Modelism - RHC Forum: Problema ciudata Mach3 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema ciudata Mach3

#1 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 14 May 2015 - 12:44 PM

Salutare,

M-am lovit de o problema foarte ciudata in Mach3, si anume:

router 4 motoare, axele Y si B slave,

breakout board chinezesc,

Mach3 versiune 3.043.066 cu licenta, screen set standard (1023 parca),

Windows 7/32 bit cu licenta,

home switch separate pe axele slave (port1, pin 13 pt. Y si port1, pin 12 pt. B),

vb script modificat pe procedura de Ref All Axis corespunzator (adica cu RefCombination(18) pt. axele Y si B)

si totusi masina se comporta ciudat, adica inverseaza alocarea home switch-urilor pe axe in procedura de Ref All Axis.




Mai pe scurt,la activarea switch-ului pe axa Y se opreste axa B si axa Y continua sa mearga pana la dezactivarea celui de pe axa B.

Bineinteles ca situatia se inverseaza daca axa B declanseaza prima home switch-ul.

In fereastra de diagnostic, ledurile se aprind corect, corespunzator activarii switch-urilor, dar Ref All Axis imi rupe gantry-ul.




Am rezolvat problema prin simpla inversare a pinilor alocati switchurilor (acum in fereastra de diagnostic se aprind ledurile de la Y cand activez switchul axei B si invers), dar masina face home reference corect.

Poate ati intalnit si voi aceeasi problema........sau poate nu am inteles eu cum functioneaza RefCombination ....:unsure: Dati-va si voi cu parerea !!!!




Cu respect,

Marius Nevschi



0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 15 May 2015 - 06:01 PM

ce anume ai modificat in scriptul de ReffALL si de ce?
setarile default merg perfect
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 17 May 2015 - 04:33 PM

Salut Sebba,

Recunosc ca n-am incercat scriptul original cu DoButton(xx), ci l-am modificat din prima, cu scopul de a face home independent pe cele 2 axe slave (Y si B) si implicit "auto square gantry". Avand 2 switch-uri pe home, am dezactivat si optiunea "Home slave axis with master" din setarile generale.

M-am lovit de-a lungul timpului de problema nealinierii perfecte a gantry-ului, obtinand paralelograme si ovale in loc de dreptunghiuri si cercuri. Ne-perpendicularitatea gantry-ului pe axa Y nu e mare, dar e acolo.

Referitor la problema homingului, ce m-a nedumerit este ca desi am configurat pinii pt. switch-urile home cu procedura aia automata, la RefALL, masina parca ar inversa alocarea lor pe cele 2 axe slave. Foarte ciudat pt. mine (la nivelul cunostintelor mele despre Mach3).




Marius

PS Mai am ceva intrebari, asa ca te tog da-mi si mie un mesaj privat cu nr. tau de mobil, ca nu-l mai gasesc pe nicaieri (nici pe forum, nici pe htm.ro).



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro