Modelism - RHC Forum: Incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Incepator ajutor

#1 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 10:59 AM

Salut toti aeromodelistii, sunt nou in acest domeniu si as dori cateva sfaturi va rog. Am inceput un proiect cu un Cessna180 stiind ca e mai usor de pilotat pentru un incepator. Am gasit un plan, l-am pus in aplicare si am cam terminat cu fuselajul..imi puteti da cateva sfaturi va rog mai departe legate de partea electrica, sa il infoliez sau sa il dau cu lac mai intai..nu stiu...va rog sa ma ajutati :-)
0

#2 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 11:12 AM

Ceea ce am facut pana acum
0

#3 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 11:25 AM

Stiu ca in genul asta e facut pentru elice cu elastic..dar e ok sa-l fac cu motor electric nu ? va rog sa ma sfatuiti

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CAM00139g.jpg

0

#4 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 12:07 PM

Cessna nu ii chiar avion pentru incepator ... Daca iti place sa construiesti , poti sa faci un Izicraft , sau sa il contactezi pe Dululutu sa iti fac un Drake , care are motorul deasupra si la un crash mai scapa .. dar depinde si de forta impactului.

Ai mai pilotat ?sau acesta va fi primul ?

Daca nu iti zic ca nu se merita sa faci un avion din lemn si sa il faci praf in cateva minute ...
Parfenov Razvan
0

#5 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 07 May 2015 - 12:59 PM

Salut şi felicitări.
Dacă e prima ta construcţie, e făcută destul de bine. Nu spui nimic de dimensiuni, dar dacă era destinat a fi propulsat cu motor de cauciuc, probabil e micuţ. Folierea o faci după finisare cu şmirghel fin, astfel încât suprafaţa să fie cât mai fină la atingere. Personal nu recomand lăcuirea, sau acoperirea cu emaită dacă urmează ca modelul să fie foliat pentru că în momentul în care pui fierul de călcat pe folie, temperatura acestuia va obliga emaita, sau lacul să elibereze gaze. Vor apare bule sub folie şi în timp chiar încreţituri mai mari. Dacă foloseşti balsa, recomand tratarea suprafeţelor de foliat cu ceva de genul balsaloc şi lăsarea la uscare timp de cel puţin 3 zile înainte de foliere.

Dacă vrei să-l motorizezi electric, să-i pui servomecanisme şi să-l comanzi cu o staţie, mai ai de lucru până la foliere. Ar trebui să estimezi masa finală a aeromodelului pentru a şti ce instalaţii să-i pui. După ce stabileşti locul lor şi le fixezi, tragi comenzile, etc., poţi să faci şi folierea. E mai simplu şi eşti sigur că nu perforezi folia în timpul echipării. Oricum, modul în care-l echipezi trebuie să-ţi permită accesul la echipamente şi cu modelul gata de zbor.

Cu zborul o să fie puţin mai dificil, dar cu siguranţă vei găsi pe cineva pe lângă tine care să te ajute până înveţi.

Bine ai venit printre virusaţi, spor la meşterit şi zboruri multe cu aterizări line.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 07 May 2015 - 01:00 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#6 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 12:59 PM

Vezi postareaParfenov, la 07 May 2015 - 12:07 PM, a spus:

Cessna nu ii chiar avion pentru incepator ... Daca iti place sa construiesti , poti sa faci un Izicraft , sau sa il contactezi pe Dululutu sa iti fac un Drake , care are motorul deasupra si la un crash mai scapa .. dar depinde si de forta impactului.

Ai mai pilotat ?sau acesta va fi primul ?

Daca nu iti zic ca nu se merita sa faci un avion din lemn si sa il faci praf in cateva minute ...


Am inteles.. va fi primul, dar inainte voi face un exercitiu pe simulator. Cu alte cuvinte sa pastrez fuselajul si sa fac un izicraft ca mai apoi in urma experientei sa termin si ce am inceput... izicraft-ul din ce il pot face ? si banuiesc ca la partea de electrica sa ma orientez in asa fel incat sa pot muta componentele de pe Izicraft pe Cessna ?
0

#7 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 01:09 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 07 May 2015 - 12:59 PM, a spus:

Salut şi felicitări.
Dacă e prima ta construcţie, e făcută destul de bine. Nu spui nimic de dimensiuni, dar dacă era destinat a fi propulsat cu motor de cauciuc, probabil e micuţ. Folierea o faci după finisare cu şmirghel fin, astfel încât suprafaţa să fie cât mai fină la atingere. Personal nu recomand lăcuirea, sau acoperirea cu emaită dacă urmează ca modelul să fie foliat pentru că în momentul în care pui fierul de călcat pe folie, temperatura acestuia va obliga emaita, sau lacul să elibereze gaze. Vor apare bule sub folie şi în timp chiar încreţituri mai mari. Dacă foloseşti balsa, recomand tratarea suprafeţelor de foliat cu ceva de genul balsaloc şi lăsarea la uscare timp de cel puţin 3 zile înainte de foliere.

Dacă vrei să-l motorizezi electric, să-i pui servomecanisme şi să-l comanzi cu o staţie, mai ai de lucru până la foliere. Ar trebui să estimezi masa finală a aeromodelului pentru a şti ce instalaţii să-i pui. După ce stabileşti locul lor şi le fixezi, tragi comenzile, etc., poţi să faci şi folierea. E mai simplu şi eşti sigur că nu perforezi folia în timpul echipării. Oricum, modul în care-l echipezi trebuie să-ţi permită accesul la echipamente şi cu modelul gata de zbor.

Cu zborul o să fie puţin mai dificil, dar cu siguranţă vei găsi pe cineva pe lângă tine care să te ajute până înveţi.

Bine ai venit printre virusaţi, spor la meşterit şi zboruri multe cu aterizări line.

Salut, multumesc. Fuselajul are o lungime de 66 cm iar anvergura pe plan ar fi de 106 cm...de zburat am 0 minute doar intr-un simulator ce am incercat si m-am descurcat destul de bine. Multumesc pentru sfaturi
0

#8 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 07 May 2015 - 01:12 PM

Vezi postareaAndrei.phd, la 07 May 2015 - 12:59 PM, a spus:

Am inteles.. va fi primul, dar inainte voi face un exercitiu pe simulator. Cu alte cuvinte sa pastrez fuselajul si sa fac un izicraft ca mai apoi in urma experientei sa termin si ce am inceput... izicraft-ul din ce il pot face ? si banuiesc ca la partea de electrica sa ma orientez in asa fel incat sa pot muta componentele de pe Izicraft pe Cessna ?



Salutare si bun venit alaturi de noi.
Intai de toate ar trebui sa-ti completezi la profil localitatea de unde esti. Asa vei gasi sprijin mult mai usor http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif

Bafta
0

#9 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 01:27 PM

Salut, am completat detaliile de profil :unsure:
0

#10 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 07 May 2015 - 02:39 PM

Vezi postareaAndrei.phd, la 07 May 2015 - 01:27 PM, a spus:

Salut, am completat detaliile de profil :unsure:



daca nu ai mai zburat nici-o data aeromodele, cesna nu-i chiar ok...
Ti-as recomanda un BB sau un izicraft. daca ai bani iti poti lua unul destul de ieftin de aici de pe forum (nu spun de la cine sa nu se considere reclama...)
daca stai mai prost cu finantele il poti face tu, daca ai un cutter, un lipici (adeziv) si 2 coli de polistiren 6 mm
daca te decizi sa-l construiesti te pot ajuta cu planuri :good:

Bafta
Dan
0

#11 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 02:50 PM

Vezi postareadanysoft32, la 07 May 2015 - 02:39 PM, a spus:

daca nu ai mai zburat nici-o data aeromodele, cesna nu-i chiar ok...
Ti-as recomanda un BB sau un izicraft. daca ai bani iti poti lua unul destul de ieftin de aici de pe forum (nu spun de la cine sa nu se considere reclama...)
daca stai mai prost cu finantele il poti face tu, daca ai un cutter, un lipici (adeziv) si 2 coli de polistiren 6 mm
daca te decizi sa-l construiesti te pot ajuta cu planuri :good:

Bafta
Dan

da as fi interesat de ceva planuri pentru izicraft daca ma poti ajuta. polistiren extrudat nu ?
0

#12 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 07 May 2015 - 02:52 PM

Vezi postareaAndrei.phd, la 07 May 2015 - 02:50 PM, a spus:

da as fi interesat de ceva planuri pentru izicraft daca ma poti ajuta. polistiren extrudat nu ?



polistiren de 6 mm, din acela ce se pune ca izolatie sub parchet...
da-mi un MP cu o adresa de mail ca sa-ti pun fisierele

Bafta
Vezi ca sunt destui colegi din Iasi, ar trebui sa iei legatura cu ei sa te ajute macar la primul zbor
http://www.rhcforum....510#entry802361
0

#13 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 07 May 2015 - 03:05 PM

Personal, mie mi-a cazut cu tronc un SBACH 342 in momentul in care m-am gandit sa abordez aeromodelismul, bazandu-ma in primul rand pe frumusetea modelului, dar la sfatul unui coleg cu vechime in ale zborului RC mi-am luat un Bixler pentru inceputurile in ale pilotajului. Similar cu Easy Star, facut de chinezi. Desi nu mai dau cu modelele de pamant ca la inceputuri, pot spune ca acum abia sunt destul de stapan pe un trainer, fara a excela. Este adevarat, varsta mi-a diminuat reflexele si asta se vede la camp. Deocamdata mi-a iersit acrobatia din cap, desi ma tenteaza. Pentru tine sansele sunt mai mari sa progresezi. Si un trainer precum Cessna se poate pilota relativ usor pentru inceput, dar dupa mult simulator si pentru inceput in dubla comanda elev-profesor cu un coleg priceput, pentru a diminua posibilele costuri nedorite. Nu voi repeta ce au scris colegii, dar cred ca varianta de motorizare electrica ar fi de ales pentru inceput. Mai simplu de construit si utilizat. Ai cateva elemente de baza de care trebuie sa tii cont in realizarea modelului referitoare la greutate, rezistenta structurii si foarte important, geometria si pozitia centrului de greutate ale modelului gata de zbor. Trebuie retinut ca si o jumatate de grad abatere poate duce la comportament incontrolabil in aer daca este cumulat si cu un centru de greutate gresit sau un ampenaj incorect pozitionat. De asemenea, la asamblarea elementelor aripilor ai mare grija sa nu-ti iasa torsionate. Foloseste o placa plana in timpul asamblarii si le lasi pe pozitie si 24 de ore dupa lipirea profilelor sau a fetelor pentru uscare completa pentru evitarea deformatiilor ce apar la uscarea adezivului. Te poti trezi cu modelul rupt inainte de a-l vedea in aer. Bineinteles ca se poate face si cu manutele proprii un model functional cum au facut in timp atatia alti colegi, dar trebuie atentie si rabdare pentru fiecare element si etapa de constructie. Un alt detaliu la Cessna ar fi roata de bot care se misca simultam cu directia modelului. Unghiul maxim al rotii de bot trebuie sa fie mult mai mic decat al directiei din ampenaj la comanda maxima si in acelasi timp sa ai grija ca jocurile in transmisia miscarii spre aceasta sa fie foarte mici. E un sistem ceva mai dificil de realizat si reglat decat sistemul mai uzual cu bechie (roata in coada).
Sfaturi cu siguranta vei primi pe parcurs, ai nevoie de rabdare si ochi de soacra. Astia-s cel mai greu de gasit. Succes! :drinks:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#14 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 03:17 PM

ms pt sfaturi :clapping:
0

#15 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 04:24 PM

neavand experienta de zbor am tot primit sfaturi pentru un Izicraft, Cessna fiind mai greu de manevrat pentru inceput motiv pt care il pun la pastrat pentru moment. Astazi iau polistiren extrudat pentru un Izicraft si sper ca folosindu-ma de sfaturile voastre sa ajung sa-l termin ^_^
0

#16 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 07 May 2015 - 04:33 PM

Ai sa constati in timp ca este o pasiune care cere si o "infrastructura" destul de consistenta.
Afara de scule pentru construit vei avea nevoie de baterii si incarcatorul dedicat lor, ceva sa masori tesiunea bateriilor si multe pagini de citit pentru a te lamuri cum sta treaba cu ele.
Vei avea nevoie de statie si receptoare pentru ea(si alte multe pagini de citit)
Si apoi echipamentul electronic - motor, regulator, servo.
Astea nu le prea poti construi, trebuie cumparate :drinks:

Multa multa bafta!!!
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#17 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 04:54 PM

Da, partea electrica in mare stiu ce am nevoie si is putin documentat.. componentele le voi lua de la cei de la sier*a
0

#18 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 07 May 2015 - 05:04 PM

Un model de facut intr-o zi, care zboara incet si previzibil, desi e cam urat :lol:

Aici si aici.
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#19 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 05:42 PM

Imi poate recomanda cineva un adeziv bun pentru polistiren. ? Gen UHU care sa se gaseasca pe la dedeman ?
0

#20 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 07 May 2015 - 05:48 PM

Vezi postareaAndrei.phd, la 07 May 2015 - 05:42 PM, a spus:

Imi poate recomanda cineva un adeziv bun pentru polistiren. ? Gen UHU care sa se gaseasca pe la dedeman ?


Adezivul poliuretanic merge bine. Patrunde si intre granule cand expandeaza si are o buna rezistenta mecanica. Dureaza circa 30 minute pana incepe procesul de intarire, deci ai timp sa pozitionezi corect piesele ce se asambleaza. Cam asa ceva:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: adeziv-bison-poliuretanic-monocomponent-75-g-2790444_big.jpg

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 07 May 2015 - 05:52 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#21 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 05:54 PM

Multumesc
0

#22 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 May 2015 - 07:14 PM

Vezi postareaTravel Air, la 07 May 2015 - 05:04 PM, a spus:

Un model de facut intr-o zi, care zboara incet si previzibil, desi e cam urat :lol:

Aici si aici.

e comic dar cu timp si rabdare voi face izicraft-ul
0

#23 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 07 May 2015 - 07:44 PM

Vezi postareaAndrei.phd, la 07 May 2015 - 07:14 PM, a spus:

e comic dar cu timp si rabdare voi face izicraft-ul


da dar nu din extrudat... ti-am zis dain polistiren de 6 mm, ce se pune sub parchet. Se gaseste la placi dreptunghiulare de cca 100 x 50 cm iar in pachet sunt cca 10 placi. Pt lipit folosesti Bison poliuretanic monocomponent , cel de care ti-a spus Gigi

Bafta
0

#24 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 07 May 2015 - 09:47 PM

Vezi postareadanysoft32, la 07 May 2015 - 07:44 PM, a spus:

da dar nu din extrudat... ti-am zis dain polistiren de 6 mm, ce se pune sub parchet. Se gaseste la placi dreptunghiulare de cca 100 x 50 cm iar in pachet sunt cca 10 placi. Pt lipit folosesti Bison poliuretanic monocomponent , cel de care ti-a spus Gigi

Bafta


Gogule, polistirenul pentru parchet este extrudat, alalaltu de izolat cladiri este expandat!
Fly it, like you stole it!
0

#25 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 08 May 2015 - 06:44 AM

Vezi postareaRedDevil, la 07 May 2015 - 09:47 PM, a spus:

Gogule, polistirenul pentru parchet este extrudat, alalaltu de izolat cladiri este expandat!



bine Gogule ms de lamurire (nu stiu daca era cazul...) am vrut doar sa ma asigur ca a inteles ce trebuie sa caute...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif

Bafta
0

#26 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 May 2015 - 07:59 AM

Vezi postareadanysoft32, la 08 May 2015 - 06:44 AM, a spus:

bine Gogule ms de lamurire (nu stiu daca era cazul...) am vrut doar sa ma asigur ca a inteles ce trebuie sa caute...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif

Bafta


Acum te completez, daca caute sa caute albastrui-verzui sau verde, ala portocaliu e nasol, e casant, iar mai e bun cel albastru ciel, dar e mai scump.
Fly it, like you stole it!
0

#27 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 08 May 2015 - 08:09 AM

Vezi postareaRedDevil, la 08 May 2015 - 07:59 AM, a spus:

Acum te completez, daca caute sa caute albastrui-verzui sau verde, ala portocaliu e nasol, e casant, iar mai e bun cel albastru ciel, dar e mai scump.



Asa e, cel portocaliu nu e foarte ok, d.p.m.d.v cel mai ok este cel verde -fara stiatii, mai este unul de culoare neagra, nu foarte ok dar totusi mai bun ca cel portocaliu. Cel mai bun este depronul alb, e adevarat ca nu se gaseste la magazinele de bricolaj, doar in magazine de profil si este si scump. Deci raman la parerea ca cel mai bun si accesibil (si la pret si la modul de procurare) este cel verde fara striatii


Bafta
0

#28 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 08 May 2015 - 11:46 AM

Salut, andrei.
Daca-ti place sa mesteresti da-i inainte cu constructia Cessnei din balsa. O sa iasa o bijuterie. Aeromodelele lucrate pe osatura din balsa si impanzite cu hartie japoneza sau foliile moderne (ex: oracover, etc) au întotdeauna un farmec aparte. Daca nu ai experienta in pilotarea RC nu-l zbura inca. Asteapta sa inveti sa pilotezi sa treci de trainere sa stapanesti pilotajul modelelor cu incarcare alara mare (raportul intre masa si suprafata portanta), care vin la aterizare cu viteza mare si apoi ridica Cessna in aer. Incepe cu un Bixler sau un Easy Star, sau mai bine fa-ti tu unul dupa niste planuri simple si probate in zbor - cel mai bine sub îndrumarea unui cunoscator.
Bafta multa!
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#29 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 08 May 2015 - 11:48 AM

Vezi postareadanysoft32, la 08 May 2015 - 08:09 AM, a spus:

Asa e, cel portocaliu nu e foarte ok, d.p.m.d.v cel mai ok este cel verde -fara stiatii, mai este unul de culoare neagra, nu foarte ok dar totusi mai bun ca cel portocaliu. Cel mai bun este depronul alb, e adevarat ca nu se gaseste la magazinele de bricolaj, doar in magazine de profil si este si scump. Deci raman la parerea ca cel mai bun si accesibil (si la pret si la modul de procurare) este cel verde fara striatii


Bafta



Dane, nu fi egoist :D . Zi-ne si noua unde se gaseste extrudatul ala verde fara striatii ca eu in afara de cel negru altceva mai bun nu am gasit. :drinks:
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#30 Useril este offline   Andrei.phd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 May 2015 - 10:43 PM

Mersi pt sfaturi, am pus fuselajul de la izicraft la uscat si maine cand mai am timp voi pune o poza..cat despre cessna il voi termina in timp ce voi invata sa pilotez cu izicraft-ul :)
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro