Modelism - RHC Forum: Ajutor pentru montare locomotiva - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor pentru montare locomotiva

#1 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 May 2015 - 12:05 PM

Buna ziua tuturor celor care citesc acest topic .

Cu rusine recuosc ca acum ceva timp in urma am demontat un Vossloh HLD pentru montajul unui decodor digital si nu mai stu cum Dumnezeu poate sa incapa carcasa exterioara pe sasiu . Aceasta carcasa se opreste in motor si nu poate fi impinsa catre sasiu . Am pus si cateva poze pentru edificare . Am incercat sa schimb pozitia motorului dar nu se poate . Este pozitionat asa cum se vede in poze si nu merge schimbat .

Daca ar putea cineva sa-mi dea o sugestie as fi foarte recunoscator .
Multumesc anticipat .

.........

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00307_resize_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00308_resize_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00309_resize_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00310_resize_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00311_resize_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC09340_resize_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC09341_resize_resize.JPG

Stefan Niculescu
0

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 15-August 06

Postat 07 May 2015 - 03:27 PM

Salut!

Desi nu se vede clar din poze am impresia ca motorul este dezaxat si din cauza asta nu intra carcasa.
Motorul trebuie sa stea perfect pe axa longitudinala si sa nu depaseasca circuitul imprimat.

Nu ai o schema de montaj in cutie?
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
0

#3 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 May 2015 - 07:09 PM

Nu este dezaxat . Am incercat eu sa-i schimb pozitia desi se vedea clar ca asa este pozitia lui originala , am tot tras de el si a iesit din locasul lui impreuna cu cardanul care transmite miscarea la roti . Acum trebuie sa demontez si platforma ca sa bag cardanul si motorul la loc . Nu asta este problema . Daca te uiti de sus la sasiu se vede placa electronica sub forma de dreptunghi . Carcasa exterioara daca te uiti pe interiorul ei (este poza) are locasul tot sub forma de dreptunghi de forma placii electronice . Cand incerci sa pui carcasa , placa electronica intra perfect .

Eeeeeee , aici incepe nedumerirea . Carcasa trece de placa electronica si se opreste in corpul motorului care are latimea mai mare decat latimea placii eletronice si a locasului interior al carcasei . Ca sa intre bine si motorul locasul interior al carcasei ar trebui sa fie mal lat in dreptul motorului . Dar nu este ! Si doar iti dai seama ca aceasta carcasa am scos-o de acolo ! Locomotva am cumparat-o de noua . Deci nu-mi dau seama sub nici o forma cum Dumnezeu am scos eu carcasa cu ceva timp in urma si acum nu mai reusesc sa o montez la loc ! Ceva nu este bine si nu stiu ce !! Am mai demontat locomotive la viata mea si nu am avu nici o problema dar asta mi-a pus capac . Si este tare pacat pentru ca este asa frumoasa si este total nerulata .
Stefan Niculescu
0

#4 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 10 May 2015 - 01:12 AM

Nu ma pricep la trenuri dar parca daca ai pune carcasa invers, gabaritul motorului ar intra in spatiul cabinei ... ? Adica rotita in azimut 180 de grade ...
0

#5 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 May 2015 - 08:33 AM

Asa mam gandit si eu ca ar fi normal , sa intre motorul in cabina . Dar , din pacate nu este asa . Daca te uiti la poza in care tin carcasa invers ca sa se vada interiorul , in dreptul cabinei are 2 pereti de plastic , adica degajarea din interiorul carcasei este un dreptunghi perfect , exact de dimensiunea placii electronice . Motorul , cum se vede , este mai lat decat placa electronica . Este ILOGIC si IREAL !!!.....dar asta este !!! Carcasa de acolo am scos-o !!! Nu-mi dau seama cum Dumnezeu poate sa intre acea carcasa pe motor !!! Am incercat sa o si fortez (de nervi) .......degeaba . Bineinteles ca nu avea cum sa intre fortata dar .......de nervi.......

Carcasa este pusa in sensul corect pentru ca balustradele laterale (cele galbene) au o degajare in dreptul cabinei . Daca pica motorul in dreptul cabinei taiam acei pereti interiori din carcasa (pana la urma) si intra , dar asa .......nu merge . Motorul , cum se vede , nu este in dreptul cabinei.
Stefan Niculescu
0

#6 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 10 May 2015 - 08:43 AM

Motorul nu este pozitionat bine din ce se vede, fa te rog o poza de sus la motor dar fara placa electronica sa vedem ce este acolo.
Eu am impresia ca ai pus un pinion invers si de acolo este pozitia aia ciudata la motor.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#7 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 May 2015 - 08:54 AM

Fac imediat niste poze ai detaliate , dar cu tot respectul , nu poate fi asa . Cum am mai scris mai sus , eu acum ceva timp in urma , am dat jos carcasa in vederea atasarii unui modul de comanda digitala . Am pus modulul fara a detasa placa electronica de baza . Am infipt mufa modulului digital si l-am lipit pe interior cu hartie dublu adeziva . Nu am demontat placa electronica pentru ca necesita dezlipirea mai multor fire (motor,lumni,etc.)

Motorul sta asa pentru ca , zilele trecute cand sa montez carcasa , vazand ca nu merge nicicum, am tras de motor in sus ca sa-i schimb pozitia . Asta cu placa electronica pe el . La aceasta "manvra" a iesit putin motorul din locasul lui dar a iesit si cardanul care transmite miscarea la roti si bineinteles ca nu a mai intrat .

Acum ma duc in atelier , dezlipesc placa electronica (pentru ca oricum trebuie sa fixez cardanul la roti) si fac poze mai in detaliu .

Multumesc tuturor de pana acum care au bunavointa sa ma ajute !
Stefan Niculescu
0

#8 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 May 2015 - 09:38 AM

Vezi postareacasper20, la 10 May 2015 - 08:43 AM, a spus:

Motorul nu este pozitionat bine din ce se vede, fa te rog o poza de sus la motor dar fara placa electronica sa vedem ce este acolo.
Eu am impresia ca ai pus un pinion invers si de acolo este pozitia aia ciudata la motor.


GATAAAAA !!! AM REZOLVAT PROBLEMA !!!!!!

Vrand sa-i fac niste poze colegului "casper20" fara placa electronica , m-am dus in atelier , am dezlipit firele de pe placa si am scos conectorii sub forma de banda . Am dezlipit firele de la motor si............l-am scos . Atunci am vazut degajarea rotunda proeminenta din fundul sasiului . Motorul nu are carcasa rotunda ci este turtit pe laterale . El era pozitionat cu aceste turtiri in sus si in jos . L-am pus cu turtirile in stanga si dreapta si bineinteles ca a intrat la fix in locasul lui si..............bineinteles ca intra la fix si carcasa . UUURRRRRRAAAAAAAAAA !!!!!!!

Se vede la motor ca are lipite pe el si doua autocolante izolatoare pe partile rotunde . Pe cele drepte nu are . Deci era si normal ca acele benzi sunt puse pentru a nu atinge ceva pe placa eletronica , deci vine montat cu partile rotunde in sus si jos iar cu cele drepte in stanga si dreapta .


Multumesc inca o data tuturor colegilor care au avut bunavointa sa ma ajute !!!!!!!

...

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00334_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00337_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00338_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00339_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00340_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00341_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00342_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC00343_resize.JPG

Stefan Niculescu
0

#9 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 10 May 2015 - 10:10 AM

Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi problema, din poza asta reiese ca motorul nu era pozitionat bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00337_resize.JPG

Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro