Modelism - RHC Forum: Parrot Bebop Multicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 46 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parrot Bebop Multicopter Cu un ghimbal sa spunem, Pionier?

#631 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 19 April 2017 - 02:03 PM

Eu sunt de parere ca filmarile mai naspa sunt de la tot felul de probleme,ba a dat-o de pereti si s-a descentrat un clopot si gata incep vibratii,ba elici ciupite,multi dupa un crash o ridica si zboara din nou,altii ce cumpara asa ceva o fac tocmai pentru ca se zboara imediat din cutie si nu au nici cele mai mici idei de ce faci cand o rupi de pereti sau cand ai o vibratie in sasiu de la chestii aparute pe parcurs si zboara asa de aici si filmarile in cauza.Nu am avut nici o filmare naspa de b1 sau b2,decat numai daca o lovesti si zbori mai departe fara a te uita ca nu ai descentrat nici un clopot la motoare.


Iar ghimbalul,se pare ca inca ramane o revolutie, nimeni nu mai are boase sa scoata asa ceva.Pentru mine la nivel de hobby e mai mult decat ok.

Am instalat si eu 4.0.5,inca nu am zburat.

Am facut si niste teste pe parcurs si la viteze mari imaginea o ia razna(valuri)probabil ca din cauza curentilor de aer care trec prin sasiu si ceva intra in vibratii,dar daca te limitezi la 5m/s filmeaza perfect ceea ce mie imi pare suficient.Si aici vorbesc numai de b2 ca la b1 nu am avut problema asta.

Am zburat si cu mavic cu o saptamana in urma si in meniul dronei ai mai multe moduri de zbor printre care sunt sport,incepator si un mod special setat pentru filmare.ultimul mod asta de filmare este un fel de dublu dual rate la toate stikurile,practic dadeam cu stickul inainte si abia daca se misca un pic din loc si asta era in orice directie inclusiv urcare si coborare,de aici trag concluzia ca nu poti filma bine oricum si oricand la orce viteze in aer.iar modul incepator viteza care am atins-o fu abia de 8m/s,asa ca ....nu stiu ce as mai putea spune .

Probabil ca de la o anumita viteza nu mai este asa placuta filmarea si atunci baietii de la dji au bagat modurile alea.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 19 April 2017 - 02:06 PM

SUNTEM FUDULI
0

#632 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 21 April 2017 - 07:05 AM

Bun. Mi-a revenit mancarimea de mosmondit.
Am inceput cu o metoda de echilibrat elicile de B2. Am strungarit un disc de lemn (cu dremel) cat sa intre foarte la fix in elice. Apoi doar montat pe balancerul magnetic.

Am doar cele 2 seturi originale care au venit in pachet. Nu am zburat mult si nu au fost atinse. Dintre primele 4 pe care am pus mana, doar una era echilibrata ok, celelalte 3 erau complet 'off'. Pentru pale am folosit cate o bucata mica de scoci (nu stiu ce alta metoda mai curata ar merge aici) iar pentru mijloc, la 2 din ele a trebuit sa adaug ceva. Am folosit un pic de hot glue. Nu stiu cat/daca va tine. Vedem, poate maine.




Edit: apropo de Mavic. Am vazut si eu unul intr-un parc zilele trecute, pentru prima oara. Ce m-a surprins e cat de putin zgomot face. Aproape ca as zice ca Bebop e mai zgomotos. Cam atat. Orice ar face, $1k nu merita.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 21 April 2017 - 07:09 AM

0

#633 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 07:15 AM

mijloc... :unsure:
iar mitul cu hub balancing ? :o
... cu picioarele pe pamant ...
0

#634 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 21 April 2017 - 07:28 AM

pai daca nicicum nu reuseam sa-l echilibrez numai din pale... probabil daca insistam as fi gasit un echilibru si numai de acolo.
0

#635 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 07:40 AM

Ceace este perceput ca dezechilibrare hub de fapt e tot din pale, hubul are raza si masa prea mica ca sa produca ceva perceptibil/masurabil.
Si nici nu prea are potential de deformare asa mare ca pala...
Cauza poate fi variatie de densitate sau grosime de-a latul palei, nu de-a lungul.
solutia este sa nu lipesti banda pe toata latimea palei, ci doar pe latura mai usoara. Adica in partea in care pui hotglue pe hub ;)

Sunt curios totusi la o pala asa mica... cum ai detectat un astfel de dezechilibru... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#636 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 21 April 2017 - 05:46 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 April 2017 - 07:40 AM, a spus:

Sunt curios totusi la o pala asa mica... cum ai detectat un astfel de dezechilibru... :unsure:


Pai exact ca si la elicile mari. Fiind frecarea foarte mica, imediat se vede care pala e cea mai grea. Daca nu sta drept in jos, inseamna ca si celelalte doua sunt un pic diferite. Sau te referi doar la hub? Acolo nu am a fost o stiinta prea exacta. Mai mult dupa simt si dupa cum mi se parea ca se misca palele chiar inainte sa se opreasca. La ambele elici unde am pus un pic de hot glue pe hub, pe partea respectiva aveam deja cate o bucata de scoci spre capetele palelor. Nu prea mai aveam cum sa le ingreunez. Eventual sa fi decupat un pic din dealalta parte, din pala grea... nu vroiam sa stric ceva.
0

#637 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 21 April 2017 - 08:39 PM

Mie mi se pare camera de B1 ceva mai buna decat cea de B2 sau poate senzorul.
Pe B1, cu care zbor mai des, am atasat in spatiul dintre carena si cruce niste bumpere moi artizanale, care mai reduc oarecum din vibratii. Zic oarecum, pt ca la comenzi bruste se percep pe imagine.
Calitatea filmarii depinde foarte mult de calitatea luminii. Iarasi un decor cu contraste puternice deruteaza senzorul care mi se pare asemeni unui film foto "tare".
Oricum vorbim de hobby si am vazut filmari slabe la drone mai scumpe.
Daca studiezi locatia, ai un plan in cap si te ajuta si lumina, poti scoate ceva bun chiar si cu o baterie originala care acum nu duce mai mult de 7 min la B1.
0

#638 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 22 April 2017 - 12:17 AM

Vezi postareaAlbertoBebop, la 21 April 2017 - 08:39 PM, a spus:

Mie mi se pare camera de B1 ceva mai buna decat cea de B2 sau poate senzorul.


Nu prea are cum, au exact acelasi hardware, acelasi senzor, aceeasi optica. Mai ales acuma, daca au si acelasi software.

Sunt foarte curios daca la toate B2 chiar au facut praf consumul de curent. Bate vantul prea tare sa ies acuma la teste. Nu-mi imaginez cum au reusit cu un update sa scada timpul de zbor. Unde se duce restul de curent?

Oare cat de precis sta pe loc indoors, folosind doar camera de pe burta si sonarul, fara GPS? Ma mananca sa-i dau drumul in camera sa-l las la hover sa vedem cat tine bateria.




In alta ordine de idei, mi-a mai venit o idee care poate poate va ajuta sa reducem din vibratii. Discurile de aluminiu de pe burta care tin cadrul de corp prin bumpere se apropie foarte usor sa se atinga de margine. Mi-e greu sa descriu dar poate din poze va fi mai clar. Am decupat ca un fel de distantiere foarte subtiri (1mm) din furtun de silicon si am pus intre capace si bumpere. Pare sa stea mai bine. Vedem daca ajuta.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 22 April 2017 - 12:21 AM

0

#639 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 April 2017 - 09:33 AM

Alea in hover stau in aer, nu ating niciodata, sunt doar ca sa nu lase sa cada nacela cand faci un flip.
Bagand acolo orice care duce la contact intre ele si corp, nu faci decat sa introduci o cale de transmisie vibratii.
Daca la tine ating corpul in hover, nu ai bumperele montate bine, sunt iesite din gaura.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#640 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 22 April 2017 - 05:55 PM

I see. Bine. Le dau jos si mai verific dacă bumperele stau cum trebuie. Nu pareau ieșite în afara. Suprafața e aliniată cu suprafata cadrului.
0

#641 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 22 April 2017 - 11:17 PM

Ai dreptate, daca il tin de frame, drept, ca si la hover, bumperele stau suficient comprimate cat sa nu se atinga de 'capace'. As zice sub 1mm aer.

Pe de alta parta posibil sa fi descoperit o problema reala. Cred ca e totusi un pic de design prost la sistem: cum il inclin in orice parte, capacele se apropie prea tare si in timpul miscarilor se si ating de margine. Problema e ca se ating chiar de marginea de plastic a cadrului, pe unde e bumperul (capacul care le tine e un pic mai mare ca si bumper-ul in sine). De aici sigur se transmit vibratii in timp ce se schimba atitudinea in aer, compensand la vant de exemplu sau practic la orice manevra in afara de hover.

Tije mai lungi sau bumpere mai mici un pic sa fie o solutie? La B1 e tot asa?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 22 April 2017 - 11:18 PM

0

#642 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 April 2017 - 08:09 AM

Tot cam...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#643 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 24 April 2017 - 05:19 AM

In sfarsit am reusit sa fac ceva teste astazi cu B2 cu fw 4.0.5 si sa adun rezultate.
Ma stradui sa fiu obiectiv dar nu sunt impresionat.

- am filmat simplu, in hover, o data pe lumina buna si o data la apus. Nu am observat nici o imbunatatire la calitatea imaginii. Marginile nu sunt clare deloc.
- l-am filmat in timp ce statea in hover, slow motion, sa vedem daca sunt vibratii. Surprinzator pare sa fi echilibrat bine elicile, doar un pic de tot mi se pare ca mai vibreaza bratul din dreapa fata (poate doar mi se pare), vedeti mai jos in filmulet.
- cu update-ul asta sigur au stricat ceva, fie cum afiseaza/socoteste % de baterie ramasa, fie cumva au reusit sa creasca consumul. In total, am zburat (mai mult hover) 6 minute. Bateria a fost proaspat incarcata si a ajuns la 50%. Daca la calitatea imaginii trecem cu vederea, asta in schimb nu e acceptabil. Partea trista este ca pe forum la parrot se plang mai multi de treaba asta si un reprezentat parrot a raspuns destul de clar ca cine pateste asta reprezinta o minoritate/exceptie si ca ei nu au observat asa ceva in testele extensive dinainte de update. Daca trebuie caut link-ul.
O sa incep sa ma uit dupa alternative, sigur o scoata si altcineva un aparat similar. :angry2:

Ca sa inchei pe un ton pozitiv, sta foarte bine in hover. Nu a trebuit sa-i fac nimic, nu drift-uie, nu urca, nu coboara.




Mi-a fost dor de butonat in Premiere. Zau ca as filma mult mai multe dar se pare ca nu se va intampla cu Bebop.

0

#644 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 24 April 2017 - 02:13 PM

Vezi postareavictoras_h, la 24 April 2017 - 05:19 AM, a spus:

In sfarsit am reusit sa fac ceva teste astazi cu B2 cu fw 4.0.5 si sa adun rezultate.
Ma stradui sa fiu obiectiv dar nu sunt impresionat.

- am filmat simplu, in hover, o data pe lumina buna si o data la apus. Nu am observat nici o imbunatatire la calitatea imaginii. Marginile nu sunt clare deloc.
- l-am filmat in timp ce statea in hover, slow motion, sa vedem daca sunt vibratii. Surprinzator pare sa fi echilibrat bine elicile, doar un pic de tot mi se pare ca mai vibreaza bratul din dreapa fata (poate doar mi se pare), vedeti mai jos in filmulet.
- cu update-ul asta sigur au stricat ceva, fie cum afiseaza/socoteste % de baterie ramasa, fie cumva au reusit sa creasca consumul. In total, am zburat (mai mult hover) 6 minute. Bateria a fost proaspat incarcata si a ajuns la 50%. Daca la calitatea imaginii trecem cu vederea, asta in schimb nu e acceptabil. Partea trista este ca pe forum la parrot se plang mai multi de treaba asta si un reprezentat parrot a raspuns destul de clar ca cine pateste asta reprezinta o minoritate/exceptie si ca ei nu au observat asa ceva in testele extensive dinainte de update. Daca trebuie caut link-ul.
O sa incep sa ma uit dupa alternative, sigur o scoata si altcineva un aparat similar. :angry2:

Ca sa inchei pe un ton pozitiv, sta foarte bine in hover. Nu a trebuit sa-i fac nimic, nu drift-uie, nu urca, nu coboara.




Mi-a fost dor de butonat in Premiere. Zau ca as filma mult mai multe dar se pare ca nu se va intampla cu Bebop.




Nu am inteles partea cu timpul de zbor,care sunt timpii acum la o baterie full?
SUNTEM FUDULI
0

#645 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2017 - 02:17 PM

daca 6 minute = 50%... atunci 12 minute, cu bunavointa... ca un B1 :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#646 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 24 April 2017 - 02:17 PM

Interesante artefacte video in colt dreapta sus inainte de aterizare...plus blurul care exista de la lansarea bp1 incoace.
0

#647 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 24 April 2017 - 02:36 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 April 2017 - 02:17 PM, a spus:

daca 6 minute = 50%... atunci 12 minute, cu bunavointa... ca un B1 :D




Foarte tare.Posibil sa fie bateria naspa ,am avut si eu 2 bucati luate cu drona si una a trecut iarna cealalta,nu. Mai zbor cu ia decat maxim 7,10 minute.Am zis sa nu mai investesc in baterii si mi-am modat packul adica am scos tot din ele si am pregatit carcasa pentreu pack de 3000ma la teste am scos 27 minute asa ca nu mai cumpar packuri de la iei mere cu orice pack pana in 3000ma.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 24 April 2017 - 02:38 PM

SUNTEM FUDULI
0

#648 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 24 April 2017 - 05:28 PM

Vezi postareaCiprian97, la 24 April 2017 - 02:17 PM, a spus:

Interesante artefacte video in colt dreapta sus inainte de aterizare...plus blurul care exista de la lansarea bp1 incoace.


Cu artefactele eu sunt de vina. M-am oprit acolo un pic si am taiat sectiunea. Am incercat un fel de morph la imbinare care foloseste cateva cadre dinainte si dupa sa se faca trecerea mult mai fluenta. Aparent ceva nu am facut bine.


Vezi postareaEBA, la 24 April 2017 - 02:36 PM, a spus:

Foarte tare.Posibil sa fie bateria naspa ,am avut si eu 2 bucati luate cu drona si una a trecut iarna cealalta,nu. Mai zbor cu ia decat maxim 7,10 minute.Am zis sa nu mai investesc in baterii si mi-am modat packul adica am scos tot din ele si am pregatit carcasa pentreu pack de 3000ma la teste am scos 27 minute asa ca nu mai cumpar packuri de la iei mere cu orice pack pana in 3000ma.


N-as crede. Am zburat tare putin cu ea. Ce-i drept am o singura baterie si cum zici, clar n-as mai investi.

As fi curios daca scoti tot 27 minute si cu 4.0.5 Macar ne-am lamuri daca e de la update, daca e problema si la B1.
0

#649 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 24 April 2017 - 07:06 PM

Se pare ca nu e complicat sa facem downgrade la versiune doar ca parrot tine arhiva de fisiere ascunsa. Firmware-uri vechi pentru bebop 2 am gasit doar 3.3.0 si 4.3.0 (as fi vrut cel mai recent inainte de 4 dar 3.9.0 nu gasesc niciunde). Dupa ce incerc, revin cu procedura (trebuie editat un fisier sa-l pacalim ca are versiune mai veche decat cea pe care vrem sa o instalam).



Fac teste cu 3.3.0 vs 4.0.5 deseara si revin.

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 24 April 2017 - 07:10 PM

0

#650 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2017 - 07:27 PM

Vezi in directorul AR-Pro de downloads, sunt acolo stocate toate

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 24 April 2017 - 07:27 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#651 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2017 - 07:34 PM

3.2 la mine singurul salvat, probabil pus odata cand am avut un b2 in teste... :unsure:

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#652 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 24 April 2017 - 07:40 PM

Misto, n-am stiut ca le salveaza. Am gasit acolo 3.3.0, 4.0.3, 4.0.4 si 4.0.5

Probabil peste 3.9.0 am sarit, a fost o vreme destul de lunga cat nu i-am facut update.

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 24 April 2017 - 07:41 PM

0

#653 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 24 April 2017 - 11:08 PM

Nu,nu am zburat cu ultima versiune.Am facut update dupa care la niste teste sa vad daca merge o camera si un gps,am alimentat invers drona(din cauza mufei xt30) care se pare ca din graba si oboseala am reusit sa o bag invers si doar s-au atins un pic varfurile de la contacte si gata am terminat cu placa. Astept sa-mi vina placile,fac upgrade la una din ele cu ultimul soft si facem teste.

Bebop 2 taie bateria la 3,5v pe celula nu ca B1 la 3,7 de aici si timpi de zbor mai buni,sper sa nu fi facut o magarie si la b2 cu treaba asta.
SUNTEM FUDULI
0

#654 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 25 April 2017 - 12:51 AM

Bun! Am reusit sa-i fac downgrade la versiune. Incerc sa descriu pas cu pas, cat mai detaliat cum am facut.

Inainte de toate, veti avea nevoie de un client ssh (eu voi folosi putty in explicatii), un client ftp (winscp) si fisierul de firmware cu versiunea la care doriti sa ajungeti (bebop2_update.plf - nu redenumiti fisierul, trebuie sa ramana asa).


- Porniti Bebop si imediat dupa ce se aude 'muzicuta' de pornire, apasati de 4 ori butonul (cam 2 apasari pe secunda) pentru a putea fi accesat remote.
- Conectati caltulator/laptop la reteaua wifi Bebop
- deschideti clientul ssh (http://www.putty.org/) si la hostname puneti 192.168.42.1, sub bifati "telnet" si in dreapta doar sa observati, portul se va pune pe 23 automat. Click in dreapta jos pe "Open". Se va deschide consola si ajungeti la promptul pentru comenzi, fara user/parola.

Daca nu se deschide consola, da eroare sau nu apare nimic, trebuie oprit si repetati cei 3 pasi de mai sus - pornit si dupa muzicuta apasat de 4 ori butonul.

Daca se deschide consola, o lasam in pace momentan si ne ocupam de copiat fisierul de firmware bebop2_update.plf:

- se poate copia cu orice client de ftp, eu am folosit winscp pentru exemplu. Il deschideti, la hostname puneti 192.168.42.1 si la protocol alegeti ftp sau puneti portul 21. Dati connect/open. Daca apare fereastra cu user/parola, dati ok fara sa puneti nimic si se va conecta. Este a o fereastra de explorer, stanga este diskul local iar dreapta cel remote. Copiati fisierul plf direct in folderul "internal_000" pe Bebop.


Revenim la putty (consola pe care am pornit-o mai devreme). Tot ce apare dupa # este comanda iar explicatii voi scrie sub fiecare, cu ; in fata

~ # mount -o remount,rw /
;Ridica filesystem-ul in mod read-write. Fara comanda asta nu putem face nici o modificare.

~ # cd /
;Ne mutam in radacina, primul nivel de foldere. Aici gasim fisierul care trebui modificat.

/ # cat version.txt
4.0.5
;Afiseaza tot ce se gaseste in fisierul version.txt. La mine a aratat 4.0.5. Va arata versiunea curenta.
;Trebuie modificat sa afiseze o versiune mai veche decat cea pe care vrem sa o instalam. De exemplu vom schimba in 1.0.5

/ # echo "1.0.5" > version.txt
;Inlocuim datele.

/ # cat version.txt
1.0.5
;Confirmam ca s-a schimbat.

/ # ls -lah /data/ftp/internal_000/bebop2_update.plf
-rw-------    1 root     root      24.3M Jan  1 00:05 /data/ftp/internal_000/bebop2_update.plf
;Verificam daca fisierul de firmware este unde trebuie. Daca nu va apare tot asa, inseamna ca l-ati copiat altundeva.
;Fie incercati din nou cu clientul ftp si-l copiati in internal_000, fie il cautati: # find / -name "bebop2_update.plf" si notati calea unde este.

;Suntem aproape gata, acum pornim downgrade-ul!

~ # /bin/updater/updater_scan.sh /data/ftp/internal_000/
[FIRMWARE UPDATER] Boot #95 : Scanning /data/ftp/internal_000/ for updates ...
[FIRMWARE UPDATER] Boot #95 :  searching PLF file named *.plf...
[FIRMWARE UPDATER] Boot #95 : Testing /data/ftp/internal_000/bebop2_update.plf
PLF:3.3.0 VER:1.0.5
[FIRMWARE UPDATER] Boot #95 : Sending /data/ftp/internal_000/bebop2_update.plf to the Update partition
[FIRMWARE UPDATER] Boot #95 : Move command is <mv>
~ #

;Daca aveti fisierul plf altundeva (calea pe care ati notat-o mai sus, puneti acea cale a doua parte la prima comanda de aici)
;Practic abia acuma firmware-ul este pregatit pentru instalare. Trebuie repornit Bebop-ul si se va instala automat.

~ # reboot
;Se va reporni, se va deconecta wifi de la laptop si se va inchide/deconecta consola. E ok, asteptati sa-si faca treaba. Parca se va reporni singur de 2 ori.



Gata! Dupa ce s-a pornit, verificati cu AR Pro versiunea (am pus poza cum apare la mine acuma).
Nu recomand FreeFlight Pro. Nu stiu daca mai functioneaza cu versiunea 3x la Bebop.

Revin cu date de baterie mai tarziu, asta a fost doar pentru downgrade la versiune.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  3.3.0.jpg (150.37K)
    Number of downloads: 8

0

#655 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 25 April 2017 - 06:51 AM

Good news!

Cu firmware 3.3.0 bateria tine cat trebuie. Cu aceeasi baterie, proaspat incarcata, a stat in hover, pe vant, aproape 24 minute.

Am adunat date:

- am verificat bateria inainte de zbor: 4.2v/celula.
- l-am lasat in hover, timp de aproape 24 minute nu m-am atins deloc de comenzi. M-a impresionat pentru ca a batut vantul suficient de tare sa se chinuie putin dar nu s-a miscat de unde l-am lasat sa stea.
- totul a fost peste iarba deasa si a stat la aprox 10m altitudine. L-am lasat intentionat sa termine bateria cu totul sa vad ce face. Cand a ajuns la 10%, a inceput sa bipaie si scria low battery. La 1% a aterizat incet, singur.
- dupa cateva minute am verificat bateria: 3.5v/celula.

Nu stiu ce concluzie sa tragem. Maine mai fac o data upgrade la 4.0.5 si repet acelasi zbor. Am incercat sa postez si pe forum la parrot dar s-au gasit cam repede 2 indivizi care au sarit imediat ca ei n-au nici o problema cu ultimul update, ba unul din ei chiar zicea ca mai are 2 prieteni care nici ei n-au probleme.




Daca tot a stat pe loc, m-am gandit ca ar merge un timelapse misto dar am fost prea tolomac sa-l pun sa faca poze. Filmarea din perspectiva in care a fost e greu de stabilizat in post. Asa sa ne amuzam am urcat clipul. Sa nu ma certati ca danseaza podul :)

Fisiere atasate


0

#656 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 26 April 2017 - 01:53 AM

Am mai experimentat un pic. In mare am descoperit ce se intampla cu 4.0.5

Dupa nici 2 minute de hover bateria scade cu 15 - 20% dar daca il opresc/pornesc (Bebop nu doar aplicatia), apare din nou procentaj corect la baterie. Daca zbor, bineinteles face la fel, in cateva minute scade mult de tot dar daca-l opresc/pornesc, arata cat trebuie. Cel mai probabil ar tine si aici bateria cat trebuie daca din 2 in 2 minute aterizez si-l repornesc :angry2:

Nu am gasit solutie. Poate sa fie si ceva incompatibil cu AR Pro. Nu mai am instalat FreeFlight si nici nu vreau sa incerc. Revin la 3.3.0 momentan si mai vedem pe parcurs.



M-as ocupa de imagine mai departe. Tot dau peste filme intamplatoare pe youtube cu B2 care au imaginea mult mai clara ca si la mine. Chiar aseara am gasit unul in care zbura ca un bezmetic, parea sa fie si vant, se misca repede dar tot era mult mai clara imaginea. As avea o teorie ca au asamblat camera ca manusi si nu toate sunt focusate cum trebuie. Ma tenteaza sa-l desfac/dezlipesc si sa incerc sa-l focalizez eu mai bine.



Uitati-va si voi, nici nu seamana cu ce am mai filmat eu:


0

#657 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 26 April 2017 - 09:17 AM

Da,uite o filmare de anu trecut,cu 3.3.0 firmware,poti face comparatii la filmari pe versiuni si atunci tragi concluzii.

https://vimeo.com/176053603
SUNTEM FUDULI
0

#658 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 April 2017 - 03:10 PM

Un bun experiment ca sa te lamuresti daca problema este optica/senzor sau soft, este sa tragi un cadru RAW... ai fi uimit ce bogatie de detalii gasesti acolo... care se duc din stabilizarea electronica si compresie.
Teoretic exista posibilitatea sa tragi video RAW, dar la 6G pe minut ma intreb ce card rezista, si, mai ales, cu ce postprocesezi imaginea aia circulara... de abia atunci iti dai seama ce uzina este in burta bebop...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#659 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 27 April 2017 - 12:33 PM

Salut!
Cu 4.0.5. si B2 ul meu pare a nu focaliza bine.
Inclin sa cred ca e din optica pt ca din 3 B1, unul filmeaza in balarii...
0

#660 Useril este offline   Cosjudah 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 28-August 16

Postat 28 April 2017 - 11:30 AM

Va salut domnilor. AlbertoBebop,stima.
De curand am intampinat urmatorul scenariu : Bebop 1 filmeaza blurat rau, si in lumina buna si in lumina slaba. Elicii noi comandate de la Falcon, direct din Franta de la Parrot, cica. Incerc prin absurd sa pun la loc elciile originale cu care am primit drona (cele 2 din fata(galbene) probabil busite in ceva dur, la una un varf dat peste cap si indoit la loc, la cealalta 2 varfuri in aceeasi situatie).Surpriza : drona filmeaza impecabil fata de blurul de inainte. Ceva artifacte de la vant dar calitatea video imbunatatita considerabil. Obser totusi la eliciile negre: o tenta verde la cele originale ( daca ma uit la o sursa de lumina prin ele ) iar la cele noi o tenta albastra. Par un pic mai dure cele noi, sau sunt eu paranoia si ma ia si efectul placebo. Are cineva vreo idee ? Daca cele mai noi sunt mai dure, sa fie asta problema bulur-ului? Conditiile meteo la fel, chiar mai proaste cu elciile vechi, indoite. Versiunea de soft 3.3.0, sunt multumit de ea. Cu 4.0.5 timpul de zbor scade, de la aproape 11 min cu Tera din China (3.3.0) de 1600 mAh, la 8 min si ceva. Cine ma poate lamuri care e treaba cu bumperele de cauciuc? Se uzeaza? Ar trebui schimbate la mine? Drona are aprox 9 ore de zbor, cu problema firelor de alimentare motor rupte (1 la un motor, 1 la altul) in izolatie ( de la vibratii ) si relipit, de langa mufa care se conecteaza la placa de baza.
In alta ordine de idei, am cumparat Flypad. Alta surpriza: functioneaza doar cu FF PRO. Asa ca acum am 2 controllere : 1 flypad pentru FF PRO si un PS3 controller pentur AR PRO 3. Sigur, Flypad are o cursa mai lunga si o precizie mai buna la joystickuri.
P.S. Cu 4.0.5 era sa o pierd : deconectare dupa 100 m distanta, cu xtender xiaomi stick cu care am mers i 1000 m cu fpv fluid. Probabilc ca a fost vina mea, nu am facut calibrare inainte de zbor si nu am asteptat sa isi ia semnal GPS. A scapat fara probleme, am avut noroc ca a picat intr-o tufa de la 10 m inaltime. FF PRO era setat la WIFI pe modul indoor. Probabil si asta sa fi fost cauza. Cand si-a pierdut semnalul cred ca a vrut sa faca un RTH, dar fara pozitie GPS la delcolare, a incercat sa vina la pozitia telefonului. Nu pot sa dau vina pa 4.0.5, pentru ca am gresit si eu.

Aceasta postare a fost editata de Cosjudah: 28 April 2017 - 11:35 AM

0

Arata acest topic


  • 46 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro