Modelism - RHC Forum: Assault 700 DFC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Assault 700 DFC a ajuns si in depozitul din EU

#1 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 10 April 2015 - 01:49 PM

Salutare,

Assault 700 DFC

Ma tot uit la el de ceva timp iar de cand a ajuns si in depozitul din EU, ma gandesc tot mai serios sa-l achizitionez.
Parerile sunt impartite dar mie mi se pare o optiune viabila, principalul atu fiind pretul.

Rog pe cei experimentati sa propuna componente(o sa revin si eu cu o lista) pentru a completa kit-ul si sa discutam pro/contra. Eventual ce trebuie inlocuit ca sa ai un elicopter SIGUR, in primul rand.

Imagine atasata: 37562.jpg

Aceasta postare a fost editata de daniel_ionut: 10 April 2015 - 01:49 PM

0

#2 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 10 April 2015 - 02:11 PM

a mai fost cred discutia, colegii recomandau t-rexul 700 iesi cam la aceiasi bani :), cam urias saltul.. fa bine calculul cate mai trebuie sa iei pana a zbura , incluzand si cateva baterii 12 s.

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 10 April 2015 - 02:12 PM

0

#3 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 10 April 2015 - 02:21 PM

N-am mai gasit nici un topic despre asta (am mai cautat odata) si am zis sa discutam mai amanuntit.
Ca si bani, e posiibl sa fie destul de aproape, ramane de vazut pentru ca sunt mai multe abordari - gen iei componente de buget si nu ceri prea mult de la heli sau iei componente top si compari cu t-rex 700.

Vezi postareaAlin32, la 10 April 2015 - 02:11 PM, a spus:

a mai fost cred discutia, colegii recomandau t-rexul 700 iesi cam la aceiasi bani :), cam urias saltul.. fa bine calculul cate mai trebuie sa iei pana a zbura , incluzand si cateva baterii 12 s.

0

#4 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 10 April 2015 - 02:51 PM

paiii pe la 700 nu prea mai merg componente de buget! ii mare si te poate omora :), tu stii, eu unul as lua un chit gata align si nu m-as complica.
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 April 2015 - 03:28 PM

Cochetez si eu cu clasa 700,dupa ce am facut un salt de la clasa 450 la 550.
Cat costa un kit align de 700E pro ? 1060$(poate fi si putin mai ieftin daca mai scormonesti ceva).
http://shop.align.co...128&language=en
Cat e assault ? 240$. Din experienta mea cu kiturile HK pot zice ca merita cu varf si indesat.Da,suruburile proaste-s la ordinea zilei,un set de suruburi align e ieftin.O cupola iarasi nu e extrem de scumpa(si macar iti alegi tu ce-ti place).Axe si main-gear uri daca tii mortis te mai costa 100$,eu n-am cumparat decat axe/main gear uri HK si n-am avut probleme.Singura componenta align de pe 550`ul meu este tail slider control arm-ul care vine din plastic in kit sau nu vine deloc(lipsa).Evident nici daca era acolo nu aveam curaj sa zbor cu el,un heli de 3kg te poate face sa il tii minte toata viata(si nu in sensul bun)

Nici daca ar veni gata de zbor n-as da 1000$ pe un 700.Cu atatia bani fac un assault 700 RTF cu 3 randuri de baterii(6 * 6s 5000mah).Astept sa ma satur si de 550 si vedem ce poate face assault.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 10 April 2015 - 03:33 PM

0

#6 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 10 April 2015 - 03:45 PM

ceau Ciprian, dar Asaltul ala mai trebuie si echipat, la 200 si ceva chel :), baieti bafta! tu ai luat feja la 550 tau un set de servo care nu sunt ok cel putin asta ai spus tu, acum iti iei alte servo asta tot tu ai zis, mai ai si motorul ce nu te multumeste etc etc, daca cauti sunt sigur ca se gasesc si chituri align sub 1000 parca am vazut anul asta :) salut. eu daca asi urca asa la clasele 600 700 asi lua un chit, la rece daca gandesti tot acolo esti.

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 10 April 2015 - 03:46 PM

0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 April 2015 - 03:52 PM

Am zis 700E DFC kit,include doar motorul ca si electronica.Ca sa compensam,un assault cu motor( de top nah) e vreo 350$,in cei 700$ ai loc sa-ti iei electronica de top pana sa ajungi la pretul unui kit fara electronica.
La 550 e alta poveste.Servourile rotostar sunt alergice(bazaie non-stop) la receptoarele cu telemetrie frsky.Am pus unul fara telemetrie si au tacut,in rest nu am ce sa le reprosezkbar-ul se intelege cu ele si asta e tot ce conteaza.Am schimbat doar pe coada cu un turnigy.
Motorul asa l-am ales,asa il am.Puteam evident sa iau ceva mai puternic din start, am zis ca nu progresez eu asa repede...Incercam maine governerul la yep si vedem ce iese.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 10 April 2015 - 03:53 PM

0

#8 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 April 2015 - 04:10 PM

Vezi postareaCiprian97, la 10 April 2015 - 03:28 PM, a spus:

Cochetez si eu cu clasa 700,dupa ce am facut un salt de la clasa 450 la 550.
Cat costa un kit align de 700E pro ? 1060$(poate fi si putin mai ieftin daca mai scormonesti ceva).
http://shop.align.co...128&language=en
Cat e assault ? 240$. Din experienta mea cu kiturile HK pot zice ca merita cu varf si indesat.Da,suruburile proaste-s la ordinea zilei,un set de suruburi align e ieftin.O cupola iarasi nu e extrem de scumpa(si macar iti alegi tu ce-ti place).Axe si main-gear uri daca tii mortis te mai costa 100$,eu n-am cumparat decat axe/main gear uri HK si n-am avut probleme.Singura componenta align de pe 550`ul meu este tail slider control arm-ul care vine din plastic in kit sau nu vine deloc(lipsa).Evident nici daca era acolo nu aveam curaj sa zbor cu el,un heli de 3kg te poate face sa il tii minte toata viata(si nu in sensul bun)

Nici daca ar veni gata de zbor n-as da 1000$ pe un 700.Cu atatia bani fac un assault 700 RTF cu 3 randuri de baterii(6 * 6s 5000mah).Astept sa ma satur si de 550 si vedem ce poate face assault.




apropo de suruburi si eu am avut probleme cu suruburile de la clasa 450 dar totul a ramas istorie dupa ce am luat o surubelnita hex scumpa si de calitate. Din pacate majoritatea imbusurilor din comert sunt prastie
0

#9 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 10 April 2015 - 04:16 PM

Le-am pus pe hartie, avem urmatoarele:

1. Assault 700 DFC heli kit x 240
2. ESC YEP 120 A 14S x 102
3. Motor Turnigy SK3 500 kv x 85
4. FBL kbar mini x 29
5. Servo Swash DS610 x 3 x 68
6. Servo Tail Savox 1290 x 1 x 69
7. ZIPPY Flighmax 6s 40C x 4 x 60


Total 969 USD ~ 3900 ron


Iar pe align-trex.co.uk avem promotie
1. super combo de 700 DFC 978 USD
2. 4 baterii 240 USD

Total 1218 USD

Daca te mai gandesti un pic si la riscurile de a asambla un kit din china, ca niciodata nu stii ce poate lipsi...
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 April 2015 - 04:24 PM

Da-mi si mie link la 978$,nu sunt client la ei si poate de aia nu-mi apare pretul asta. Super combo include si unitatea 3GX ? Se poate scoate si lua doar servo+motor+esc sau chiar kit+servo+motor ?
0

#11 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 10 April 2015 - 04:29 PM

Da, e full kit - Link
0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 April 2015 - 04:33 PM

Vad ca te lasa sa scoti 3GX-ul,si cu restul te costa 1122$. Tot e o diferenta mare fata de assault,parerea mea.Si la urma urmei,daca nu stii sa zbori mare lucru degeaba iti mai cumperi echipare de top...
0

#13 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 10 April 2015 - 07:53 PM

ALOOO,in linkul ala avem varianta TOP COMBO cu servo brushles HV,motor 750MX si sa nu comparam iCE cu YEP(la bani,functii,greutate,volum,calitate,etc)
Plus ca ati uitat de....PALE,Ubec~60-70E
Ia cautati cel mai ieftin servo apropiat de specificatiile unui 700H/750H si chiar si brush,sa vedeti ce va iese.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#14 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 10 April 2015 - 11:37 PM

Are dreptate furios, plus ca la assault din ce am citit pe forumuri, nimeni nu are incredere in gear-uri si swashplate, care si alea mai duc ceva bani, plus ca la final ai un heli china, la aceeasi bani. Eu personal as lua unul align sh decat un assault nou.
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2015 - 08:11 AM

Am facut cu totii calculul asta de multe ori si in final a dat tot timpul cu minus.

In primul rand nu am gasit niste servo china la 10-20 USD care sa fie de incredere gen Align 610. YEP e bun dar nu e foarte de incredere, din cand in cand face fite. In general regulatoarele 12s fac fite, chiar si alea foarte scumpe.

Mototul se zice ca e bun dar cu siguranta nu e la nivelul motorului Align aflat acum la generatia 3-4. De regula cand dai atatia bani nu vrei un 700 (semi) lesinat.

Dupa ce s-au strans un morman de bani in componente nu iti vine sa pui un Kbar si un receptor orange pe el; daca au o lipitura naspa ?

Eu am primit cadou un HK600 acum ceva ani, l-am facut/echipat, am cautat cu grija componente ieftine si bune (de pilda servo Hyperion la 20 USD oferta) si cand am tras linia tot s-au strans mai multi bani decat credeam (e topic pe forum).

Peste asta un heli vechi, busit de nenumarate ori e la fel cu unul nou daca a fost intretinut bine. Nu e ca la avioane unde odata busit nu mai e ca nou ever.

Un Trex 700 second ar trebui sa fie undeva intre 2000-3000 lei functie de ce generatie e, cat de bine arata, etc.

Daca nu ai rabdare sa apara unul la vanzare poti sa dai tu anunt la cumparari.
0

#16 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 12 April 2015 - 03:41 PM

Eu personal nu cred ca o sa iau niciodata un heli la mana a 2-a pentru ca imi place sa le asamblez la fel de mult cum sa le zbor.

Oricum, incep sa inteleg din ce in ce mai mult cum ca la heli 700 nu vrei sa faci compromisuri de "buget".
0

#17 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 12 April 2015 - 08:47 PM

si daca il iei la mana a doua de la cineva de incredere cu proba de zbor nimeni nu te va impiedica sa-l dezmembrezi, oricum ma bucur ca te -ai convins si nu vei face o prostie cu compromisurile gen asault :)
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2015 - 09:26 PM

Nu zic ca e un compromis, zic ca nu e ieftin. De regula cumperi un heli hobbyking si vrei sa-l faci ieftin si la 450-500 (chiar 600) merge bine treaba, servo de 3 USD, ESC de 10, etc.

La 700 nu prea gasesti componente ieftine (si bune). Adica poti sa pui si pe Assault servo de 10 USD dar cand perechea de pakuri e 100 USD parca nu iti mai vine.

Eu am 600 HobbyKing pentru ca l-am primit cadou (doar kitul gol cu flybar) si la fel si 550 facut 700. Cand le ai in casa te mananca sa le faci.

Vezi postareaAlin32, la 12 April 2015 - 08:47 PM, a spus:

si daca il iei la mana a doua de la cineva de incredere cu proba de zbor nimeni nu te va impiedica sa-l dezmembrezi, oricum ma bucur ca te -ai convins si nu vei face o prostie cu compromisurile gen asault :)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 12 April 2015 - 09:29 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro