Modelism - RHC Forum: Montaj simplu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Montaj simplu Cum montez sa functioneze cu cat mai putine piese?

#1 Useril este offline   OlivianS 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06-May 15

Postat 07 May 2015 - 10:03 PM

Buna seara,

Am construit un sasiu si doresc sa stiu care este minimul de piese pentru al pune in miscare. Doresc sa fac ceva cat se poate de simplu, inclusiv fara servo.
Momentan dispun de o baterie 7,5V, un motor RS 540 si o telecomanda (emitator, receptor). O schema m-ar ajuta foarte mult.
0

#2 Useril este offline   robert_801 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 18-February 15
  • Gender:Male
  • Location:D.T.Severin

Postat 14 May 2015 - 12:02 AM

Vezi postareaOlivianS, la 07 May 2015 - 10:03 PM, a spus:

Buna seara,

Am construit un sasiu si doresc sa stiu care este minimul de piese pentru al pune in miscare. Doresc sa fac ceva cat se poate de simplu, inclusiv fara servo.
Momentan dispun de o baterie 7,5V, un motor RS 540 si o telecomanda (emitator, receptor). O schema m-ar ajuta foarte mult.

Salut
In primul rand nu se poate fara un servomecanism pentru directie acesta se alege in functie de scara modelului, apoi mai ai nevoie de un ESC (electronic speed controller)acesta avand rolul de a controla turatia si directia de rotatie a motorului si rolul de a furniza tensiunea stabilizata la 6v pentru receptorul radio si servomecanism.Schema nu-ti trebuie pentru ca nu ai cum sa gresesti,bateria o conecezi la esc(de obicei au mufe mama-tata, tot de la esc mai ai doua fire groase la motor (in cazul cand motorul este brushed ,adica cu perii)aici de obicei pastrezi culoarea, si tot de la esc mai ai o banda cu trei fire care se conecteaza la receptorul radio pe ch2 de asemenea are mufa speciala cu cheie nu ai cumsa gresesti,si ultima conexiune este de la radio receptor la servo-ul de directie pe ch1.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro