Modelism - RHC Forum: Diferential cu sateliti pentru Team Associated B4 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Diferential cu sateliti pentru Team Associated B4 Este cineva care a gasit ceva compatibil?

#1 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 23 March 2015 - 04:25 PM

Buna ziua!
Mi-am propus sa schimb diferentialul cu bile din buggy-ul meu Team Associated B4 FT cu unul cu sateliti. Deocamdata nu am gasit pe internet informatii clare despre care direrentiale cu sateliti sunt compatibile cu acest model de buggy, sau ce kituri de conversie exista pe piata. As vrea sa stiu daca a mai facut cineva aceasta modificare si ce solutie a gasit. Multumesc anticipat!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#2 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2015 - 06:25 PM

Este B4 sau B4.1? La B4.1, FT-ul venea cu diff pe bile si RTR-ul cu diff pe sateliti, dar din cate imi aduc aminte B4 este doar in versiune cu diff pe bile.

Daca este B4.1 pur si simplu cumperi diff-ul de RTR (acelasi care e si pe T4.1, si pe SC10, cod 9827 cred).
Daca este B4 trebuie sa iei si cutia de transmisie 9826 si doi rulmenti 10x16, 9832. Si trebuie sa vezi daca prinderea de motor (motor plate-ul) de pe B4 se potriveste la gauri cu cutia de transmisie de pe B4.1.

Trebuie sa mai verifici pe cat posibil codurile pe care le-am spus mai sus in manualele de la Asso ca sa fii sigur ca sunt cele care trebuie ;).
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#3 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 24 March 2015 - 08:57 AM

Modelul meu este B4, din pacate. Am vazut ca modelul de diferential de pe B4.1 este compatibil cu cel de pe SC10, dar la B4 nu este atata "bucurie". Am vazut pe net ca au mai incercat si altii sa schimbe diferentialul pe bile de pe B4 cu altul pe sateliti, dar nu am gasit nici o solutie clara. As schimba toata transmisia de pe B4 cu cea de pe B4.1/SC10, daca as sti ca se potrivesc. A incercat cineva din curiozitate sa vada daca carcasa transmisiei de pe B4.1 si placa pe care este prinsa de sasiu, se potrivesc pe B4? Sincer, nu-mi place deloc diferentialul pe bile si as incerca sa scap de el. Functioneaza impecabil, nimic de zis(mai ales ca are tot setul de bile si rulmenti ceramici aproape noi), dar nu este pentru mine :D
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#4 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2015 - 06:00 PM

Daca nu e graba, incerc eu sa verific in weekend (ca trebuie intai sa gasesc ambele modele prin balcon, si pe urma sa apuc sa le si demontez :D), si revin cu concluziile.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#5 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 24 March 2015 - 06:26 PM

Nu este graba. Iti multumesc mult ovidiugm si astept rezultatele comparatiei!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#6 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 30 March 2015 - 02:59 PM

Revin cu cateva noutati. Am studiat putin manualele de utilizare de la AE B4 si B4.1 si am gasit ca difera carcasa transmisiei, diferentialul si placa de pe sasiu pe care vine prinsa transmisia, in rest totul pare sa fie compatibil si interschimbabil. Placa pe care vine pusa transmisia am vazut ca difera de la B4.1 la B4, in sensul ca la B4.1 apare o strunjire suplimentara deoarece burta transmisiei de la B4.1 este putin mai lata. Daca se face aceasta strunjire manual, aceasta piesa nu mai trebuie schimbata si va fii compatibila cu ambele versiuni. Deci in definitiv, dupa cum mi-am putut da eu seama, ar trebui facute urmatoarele modificari: se ia de la B4.1 carcasa transmisiei si diferentialul cu sateliti si se strunjeste pe burta placa de prindere si ar trebui sa se rezolve treaba cu conversia. As ruga pe cei care au deja cele doua modele si pot face o comparatie "pe viu", sa ma ajute si sa-mi confirme ceea ce am dedus eu teoretic. Cand voi incepe sa caut si sa cumpar piesele astea, as vrea sa merg la sigur, sa nu arunc banii pe "fereastra".
@ovidiugm: astept si masuratorile tale, cand ai timp, caci ai spus ca ai ambele transmisii.
Multumesc anticipat!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#7 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2015 - 04:42 PM

Am verificat si eu, Octavian. Iti trebuie asa:
- Diff-ul pe sateliti
- Rulmentii
- Carcasa de transmisie noua, cea de B4.1
- Fie iei t-plate-ul de B4.1 (se potriveste pe sasiul de B4), fie, cum ai spus, polizezi un pic t-plate-ul vechi. Am verificat si decupajul dreptunghiular e la aceeasi dimensiune, dar profilul rotund de sub cupe de pe noua carcasa de transmisie se mai ingroapa un pic in t-plate, nimic din ce sa nu se poata rezolva cu un dremel in cateva minute :). Oricum daca intentionezi sa continui sa folosesti buggy-ul la competitii eu as spune sa iei deja un t-plate de B4.1, iar pe cel de B4 sa-l tii de rezerva, pretul e derizoriu. Nu am reusit niciodata sa rup t-plate-ul dar in ideea asta l-au si separat de sasiu, sa poata fi inlocuit fara sa schimbi tot ;).
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#8 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 01 April 2015 - 08:11 AM

Superb! Inseamna ca nu e chiar asa de complicat sa adaptez diferentialul cu sateliti la B4. Poti sa imi spui ce fel de rulmenti trebuie schimbati? Ca poate am ceva rulmenti compatibili pe care sa-i folosesc.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro