Modelism - RHC Forum: Linkuri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Linkuri

#1 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 23 May 2015 - 02:51 PM

As vrea sa stiu cum se verifica linkurile in general, nu ma refer deloc la lungimea acestora, ci la starea lor intre zboruri. Cum trebuie sa fie acestea ? Sa stranga , sa se miste usor, cand reprezinta un risc sa iasa de pe bila ? Exista o teorie in privinta asta ? Se intampla des sa iasa in zbor aceste linkuri sau sunt cazuri izolate ?

O particularitate la mini titan e325, acestea sunt mai mici in diametru, si in manual spune ca trebuie sa fie puse cu simbolul T in fata. Daca totusi pentru reglaj ti se cere sa nu fie asa, e o problema asta ?

Multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 416Ur1c8mSL._SX342_.jpg

TEL: 0786.607.466
0

#2 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 23 May 2015 - 03:09 PM


nota: rog un admin sa mute postul la Coltul incepatorului Heli.

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 23 May 2015 - 03:09 PM

TEL: 0786.607.466
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 May 2015 - 03:26 PM

Majoritatea link-urilor se pun doar pe o fata. Nu incerca sa le pui pe dos, daca manualul chiar iti spune pe ce fata trebuie sa intre. Reglajul ala nu poate fi atat de critic incat sa nu permita jumatate de tura in plus sau in minus.
Conteaza foarte mult sa stea fixe bine pe bile. Daca ies, crash-ul e garantat. E bine sa le mai verifici din cand in cand, sa nu faca joc(desi zbori mult si bine pana sa uzezi niste link-uri). Daca ies usor la mana atunci clar trebuie schimbate. Nu merita sa-ti asumi riscul asta, un set de link-uri nu cred ca e prea scump chiar si pentru un heli mai vechi cum e mini titan.
0

#4 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 23 May 2015 - 04:06 PM

la majoritatea am pus sa fie cu T in fata dar unul din ele nu-mi iasa deloc, si o jumatate de tura inseamna ~1º.
ideea ca ele se misca foarte usor acolo pe bila, dar daca trag de ele (relativ fin) nu iasa. in ce fel sa nu fie jocuri ? sa stranga bila tare, sau sa nu joace in axele X/Y fata de bila ? ... imi cer scuze ca sunt insistent, dar vreau sa stiu..

ps: am doar 3 zboruri cu el.. :)

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 23 May 2015 - 04:07 PM

TEL: 0786.607.466
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 May 2015 - 06:42 PM

Spune-mi tu, din experienta ta proprie si personala, cat de mult simti cel ~1º in aer.
Eu iti garantez ca nu va fi nicio diferenta(decat la tracking).Un link trebuie schimbat cand ai cel mult 0,5mm de joc stanga-dreapta sau sus/jos pe bila. Nu pot sa zic in cuvinte cat de usor e prea usor cand vine vorba de iesit de pe bila... dar na, cu cat mai fix cu atat mai bine.
Am rigla mecanica si digitala. Nu le-am folosit decat de vreo 2-3 ori. In rest unghiul de 0 grade il fac punand ambele pale paralele pe boom si vad sa fie la nivel. Restul unghiurilor le fac la camp, in aer si masor cu rigla sa vad daca n-am sarit calul cu pasul colectiv.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 23 May 2015 - 06:42 PM

0

#6 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 23 May 2015 - 08:01 PM

Un sfat ptr cum trebuie sa faci ca sa ai link-uri egale
Daca trebuie sa fie identice - adica si la lungime si la felul in care apare semnul pe ball link-ul de plastic atunci ti in fiecare mana cate unul cu semnele in sus si presezi usor stanga - dreapta in tija de metal apoi rasucesti de amandoua in acelasi timp presand ca sa-si faca filet iar apoi rasucesti pana la marimea dorita.
Daca vrei sa fie egale dar cu semnele diferite - de la inceput pui unul in sus si altul in jos si apoi presezi pe tija si apoi rasucesti...

Ca regula daca link-uk il pui la orizontala in articulatia sferica nu trebuie nici sa stea teapan dar nici sa cada liber pana la verticala. trebuie sa se miste usor dar nu intepenit.

Semnul pus pe piesele de plastic inseamna ca gaura aceea este mai mica (ca articulatia sferica sa nu intre mai mult iar cealalta este mai mare pentru a intra usor prin presare - daca le pui invers o sa stea foarte intepenite si exista riscul sa sara sau ca plasticul sa se intinda mai mult si sa prinda joc - am vazut pe multi care au zburat si cu ele puse invers (la aproape tot heli) dar e treaba lor...
sper ca ti-a folosit - daca vrei lasa numarul pe PM si iti explic la telefon...


Vezi postareamellbo, la 23 May 2015 - 04:06 PM, a spus:

la majoritatea am pus sa fie cu T in fata dar unul din ele nu-mi iasa deloc, si o jumatate de tura inseamna ~1º.
ideea ca ele se misca foarte usor acolo pe bila, dar daca trag de ele (relativ fin) nu iasa. in ce fel sa nu fie jocuri ? sa stranga bila tare, sau sa nu joace in axele X/Y fata de bila ? ... imi cer scuze ca sunt insistent, dar vreau sa stiu..

ps: am doar 3 zboruri cu el.. :)

TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#7 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 23 May 2015 - 08:29 PM

Eu am o metoda care am "furato" de la Stefan,respectiv cam toate kiturile noi vin cu linkurile intepenite(la protos vin chiar intepenite maxim),asta fosteaza mult servourile inutil,uneori din 11kg forta mai ramai cu maxim 6-7 doar din frecarea linkurilor.Eu mi-am facut cate un ballink pe fiecare cota care l-am crestat(zgariat) putin cu dremelul ca si cand af fi taiat o felie dintr-un pepene,pun ballinkul preparat in mandrina bormasini si invart cateva secunde in fiecare link de la heli si probez pe un ballink bun sa mearga frumos,iar daca e nevoe mai rectific.Nu insista prea mult ca isi face joc mare daca ii dai 30 de sec la turatie...
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#8 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 23 May 2015 - 08:59 PM

Vezi postareaIonel, la 23 May 2015 - 08:01 PM, a spus:

Ca regula daca link-uk il pui la orizontala in articulatia sferica nu trebuie nici sa stea teapan dar nici sa cada liber pana la verticala. trebuie sa se miste usor dar nu intepenit.


mda...deci am pus-o. toate link-urile lui, le sufla vantul, deci trebuie sa le schimb. si deja facusem toate setarile..acum o iau de la capat, oarecum. cred ca si din cauza ca le-am tot scos/bagat pentru setari au ajuns asa. off :) ...

e buna metoda cu dremel, doar ca la 3.8 nu pot sa fac crestatura, o sa incerc doar sa zgari putin articulatia , cat sa "roada".

nu are nimeni un alezor de 3.8mm ? ...

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 23 May 2015 - 09:01 PM

TEL: 0786.607.466
0

#9 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 23 May 2015 - 09:04 PM

Vezi postareaCiprian97, la 23 May 2015 - 06:42 PM, a spus:

Spune-mi tu, din experienta ta proprie si personala, cat de mult simti cel ~1º in aer.


Eu nu simt, cred ca nu as simti nici 3º, pentru ca-s eu la inceput.. Dar tracking-ul simte al naibii..
TEL: 0786.607.466
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro