Modelism - RHC Forum: Aeromodele din polipropilena celulara - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aeromodele din polipropilena celulara detalii si sugestii din partea voastra

#1 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 03:43 PM

Salutare,

Deschid acest topic dedicat modelelor realizate din polipropilena celulara. Aici putem sa dicutam toate detaliile despre aceste modele si tot de aici voi lua in considerare eventualele voastre sugestii. :) Probabil ca majoritatea dintre voi cunosc modelele realizate de mine de la rubrica "vanzari aeromodele".
Din testele la care au fost supuse pana acum, am ajuns la concluzia ca sunt incomparabil mai rezistente la crash-uri decat modelele realizate din spuma, depron sau balsa.
Pana in momentul de fata, am realizat din acest material urmatoarele modele: F22Raptor, F15, F35, B2, F117, SU35, P51Mustang, Spitfire si Racer. Toate m-au multumit pe deplin.
Pe parcurs voi pune poze detaliate (la solicitarile voastre) si noile filme de zbor.
Aici aveti toate filmele de pana acum.
https://www.youtube....YqYUWgohUxFZJ9w
0

#2 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 29 April 2015 - 04:21 PM

Sunt cu edf sau turbina ?
0

#3 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 29 April 2015 - 04:27 PM

Vezi postareafly, la 29 April 2015 - 04:21 PM, a spus:

Sunt cu edf sau turbina ?


elice../http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#4 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 04:37 PM

Vezi postareafly, la 29 April 2015 - 04:21 PM, a spus:

Sunt cu edf sau turbina ?

Toate sunt model pusher, insa sunt pretabile si pentru turbina (cu mici modificari la structura interioara)
0

#5 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 29 April 2015 - 04:52 PM

Catalin,

Te urmaresc de ceva vreme cu aceste minunate modele. Bravos ! :drinks:
Cum ma refac cu bugetul de hobby, o sa te caut.

Toate modelele sunt deosebite, astept noi prezentari foto/video si aici.
Astept parerile si testele celor care deja au aceste modele de la tine...

Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#6 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 05:17 PM

Vezi postareaYO2BTW, la 29 April 2015 - 04:52 PM, a spus:

Catalin,

Te urmaresc de ceva vreme cu aceste minunate modele. Bravos ! :drinks:
Cum ma refac cu bugetul de hobby, o sa te caut.

Toate modelele sunt deosebite, astept noi prezentari foto/video si aici.
Astept parerile si testele celor care deja au aceste modele de la tine...

Adrian - YO2BTW

Multumesc Adrian, oricand cu multa placere. :drinks:
0

#7 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 29 April 2015 - 05:23 PM

Catalin,

Acest material suporta foliere ?
Ai incercat ?


Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#8 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 05:32 PM

Vezi postareaYO2BTW, la 29 April 2015 - 05:23 PM, a spus:

Catalin,

Acest material suporta foliere ?
Ai incercat ?
Da, am incercat insa trebuie sa fii rapid si sigur in miscari, fiindca la temperatura fierului de calcat se deformeaza, insa nu imediat. Eu am folosit fierul pentru muchii si un feon pentru a intinde folia.
Cea mai buna varianta pentru a-l colora este insa scociul colorat sau vopseaua, care are priza foarte buna.

Adrian - YO2BTW

0

#9 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 29 April 2015 - 05:42 PM

Hmmm, asa este...la balsa nu este o problema.
Nu cunosc acest material cum se comporta la temperatura, dar tu ai experienta deja facuta.
OK, la ce vopsele suporta fara sa se degradeze ?

Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#10 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 07:27 PM

Voi infolia maine o bucatica si voi pune poze.
Rezista la orice vopsea si orice solvent.
....singurul dusman este focul!!!
0

#11 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 29 April 2015 - 08:09 PM

Vezi postareacata123, la 29 April 2015 - 07:27 PM, a spus:

Voi infolia maine o bucatica si voi pune poze.
Rezista la orice vopsea si orice solvent.
....singurul dusman este focul!!!


Eu cred totusi ca n-ar trebui sa incerci, acest material Polipropilena din cate stiu eu (daca nu-i asa te rog sa ma corectezi) e una si aceiasi cu coroplastul... si in acest context nu cred ca va rezista sa-l supui temperaturii pt.infoliere. Daca vrei inveleste-l in scoch colorat si asta doar pt.estetica.ca pt.rezistenta cred ca nu are rost, acest material fiind destul de rezistent si in acelasi timp foarte elastic.

Bafta
Dan

P.S
...frumoase modele iti mai ies din mana. Bravo!
0

#12 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 08:35 PM

Vezi postareadanysoft32, la 29 April 2015 - 08:09 PM, a spus:

Eu cred totusi ca n-ar trebui sa incerci, acest material Polipropilena din cate stiu eu (daca nu-i asa te rog sa ma corectezi) e una si aceiasi cu coroplastul... si in acest context nu cred ca va rezista sa-l supui temperaturii pt.infoliere. Daca vrei inveleste-l in scoch colorat si asta doar pt.estetica.ca pt.rezistenta cred ca nu are rost, acest material fiind destul de rezistent si in acelasi timp foarte elastic.

Bafta
Dan

P.S
...frumoase modele iti mai ies din mana. Bravo!

Multumesc frumos de aprecieri!
Nu stiu daca se mai numeste si "coroplast"
dar stiu sigur ca merge si infoliat fiindca am incercat. Ideea este ca adezivul foliei este mai promt decat polipropilena...si deci, daca te misti repede folia se lipeste iar materialul, nu are timp sa se deformeze. Este intr-adevar mult mai complicat.
in alta ordine de idei, polipropilena nu este elastica ci doar flexibila. Voi pune maine poze cu materialul daca exista interes. :)
0

#13 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 April 2015 - 09:37 PM

Eu sunt posesorul unui P 51 Mustang facut de Catalin cu dedicatie pentru mine.
Inca de la inceput luati in calcul ca sunt cu experienta ZERO in pilotaj; am optat pentru unul din modelele lui Catalin, tocmai pentru acest material extraordinar de rezistent, considerand ca la inceput aparatul va incasa multe trante.... si asa a si fost. Pot spune ca mai mult l-am trantit decat l-am pilotat. Acum mi-am propus sa bag simulator la greu (am si cumparat unul) dupa care ies iarasi la zbor.

Ca si concluzii pana acum:
- model extrem de rezistent , l-am poreclit "greu de ucis..."; a incasat la crashuri de numa ... inclusiv 3 "roti" in aceeasi zi. Concluzia: scuturat de praf/iarba/noroi apoi calibrat si la drum... Apreciez ca pana acum la trantele luate distrugeam vreo 4 sau 5 modele din material "clasic"

- aparat foarte bine echilibrat, stabil in zbor, eu l-am pilotat doar la viteza mica ca mi-a fost frica sa ii dau gaz. Initial (adica la PRIMUL zbor din viata mea )nu l-am putut lansa singur, l-am preluat din zbor de la colegul Radu Bot si m-am jucat vreo 2 minute cu el.
Apoi sambata ce a trecut am reusit cu mari emotii sa il pilotez; de aruncat l-a aruncat cumnatul meu si eu am reusit sa il tin in aer .... dar a suferit din vina mea un crash direct in bot (cel mai criminal de pana acum de pe la vreo 15 metri) si s-a fisurat crucea motorului + aripa a fortat tare in fuselaj in partea din fata, rezultatul fiind o " taiatura" in fuselaj pe o portiune de aprox un centimetru si pe dreapta si pe stanga fuselajului; dar asta se rezolva cu putin poxipol si totul revine la normal. Prin preajma se afla un domn (poate coleg de forum) care avea experienta de zbor si cu crucea fisurata si fuselajul taiat a zburat aparatul atat de frumos (a facut efectiv spectacol ca toata lumea care se afla in preajma s-a adunat si a privit cum zboara P 51 ) incat dupa ce am vazut ce poate avionul in maini pricepute am luat hotararea ca pe moment sa nu-l mai "agresez", sa bag simulator la greu si mai apoi cand imi formez reflexele si dupa ce voi gasi sa cumpar crucea de fixare a motorului sa ies cu el la zbor.

Singura problema pe care o am cu modelul, este faptul ca nu reusesc / nu pot sa il lansez singur din mana - la aceasta manevra aparatul incasand cele mai multe prabusiri, dar poate ca acest aspect se va remedia cu acumularea de experienta.

In concluzie, imi pare bine de alegerea pe care am facut-o, stiu ca modelele cu aripa jos nu sunt dedicate incepatorilor, dar avand in vedere ca aparatul este foarte stabil si echilibrat incet incet simt ca voi potea sa il pilotez asa cum imi doresc si sa invat pe el cat mai mult.

I-as solicita lui Catalin sa incerce sa faca si un model cu aripa sus, ca voi fi primul client.

P.S. si off topic - daca aveti idee si imi puteti sugera niste linkuri de unde sa descarc pe gratis pentru simulator mai multe modele cu aripa jos as fi recunoscator.
0

#14 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2015 - 10:17 PM

Vezi postareacosmin77, la 29 April 2015 - 09:37 PM, a spus:

Eu sunt posesorul unui P 51 Mustang facut de Catalin cu dedicatie pentru mine.
Inca de la inceput luati in calcul ca sunt cu experienta ZERO in pilotaj; am optat pentru unul din modelele lui Catalin, tocmai pentru acest material extraordinar de rezistent, considerand ca la inceput aparatul va incasa multe trante.... si asa a si fost. Pot spune ca mai mult l-am trantit decat l-am pilotat. Acum mi-am propus sa bag simulator la greu (am si cumparat unul) dupa care ies iarasi la zbor.

Ca si concluzii pana acum:
- model extrem de rezistent , l-am poreclit "greu de ucis..."; a incasat la crashuri de numa ... inclusiv 3 "roti" in aceeasi zi. Concluzia: scuturat de praf/iarba/noroi apoi calibrat si la drum... Apreciez ca pana acum la trantele luate distrugeam vreo 4 sau 5 modele din material "clasic"

- aparat foarte bine echilibrat, stabil in zbor, eu l-am pilotat doar la viteza mica ca mi-a fost frica sa ii dau gaz. Initial (adica la PRIMUL zbor din viata mea )nu l-am putut lansa singur, l-am preluat din zbor de la colegul Radu Bot si m-am jucat vreo 2 minute cu el.
Apoi sambata ce a trecut am reusit cu mari emotii sa il pilotez; de aruncat l-a aruncat cumnatul meu si eu am reusit sa il tin in aer .... dar a suferit din vina mea un crash direct in bot (cel mai criminal de pana acum de pe la vreo 15 metri) si s-a fisurat crucea motorului + aripa a fortat tare in fuselaj in partea din fata, rezultatul fiind o " taiatura" in fuselaj pe o portiune de aprox un centimetru si pe dreapta si pe stanga fuselajului; dar asta se rezolva cu putin poxipol si totul revine la normal. Prin preajma se afla un domn (poate coleg de forum) care avea experienta de zbor si cu crucea fisurata si fuselajul taiat a zburat aparatul atat de frumos (a facut efectiv spectacol ca toata lumea care se afla in preajma s-a adunat si a privit cum zboara P 51 ) incat dupa ce am vazut ce poate avionul in maini pricepute am luat hotararea ca pe moment sa nu-l mai "agresez", sa bag simulator la greu si mai apoi cand imi formez reflexele si dupa ce voi gasi sa cumpar crucea de fixare a motorului sa ies cu el la zbor.

Singura problema pe care o am cu modelul, este faptul ca nu reusesc / nu pot sa il lansez singur din mana - la aceasta manevra aparatul incasand cele mai multe prabusiri, dar poate ca acest aspect se va remedia cu acumularea de experienta.

In concluzie, imi pare bine de alegerea pe care am facut-o, stiu ca modelele cu aripa jos nu sunt dedicate incepatorilor, dar avand in vedere ca aparatul este foarte stabil si echilibrat incet incet simt ca voi potea sa il pilotez asa cum imi doresc si sa invat pe el cat mai mult.

I-as solicita lui Catalin sa incerce sa faca si un model cu aripa sus, ca voi fi primul client.

P.S. si off topic - daca aveti idee si imi puteti sugera niste linkuri de unde sa descarc pe gratis pentru simulator mai multe modele cu aripa jos as fi recunoscator.

:) Apreciez entuziasmul tau, Cosmin. Eu zic sa nu te stresezi prea tare ca-l vei strica!La cat de hotarat te vad, cred ca meriti un P51 nou ca si bonus (tot cu dedicatie) atunci cand nu il vei mai pune "in pericol" :) Spune-mi ce model ti-ar place cu aripa sus si iti voi face unul! ....sau putem sa ne gandim impreuna. Voi cauta maine ceva planuri....
0

#15 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 30 April 2015 - 07:13 AM

Multumesc Catalin!

Sincer nu vreu sa "stric" P 51 Mustang (nu cas nu mi-as dorii inca un model :D) pentru ca efectiv m-am indragostit de acest model si tin la el foarte mult.

Este un model elegant si al naibii de rezistent.

Aseara am bagat pana tarziu simulator (a fost prima zi de simulator) si pot sa spun ca modelul "racer" cel cu aripa jos l-am pilotat foarte bine pentru nivelul meu (adica fara tumbe sau alt gen de acrobatii) si nu l-am crasuit, reusind si "aterizari" care in opinia mea nu ar fi pus in pericol cu nimic un P 51.

Dupa ce pun alta cruce la motor ies cu el la zbor mult mai increzator si mai stapan pe mine.

P.S La simulator am vazut si care a fost gresala mea de sambata cand modelul a incasat cea mai nasoala tranta (dupa care chiar cu crucea fisurata si taietuta in fuselaj in fata aripii a zburat foarte frumos in mainile unui pilot priceput ): la viraj (facut numai din eleron) am ridicat putin botul aparatului sa castig altitudine caci la virajul din eleroane are tendinta sa piarda din altitudine, dar in loc sai ii dau gaz (caci eu deocamdata il duc la viteza destul de mica) m-am pierdut si I-am taiat motorul; adica am facut exact pe dos ....

Dupa acest incident mi-am dat seama ca mie mi se potriveste un "revers" pe maneta de la motor "(trotarul) " adica sa ii dau gaz cand trag de maneta spre mine. In consecinta asa am setat si consola de la simulator si nu au mai fost probleme



0

#16 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 30 April 2015 - 07:27 AM

Si cateva poze:




Fisiere atasate

  • Fisier atasat  5.jpg (132.06K)
    Number of downloads: 97
  • Fisier atasat  6.jpg (134.76K)
    Number of downloads: 98
  • Fisier atasat  2.jpg (43.08K)
    Number of downloads: 100

0

#17 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 30 April 2015 - 10:16 AM

Vezi postareacosmin77, la 30 April 2015 - 07:27 AM, a spus:

Si cateva poze:



Foarte bine, multe ore de zbor fara incidente !

Catalin, oare nu suporta si un mic tren de aterizare ? ce zici ?
Eventual unul scurt, sa nu cada in elice.


Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#18 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 30 April 2015 - 11:12 AM

Vezi postareaYO2BTW, la 30 April 2015 - 10:16 AM, a spus:

Foarte bine, multe ore de zbor fara incidente !

Catalin, oare nu suporta si un mic tren de aterizare ? ce zici ?
Eventual unul scurt, sa nu cada in elice.


Adrian - YO2BTW

...orice se poate!
Atasez cateva poze cu un spitfire cu tren si poze cu materialul. :drinks:

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 30 April 2015 - 11:26 AM

Vezi postareadanysoft32, la 29 April 2015 - 08:09 PM, a spus:

Eu cred totusi ca n-ar trebui sa incerci, acest material Polipropilena din cate stiu eu (daca nu-i asa te rog sa ma corectezi) e una si aceiasi cu coroplastul... si in acest context nu cred ca va rezista sa-l supui temperaturii pt.infoliere. Daca vrei inveleste-l in scoch colorat si asta doar pt.estetica.ca pt.rezistenta cred ca nu are rost, acest material fiind destul de rezistent si in acelasi timp foarte elastic.

Bafta
Dan

P.S
...frumoase modele iti mai ies din mana. Bravo!

Coroplast sau policarbonat.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#20 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 30 April 2015 - 11:28 AM

Iar aici aveti poze cu polipropilena infoliata cu oracover. Am mai gasit un rest de folie pe care am lipit-o doar cu fierul...
oricum , discutia are sens doar din punct de vedere estetic. Materialul nu are nevoie de folie pentru rezistenta. :)

Fisiere atasate


0

#21 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 30 April 2015 - 03:20 PM

:clapping: In curand, v-a aparea un nou model dedicat incepatorilor, .....va fi ceva de genul " 2 in 1". Mai clar, vor fi module interschimbabile care sa permita transformarea din trainer in planor si din planor in trainer. :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de cata123: 30 April 2015 - 03:20 PM

0

#22 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 30 April 2015 - 03:48 PM

Vezi postareacata123, la 30 April 2015 - 03:20 PM, a spus:

:clapping: In curand, v-a aparea un nou model dedicat incepatorilor, .....va fi ceva de genul " 2 in 1". Mai clar, vor fi module interschimbabile care sa permita transformarea din trainer in planor si din planor in trainer. :rolleyes:



Foarte frumos !

Pune fotografii cu modelele existente pana acum, sa le studiem.
Pune si filmari, ca ai destule.

Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#23 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 30 April 2015 - 07:34 PM

Vezi postareaYO2BTW, la 30 April 2015 - 03:48 PM, a spus:

Foarte frumos !

Pune fotografii cu modelele existente pana acum, sa le studiem.
Pune si filmari, ca ai destule.

Adrian - YO2BTW

Salut,
Poze voi mai face zilele urmatoare , insa toate filmele de pana acum sunt postate aici
https://m.youtube.co...YqYUWgohUxFZJ9w
0

#24 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 01 May 2015 - 11:46 AM

Salut,

Materialul, "Polionda" -in engleza "Coroplast", abreviat "Correx" are o grosime de 2,5-3,5 mm si este produs in mai multe culori(alb, rosu, galben, albastru, negru, verde).Exista si un producator American: " US Aircore" care, de-a lungul timpului, a lansat pe piata mai multe kit-uri.
Am folosit acest tip de material la citeva modele fun fly.
Pro: este rezistent, usor de prelucrat, se lipeste cu adeziv de contact, poate fi vopsit, decorat, etc.
Contra: pretul, estetica este...

Cer senin !
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#25 Useril este offline   kepikanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 02-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Vrancea
  • Interests:Aero-Navo

Postat 01 May 2015 - 04:10 PM

Salutare tuturor, pot spune de modelul F22 pe care-l detin, nu imi dau seama cum de mai este intreg, dupa câte trante a luat (in jur de 30-35), dintre care 6-7 numai in bot, până să mă obișnuiesc cu el si să-i fac câteva setări sa pot zbura in condiții normale, deci nu am cuvinte să descriu cât de rezistent este modelul, de multe ori am zis: "s-a terminat cu el", dar când ajungeam la el si era intact mai putin esteticul (pământ și iarba) nu îmi venea să cred, il curatam puțin și iar la zbor ✈, deci concluzia mea "incredibil dar adevărat" super rezistent model, toate modelele făcute de Cătălin sigur sunt la fel de rezistente, în următoarele zile sper să fac și o filmare, iar in viitorul apropiat o sa mai vreau un model!
Toți cei care vor un model bun si rezistent sa apeleze cu încredere la Cătălin, iar daca vor esteticul mai deosebit pot folosi cu brio scociul colorat!
Cătălin îți urez numai bine și la mai multe modele executate!
0

#26 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 01 May 2015 - 04:16 PM

Vezi postareakepikanu, la 01 May 2015 - 04:10 PM, a spus:

Salutare tuturor, pot spune de modelul F22 pe care-l detin, nu imi dau seama cum de mai este intreg, dupa câte trante a luat (in jur de 30-35), dintre care 6-7 numai in bot, până să mă obișnuiesc cu el si să-i fac câteva setări sa pot zbura in condiții normale, deci nu am cuvinte să descriu cât de rezistent este modelul, de multe ori am zis: "s-a terminat cu el", dar când ajungeam la el si era intact mai putin esteticul (pământ și iarba) nu îmi venea să cred, il curatam puțin și iar la zbor ✈, deci concluzia mea "incredibil dar adevărat" super rezistent model, toate modelele făcute de Cătălin sigur sunt la fel de rezistente, în următoarele zile sper să fac și o filmare, iar in viitorul apropiat o sa mai vreau un model!
Toți cei care vor un model bun si rezistent sa apeleze cu încredere la Cătălin, iar daca vor esteticul mai deosebit pot folosi cu brio scociul colorat!
Cătălin îți urez numai bine și la mai multe modele executate!

multumesc frumos pentru aprecieri. Cu multa placere, cand vei mai avea nevoie de mine, te ajut cu multa placere. Inseamna cevavpentru mine fiindca ai fost primul meu client! :)
0

#27 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 01 May 2015 - 04:22 PM

Vezi postareaaeromax, la 01 May 2015 - 11:46 AM, a spus:

Salut,

Materialul, "Polionda" -in engleza "Coroplast", abreviat "Correx" are o grosime de 2,5-3,5 mm si este produs in mai multe culori(alb, rosu, galben, albastru, negru, verde).Exista si un producator American: " US Aircore" care, de-a lungul timpului, a lansat pe piata mai multe kit-uri.
Am folosit acest tip de material la citeva modele fun fly.
Pro: este rezistent, usor de prelucrat, se lipeste cu adeziv de contact, poate fi vopsit, decorat, etc.
Contra: pretul, estetica este...

Cer senin !

Din cate stiu, coroplastul este acelasi lucru cu policarbonatul celular care nu are nici o legatura cu polipropilena. Adezivul de contact nu are aderenta pe polipropilena.!!!!! Singuri adezivi ok sunt hot glue si adezivul monocomponent de la bizon . In rest....nu se lipeste cu nimic. Practic, polipropilena se lipeste doar prin topire....deci din acest motiv folosesc hot glue. :)
0

#28 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 01 May 2015 - 04:29 PM

Vezi postareacata123, la 01 May 2015 - 04:22 PM, a spus:

Din cate stiu, coroplastul este acelasi lucru cu policarbonatul celular care nu are nici o legatura cu polipropilena. Adezivul de contact nu are aderenta pe polipropilena.!!!!! Singuri adezivi ok sunt hot glue si adezivul monocomponent de la bizon . In rest....nu se lipeste cu nimic. Practic, polipropilena se lipeste doar prin topire....deci din acest motiv folosesc hot glue. :)



Hot glue inseamna cel cu pistolul cald ? cel cu batoane de silicon ?

Unde se gaseste scotch colorat ? Folie am gasit o sursa...

Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#29 Useril este offline   kepikanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 02-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Vrancea
  • Interests:Aero-Navo

Postat 01 May 2015 - 04:45 PM

[quote

Unde se gaseste scotch colorat ? Folie am gasit o sursa...

Adrian - YO2BTW
[/quote]
De aici am luat eu scoci
0

#30 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 01 May 2015 - 05:12 PM

Scociul colorat l-am luat pana acum carfour dar am contactat recent furnizorul, care este un reprezentant al firmei producatoare italiene.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro