Modelism - RHC Forum: DLG Zone V2 - Un nou proiect - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DLG Zone V2 - Un nou proiect From scratch

#61 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 02 July 2015 - 10:40 AM

Salutare, rasina (Epoxy C) si fibra este de la Phoenix, (pentru aripa fibra de sticla de 50g/mp, ampenaje 33g/mp sau chiar 25.

Pentru lonjeroane si bord atac banda de carbon de 125g/mp, iar la fuselaj tesatura carbon de 160g/mp.

Poti face si lowcost folosind doar fibra de sticla si lonjeroane de carbon tip platbanda.

Spor !
0

#62 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 15 July 2015 - 05:02 PM

Am ansamblat un model, cu toate ca am inghesuit tot in bot tot greu a iesit....340g centrat, cu CG in fata.

Cred ca din cauza cozii care are parghia destul de mare, puteam sa-l mai scurtez un pic dar conteaza cat de stabil va fi sus.

Comenzile la eleroane sunt pe exterior si am un pic emotii, sunt tije de 0.8mm din carbon, dupa primele lansari daca nu sunt multumit le voi schimba cu ceva mai groase mult mai rigide.

Fisier atasat  IMG_3284.jpg (159.62K)
Number of downloads: 166 Fisier atasat  IMG_3285.jpg (142.44K)
Number of downloads: 161
0

#63 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 17 July 2015 - 09:01 AM

L-am zburat... e incredibil de stabil, are finete foarte mare insa un pic vitezoman.

Am totusi o mare problema la el care o voi rezolva zilele astea, comenzile la eleroane fiind mult prea subtiri, in lansare disc, flateresc de zici ca sar de pe aripa.

Am scos servo din fuselaj si le voi pune in aripi cu tija de comanda rigida si scurta.

Abia astept sa-l vad iar sus :yahoo:
0

#64 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 17 July 2015 - 01:34 PM

Felicitari!👍👍👍👍
0

#65 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 17 July 2015 - 09:18 PM

Bravo, super.
Cam greut totusi.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#66 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 17 July 2015 - 11:07 PM

Da, Si al meu e Zone2 si merge ca nebunul.
Cite plumb ai pus?
Cum ai scris cu aripa 100 grame..., undeva a sarit greutatea.
Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#67 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 18 July 2015 - 08:01 AM

Multam !

Am 3 aripi, cea mai usoara 100g, una de 110 si una cu carbon la BA care este in foto undeva la 130g.

Problema nu e de la aripa ci de la coada, e un pic cam lunga iar suportul pentru ampenajul orizontal am cam exagerat cu el. Este fixat cu 2 suruburi cap imbus, contrapiulite metalice si ceva rasina :)

Daca scot 5 g din coada cu un alt suport pentru ampenaj, cu siguranta mai scot si 20 g din bot....
0

#68 Useril este offline   ibike 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Cristuru-Secuiesc
  • Interests:Modelism, Aikido, Grafica...

Postat 19 July 2015 - 06:56 AM

Scoate ca merita. Zboara mult mai frumos :)
Primul meu Zone si eu am avut la 340g.
Graupner Mx-12 hot
GP.28 aero, Thunder Tiger, 4,53c.c.
WCH2/Snuber3D/Minicaprise mix
0

#69 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 July 2015 - 09:14 PM

Am reusit sa-l conving pe Zippo - multumesc si pe acesta cale - sa-mi cedeze unul dintre fuselajele pe care tocmai le-a facut - la pachet mi-a livrat si un set de ampenaje plus un segment de " bat de pescuit " de la un dealer local ( eu nu am reusit sa conving pe nici unul dintre proprietarii de magazine sa-mi aduca unul :( ) - una peste alta , aproape tot modelul , mai putin aripa :yahoo:
Am pe aproape un grup de " nebunatici " care mi-au facut pofta de un DLG , e un model usor de transportat , suporta multe , si ofera cu minim de investitie atat placerea de a vana termici si a exersa aterizari la punct fix cat si posibilitatea de a zbura fara stres in cele mai dificile conditii meteo - vant , ploie usoara samd ... , nemaivorbind ca e cea mai fidela " sonda meteo " cu putinta :good:
Astea fiind spuse , saptamana viitoare ii fac rapid o aripa low cost sa verific cat de tare " m-a infectat microbul " :rofl:

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 21 July 2015 - 09:15 PM

0

#70 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 25 July 2015 - 10:35 PM

Am facut doi pasi mici in directia proiectului “ DLG “ , mai jos primul :

Documentarea - in sensul ca am facut o vizita de cateva ore lui Jonas cu care am analizat toti pasii si tehnicile “ subtile “ de executie a unei aripi cu “ miez de spuma “ utilizand procedura de laminare in sac de vacumare . L-am surprins trebaluind de zor la o “ masa de fixare “ cu vacum pentru ultima “ jucarie “ care a fost achizitionta recent , o super freza CNC din categoria profesionala . Pentru ca timpul inseamna bani pentru oricine si pentru ca “ nici o fapta buna nu ramane nepedepsita “ am plecat dupa incheierea povestilor cu un fuselaj pentru a carei executii si descriere de executie pe forumul rcgroup a primit foarte multe aprecieri .
Net-ul merge cu viteza melcului reumatic pe aici , maine seara sunt acasa si o sa continui ....

Fisiere atasate


0

#71 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 26 July 2015 - 06:11 AM

Meserias CNC ! Meserias si DLG ul lui Zippo!
0

#72 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 July 2015 - 11:04 PM

Restanta de ieri .... fuselajul de la Jonas , cantareste 39 g .....

Fisiere atasate


0

#73 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 July 2015 - 11:16 PM

Mda ... si al 2-lea micro pas ... am dat o fuga pana la R&G si am aprovizionat materialele lipsa , firma serioasa , plusul de pret e motivat de investitia in organizare , de la discutia preparativa si lansarea comenzii - am avut codurile produselor la indemana - a durat 2 minute si erau deja facturate si ambalate !!! :o Asta nu inseamna ca imi si plac .... preturile adica .... :nea: , produsele sunt absolut OK , stoc cat cuprinde ... profesionalism pe masura !

Fisiere atasate


0

#74 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 27 July 2015 - 08:43 AM

Mult succes, de la fuselajul lui Jonas m-am inspirat si eu pentru realizarea matritei, doar ca lui i-a iesit super usor si profi :)

Abia astept sa vad aripa !

Am zburat si eu din nou modelul, urca bestial, cu viteza si sta lipit de cer, problema o am la viraje unde mai pierd din inaltime rapid. Nu am avut timp prea mult sa-l trimez, cred ca trebuie sa setez eleroanele diferentiale si virajul mixat un pic cu profundorul.

Am demontat suportul de profundor, poate mai scot cateva grame si voi vedea pe urma.

Este un model greu, 340g dar zboara bine.


Fisier atasat  IMG_3291.JPG (303.84K)
Number of downloads: 57

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 27 July 2015 - 08:44 AM

0

#75 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 July 2015 - 08:56 AM

Vezi postareaZippo, la 27 July 2015 - 08:43 AM, a spus:


Abia astept sa vad aripa !



Azi nu o sa pot sa fac nimic.. de maine demarez in directia aripii , executia sabloanelor de taiere ... fiindca timpul e " articolul " care imi lipseste constant ... si munca de decupare / slefuire /lustruire a sabloanelor e foarte meticuloasa .. simpatizez tot mai mult cu varianta " rapida " adica platforma cu 2 panouri ..mai putine sabloane ;) ... mai vad ...

Fisiere atasate


0

#76 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 29 July 2015 - 03:22 PM

Urmatorii pasi

Eu as face urmatoarele
Aripa noua cu caron de la vladimir models in zona flapsului si poate bordul de atac sa faci D-BOX.
Tije de carbon de 1.5mm in loc de platbada o sa faca lucrurile mai rigide si nu se rup usor.
Flaps rigid inseamna 4 servouri in bot si structura mai usoara.

Fuselaju si tronsonu este bun, dar ai dreptate ca suportul pentru ampenaj orizontal cu toate cele nu ajuta tare nult. Daca cintareste mai mult de 1-1.5g inainte de montare este deaja greu.

Daca vrei sa platesti posta iti trimit unu de la mine.

Succes

Aceasta postare a fost editata de F2B: 29 July 2015 - 03:23 PM

0

#77 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 July 2015 - 07:49 PM

Parerile despre platforma 2P fiind impartite … am decis sa nu fac rabat de calitate si am optat pentru platforma 4P , desigur mai multe sabloane de taiere … si mai multa munca ...

Dupa mai multe incercari si 2 seturi bune “ de pus pe foc “ - intre timp oricum am terminat o placa de polistiren :yahoo: - am reusit un set de care sunt multumit , asa ca pot trece mai departe …

Proiectul de aripa este unul low cost , voi folosi tesatura de sticla 50 g/m2 “ croita “ pe diagonala BA “ armat “ cu un roving de carbon peste care voi aplica o fasie de kevlar de 35 g/m2 de max 25 mm latime , lonjeroane din tije rotunde de carbon de 1-1,2 mm , decuparile pentru suprafetele de comanda “ fatetate “ cu tesatura de sticla de 20g/m2 , balama de peel ply - nu vad rostul kevlarului , nici in F3-F5J nu se mai foloseste - flaperoane dublate cu sticla de 20g/m2 , putin carbon uni de 30g/m2 pe diagonala in zona de imbinare si putina vopsea pe mylar “ sa nu se vada totul de sub fustita ” … servo pt flaperoane in aripa :pardon: actionare clasica prin extrados … daca imi place cum zboara .. urmatoarea aripa o sa aiba RDS ; :good: , ramane de vazut !

Zippo / F2B - daca pare sa fie prea slaba spuneti acum…ca peste weekend …o sa fie prea tarziu !

Fisiere atasate


0

#78 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 29 July 2015 - 09:51 PM

Arata foarte bine, miezurile par a se potrivi la profile, pentru a le finisa eu am folosit un burete abraziv si am slefuit usor doar intr-o singura directie catre bordul de fuga.

Pentru lipire am folosit UHU poor.

Polistirenul verde are o densitate mai mica decat cel roz sau albastru, deci probabil va iesi mai usoara.

Singurul lucru la care as insista este sa dublezi musai eleroanele cu fibra, iar daca este posibilitatea fibra sa fie taiata la 45 grade atat pentru aripa cat si pentru eleroane.

Eu zic ca va fi suficient de rezistenta in configuratia de mai sus insa mare atentie cu excesul de rasina, trebuie scoasa cu un servetel si o rola dura deasupra sau bagat un pic la vid.

Mult succes, sunt convins ca va iesi ceva super :drinks: .

Legat de greutate, daca va fi un pic mai greu nu e bai, va zbura la fel de bine cu un surplus de viteza, in competitii este cu totul altceva... fiecare gram conteaza.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 29 July 2015 - 09:52 PM

0

#79 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 30 July 2015 - 04:22 PM

V2 are flaps subtire si profil subtire si eu personal cred ca este mai bine sa folosesti cel putin Kevlar 60g/M2 la aripa asta. Fibra de sticla este buna la experimentat. Eu personal nu am avut succes cu sticla in special la flaps. La aripa mai merge dar daca lansezi la Luna nu cred ca este suficient.
Tije extrudate cel putin de 1.5mm. Tije de 1mm-1.2mm nu cred ca este de ajuns.

Succes.
0

#80 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 30 July 2015 - 08:39 PM

Multumesc pentru sugestii !!

Aripa este destinata fuselajului primit de la Zippo si in ciuda faptului ca " miezul " a iesit binisor , nu vreau sa investesc in constructie materiale scumpe si mai ales ... timp , oricum sunt doar la 33 % din constructia ei ... dar tinand cont de sugestii , am sa folosesc tije rotunde de 1,5 mm si daca ma loveste pofta de " sa tesem frumos " poate fac o rama de disser - ieftin ca material ,scump ca timp ...dar frumos - sau mai bine dublez flaperoanele cu carbon unidirectional atat pe extra cat si pe intrados care impreuna cu tesatura la 45 grade folosita pe toata aripa...ar trebui sa-i confere rigiditate indeajuns , in ambele variante .... gresesc ?!?

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 30 July 2015 - 08:40 PM

0

#81 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 July 2015 - 09:44 PM

O tesatura la 45 de grade iti confera o rezistenta dubla si e mai stabil si la torsiune.

Ciao Sorin
0

#82 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 31 July 2015 - 10:34 PM

In asteptarea tijelor de 1,5mm - vor veni doar maine , asta daca curierii nu vor fi afectati de conditiile meteo :pardon: - ... am pregatitit " placarea " semiplanelor , lipit " negativele " si " miezul " ... finisat sablonul si decupat " foile de transfer " .....

Fisiere atasate


0

#83 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 31 July 2015 - 10:50 PM

Pentru aspectul " estetic " si plusul de rigiditate am decis ... sa folosesc suprapus peste tesatura de sticla " croita " pe diagonala - pierderile vor fii de folos la ampenaje ... sau cine stie :wacko: - o " armatura " cu disser :good: , rama in lucru ...

Fisiere atasate


0

#84 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 August 2015 - 05:41 PM

Munca de ... " tesatorie " :rofl: .... in weekend .....

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Executie 1.jpg (133.55K)
    Number of downloads: 49
  • Fisier atasat  E 2.jpg (129.19K)
    Number of downloads: 52
  • Fisier atasat  E.3.jpg (130.68K)
    Number of downloads: 52

0

#85 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 August 2015 - 05:46 PM

Si rezultatele ... " colantii sexi " sunt gata pentru toate cele 4 panouri :good: ... in ritmul asta " ucigator " ... am nevoie de o minune ca sa termin aripa pana in weekend :nea: ...planificarea a fost usor optimista :angry:

Comform asteptarilor , coletul cu parte din materialele comandate ...au ajuns abia azi ....

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 03 August 2015 - 05:48 PM

0

#86 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 03 August 2015 - 08:30 PM

eu folosesc o tehnica un pic diferita.
problema care am avuto cu stilul asta de rama cu cui este ca nu prea stateau firele perfect, dar mai mult cuiele taiau firu de carbon.

In cele din urma am desenat liniile pe rama, am pus pe rama un strat de scoci lat transparent sa acopar rama, am aplicat cu sprei 3M77 pe scoci. Dupa aia pui fir cu fir pe rama, si acum firele se tineau in pozitie perfect fara probleme. Dar metoda asta este pentru fanati care vor totul perfect.

Traian
0

#87 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 August 2015 - 11:01 PM

Vezi postareaF2B, la 03 August 2015 - 08:30 PM, a spus:


.... rama cu cui este ca nu prea stateau firele perfect, dar mai mult cuiele taiau firu de carbon



Am trait si eu experienta asta ... urmare am " modificat " putin tehnologia , adica am aplicat un dublu adeziv Gerband 9027 echivalentul al 3M 924 - dar de 27 mm latime - pe cadrul ramei :rolleyes: , firele stateau perfect lipite si puteam corecta oricand erorile de orientare .....
Am avut retineri cu acest dublu adeziv ... toata lumea utilizeaza 3M ...dar s-a dovedit extrem de subtire si agresiv de adeziv !

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 03 August 2015 - 11:02 PM

0

#88 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 04 August 2015 - 07:43 PM

Nu conteaza cit de agresiv adezivul.
Dupa ce termini cu rama si ai fibra de sticla pe carbon foloseste interiorul ramei sa tai bucata Disser jos. Dupa aia scoate scociul afara pune unu nou si dai bataie la urmatorul.

Bine ca ai facut tesatura de carbon mai deasa ca o sa ajute cu torsiunea. La flapsuri poti sa adaugi udblura de fibra de sticla la 45 de grade.
0

#89 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 04 August 2015 - 08:05 PM

Pe fibra de sticla cum fixati rovingul?multumesc!
0

#90 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 August 2015 - 08:21 PM

Vezi postareafly, la 04 August 2015 - 08:05 PM, a spus:

Pe fibra de sticla cum fixati rovingul?multumesc!


Pulverizezi un strat subtire de 3M 77 sau echivalent , 3M are avantajul ca se dizolva in rasina si poti sa " presezi " cu rola roving-ul pana se aplatizeaza !

Uite descrierea amanuntita a procedurilor aici
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro