Modelism - RHC Forum: De Tomaso Mangusta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

De Tomaso Mangusta masina copilariei mele revine la viata

#1 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 05 May 2015 - 10:33 PM

Salutare!

Acest model mi l-a cumparat tata undeva prin anii 80. Era o masinuta telghidata, produsa in RDG. Tin minte ca si acum era undeva la raionul de jucarii din magazinul Victoria. 50 de magazine intr-unul singur!
M-a bucurat enorm sa pot sa gasesc aceasta masinuta peste timp, chiar daca nu am putut sa o iau din tara, am achizitionata-o de pe E-Bay la numai 4,99 lire.
Nu stiu cat de functionala ste, asta urmeaza sa vedem.....
Planurile sunt mari, vreau sa ii montez lumini si fata si spate, vreau sa o transform din teleghidata in radiocomandata.
Am ma vazut reusita unui coleg de aici din sectiunea machete, care cu rabdare si talent a transformat un Wartburg de Politie. Din acesta nu am avut - dar Fiat 124 cu siguranta. Imi mai aduc si acum aminte cum era caroseria jumatate albastra, jumatate alba. O splendoare.
Mangusta mea, a fost cam jegoasa, imedait ce am pus mana pe ea, am demontat-o bucati si am bagat-o la spalat. O baie buna cu multa spuma!
Usor , usor in limita timpului va voi prezenta etapele care le voi parcurge in ridicarea din praf si cenusa a Mangustei de Tomaso
Deasemenea, va voi prezenta si date tehnice ale modelului de baza, pentru a savura pe deplin frumusetea acestui model atat de actual si astazi!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09099.JPG
  • Imagine atasata: DSC09100.JPG
  • Imagine atasata: DSC09101.JPG
  • Imagine atasata: DSC09102.JPG

In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#2 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 May 2015 - 06:32 PM

Vezi postareamaster, la 05 May 2015 - 10:33 PM, a spus:

Salutare!

Acest model mi l-a cumparat tata undeva prin anii 80. Era o masinuta telghidata, produsa in RDG. Tin minte ca si acum era undeva la raionul de jucarii din magazinul Victoria. 50 de magazine intr-unul singur!
M-a bucurat enorm sa pot sa gasesc aceasta masinuta peste timp, chiar daca nu am putut sa o iau din tara, am achizitionata-o de pe E-Bay la numai 4,99 lire.
Nu stiu cat de functionala ste, asta urmeaza sa vedem.....
Planurile sunt mari, vreau sa ii montez lumini si fata si spate, vreau sa o transform din teleghidata in radiocomandata.
Am ma vazut reusita unui coleg de aici din sectiunea machete, care cu rabdare si talent a transformat un Wartburg de Politie. Din acesta nu am avut - dar Fiat 124 cu siguranta. Imi mai aduc si acum aminte cum era caroseria jumatate albastra, jumatate alba. O splendoare.
Mangusta mea, a fost cam jegoasa, imedait ce am pus mana pe ea, am demontat-o bucati si am bagat-o la spalat. O baie buna cu multa spuma!
Usor , usor in limita timpului va voi prezenta etapele care le voi parcurge in ridicarea din praf si cenusa a Mangustei de Tomaso
Deasemenea, va voi prezenta si date tehnice ale modelului de baza, pentru a savura pe deplin frumusetea acestui model atat de actual si astazi!


Si eu am fost fericitul posesor al unei astfel de masinute , eram cel mai fericit din lume , facusem abonament la magazinul pentru baterii tip patrate daca nu ma insel , cand se consumau legam doua baterii intre ele si mai o pacaleam de o tura doua pe strada http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#3 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 15 May 2015 - 02:16 PM

Continuam cu demontatul - curatatul si verificarea pieselor....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09104.JPG
  • Imagine atasata: DSC09105.JPG
  • Imagine atasata: DSC09107.JPG
  • Imagine atasata: DSC09110.JPG

In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#4 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 17 May 2015 - 12:03 AM

am avut si eu una identica,faina jucarie ! :good:
Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

#5 Useril este offline   Titus 91 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 14-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:Avioane, masini, barci, elicoptere, tot ce are radiocomanda sau in care te poti aseza.

Postat 25 May 2015 - 07:34 PM

Subscriu, am si eu una identica, teoretic merge, cred ca au trecut 15 ani de cand a mai vazut o baterie, zilele astea am sa o incerc. Merita sa o faci rc? Daca ai si telecomanda la ea nu mai bine ii mai dai o sansa in configuratia ei originala, are si claxon...in telecomanda...

Desigur, gusturile nu se discuta, multa bafta !
Imagine postata
Cu aripi:
Zivko Edge 540 2m (Seagull models) 50cc, 3D
Graupner Floride 1.4m, 3D
Diamond 2500
Sky Surfer 780
Mini Ultimate 3D
Zagi wing
ATM-1 2.7m
F5J 4m
HK Big Stick Nitro
Multiple captive F2a, F2b, scara, semi-scara
Cu pale:
HK-450 GT
TGY-100 FBL
Hubsan quad
Cu roti:
Hpi Baja 5B
Hpi Savage 21
Kyosho Kart 10
Jamara Cocoon (flux)
Pe apa:
FSR-V 7.5cc
FSR mini-e
Velier 2m
Catamaran 81cm
0

#6 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 26 May 2015 - 12:02 AM

eu nu mai dau de a mea....ce rau imi pare -_-
Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

#7 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 26 May 2015 - 07:36 AM

Vezi postareaTitus 91, la 25 May 2015 - 07:34 PM, a spus:

Subscriu, am si eu una identica, teoretic merge, cred ca au trecut 15 ani de cand a mai vazut o baterie, zilele astea am sa o incerc. Merita sa o faci rc? Daca ai si telecomanda la ea nu mai bine ii mai dai o sansa in configuratia ei originala, are si claxon...in telecomanda...

Desigur, gusturile nu se discuta, multa bafta !

Eu am luat-o completa. Si funcțională. Am absolut totul la ea, inclusiv claxon. Oscilez intre a o lăsa in varianta originala si a o transforma in RC.
Oricum, daca ar fi sa o las in varianta originala așa cum a facut-o fabricantul, ar mai trebui sa o gresez si și sa o montez înapoi.
Eu tot a-si încerca sa o aduc in secolul XXI cu o vopsea noua, poate un Orange metalizat, chiar si capota fata pentru a părea mai lata, a-si folosi leduri ultrabright pentru farurile fata si niste smd-uri pentru cele de pe spate.
A-si pastra motorul original pentru ca brushed, diferențialul empiric pe care il are, a-si lua un ESC de 30-60A, un servo si tx-rx. Hai ca astea le-asi găsi loc, dar ce te faci cu acumulatorii?
Motorul merge maxim cu 4,5V. Am văzut ca are chiar si un limitator de voltaj, un fel de rezistor.
Varianta cea mai plauzibila a transformării, vizează eliminarea cutiei portbagajului. Las capota fata sa se deschidă si sa se închidă, dar elimin cutia pentru ca pereții acesteia ma împiedica la amplasarea servo-ului si a pack-ului rx.
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#8 Useril este offline   Titus 91 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 14-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:Avioane, masini, barci, elicoptere, tot ce are radiocomanda sau in care te poti aseza.

Postat 26 May 2015 - 04:56 PM

Ma voi apuca si eu sa o fac dar o las asa, cu patina timpului, abtibildul cu un lemur din guma de mestecat lipit pe plafon si farurile manjite cu oja furata de la mama, facem doar o restaurare mecanica. Toata lumea are rc azi, hai sa o dam pe fire ca in anii '90.
Imagine postata
Cu aripi:
Zivko Edge 540 2m (Seagull models) 50cc, 3D
Graupner Floride 1.4m, 3D
Diamond 2500
Sky Surfer 780
Mini Ultimate 3D
Zagi wing
ATM-1 2.7m
F5J 4m
HK Big Stick Nitro
Multiple captive F2a, F2b, scara, semi-scara
Cu pale:
HK-450 GT
TGY-100 FBL
Hubsan quad
Cu roti:
Hpi Baja 5B
Hpi Savage 21
Kyosho Kart 10
Jamara Cocoon (flux)
Pe apa:
FSR-V 7.5cc
FSR mini-e
Velier 2m
Catamaran 81cm
0

#9 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 27 May 2015 - 09:36 AM

Nu stiu ce sa zic.....are toată lumea rc, dar cu alti ochi privesc astăzi acest model fata de acum 25 de ani. In plus ea in sine este o mașină de old school, la vremea ei adică in 1971 Tomaso Mangusta a apărut dintr-o competiție, o rivala a celebrei AC Cobra. De unde si celebra replica:" Mangusta mangiare la Cobra" știind ca animalul cu acest nume este un vânător de șerpi.
Amândouă oricum erau propulsate de grupuri motor produse de către Ford.
Parca ma trage sa o bibilesc puțin, adică chiar sa fac o bijuterie din ea, sa înlătur puțin aspectul de jucărioară, uite de exemplu ștergătoarele albe ma dispera. Unde or fi văzut ei ștergătoare albe? Fiind piesa separata nu stiu de ce nu au turnat-o din același abs negru din care au turnat capota fata si închizătoare ușilor.
La fel si volanul.....adică s-au chinuit sa tipărească sticlete pentru bord si nu au putut face volanul si ștergătoarele negre....cine știe care a fost rațiunea....
Oricum este o mașinuță bestiala, ce vremuri minunate când lumea avea timp de respiro si timpul trecea altfel...
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#10 Useril este offline   Titus 91 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 14-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:Avioane, masini, barci, elicoptere, tot ce are radiocomanda sau in care te poti aseza.

Postat 27 May 2015 - 12:44 PM

Da anumite detalii au fost trecute cu vederea dar de exemplu eu am avut/am multe masinute 1/18 bburago, la nici una din ele nu se "incuia" usa, unde mai pui ca se misca!

Chiar imi amintesc ce greu era sa intorc volanul, ai vazut ce sistem rudimentar are, cu cablu similar franelor de bicicleta, pentru un copil de -8 ani era foarte dificil, dar totusi cand ieseam afara la joaca era cea mai tare de pe acolo, caram pietre sub capota sa constuim un "pod", mai puneam guma de mestecat prin interior ca "se incuia" si nu toata lumea stia de butonul ala.

Prima masina r/c a fost un Dodge Viper in 27mhz fara directie, dadeai in spate si virau rotile intr-o singura directie, o mai am si acum dar nu stiu unde e telecomanda, chiar scrie dimensiunea anvelopelor pe ele, chiar scrie dodge pe sasiu si capota...si a rezistat atata timp, nu se mai fac jucarii ca pe vremuri.

Timpul trecea mult mai greu, ne jucam pe bulevard fara sa treaca masini peste noi, vedeam una la 5 minute, venea incet, ne intreba de unde avem masinutele ca si el vrea la copil, tot ce vroiai de la mosu era o pusca cu bile...nu tableta sau xbox si visam sa devenim piloti...acum. Au demolat un teren de fotbal pe care ne faceam veacul, spargeam capete si fumam prima tigara...fac inca un kaufland...sunt deja 2 in oras.
Imagine postata
Cu aripi:
Zivko Edge 540 2m (Seagull models) 50cc, 3D
Graupner Floride 1.4m, 3D
Diamond 2500
Sky Surfer 780
Mini Ultimate 3D
Zagi wing
ATM-1 2.7m
F5J 4m
HK Big Stick Nitro
Multiple captive F2a, F2b, scara, semi-scara
Cu pale:
HK-450 GT
TGY-100 FBL
Hubsan quad
Cu roti:
Hpi Baja 5B
Hpi Savage 21
Kyosho Kart 10
Jamara Cocoon (flux)
Pe apa:
FSR-V 7.5cc
FSR mini-e
Velier 2m
Catamaran 81cm
0

#11 Useril este offline   Titus 91 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 14-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Arad, Romania
  • Interests:Avioane, masini, barci, elicoptere, tot ce are radiocomanda sau in care te poti aseza.

Postat 27 May 2015 - 12:59 PM

Tuning.
Parerea mea e ca are mai mult caracter asa, pentru mine trezeste amintiri, dar in cazul tau probabil merita sa o faci cat se poate de buna (scara) dar poate o pastrezi pe cabluri de dragul nostalgiei.

Ai vazut ca e trecuta puterea in PS si KW pe sasiu? Cum sa fie jucarioara?!:ph34r:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: imag0275.jpg
  • Imagine atasata: imag0276.jpg
  • Imagine atasata: imag0273.jpg
  • Imagine atasata: imag0274.jpg

Imagine postata
Cu aripi:
Zivko Edge 540 2m (Seagull models) 50cc, 3D
Graupner Floride 1.4m, 3D
Diamond 2500
Sky Surfer 780
Mini Ultimate 3D
Zagi wing
ATM-1 2.7m
F5J 4m
HK Big Stick Nitro
Multiple captive F2a, F2b, scara, semi-scara
Cu pale:
HK-450 GT
TGY-100 FBL
Hubsan quad
Cu roti:
Hpi Baja 5B
Hpi Savage 21
Kyosho Kart 10
Jamara Cocoon (flux)
Pe apa:
FSR-V 7.5cc
FSR mini-e
Velier 2m
Catamaran 81cm
0

#12 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 28 May 2015 - 09:19 PM

Sa va arat ce am găsit acasa la mama intr-unul din dulapuri. Aceasta a fost prima noastră mașinuță rc. Un Porsche 928, adusa cu sacrificii undeva prin anii 90. Mașinuță merge cu 4 baterii R6 si una de 9volti iar telecomanda cu un singur buton cu o baterie de 9 volti.
Impecabila ca in ziua in care a fost adusa. Chiar si cutia este dintr-o stare de invidiat mașinuță merge i ainte numai drept iar întoarcerea o face la mersul cu spatele spre creată sau stânga....farurile se aprind la mersul înainte iar stopurile cred ca marșariere.
O adevărata bijuterie. Imediat si poze de rigoare.
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#13 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 28 May 2015 - 09:56 PM

poze calde ale acestui model - scara 1:18

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09129.JPG
  • Imagine atasata: DSC09130.JPG
  • Imagine atasata: DSC09131.JPG
  • Imagine atasata: DSC09132.JPG

In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#14 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 28 May 2015 - 10:00 PM

A doua runda de foto:
din pacate nu am in casa doua baterii de 9 volti pentru a face demonstratia de forta sau turul de onoare.
Oricum nu cred ca are parcuris mai mult de 1500 metri. Era distractie, intr-adevar la vremea respectiva, dar si bateriile se gaseau destul de greu....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09133.JPG
  • Imagine atasata: DSC09134.JPG
  • Imagine atasata: DSC09135.JPG

In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#15 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 16 October 2015 - 08:29 AM

Cum se mai raceste putin vreme ma reintorc la proiectul Mangusta.
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#16 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 17 December 2015 - 02:05 PM

Acum ca este un pic vacanta, voi trece la treaba, mi-am luat si un s pray orange, apropiat. Usor ma pun pe treaba....
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#17 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 06 September 2016 - 12:59 PM

De treaba, nu m-am pus.....Dar am mai făcut o achiziție: un Fiat 124 care astăzi îl ridic de la Posta. Abia aștept.... cu cutia originala cu tot....
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#18 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 29 September 2016 - 07:35 PM

Desi sunt restant cu recondiționarea Mangustei, oportunitatea a făcut să-mi iasă în cale si un Warburg de politie. Stare impecabila in cutie. Am mai văzut un coleg care a transformat si îmbunătățit aici pe forum una identica si am zis să încerc și eu. Nu este macheta mea preferata si de aceea mă încumet să o "operez". Voi încerca să o scot la fel de frumoasa si interesanta.
Dacă se oferă doritori de achiziție, cred că pot renunța la ea pentru a completa fondurile necesare terminării preferatele mele: Mangusta si Fiat 124.
Acum văd că fotografiile făcute cu aparatul meu sunt prea mari pentru a fii postate.
Voi face cu telefonul mobil si voi posta ulterior.
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#19 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 19 November 2016 - 07:07 PM

A sosit si vremea meșteritului. Intra in lucru ultima achiziție Fiat 124 alb cu portocaliu. Imediat ce a intrat s-a facut dezasamblarea....
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#20 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 19 November 2016 - 07:09 PM

Vezi postareamaster, la 19 November 2016 - 07:07 PM, a spus:

A sosit si vremea meșteritului. Intra in lucru ultima achiziție Fiat 124 alb cu portocaliu. Imediat ce a intrat s-a facut dezasamblarea....
ce porcarie...dupa telefon pe care am platforma Windows nu pot accesa pozele din memoria teledonului pt a le ridica pe site
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro