Modelism - RHC Forum: Cum se face o matrita pentru caramizi? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Cum se face o matrita pentru caramizi? (pentru Crios)

#1 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 16 November 2005 - 12:58 PM

Salut,
Crios, am citit pe situl tau ca ai o matrita din silicon cu ajutorul careia ai facut sute de caramizi.
Cum se face o astfel de matrita? Ai putea sa ne-o arati pe a ta, ai o poza? Si cateva sfaturi in privinta procesului tehnologic.
Multumesc.

P.S.
http://www.hirstarts...olds/molds.html
Oare suntem in stare sa facem asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de Alex Baccilu: 16 November 2005 - 02:24 PM

Boardgame is the future!
0

#2 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 16 November 2005 - 03:18 PM

Metoda Marinaru-Cartula-Olaf-Pletila:

Metoda Olaf:
Se face din "Moment kit" caramida/caramizile la dimensiunile dorite. Deoarece e scump nu merita sa faci toate caramizile din el asa ca trebuie sa faci o matrita.

Metoda Marinaru:
Iei silicon de etanseizat garniturile auto (cica ala rosu e mai bun decat ala verde) si dai pe langa caramizi in strat nu prea gros ca altfel nu se intareste inauntru dupa aia. Musai sa ungi caramizile inainte sa dai cu silicon pe ele. Cand s-a intarit scoti caramizile si o sa ai matrita. Iei chit auto, faci amestecul si il introduci in gauri, lasi sa se intareasca si ai obtinut primul rand de caramizi dupa matrita.

Dupa metoda asta e facut zidul de mai jos:
http://site.neogen.ro/olaftheviking/images/img_148048.jpg

Metoda Cartula:
Folosesti in loc de silicon RTV (Room Temperature Vulcanizing sau cam asa ceva). Nu prea gasesti la noi, doar de pe net. Eu am gasit o firma in Bucuresti care vinde bidoane de 5-6 kg. Are avantajul ca este mai lichid decat siliconul si se muleaza mai bine pe detaliile piesei de copiat. E si mai rezistent la intindere cam 200%, poti sa scoti piesa turnata usor fara sa strici matrita.

Metoda Pletila:
Deoarece kit-ul auto era prea gros nu puteam la 1:72 sa scot blocurile de piatra pentru diorama Ultimul turn, unele din ele aveau si scobituri in forma de coada de randunica unde trebuia sa intra scoabele. Asa ca mi-am adus aminte de Pletila care a descoperit la Rompolimer o rasina (100 000 ROL, 1L, cu tot cu intaritor) care fiind lichida copiaza fidel matrita de RTV.
A iesit cam asa ceva:
http://site.neogen.ro/macheteolaf01/images/img_611584.jpg

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 16 November 2005 - 03:27 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#3 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 16 November 2005 - 03:29 PM

Salut Alex Baccilu,
Smecheria nu este nici pe departe sa faci matrita ci sa faci masterul, iar sa faci masterul pentru caramizi iar nu este nici o smecherie avand in vedere ca fiecare caramida este un paralelipiped cu anumite dimensiuni adica caramida micsorata la scara.
Problema este ca trebuie sa ai multe si identice.
Cum le optii un astfel de master? Ai mai multe metode.
- Faci una bucata caramida la scara (de preferat din material plastic sau metal), o lipesti pe o placa din ABS (eventual), faci pereti de jur inprejur si torni RTV. Multiplici aceasta "caramida" turnand rasina (cea poliuretanica este mai ieftina dar se gaseste mai greu) pana se alege preful de matrita din silicon. "Caramizile rezultate le lipesti pe o placa din ABS sau alt material plastic (plexic), lipesti peretii laterali si torni RTV peste master.
Asa optii o matrita de mare capacitate. (Momentan matrita mea nu este de sute de cuiburi ci doar de o suta si este facuta ca mai sus).
- Gasesti un frezor sau pe cineva care are un CNC si il rogi (cu sau fara bani) sa-ti frezeze intr-o placa din metal sau material plastic astfel incat pe placa sa ramana 500-600 de excrescente paralipipedice cu inaltimea la scara a caramizii, latimea si lungimea asisderea. Practic are de sapat, in adancime (grosimea caramigii), niste santuri de-a lungul si de-a latul placii respective.
Se lipesc pereti laterali si in master se toarna RTV.
Dupa intarirea cauciucului, matrita se extrage din master si in ea se poate turna ipsos de modelaj. Practic, cu un spaclu, se preseaza ipsos in cuiburi dupa care se sterge la fata cu un burete umed ca sa dispara suplimentul de ipsos.
Cam tot ce ai vazut tu pe site-ul ala tine de felul cum sunt facute masterele si nu de alte tehnici sofisticate. Firma Noch produce chiar un material asemanator ipsosului dar care dupa intarire nu mai cedeaza apa si nici nu mai apsoarbe umiditate. Este mai bun decat ipsosul, dar si mult mai scump.
Acele piese pe care le-ai vazut erau turnate din acel material. Il gasesti de cumparat la Muzica.
Cu RTV-ul este mai complicat pentru ca apare doar ocazional pe piata sau pe la prieteni si nu da pe dinafara de ieftin in schimb este cauciucul care copiaza cel mai exact adica cu greseli cu tot, daca acestea exista.
Poze n-am cum sa fac la momentul asta si in viitorul apropiat din motive extrem de obiective. Totul se afla in cutii si cutiute care la randul lor se afla in ladite de carton si care vor mai fi deschise abia la anul. Asa poze o sa mai vedeti doar la putinele lucrari care n-au apucat sa fie inpachetate si la care mai lucrez doar ocazional in functie de liberul timp pe care il mai am, subtire rau in ultima vreme.
O sa vina si vremuri mai bune, dar poate abia pe la anul (sper eu ca nu si la multi ani).
Bafta!
0

#4 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 16 November 2005 - 06:58 PM

Arata tare bine linkul ala pe care l-ai pus.Sunt misto caramizile alea.Cel mai simplu ar fii sa cumperi un set de matrite de pe acel site.34 de $ nu sunt o suma chiar asa de mare.
Homo Nauticus
0

#5 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 18 November 2005 - 09:28 AM

Pletila, la 16 Nov 2005, 18:58, a spus:

Cel mai simplu ar fii sa cumperi un set de matrite de pe acel site.34 de $ nu sunt o suma chiar asa de mare.

Asa este! Avand in vedere timpul de executie al unui astfel de master de la 0, pretul total al materialelor, etc., cei 34$ arata un pret mai mult decat rezonabil.
Bafta!
0

#6 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 22 November 2005 - 02:33 AM

Multumesc pentru sfaturi.
Improvizasem dintr-o cutie de alfabetar dar e greu de scos din ea, plasticul e tare.
Am sa incerc sa fac o matrita mai moale.
Zidurile voastre arata ok dar parca este o nepotrivire intre dimensiunea omului si marimea pietrelor. Am senzatia ca si la pietrele de castel trebuie sa fie o scara. Ce parere aveti?
Boardgame is the future!
0

#7 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 22 November 2005 - 09:50 AM

Alex Baccilu, la 22 Nov 2005, 02:33, a spus:

Zidurile voastre arata ok dar parca este o nepotrivire intre dimensiunea omului si marimea pietrelor. Am senzatia ca si la pietrele de castel trebuie sa fie o scara. Ce parere aveti?

Exista la Balbec in Syria (si nu numai) pietre in constructii care au mari nepotriviri cu majoritatea tipurilor de macarale.
Pietrele lui Olaf sunt la scara. 1:72. Comparatia cu marimea omului este pacalitoare.
Bafta!
0

#8 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 22 November 2005 - 10:34 AM

La daci am lucrat dupa masuratorile bolovanilor originali. Probabil ca au iesit ei cu o eroare de 1-2 mm, ca nici intre ei nu sunt egali, dar probabil ca si in realitate erau diferiti.
Caramizile in schimb trebuie sa cam fie la fel ca dimensiuni, le diferentiaza doar nuanta.

La zidul celalalt scara e 28mm. Culmea ca tot trei bolovani are inaltimea omului.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#9 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 22 November 2005 - 02:27 PM

Nu ma gandisem ca si pe astea le-ai facut la scara. Inseamna ca ochiul meu e pacalit si de vina cred ca sunt filmele de la Hollywood :huh:
Boardgame is the future!
0

#10 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 05 December 2005 - 01:21 AM

Tot gandindu-ma cum sa-mi fac matrita si inspirat de podul lui Alguhan am testat cum imi merge mana in scrijelit caramizi. Iata in foto ce a iesit.
Aici le-am facut mai regulate....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1133738500.jpg

Boardgame is the future!
0

#11 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 05 December 2005 - 01:23 AM

...iar aici le-am dat forma de pietre de rau.
A se observa umbra de acuarela verde de la baza simbolizand muschii suiti pe batranul zid ;)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1133738634.jpg

Boardgame is the future!
0

#12 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 05 December 2005 - 01:14 PM

Arata bine doar ca am senzatia ca sunt cam mari rosturile dintre bolovani dar poate ma pacaleste si poza. buna idee cu crestarea unor bolovani.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 05 December 2005 - 01:15 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#13 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 05 December 2005 - 04:35 PM

Alex, zidul tau nu arata rau deloc doar ca poate fi ocolit pe ambele parti.
Bafta!
0

#14 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 06 December 2005 - 12:08 AM

Da, rosturile sunt prea mari, imi trebuie o unealta mai fina pentru zgariat.
Cat despre ocolitul prin ambele parti...tare, subtire si adanca remarca...dar am toata iarna inainte si sper sa apara si castelul :-)
Boardgame is the future!
0

#15 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 06 December 2005 - 09:14 AM

cat despre o scula mai fina .... acul copasului de trasat este o scula numai buna pentru asta.

http://cartula.net/modules/ipboard/uploads/post-6-1105944662.jpg

Cosul asta a fost "gravat" cu o asa scula.
Bafta!
0

#16 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 06 December 2005 - 12:55 PM

Chiar incep sa ma gandesc daca nu cumva e pierdere de vreme sa fac ziduri din bucatele. Gravate parca arata si mai bine si mai simplu de facut.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#17 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 December 2005 - 06:54 PM

Da, mai ales daca lucrezi cand ipsosul e inca umed, se zgarie cu mare spor.
Eu initial am trasat fiecare caramida asa cum am vazut in tutorialul lui Alguhan. Ulterior m-am apucat pur si simplu sa le desenez pe fiecare in parte, mi-am inchipuit vechii constructori care nu decupau bolovanii ci ii luau direct din rau sau cariera. De aia spuneam de Hollywood, acolo totul e simetric.
Boardgame is the future!
0

#18 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 08 December 2005 - 10:29 AM

Ok.
Am urmat si Metoda Marinaru (prezentata de Olaf - multumiri multe vikingule).
Am gasit la Metro silicon pentru etansat, pe numele lui stiintificos "Etansant siliconic monocomponent elastic". In poza il puteti si vedea ca sa stiti ce cautati, nu cred sa mai aiba cineva norocul sa gaseasca un angajat de la raion disponibil pentru relatii. Cu toate ca tubul e cam verde, inauntru este silicon rosu.
Am luat bucata de zid si am pus silicon pe el (stanga jos) apoi, cu un betigas, l-am apasat bine sa intre printre "bolovani" (dreapta jos in poza) si l-am intins peste tot.
Acum sunt in asteptare sa vedem cum se desprinde de pe ipsos.
Am mai muiat in silicon si un soldatel de la Revell scara 1:72, adica l-am trantit cu spatele ca intr-o mlastina....dupa 1 ceas, a iesit perfect din matrita fara sa ramana lipit. Siliconul asta mi se pare super pentru asa ceva.
Va tin la curent cu evolutia si astept in acelasi timp sfaturi.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134030580.jpg

Aceasta postare a fost editata de Alex Baccilu: 08 December 2005 - 10:31 AM

Boardgame is the future!
0

#19 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 08 December 2005 - 10:46 AM

Sper ca ai dat si cu ceva vaselina/glicerina/ulei inainte de silicon, ca altfel iese cu tot cu zid. :rolleyes:
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#20 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 08 December 2005 - 02:40 PM

Nu am dat :-( probez intai asa...
Am experimentat pe o forma din plastic, am dat cu spray din ala de dat pe bord la masina si au ramas impregnate in matrita mici "bule" uleioase.
Mai astept cateva ceasuri sa se usuce si-i iau scalpul, sa vedem daca iese cu tot cu creier :rolleyes:

- to be continued -
Boardgame is the future!
0

#21 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 08 December 2005 - 05:10 PM

Alex Baccilu, la 8 Dec 2005, 14:40, a spus:

am dat cu spray din ala de dat pe bord la masina si au ramas impregnate in matrita mici "bule" uleioase.

Bine ai facut! Spray-ul ala este cu ulei siliconic si este un demulant bun pentru matrita cu conditia sa nu dai in exces pentru ca poate "incarca" detaliile.
Bafta!
0

#22 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 08 December 2005 - 08:29 PM

Am revenit cu rezultate excelente!
Dupa aproximativ 5 ore de lasat la uscat pe un calorifer m-am apucat sa-i trag pielea de pe cap (cum ar spune Winnetou).
S-a tinut cu dintii dar am tras tare si a iesit perfect. Nu a antrenat nici o farama de ipsos. Iar detaliile sunt intr-adevar super, a copiat toate zgarieturile.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134066591.jpg

Boardgame is the future!
0

#23 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 08 December 2005 - 08:34 PM

...ce se vede pe lateral (latura lunga) este niste carton de care normal ca s-a lipit, dar de ipsos nici nu s-a atins. Mi se pare firesc, urmeaza sa torn ipsos in ea si n-are voie sa se lipeasca :D

Bun asa, probele fiind facute, ma gandesc sa-mi fac o matrita cu diverse bucati de zid pe care apoi sa le asamblez intr-un castel. Pe langa bucatile de zid cred ca o sa fac si diverse alte accesorii: arcade, colturi, metereze etc. Intr-adevar, siliconul asta are potential!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

In foto se vede cum a iesit desfacuta complet.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134066881.jpg

Boardgame is the future!
0

#24 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 11 December 2005 - 02:00 PM

Testele continua....

Proiectul meu este sa realizez o fortareata cu latura de 4 inchi pe care o voi folosi in wargame. Vreau sa fac o imprejmuire cu ziduri de forma patrata apoi voi pune un acoperis plat pe care voi mai construi cateva turnulete.

Am inceput cu sculptarea (zgarierea) in ipsos a doi pereti, unul pentru fatada altul pentru lateral.
Pentru latura din spate a fortaretei voi folosi tot partea din fata, cea cu degajare pentru poarta. In functie de rezultate sper sa-mi diversific partile componente ale matritei.

Primul pas, dupa ce am sculptat zidurile, a fost sa le lipesc intr-o carcasa transparenta de CD. Le-am atasat cu putin silicon sanitar pentru a nu se misca atunci cand o sa torn peste ele.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134302403.jpg

Boardgame is the future!
0

#25 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 11 December 2005 - 02:02 PM

In poza se poate observa ca am inaltat laturile carcasei de CD folosind hartia de la coperta.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134302548.jpg

Boardgame is the future!
0

#26 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 11 December 2005 - 02:03 PM

...am turnat siliconul rosu...nu e greu de turnat dar....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134302610.jpg

Boardgame is the future!
0

#27 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 11 December 2005 - 02:06 PM

...e greu de amestecat.
Tare mi-e teama ca a prins bule de aer, e foarte greu de intins peste tot pentru ca se agata de spatula cu care vrei sa-l intinzi.
Am uitat sa spun ca am pulverizat silicon pentru bord de masina peste ziduri si pe fundul matritei pentru a putea sa-l dezlipesc mai usor.
Acum astept sa se usuce, au trecut deja 8 ore si inca mi-e teama sa trag de ea. Am sa mai astept pana maine.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134302809.jpg

Boardgame is the future!
0

#28 Useril este offline   D3xt3r_Jr. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1284
  • Inregistrat: 15-May 04

Postat 11 December 2005 - 02:20 PM

nu ai incercat sa pui siliconu intr-un vas si apoi sa il incalzesti putin poate se mai fluidizeaza incearca cu o cantitate mica
Schimbat Nick in Dexter_Jr ca sa resetam numaru de mesaje
0

#29 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 11 December 2005 - 04:03 PM

am sa incerc, multumesc, intr-adevar, daca ar fi mai fluid ar fi super
Boardgame is the future!
0

#30 Useril este offline   D3xt3r_Jr. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1284
  • Inregistrat: 15-May 04

Postat 11 December 2005 - 06:06 PM

perfect pt familia...voastra
scrie ca e "Flowable" adica cam "curge" se intinde cu 325% se niveleaza singur si se gaseste aici... ce e drept cam scumpic
si se intareste si in cateva zile si e ALB

Aceasta postare a fost editata de D3xt3r_Jr.: 11 December 2005 - 06:08 PM

Schimbat Nick in Dexter_Jr ca sa resetam numaru de mesaje
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro