu ma insel si pe ckado in Franta era intr-un timp. La un search de 2 minute nu le-am gasit la shop-urile europene pe care le stiu, insa ma gandesc ca ar trebui totusi sa fie ceva dealeri ramasi in Europa. In Italia am vazut la multi pack-uri pulse 2x6S pe Goblinuri si alte heli-uri scumpe, si nu cred ca le-or fi luat toti din SUA ca la ei taxele sunt si mai mari iar vama mai naspa. O echivalenta apropiata de Pulse pentru noi ar fi Gensace, dar cel putin astea mici nu sunt stranse in "felii" de aluminiu iar de umflat se umfla, insa nu am probat dupa cat timp si la ce fel de "tratament".
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 27 May 2015 - 01:06 PM

Vezi postareastiganas, la 27 May 2015 - 10:18 AM, a spus:

In fiecare an apare un brand de lipo care e atat de bun ca arde motoarele la heli (nu e gluma, asa pretindea nippondave cu pakurile Hyperion).

Singurele pakuri "outstanding" pe care le-am pipait sunt FlightPower ce le vindea Dragos Marinescu la heli.ro in urma cu ceva ani. Erau facuta cu mare atentie, foarte scumpe si inca mai tin. Evident ca au dat faliment, nu mai sunt.


Mai sunt:
http://www3.towerhob...wti0002p?&M=FPW
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2015 - 01:18 PM

A ramas doar numele. Nu mai sunt alea. Dupa ce a avut un lot din alea bune Dragos a primit (cu mare intarziere) un lot din alea noi. Erau evident facute in alte parte si erau de cacao.

Vezi postareadan_mitea, la 27 May 2015 - 01:06 PM, a spus:




EVO e aia buna (mai lunga) - atentie cum sunt puse celulele si firele de egalizare. Cea scurta e banala si slaba.
Imagine atasata: IMG_3265.JPGImagine atasata: IMG_3269.JPG

Edit:

Acuma vad ca ia scuta se chema altfel. In fine povestea e veche

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 27 May 2015 - 01:25 PM

0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 27 May 2015 - 01:24 PM

Asta n-am stiut. Stii matale, n-am baterii de cat la receptie. In afara de Life am si LiPo Great Planes de 15C. Stau incarcate full de ani de zile si sunt bine merci. Iti poti imagina, atunci cand le-am cumparat, nu se auzise de balans?
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2015 - 01:30 PM

E posibil sa fie bune si astea de pe tower. Nici eu nu mai tin pasul dar am citit un topic lung pe rcgroups (tre sa-l caut) cu unii care au facut teste pe bune si concluzia a fost ca nu e nici o legatura intre pret/eticheta/brand. Si a doua concluzie a fost ca acelasi pak poate sa fie cu totul altfel de la lot la lot. Asa ca eu cumpar cat mai ieftin, daca tot e loterie macar sa fie pe bani putini.

Vezi postareadan_mitea, la 27 May 2015 - 01:24 PM, a spus:

Asta n-am stiut. Stii matale, n-am baterii de cat la receptie. In afara de Life am si LiPo Great Planes de 15C. Stau incarcate full de ani de zile si sunt bine merci. Iti poti imagina, atunci cand le-am cumparat, nu se auzise de balans?

0

#28 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 07 June 2015 - 09:27 PM

Revenind la subiectul original, bateriile se comporta ok la 4 minute de functionare...nu am avut nici o problema cu ele in ultimele 3 cicluri.
Rezerva de putere au in continuare, iar dupa 4 minute de zbor intra in ele cam 1100 mAh.

Ce-am invatat din treaba asta? ca nu e chiar bine sa zbori 6 minute pe termen lung, iar cand zic 6 minute, zic aproximativ 1800mAh din 2200(~80%).
0

#29 Useril este offline   adytac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 30-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Elicoptere

Postat 17 June 2015 - 03:54 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 07 June 2015 - 09:27 PM, a spus:

Revenind la subiectul original, bateriile se comporta ok la 4 minute de functionare...nu am avut nici o problema cu ele in ultimele 3 cicluri.
Rezerva de putere au in continuare, iar dupa 4 minute de zbor intra in ele cam 1100 mAh.

Ce-am invatat din treaba asta? ca nu e chiar bine sa zbori 6 minute pe termen lung, iar cand zic 6 minute, zic aproximativ 1800mAh din 2200(~80%).


Doar pentru hover si manevre mici, ce timp ar trebui setat? Eu am pus la 5 min am su buzzer pe 450.
Mcpx BL /Speed v933
Hk 450 next step
Cel putin un T-rex 600
0

#30 Useril este offline   adytac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 30-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Elicoptere

Postat 17 June 2015 - 04:12 PM

Pentru hover si manevre mici pe cat sa setez timpul ?
Mcpx BL /Speed v933
Hk 450 next step
Cel putin un T-rex 600
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro