Modelism - RHC Forum: transport DHL China - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

transport DHL China teapa

#1 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 March 2015 - 01:34 PM

salut, atentie cand selectati DHL ca si curierat din China. Din Decembrie 2014 percep un comision de vamuire de 45 roni aproape la orice colet cu valoarea tva-ului mai mare de 5 dolari. De exemplu am cumparat de 10 dolari mai pun transportul DHL de 22 dolari deci totalul este de 32 dolari ok ei iau ca si calcul tva valoarea de 32 dolari adica inclusiv transportul la care mai adauga si comisionul lor de 45 roni deci in final pentru 10 dolari prodius achzitionat eu platesc 51 dolari all inclusive( 10 produsul+ 22 transport+ 19 dolari taxele lor inclusib tvaul de 24%). Deci acum simt ca inebunesc de nervi! feriti-va de ei, cea mai simpla varianta posta normala! Livrarea DHL la usa o saptamana de la data achizitiei livrarea posta normala 3 saptamani.
0

#2 Useril este offline   YO2BTW 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Domeniul SOLARIS
  • Interests:Radioamatorism, Ceasornicarie, Modelism, Astronomie, Foto/Video, Bijuterii HandMade, Parfumerie, OffRoad, Tir cu arcul olimpic...etc

Postat 16 March 2015 - 03:33 PM

Vezi postareaAlin32, la 16 March 2015 - 01:34 PM, a spus:

salut, atentie cand selectati DHL ca si curierat din China. Din Decembrie 2014 percep un comision de vamuire de 45 roni aproape la orice colet cu valoarea tva-ului mai mare de 5 dolari. De exemplu am cumparat de 10 dolari mai pun transportul DHL de 22 dolari deci totalul este de 32 dolari ok ei iau ca si calcul tva valoarea de 32 dolari adica inclusiv transportul la care mai adauga si comisionul lor de 45 roni deci in final pentru 10 dolari prodius achzitionat eu platesc 51 dolari all inclusive( 10 produsul+ 22 transport+ 19 dolari taxele lor inclusib tvaul de 24%). Deci acum simt ca inebunesc de nervi! feriti-va de ei, cea mai simpla varianta posta normala! Livrarea DHL la usa o saptamana de la data achizitiei livrarea posta normala 3 saptamani.


De la ce magazin ai comandat ?

Adrian - YO2BTW
YR - BTW
EASY STAR II
Phoenix 2000 EPO Composite R/C Glider
Tarot 680 Pro NAZA M V2 - GoPro 4 Black
DJI F450 NAZA-M V2 - GoPro 4 Black
FrSky TARANIS Plus-OpenTX
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 March 2015 - 04:05 PM

Si vrei sa credem ca ai avut doar de 10$ acolo ?
Si ai optat pentru DHL ca era graba asa mare ca nu ai gasit nicaieri piesa respectiva in EU sau in tara, asa ca a ajuns sa te coste de 5x mai mult ? :) Nice try :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 March 2015 - 08:07 PM

HK :), la naiba dar nu-i vina magazinului! ca si anul trecut am luat printre multele cumparaturi de la ei dar un transport am avut anul trecut pe ceva urgent prin DHL si nu au avut rahatul asta de comision, raman la posta normala, cica astia de la DHL cer cod EORI si pe persoana fizica poftim..... posta de stat cand ma duc sa ridic un colet nu imi cere nici un EORI platesc tva-ul si pa . La compania unde lucrez mai facem niste exporturi cu Fedexul alti loviti in cap iti cer nise aberatii de te doare mintea:) Romainia!
0

#5 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 March 2015 - 08:10 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 March 2015 - 04:05 PM, a spus:

Si vrei sa credem ca ai avut doar de 10$ acolo ?
Si ai optat pentru DHL ca era graba asa mare ca nu ai gasit nicaieri piesa respectiva in EU sau in tara, asa ca a ajuns sa te coste de 5x mai mult ? :) Nice try :D


Evident ca nu am avut doar 10 euro am avut vre-o 30 si ceva, dar HK iti declara pe factura dupa cum stim ce vrei, comisionul este si daca ai 10 euro si daca ai 30 si daca ai 200 tot atat, metoda lor de calcul al tva-ului este aceiasi! platesti tva si la transport si ai si comisionul lor tampit! si din pacate nu am gasit in Europa ceea ce cautam :) ca iti dai seama ca luam din Europa.

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 16 March 2015 - 08:11 PM

0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 March 2015 - 08:10 PM

DHL si Fedex reprezinta Romania ? :o :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 March 2015 - 09:29 PM

:), eh nu vreau sa alunec intr-o dezbatere utila sau poate inutila :), este doar parerea mea, numele lor este mare dar sunt manageri romani cu idei tampite de multe ori in carma lor, asi spune ca nu se axeaza pe persoane fizice ( ca si mine ) dar de multe ori gafeaza si cu companiile mari si gafeaza lamentabil, Fedex in Arad este reprezentat prin WMT ceea ce nu le poate duce decat decaderea asta cel putin pana vin ei si opteaza a nu lucra prin terti.

Seara faina.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro