Modelism - RHC Forum: Matchbox 1/76 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Matchbox 1/76

#1 Useril este offline   Romrail 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 11-September 03

  Postat 14 November 2005 - 12:29 AM

In primul rand, deoarece e prima data cain intru pe acest site, vreau sa multumesc celor care l-au creat si tuturor celor care-l utilizeza, pentru ca m-ati primit in "familia voastra" :D . Ceea ce am vazut la expozitia de ieri si faptul ca am descoperit ca sunt multi cei ca mine (pasionati de machete), m-a facut sa-mi redeschid dulapul cu kituri, care zac acolo de vreo cativa ani buni.

Am avut, prin '95 (eram kinder pe vremea aia) tentatia de a ma apuca de machete, dar vreo cateva esecuri m-au facut sa gresesc si sa le abandonez intr-un fund de dulap.

Ieri am redeschis acest dulap si m-am reapucat de lucru. Am descoperit ca putinele machete pe care le mai am, au suptavietuit timpului si numeropaselor mutari ale dulapului. Am deschis vreo cateva cutii, m-am apucat sa finisez cateva tancuri care erau aproape terminate si "surpriza" :o . Cele doua tancuri de care vorbesc sunt niste vechi kituri Matchbox 1/76 (s-au gasit intr-o vreme prin Unirea). E vorba de un Pz II F si de un M 24 Chaffee. Toate au fost bune pana cand am incercat sa le pun senilele (erau din cauciuc). Am descoperit surpriza nasoala ca senilele mi s-au faramat in maini si am ramas cu ele bucati. Din ceea e am reusit sa inteleg, se pare ca materialul din ele a devenit casant si s-a faramitat cand am incercat sa-l indoi :o .
Ceea ce e cioudat, e ca mai am inca un kit de la Matcbox (vehiculul antiaerian M16), care a stat in acelasi dulap, dar a fost tinut intr-o cutie inchisa. Senilele lui sunt OK si am reusit sa le montez (indoi) fara probleme.

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o "donatie" din resurile sale sau cu un un sfat despre ce trebuie sa fac ca sa nu se mai repete problema. Poate stie cineva unde gasesc niste senile. Am vazut ca ambele kituri le produca acum Revell, am incercat sa le cer ajutorul, dar n-am primit niciun raspuns.

Aceasta postare a fost editata de Romrail: 14 November 2005 - 12:37 AM

0

#2 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 14 November 2005 - 03:10 PM

Stiu ca era o firma care face senile si cabluri si de remorcare, etc. dar nu mai tin minte cum îi zice, si oricum trebuia sa comanzi pe Internet.
Dar te-ai gandit la o diorama cu un tanc distrus, fara senile? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#3 Useril este offline   Spaceone 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 261
  • Inregistrat: 14-October 05

Postat 14 November 2005 - 08:50 PM

da are dreptate Olaf....mai bine faci o diorama...muncesti mai mult dar iese ceva mai frumos si simbolic...caci dioramele au puterea ca atunci cand le privesti de a te transpune in vremea aceea cand s-a intamplat actiunea....unde timpul a inghetat si parca astepti in orice clipa ca figurinele sa prinda viata, ..sunt mult mai frumoase dacat o simpla macheta statica....cred c-o sa fac si eu o diorama cu un spitfire....sa vad ce idei imi vin....
scuze pentru filozofie :wub: ..dar eu asta simt cand privesc o diorama reusita


salutari
0

#4 Useril este offline   Romrail 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 11-September 03

Postat 16 November 2005 - 12:36 AM

Citeaza

Dar te-ai gandit la o diorama cu un tanc distrus, fara senile?  


Mersi de sfat. M-am gandit si la varianta asta, dar mai am nevoie de ceva experienta, pana sa ajung sa pot face diorame in genul celor pe care le-am vazut la expozitia de sambata.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro