Modelism - RHC Forum: Strung cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Strung cnc Pentru prelucrat lemn si alte materiale neferoase

#1 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 31 August 2014 - 04:24 PM

Lucrez la un proiect pentru strung care sa poata folosi la prelucrare
cutitul sau freza in functie de nevoi si pentru micsorarea timpilor de executie a pieselor.

Va folosi doua motoare de antrenare selectabile ,
clasic pentru prelucrari cu cutitul la viteze mari si un Hybrid Servo pentru prelucrari cu motorul de frezare.

Proiectul e in studiu , e de gandit cum fac schimbarea pentru a actiona universalul de la un motor sau celalalt .
Imagine atasata: s1.jpg
Imagine atasata: s2.jpg
Imagine atasata: s3.jpg
0

#2 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 31 August 2014 - 04:27 PM

Voi folosi :
-motorul principal 2,2Kw/2850 rot/min 380v comandat prin convertizor de frecventa
-set motoare Hybrid Servo Drive HBS86H+86HS80-EC-1000
-o pereche de sine KSF35-R-1-1796 mm cu 6 carucioare
-o sina THK SHS45 cu doua carucioare
-un surub cu bile THK 32/10 ,1600mm
-un surub cu bile Rexroth- Star 25/5, 530mm
-universal de160 cu 4 bacuri
-profil principal IPE 160
Imagine atasata: s4.jpg
Imagine atasata: s5.jpg
Imagine atasata: s6.jpg
0

#3 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 31 August 2014 - 04:34 PM

Am montat sinele pe exterior pentru a le feri de praf , o sa mai montez o aparatoare in partea de sus
iar pentru surub o sa caut un burduf de protectie
Imagine atasata: DSCF7348.jpg
Imagine atasata: DSCF7349.jpg
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 September 2014 - 04:40 AM

Zic si eu, sa nu fie cu suparare, nu ar fi mai bine sa iei un strung adevarat, din fonta, cat de farmat dar cu ghidajele bune si sa-i adaptezi partea de CNC? Totul la o astfel de masina este un batiu rigid.
Multa, multa bafta.
0

#5 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 01 September 2014 - 06:29 AM

Da' nu-s cam subtirele tablele alea ? Cum zicea si dan_mitea , la un strung , important e batiul , sa fie extrem de
rigid , si cat mai greu . Ghidajele nu-s problema , ca vad ca pui din alea profilate , la fel si suruburile , cred ca
sunt precision ground , nu ? Pune doua seturi de ghidaje la carucior , ca e mai bine , si scapi de niste vibratii .

Eu as face rost de un batiu de fonta de vreo cateva sute de kile , si as incepe sa cladesc pe el ... Incerca sa implementezi
solutia cu scule dispuse " gang tool " , ca schimbarea cu turela e complicata ... Vezi la modelul nou de la Tormach ...

Motorul de antrenare al universalului o sa fie echipat cu encoder ? Sau nu vrei sa faci si filete ?

Succese , abia astept sa vad cum iese ...
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 September 2014 - 07:49 AM

Mult succes si din partea mea!
Exceptand faptul ca ar fi mai traditionala constructia cu doua ghidaje pe axa transversala in loc de unul, restul pare a fi OK. Fiind CNC poate controla parametrii de aschiere foarte exact si nu cred ca se va ajunge la vibratii. Sau daca vor fi, vor fi de la rotirea semifabricatului, pana la primele prelucrari cand devine aproape echilibrat.
Poate e cam mult optimism privind diametrul maxim de prelucrare pentru acel universal. Adica la universal de 160 as spera un diametru al piesei de maxim 200 mm (sau exagerat 300 mm). Parerea mea este ca arborele principal este cam sus fata de ghidaje. Ar merge facut mai compact, chiar cu unele compromisuri (sa zicem la pozitionarea surubului, ghidaje mai mult late decat inalte...).
Poate gresesc, n-am idee. Din ce am tot vazut, omul construieste mereu, lucrurile functioneaza si sigur stie ce face. Asa ca n-am nici un fel de emotii ca nu va fi treaba buna.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 September 2014 - 07:50 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 01 September 2014 - 07:57 AM

Domnilor, fanefane nu a facut precizarea ca este vorba de un strung pentru lemn, si atunci fortele sunt altele.
De fapt cutitul este pentru degrosare si o eventuala "strunjire" pe rotund, iar freza pentru modele.
Domnilor, stima si respect pentru dumneavoastra.
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 September 2014 - 08:12 AM

A facut precizarea ca este pentru lemn si se vede ca are acolo si freza. Este lung ca asa sunt piesele si ziceam ca vibratii va avea cel mult cand strunjeste rotund, ca la frezare nu-s probleme. In orice caz, daca chiar are diametre mari, nu va strunji clasic exteriorul ci va folosi tot freza ca nu poate altfel. La lemn problema nu e neaparat legata de duritate ci de neuniformitatea lui ca structura si ca densitate. Adica nu prea poti spune ca se echilibreaza dinamic si nici cu turatii foarte mici nu poate fi prelucrat.
Si eu tin cu ursul, de aceea zic ca face treaba buna.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 01 September 2014 - 08:57 AM

Vezi postareabitex, la 01 September 2014 - 08:12 AM, a spus:

Si eu tin cu ursul, de aceea zic ca face treaba buna.

Si ce lucruri bune realizeaza............
Si eu sustineam doua sine pe axa transversala, dar sina pe care o pune este una masiva si crede ca e suficienta, vom vedea cu siguranta rezultatul.
Problema (de natura mecanica)este de trecere de la un motor asincron de antrenare la universal la steper, si fara pierdere de pasi.
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#10 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 01 September 2014 - 10:01 AM

E adevarat ca scrie mai mic ca se va folosi la lemn si materiale neferoase ,
dar am vrut sa vad cine observa si cine se grabeste cu afirmati care uneori sant bine venite.

Nu vei putea prelucra otel pe un batiu daca nu e din fonta .
Un batiu de fonta nu se poate adapta asa usor ca sa potriveasca scopului propus.
Despre table no sa folosesc mai subtiri de 8mm.

La motorul principal nu am nevoie de enconder va fi prelucrarea bruta iar pentru prelucrari 3D voi folosi motorul Hybrid care are enconder .
Astep sa vina cineva cu o ideie cum sa fac trecerea de la un motor la altul .

Despre idei am tras cu ochiul la vecini care au studiat mai mult si am facut dupa buzunarul meu si posibilitati.
Galaxy -cnc- strung

Imagine atasata: sina 45.jpg

Sina de 45 e una singura , asa am vazut si la vecini iar daca te uiti la ea o sa vezi ca dupa ce asezi motorul de frezare sau port cutititul pe doua carucioare mai ramane loc.
Poate mai montez un dispozitiv acolo

Nici cea de 35 nu e de aruncat

Imagine atasata: sina 35.jpg
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 September 2014 - 10:50 AM

Cred ca merge cu un cuplaj electromagnetic montat pe transmisia unui motor (in functie de alimentarea cuplajului alegi pe care motor sa fie) sau chiar unul cu gheare si maneta de cuplare/decuplare. Nu e nici o problema de pierdut pasi sau altceva. Ba mai mult, la un cuplaj cu gheare poti regasi usor pozitia de cuplare sau decuplare, ca sunt cateva puncte distincte. Ar fi de adaptat orice mecanism de cuplare care sa fie fiabil si la decuplare (sau invers). Cum este un ambreiaj, functioneaza de regula normal "inchis", dar sa fie fiabil si la functionarea normal deschis (cand este actionat). Prin alimentarea motorului corespunzator, rezolvi problema. Celalalt motor ramane liber si se invarte usor. Daca e musai, o decuplare electrica completa a motorului de la electronica te scapa de tensiunile electrice generate pe cel condus. As pune cuplajul pe servo, sa nu poata fi invartit deloc in timpul strunjirii lemnului. Motorul asincron, desi are rotorul marisor, poate fi invartit usor de servo si nu constituie o frana. Zic si eu, ca asa as face.
Nu stiu daca as antrena cu aceeasi curea de la ambele motoare, sau daca as face-o as pune cuplaj electromagnetic pe roata servoului.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 01 September 2014 - 11:06 AM

Subscriu la cele spuse de @bitex, eu as folosi cuplaj cu gheare.
Asa este face precizarea ca este pentru lemn in titlu, se vede mai greu la varsta mea, SCUZE.
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#13 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 02 September 2014 - 09:29 PM

Oooooo cate lucruri se intampla pe aici !!! :clapping: :clapping: :clapping:
Ce pot sa mai spun... Chestia asta e cu adevarat industriala (am o obsesie cu chestiile industriale...). Ce ma enerveaza e ca nu am reusit inca sa incep si eu unul asemanator.
Observ cu placuta surprindere e ca a inceput lumea pe aici sa aprecieze si alte materiale decat aluminiul... :D Si colac peste pupaza fonta nu luceste frumos.
Chiar nimeni nu remarca dimensiunea patinelor...
Dupa umila mea parere e ca nu ai nevoie de turela ori gang tool pentru ca ce va face masina asta cand va fi gata o sa fie "gang bang" :rofl: :rofl: .
Nu o mai lungesc: cu chestia asta o sa te joci cu baietii mari.
O seara buna.
0

#14 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 September 2014 - 07:02 AM

Vezi postareafanefane, la 01 September 2014 - 10:01 AM, a spus:

Despre idei am tras cu ochiul la vecini care au studiat mai mult si am facut dupa buzunarul meu si posibilitati.
Galaxy -cnc- strung


lol, balustrul ala din simulare pare identic cu cel ce l-am frezat impreuna cu Radu Apetrei aici


spor la lucru!
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#15 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 03 September 2014 - 06:38 PM

Vezi postareasebba, la 03 September 2014 - 07:02 AM, a spus:

lol, balustrul ala din simulare pare identic cu cel ce l-am frezat impreuna cu Radu Apetrei aici


spor la lucru!

Poate au luat modelul de la tine !

Studiez ce raport de transmisie sa dau la suruburi , cel longitudinal e surub de 32 diametru cu pas de 10mm si va misca caruciorul pe axa lunga,
iar cel transversal este de 25 diametru cu pas de 5mm si va deplasa sania pe care sant montate motorul de frezare si portcutitul .

Alte modele de cnc de la vecini:
cnc 1
cnc 2
cnc 3
0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 September 2014 - 07:16 PM

Exact la treaba asta am ajuns si eu azi. Dupa ce am trimis niste mailuri sa aflu oferte de pret pentru roti dintate si curele, mi-am amintit ca si rotile se aleg cu cap. Sarim peste partea cu momentul de transmis, cu alegerea tipului si latimii curelei... Cred ca trebuie plecat de la ce micropasiri iti ofera controlerul si ce stii ca o sa setezi in functie de mecanica. Pentru transmisie pe surub, o micropasire de 1/2 sau 1/4 (la limita 1/8 ) ar fi rezonabila, cu atat mai mult cu cat urmeaza si un reductor. La mai mult nu cred ca e cazul sa mergi. Mai toti folosim motoare supradimensionate din start, deci nu-i problema de cuplu. Majoritatea suruburilor au pas de 5 sau 10 mm pentru ce facem noi. De exemplu, un surub cu pas de 5 nu se impaca bine cu un raport de transmitere de 1:3 (luat ca iesire pe intrare). Si nici unul cu pas de 10 mm.
Vreo 20 de minute in metrou am tot facut calcule sa verific si am ajuns la concluzia ca un raport rezonabil intre cele doua roti ar fi de 1:2, eventual 1:2,5 sau daca gabaritul permite si ies si restul socotelilor legate de viteza, poate 1:4.

Dar in nici un caz 1:3 ca da cu virgula... Si zic de raportul turatiilor iesire/intrare. Apoi trebuie cautat in cataloage si vazut ce numere de dinti gasesti de cumparat sa ai raportul dorit. Latimea curelei si pasul ar rezulta din calcule, dar de regula 15 mm sau 25 mm sunt suficienti. De multe ori lungimea axului motorului te limiteaza la 15 mm. Tot din auzite de la cei mai experimentati, ar fi potrivite curelele HTD. Cele AT sunt mai "zgomotoase". Este o formula destul de stufoasa pentru calculul lungimii curelei in functie de diametrele rotilor si distanta intre axe, dar cel mai simplu e sa faci in soft de grafica rotile si tangentele la ele folosind diametrele primitivelor din cataloage, sa afli lungimea totala si sa rotunjesti la ce ai in catalog.
Partea buna este ca indiferent de ce alegi, roata mica de pe motor de tip HTD este pana in 2 euro, aia mare pe la 6 euro si cureaua tot cam 6.

PS. Pentru axa transversala am surub cu pas de 5 mm si o sa cumpar roti HTD pentru curea de 15 mm latime, cu 16 si 40 dinti. Asta inseamna 1:2,5 si o sa folosesc micropasire de 1/2 sau 1/4. Pentru un motor cu 200 pasi nativ, si micropasire 1/2 inseamna 400 pasi pe rotatie. Daca intervine reductorul de 1:2,5 inseamna ca am 1000 pasi pentru o rotatie a surubului si e usor de setat in Mach3. Daca gresesc pe undeva, mi-ar prinde bine o corectare, pana nu e prea tarziu!
Multam fain.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 September 2014 - 08:15 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 September 2014 - 08:18 PM

Vezi postareafanefane, la 03 September 2014 - 06:38 PM, a spus:

Poate au luat modelul de la tine !


nuuu, invers, noi l-am cumparat de la ei :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#18 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 04 September 2014 - 07:41 AM

La suruburi e mai simplu de calculat ai multiplu de 5 dar la axa rotativa totul se imparte la 360 , si e bine sa fie fara zecimale.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 September 2014 - 09:08 AM

Desi am construit una, nu am lucrat deloc cu axa rotativa, nu stiu cum se fac setarile in Mach3 si nu stiu daca se lucreaza direct in grade sau in unitati de lungime, unde ar interveni acel 3,1412 la o eventuala desfasurata... Cu ocazia asta, poate intervine cineva care a trecut prin probleme si ne ajuta. Eu o sa dau cu capul de ele mai spre iarna. La axa rotativa am folosit raport de 1:3 daca imi amintesc bine. Asta inseamna ca face universalul 360 grade la 3 rotatii ale arborelui motorului, adica am 360 grade la 600 impulsuri (fara micropasire) si rezultatul e frumos.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 04 September 2014 - 11:41 AM

La axa rotativa se comanda de obicei in micropasi pentru o rezolutie buna ,
si da rezultatul pe grad nu pe mm ca la formula de calcul de la suruburi.

Formula de calcul:
Pentru motor de 200 de pasi, driver 10 microstep,reductor 3;1
(Motor Pași X driver Microsteps X Rata de reducere ), se împarte la 360
(200 X 10 X 3) / 360 = 16,66666666666667
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 September 2014 - 01:42 PM

N-am stat sa verific deoarece totdeauna a trebuit sa fac o manarie tipic romaneasca, adica sa pacalesc cnc-ul si sa folosesc setarile pentru deplasarea liniara la cea de rotatie. Concret, Mach3 nu stia ca eu am axa rotativa in loc de liniara si orice roti dintate alegeam, intervenea acel numar neplacut, "pi" sau "phi" dupa cum zic altii ca ar fi corect de pronuntat sau de scris. Practic refaceam setarile in functie de diametrul piesei de gravat, dar niciodata nu suprapuneam perfect modelul la o rotatie completa. Aici este si smecheria, sa alegi modele care sa poata fi decalate pe circumferinta fara sa se observe. Oricum e vorba de zecimi de mm.


Parerea mea este ca o micropasire mai mare de 1/2 sau 1/4 cu atat mai mult cu cat exista si reductor pe traseu, nu ajuta cu nimic. Nu o sa merg niciodata cu 1/10. Scade cuplul motorului, pozitionarea nu este riguros perfecta in cadrul acelor micropasiri. Adica decat o micropasire extraordinada dar imprecisa, mai bine la jumate de pas si cuplu pe care ma pot baza.
Sper sa gresesc si am mari sanse sa fie asa, dar cred ca nu formula asta se aplica.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 15 November 2014 - 06:21 PM

Se lucreaza , mai lent dar ia contur.
Imagine atasata: 1.jpg
Imagine atasata: 2.jpg
0

#23 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 16 November 2014 - 12:00 AM

Vezi postareafanefane, la 15 November 2014 - 06:21 PM, a spus:

Se lucreaza , mai lent dar ia contur.
Atasament 1.jpg
Atasament 2.jpg

foarte solid, o sa il poti lasa mostenire copiilor la cat de robust e. si probabil ei nepotilor:)
0

#24 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 24 January 2015 - 09:31 AM

Vezi postareaTeleflyer, la 16 November 2014 - 12:00 AM, a spus:

foarte solid, o sa il poti lasa mostenire copiilor la cat de robust e. si probabil ei nepotilor:)


Ca orice strung care va trebui sa prelucreze lemn, pana in momentul in care aduci busteanul la o forma cilindrica, centrul de greutate al acelui lemn nu se va gasi pe axa de rotatie a strungului. Robustetea il ajuta in diminuarea vibratiilor la turatii ridicate nu la mostenire.
0

#25 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 January 2015 - 05:16 PM

Vezi postareaBogdan Rotaru, la 24 January 2015 - 09:31 AM, a spus:

Ca orice strung care va trebui sa prelucreze lemn, pana in momentul in care aduci busteanul la o forma cilindrica, centrul de greutate al acelui lemn nu se va gasi pe axa de rotatie a strungului. Robustetea il ajuta in diminuarea vibratiilor la turatii ridicate nu la mostenire.

robustetea in cazul de fata poate sa insemne si fiabilitate. o fiabilitate crescuta te poate duce cu gandul ca il poti lasa mostenire nepotilor. trecand peste faptul ca ultima ta remarca e usor intepata si cu un aer superior, e buna precizarea.
0

#26 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 25 January 2015 - 09:13 AM

Vezi postareaTeleflyer, la 24 January 2015 - 05:16 PM, a spus:

robustetea in cazul de fata poate sa insemne si fiabilitate. o fiabilitate crescuta te poate duce cu gandul ca il poti lasa mostenire nepotilor. trecand peste faptul ca ultima ta remarca e usor intepata si cu un aer superior, e buna precizarea.


Eeeeee.... Hai sa ne duelam in ce-am vrut sa zic si ce s-a inteles!
Remarca mea nu s-a dorit a fi acida si cu aer superior. Asa cum am mai spus-o, am lipsit de pe forum f mult timp si nu pot intui ce cunostinte ai in posesie dat fiind faptul ca e si primul tau comentariu la acest post.
Te rog sa-mi accepti scuzele daca te-ai simtit jignit. Multumesc
0

#27 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 25 March 2015 - 01:27 AM

te-ai gandit la un schimbator automat de scule?
daca da, ceva posibile proiecte ai analizat? ti-a sarit ceva interesant in ochi?

intreb ptr ca eu abordez problema trungului cnc pe calea clasica, adica am luat unul clasic, mai micut, ca n-am nevoie de mastodonti, dar pe care vreau sa-l cnc-izez
si una din necunoscute, acum, ar fi ce model de schimbator de scule sa-i fac

danke si spor la lucrari
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#28 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 26 March 2015 - 08:16 AM

Nu m-am gandit la un schimbator de scule , poate pe viitor .
Am ales aceasta constructie sa pot efectua si lucrari mai mari ,
ca cea din imagine 1200 x 120 , altfel modernizam unul
Imagine atasata: c1.jpg
0

#29 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 March 2015 - 12:32 AM

Vezi postareabitex, la 04 September 2014 - 09:08 AM, a spus:

Desi am construit una, nu am lucrat deloc cu axa rotativa, nu stiu cum se fac setarile in Mach3 si nu stiu daca se lucreaza direct in grade sau in unitati de lungime, unde ar interveni acel 3,1412 la o eventuala desfasurata... Cu ocazia asta, poate intervine cineva care a trecut prin probleme si ne ajuta. Eu o sa dau cu capul de ele mai spre iarna. La axa rotativa am folosit raport de 1:3 daca imi amintesc bine. Asta inseamna ca face universalul 360 grade la 3 rotatii ale arborelui motorului, adica am 360 grade la 600 impulsuri (fara micropasire) si rezultatul e frumos.



Sabin stie.
0

#30 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 28 May 2015 - 07:50 PM

A venit vremea sa lucram cu programe mai complexe pentru lucrari pe masura.

Cateva simulari cu Powermill :

4 Axis 2 simulation using Powermill
4 Axis simulation using Powermill

Si primul test in 4 Axe :

Cnc 4 Axis test
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro