Modelism - RHC Forum: Parrot Bebop Multicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 46 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parrot Bebop Multicopter Cu un ghimbal sa spunem, Pionier?

#1 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 20 May 2015 - 07:47 PM

Poate ca va intrebati ce este asa interesant la acest multicopter,Sau poate multi stiti de el si nu ati dat importanta la micile,mari detalii.Ei bine

ce este interesant la el,este ca are Ghimbal pe 3 axe Digital ca sa nu mai zic de pan si tilt de asemenea.Adica mai pe scurt,au luat un senzor de 14megapixeli din care 2mega sunt folositi efectiv la imaginea fullHD iar restul pana la 14 se folosesc pentru ghimbal,pan,tilt.Cine nu a prins ideea,putem dezvolta.Se prevede cumva un viitor sumbru ghimbalurilor mecanice?eu as zice, Da

Mai departe, lasam imaginea sa spuna tot. Pentru a intra direct in subiect, incepeti exact de la minutul 3. https://www.youtube....h?v=gqYE0JkJ37A


Iar ca Banuti,Este exact pretul unui go-pro. Mai departe,No coment.
SUNTEM FUDULI
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 May 2015 - 09:00 PM

Sistemul descris de EBA, cu mult entuziasm si zgarcenie :) este un stabilizator electronic, folosit de mult timp de camerele video, si care teoretic, cu un procesor grafic pe masura, ar trebui sa ofere rezultate mai bune ca un gimbal mecanic.

Vor fi insa carcotasi care ar putea comenta ca acest sistem nu asigura pan/tilt decat limitat, nu mai zic de cei care acum le miroase orice nu e video 4k :)

Argumentul pretului este de asemenea greu de ignorat... de ce ai mai lua un gopro, daca de la Parrot primesti si zburatoarea gratis :)

Totul e roz pana cand o busesti prima oara... priviti cam ce implica repararea, si ce grad de integrare are:



Cu siguranta ca are insa o piata, e mai portabila decat un phantom, si operabila si cu un smart/pad, nu mai e nevoie si de o statie.
Portabilitatea insa este realizata in detrimentul timpului de zbor, numai 13-14min cu 2500mAh.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 20 May 2015 - 11:01 PM

Sistemul este la baza destul de simplu.Senzorul Fizic care este in lentila si capteaza imaginea este mobil si se misca cu drona,in interiorul senzorului ai o arie de 2 megapixeli care este controlata level pe 3 axe de catre senzorii de level.Oricat s-ar misca fizic aia 14 megapixeli,aria aia de 2 mega este level pe 3 axe.Patratelul ala de 2 mega se plimba digital prin aria aia de 14 mega.Iar restul de pan si tilt e la fel de simplu probabil ca ati ghicit. :pardon:

Aceasta postare a fost editata de EBA: 20 May 2015 - 11:03 PM

SUNTEM FUDULI
0

#4 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 20 May 2015 - 11:22 PM

Si astia 14 megapixeli sunt doar inceputul.Imaginati-va 2megapixeli(Full HD)sa se plimbe intr_o arie de 20-30 megapixeli sa vezi atunci pan,tilt level,zuum special pentru carcotasi :rofl:


By,By ghimbal mecanic :pardon:
SUNTEM FUDULI
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 May 2015 - 06:30 AM

Nu ai cum sa faci asta pe 3 axe, senzorul e plat :) Metoda descrisa acopera doar pan-tilt, poate daca te referi si la inclinare laterala ca a treia axa sa iasa socoteala...

Nu e asa simplu cu megapixelii si metoda asta... ajungi sa ai un unghi prea mic, si chiar daca nu mai ai curburile de la gopro, nici sub 60 grade nu e bine, incepe sa semene a imagine prin tunel.
Exista deja camere cu senzori de marimea asta si nu sunt folosite la modul cum visezi tu. Ideea initiala steadyshot a fost sa compenseze tremuratul mainii, sau filmarea dintr-o masina din mers si cam atat, nu violenta miscarilor unei biciclete MTB sau raliu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 21 May 2015 - 08:58 AM

User-controlled 180-degree vision, fully digital, doesn't affect the drone's movements

Pai in 180grade de imagine pe 14 megapixeli senzor aia 2 mega pixeli pot face aproape orice de la stabilizare pana la pan si tilt.De restul corectiilor probabil ca mai fac si procesare.

Nu vad in alt fel sistemul.
SUNTEM FUDULI
0

#7 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2015 - 09:40 AM

Trebuie sa recunosc ca imi place "jucaria" asta . Si ca marime si stabilizarea electronica . Fara motoare si baterie ar incape pe post de payload intr-o zburatoare mai mare , gen EZ ...
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#8 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 22 May 2015 - 11:28 AM

Pai cam asta v-a fi viitorul.Vorbesc de stabilizarea electronica.Restul,depinde de gustul fiecaruia cum doreste sa-i arate zburatoarea.Eu i-as schimba motoarele cu park 300 elici de 8 pack de 2200/3s,41cm diagonala intre axele motoarelor 20minute garantat de zbor.Mai departe,nu cred ca mai ai nevoie de altceva pentru ca,le are pe toate.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 22 May 2015 - 11:30 AM

SUNTEM FUDULI
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 May 2015 - 11:33 AM

Mie tot nu imi e clar cum se comanda varianta de baza de 500$... :unsure:
Nu pare sa aiba posibilitatea de instalare a unui receptor clasic...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 May 2015 - 11:46 AM

E intr-adevar ciudat ca nu a scos nimeni pane acum o asemenea camera standalone, avand pan-tilt comandat RC ... :unusure:

Camerele action Sony au stabilizare cam de acelasi nivel, dar posibilitatea sa faci pan-tilt din senzor este un feature care nu il poti ignora...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 22 May 2015 - 12:26 PM

Nu cred ca ai alta modalitate de control a multicopterului decat wi-fi.Adica un telefon smart,o tableta,Pc sau sky controlerul de la iei(joistik) care si el este legat tot la tableta,telefon etc prin portul usb si care mai are antena cu care te duci 2km.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 22 May 2015 - 12:27 PM

SUNTEM FUDULI
0

#12 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 22 May 2015 - 12:36 PM

iar la joistik zice cam asa.
Geolocation
Built-in GPS antenna
Compatible Glonass

Wi-Fi and transmissions
Short range: Access point network to connect easily to any Smartphone
Long range:
- Video streaming range up to 2km in open-field conditions
- 2,4 and 5 GHz Wi-Fi 802.11n up to 36dBm
- 2 high-gain MIMO bi-band antennas
Channels: 11 to 13 2.4GHz / 4 to 8 with 5Ghz

Connectivity
HDMI extension (For FPV devices)
USB: several usage (sensors)
Micro USB: Update
MCX: Coaxial RF connectors
SUNTEM FUDULI
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 May 2015 - 03:31 PM

la anu o sa se dea pe degeaba, ca scoate gopro pe al lui propriu...

http://www.diyphotog...-coming-in-2016
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 28 May 2015 - 03:40 PM

Adica tot asa ca parrot? cumperi un go-pro si te trezesti cu o drona? :rofl:
SUNTEM FUDULI
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2015 - 09:42 AM

Citesc de la colegul nostru Franz, care continua sa posteze cu incapatanare in forumul ARA la "discutii libere" despre multicoptere, in loc sa ni se alature aici, si care povestea mandru de noul sau bebop, sa il zboare sanatos si sa ii aduca satisfactie...
Deci ziceam ca scrie dumnealui ca o mare noutate, despre bebop, doua neadevaruri:
"...Cele 3 palete la fiecare elice in loc de clasicele 2 isi au logica lor aici, merge la curenti mult redusi si deci e dusa bine si cu Li_Ion care sunt mult mai robuste mai durabile si cu mai putine probleme ca Li_Po..."

In primul rand s-a ales solutia elicei cu 3 pale din considerente de spatiu, ca sa iasa mica.
Este un lucru cunoscut si demonstrat ca o elice cu 3 pale este mai putin eficienta ca una cu doua pale, prin eficienta intelegand atat consum mai mare de curent ca sa dezvolte o anumita tractiune, cat si formularea echivalenta, ca tractiunea este mai mica la 3 pale la acelasi consum de curent.

Consumul de curent mai mic... si asta e discutabil, conform parrot bebop ar zbura 11 minute din 1200mAh, dar 8-9 minute in viata reala, hai sa consideram 10 minute ca sa fie calculele mai simple. Deci inseamna ca are un consum de 1000Ah * 60 / 10 = 6 Amperi. Am considerat doar 1000mah consumati din 1200 ca sa fie viata pack-ului lunga.
6A consum pentru o platforma de 400 grame NU este putin !
Spre comparatie ce zbor eu consuma 7.5A la 750 grame, sau phantoma consuma 14A la 1280 grame.
Daca elicea s-ar schimba cu una echivalenta ca tractiune de 2 pale, acest consum ar scadea cu 10-15%, si timpul de zbor ar creste la fel.

Cat despre alimentarea cu li-ion, asa cum am scris la vademecum, liion nu admite rata de descarcare mare, chiar si 2C este optimistic pentru el, deci trebuie sa ai timpi de zbor de minim 30 minute realizati cu lipo, ca sa treci pe li-ion. Ceeace este un vis frumos pentru parrot, pur si simplu nu are cum sa ajunga acolo cu solutia de propulsie aleasa momentan.
Colegul Franz nu are cum sa puna Li-ion, nici ca solutie tehnica/constructiva in locul pack-ului parrot, care are cam 100g, pentru ca 3 elemente liion 18650 gen laptop au cam 150 grame si dimensiune mult mai mare, si suporta descarcare la maxim 5A, deci nu vor duce cei 6A consumati de bebop.
Iar ca sa puna 6 elemente in dispunere 3s2p, capabil da debiteze 10A datorita dispunerii in paralel a doua surse de 5A, atunci va ajunge la 300g doar pack-ul comparat cu 400g toata zburatoarea, si probabil sa nici nu va putea sa decoleze...

Asa ca domnul Franz, te-ai dus in Germania cu lectiile nefacute si te-au aburit vanzatorii aia, care ce-i drept sunt meseriasi sa te faca din vorbe :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 06 June 2015 - 11:30 AM

Cea mai eficienta e o elice cu o singura pala...
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2015 - 11:49 AM

Eh... am zis sa nu vorbim de religie aici :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 28 July 2015 - 05:44 PM

am avut si eu aceasta drona de la parrot bepop, chiar sunt fan bepop, am si drona rolling spider si drona ar.drone 2.0, de drona bepop eram multumit de distanta de actiunea cu skycontroller(telecomanda pentru bepop) ca avea o raza de 1km-1km jumate la sigur, insa daca o controlam doar de pe telefon avea o raza mica de 50-70 metri de pe samsung galaxy s5, problema a fost cand am ridicat sus drona si mi sa restartat telefonul nustiu cu ce motiv, drona sa ridicat sus pana nu am mai vazut-o din fericire am gasit-o cu un brat rupt dar nefunctionala banuiesc ca unu din esc (care nustiu unde era sa verific) era stricat, am vandut-o pentru piese cu un pret mic, insa pe skycontroller am scos mai multi verzisori, am vrut sa o desfac sa vad despre ce e vorba dar era lipita, acum vad in video-ul de sus despre ce era vorba, insa e o drona low price la capacitatea pe care o are, si la performanta pe care o da dovada, acum nu stiu absolut de loc de ce sa comportat asa, si ciduat este ca un palet al intregii elicei era lipsa parca ar fi scos fara brutalitate sau lovituri, eu raman la drona parrot ar.drone 2.0 cu toate ca nu are stabilizare cu giroscop la camera, insa e destul de buna, numai spun de drona rolling spider e mica dar precisa, numai bine !

EDIT: de drona ar.drone 2.0 sunt mult mai multumit deoare ce am primit 2 baterii de 1500mah (HD *high density) care tine 18 minute garantate doar o baterie, in total 36 minute de zbor, pe cand la bepop tinea 10 minute

Aceasta postare a fost editata de Scriptery: 28 July 2015 - 05:47 PM

0

#19 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 28 July 2015 - 05:56 PM

Vezi postareaScriptery, la 28 July 2015 - 05:44 PM, a spus:

am avut si eu aceasta drona de la parrot bepop, chiar sunt fan bepop, am si drona rolling spider si drona ar.drone 2.0, de drona bepop eram multumit de distanta de actiunea cu skycontroller(telecomanda pentru bepop) ca avea o raza de 1km-1km jumate la sigur, insa daca o controlam doar de pe telefon avea o raza mica de 50-70 metri de pe samsung galaxy s5, problema a fost cand am ridicat sus drona si mi sa restartat telefonul nustiu cu ce motiv, drona sa ridicat sus pana nu am mai vazut-o din fericire am gasit-o cu un brat rupt dar nefunctionala banuiesc ca unu din esc (care nustiu unde era sa verific) era stricat, am vandut-o pentru piese cu un pret mic, insa pe skycontroller am scos mai multi verzisori, am vrut sa o desfac sa vad despre ce e vorba dar era lipita, acum vad in video-ul de sus despre ce era vorba, insa e o drona low price la capacitatea pe care o are, si la performanta pe care o da dovada, acum nu stiu absolut de loc de ce sa comportat asa, si ciduat este ca un palet al intregii elicei era lipsa parca ar fi scos fara brutalitate sau lovituri, eu raman la drona parrot ar.drone 2.0 cu toate ca nu are stabilizare cu giroscop la camera, insa e destul de buna, numai spun de drona rolling spider e mica dar precisa, numai bine !

EDIT: de drona ar.drone 2.0 sunt mult mai multumit deoare ce am primit 2 baterii de 1500mah (HD *high density) care tine 18 minute garantate doar o baterie, in total 36 minute de zbor, pe cand la bepop tinea 10 minute


Ai avut o versiune de soft veche,trebuia sa o upgradezi imediat ce ai cumparat-o.Si eu am inchis expre tableta si sta nemiscata in acelasi loc unde ai lasat-o pana cand bateria se goleste pe la 10 procente dupa care coboara incet,daca intre timp nu reusesti sa te conectezi.
SUNTEM FUDULI
0

#20 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 28 July 2015 - 06:08 PM

Vezi postareaEBA, la 28 July 2015 - 05:56 PM, a spus:

Ai avut o versiune de soft veche,trebuia sa o upgradezi imediat ce ai cumparat-o.Si eu am inchis expre tableta si sta nemiscata in acelasi loc unde ai lasat-o pana cand bateria se goleste pe la 10 procente dupa care coboara incet,daca intre timp nu reusesti sa te conectezi.



Unde anume ai reusit sa vinzi drona defecta?
SUNTEM FUDULI
0

#21 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 August 2015 - 11:13 PM

MY Precious :crazy: https://www.youtube....em-upload_owner

Aceasta postare a fost editata de EBA: 05 August 2015 - 11:16 PM

SUNTEM FUDULI
0

#22 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 17 August 2015 - 03:21 PM

:pardon: https://vimeo.com/136448708
SUNTEM FUDULI
0

#23 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2126
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 21 August 2015 - 04:38 PM

de unde se poate achizitiona la pretz decent nu bisnitarit .....
stima
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 August 2015 - 05:03 PM

Pai pretul decent este cel "bisnitzarit"... :) ca asa noua este vreo 500... nu lei :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 September 2015 - 04:58 PM

Si de abia au inceput, tineti-va bine, Parrot doar a deschis cutia pandorei...

4k, 500 grame, gimbal integrat + stabilizare electronica... "doar" 900$

http://www.wired.com...w_id=1845842%2F
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 17 September 2015 - 05:19 PM

Video look nu e totuna cu cinematic look. Si 4k-ul asta inca e un mare moft.
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 September 2015 - 05:25 PM

Asta e, esti inca in faza de negare... :)

Mai vedem noi cand o sa faci un clip din ala cu Hitler... :) "Ia luat-mi si mie una din asta, dar aveti grija sa nu afle renato..." :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 17 September 2015 - 05:44 PM

Deci nu vorbim de marime senzor, codec, 1/50, 1/100 shutter speed, s-log, ci despre 4k. Atata stie si camera X3 de pe inspire dar se pare ca e mai putin permisiva la editare decat Gopro-ul.
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 September 2015 - 06:10 PM

Eu vorbeam de trend: miniaturizare sub 1kg si integrare stabilizare in body.

Shutter-ul e oricum electronic la clasa asta cu senzori sub 1/2"

Editarea... neinteresant :) cel mult cut/join, nu mai are timp lumea sa stea dupa post procesare si mofturile lui Premiere.
Idea pe care insista autoriul articolului este ca nu trebuie luata ca o jucarie, ci camera pro, adica de facut bisnis cu ea.
Asta daca exista deschidere, si nu ai parte de un client care sa se uite la scule in loc sa se uite la produsul final ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 September 2015 - 06:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 17 September 2015 - 11:40 PM

hmmm,Da uite ceva la care se puteau gandi multi dintre sa zicem greii pe piata de multicoptere.Dar se pare ca revolutia incepe din alta parte.Pacat ca unii inca le considera niste jucarii dar de fapt sunt din punct de vedere tehnologic muuult deasupra kilelor de baterii purtate prin aer pentru 15-20 minute de zbor cu o banala camera de nici 200 grame.

Dar? fiecare cu preferintele lui nu?


Eu prefer jucariile astea :pardon:

Sunt mai practice in special,cand pleci intr-un concediu :lol:
SUNTEM FUDULI
0

Arata acest topic


  • 46 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro