Modelism - RHC Forum: Rapa Rosie 2003 - "procesul etapei" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Rapa Rosie 2003 - "procesul etapei"

#1 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 05 May 2003 - 12:13 PM

Salutare!

A fost super fain! I-am cunoscut in carne si avioane pe multi dintre membrii forumului si am descoperit ca toti sunt niste maniaci de maniaci si oameni de oameni, adica modelisti rai, dar baieti buni :rolleyes: Vremea a fost si ea frumoasa, joi cu vant, vineri fara vant, dand astfel sansa la toata lumea sa dea drumul la ce a adus de pe acasa. Eu unul m-am simtit foarte bine si sper ca Bigul nostru cel de toate zilele sa mai tina si la anul... Se pare ca Alba Iulia ramane un oras al unificarii, de data asta al toturor modelistilor romani.

Haideti, mai bagati si voi cei care ati fost...
Vivi

Aceasta postare a fost editata de Vivi: 05 May 2003 - 01:23 PM

0

#2 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 05 May 2003 - 12:39 PM

Salutare!

Pacat ca nu te-am mai prins Vivi caci am ajuns doar pe final dar a fost beton!
0

#3 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2003 - 01:41 PM

Dragii mei,
imi pare bine ca ne-am cunoscut (vorba aia in carne si avioane).
Pacat ca a trebuit sa plec cu ciumidelu' de fiu-meu de joi, dar oricum mi-am facut o parere (bunaaa) despre ce ne uneste (aduna)...
Am 2 propuneri:
-sa mai facem o adunatura si pe la sfarsitul verii (numa' bine cand se termina concediile)
-la urmatoarea intalnire, incercati sa cereti un sponsor, poate ma bag (si) eu, daca e vorba numai de mici si bere.
Felicitari celor de la Botosani, care au carat tot amaru' de troace cu ei, sa le avem la nas, daca ne trebuie. Am primit un catalog si vad ca treaba (cel putin in ce priveste imaginea) e mult mai serioasa decat aveam impresia. E clar ca si de la ei poate mai milte modele zburate (de ei, acolo) ar fi facut bine.
Mare pacat (stefane, baga la cap!) ca RHC nu a adus modele vandute de ei. Oricum,m-am indragostit de (moto)planorul lui Rafael, ma mananca palma si portofelu' sa-mi iau si eu unul. Vorbind de planoare, scula cea mai cea era a domnului cu VW verde (imi pare rau ca nu stiu numele d-lui) care avea un variometru si mai stia si ce tensiune are ramasa in acumulatori...
Astept sa vad daca au fost altii mai inspirati sa faca poze, eu m-am blocat de cate ori zbura cate ceva si nu am tras o poza.
Alte -sustinute- felicitari D-lui Born, care a adus toate minunile cu el si ne-a dat un recital de cite intra intr-o (si pe) Toyota ca a lui.
Ce nu m-a satisfacut e ca aveam senzatia ca n-o sa am loc de zburat, da' cand colo, joi la pranz toti se ascunsesera de soare (teribil!)
Bigule, multumim din nou, sper sa ne mai vedem sanatosi cat de curand!
Bogdan
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 May 2003 - 02:16 PM

...in ciuda faptului ca soarele a "rupt", modele se gaseau in permanenta pe cer iar noaptea a fost usor de suportat in cort! O gramada de baieti cu avioane, cativa automodelisti care au facut furori la randul lor, parapantistii, Wabo cu deltaplanul, panta aia inumana pe care dupa o singura urcare am s-o tin minte toata viata (...de pe la jumatatea ei lasam urme de melc cu limba pe pamant) si o gramada de fotografii! Am personal un film pe care il developez cat de curand, dar fara sa exagerez, s-au facut sute de fotografii, din care jumatate au fost direct facute cu camere digitale (...astept provincia).
vantul a fost in permanenta propice pentru toate tipurile de aeromodele, in functie de ora, curenti de panta si termica au existat continuu iar gazdele au facut tot posibilul ca atmosfera sa fie mai mult decat amicala...mai putin privirea de erete a lui Big, care cauta sa spintece orice incercare de altercatie sau incalcare flagranta de regulament si bun simt...ca urmare disciplina a fost pe locul unu, frecventele alocate nu s-au batut o clipa, nu s-au produs nici un fel de accidente stupide iar ca rasplata, noptile s-au transformat in petreceri campenesti. Singurul lucru trist a fost de fapt despartirea!
Nenea Big esti mare!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 05 May 2003 - 02:56 PM

M-am "autosesizat" Marinare.....

Uite doua poze sa le ai pe birou si cu ocazia acesta le dedic tuturor care au fost si vor mai veni in acest loc fermecat unde te poti intilni cu cu niste oameni minunati.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ripa1.JPG

0

#6 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 05 May 2003 - 03:02 PM

.....si a doua intr-un final unde se vad ultimii aviatori care paraseau locul faptei (a iesit hazliu de parca ati fi cautat Ripa Rosie pe sub indicator...)
0

#7 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 05 May 2003 - 03:03 PM

:o s-a pierdut poza.... :angry:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Unde_i_Ripa.JPG

0

#8 Useril este offline   chiftirica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 22-April 02

Postat 05 May 2003 - 03:17 PM

Un loc superb unde se poate zbura orice, asta e definitia Rapei Rosii.
Si daca atunci cand am ajuns acolo nu cunosteam decat 4 insi pot sa spun cu sinceritate ca m-am simtit ca intre prieteni.... de parca ne cunosteam cu totii de zeci de ani. Nici macar o umbra de rautate nu am simtit in atmosfera, nici macar bubuitura modelului meu nu a putut sa ma intristeze intr-o asemenea ambiantza.
Au fost niste zile superbe, pacat ca nu au fost mai multe.
Traiasca si infloreasca (era sa zic slabeasca) nenea Big :o ca el a fost pana la urma sufletul adunarii.

P.S. mai Big, nu ne vinzi si noua la Bucuresti o panta din aia ca am ramas fermecat de cum se poate zbura la panta ? :angry:
"Reversul medaliei" este dusmanul meu
0

#9 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 05 May 2003 - 03:45 PM

Dare de sama,
intocmita azi 5 mai 2003 cu ocazia parasirii taberei pricinuita de ocazia adunarii de la Rapa Rosie.

In vara anului trecut unu' care sustine sus si tare ca si broashtele mai zboara, se chinuia sa adune modelistii care se vaicareau care pe unde apuca, la un mic si o bere langa un deal ciudat. Rezultatul a fost mic, vreo 4-5 curajosi prezenti...
In anul de gratie 2003 acelasi incurabil incearca sa reediteze actiunea in cauza, si promite ca in fiecare an de ziua muncii sa o tina tot asa si iar asa. Ei, dar de data asta lucrurile se schimbara putin. E adevarat ca sponsorii nu s-au batut in intentii generoase, chiar daca au fost calcati de mai multe ori cu toate mijloacele tehnice din dotare. Dar macar Primaria Sebes si Garnizoana tot de acolo au asigurat sprijin tactic. In plus trupa de inaripati de la clubul Archeopterix s-a chinuit sa faca viata usoara si noptile afumate celor prezenti.

Cu aceasta ocazie incepand cu data de 1 mai muncitoresc au inceput sa se arate tot felul de masini cu corturi si modele sau alte alea. Exceptie unul singur care a venit ceva mai repede, asa cum se spusese de fapt dar nu mai conteaza.

Pe langa masini si corturi au inceput sa apara si figuri de oameni, unele zambitoare, altele curioase, sau chiar adormite de pe drum. E drept ca s-au vizionat si unele zambete vadit superioare dar au fost nebagate in seama, ca de, un strop de apa la o galeata de vin nici nu mai conteaza. Si de fapt a fost un singur strop. A venit si vantul si termica, asa cum ne-am tooooot rugat de cateva luni incoace. S-a zburat fain cu planor, cu electroplanor, cu aripi zburatoare, cu electrice, cu termice, cu machete, cu slowflyere, cu parapanta, cu delta, cu cortul, cu zmeul, cu nadragii scurti pe iarba cruda, cu automodelele peste gropi, cu furculitele in picaje gratioase peste gratare, cu sticlele de bere cat mai sus , cu ochii dupa modelele altuia, sau decolteurile altora! Si tot asa si iar asa. Noptile au fost si ele faine tare ca automodelistii nu se lasau de nici nu fel si cu tiribombele pline de led-uri incercau sa ne impiedice luptandu-se cu iarba si cu caciulile urmaritorilor care vroiau musai sa prinza animalul ciudat si rar la vedere!

Au fost si modele rupte, si reparate si nezburate, deci din toate categoriile inventate de categorisitori. Au fost si incepatori si experti si debutanti. S-a facut si termica si dinamica, si acrobatie si scoala. La greu!

Dar cel mai important a fost ca ne-am cunoscut, si ca ne-am simtit bine, ca nu a existat absolut nici un conflict. Ca am vazut exaltare si satisfactie, prietenie si generozitate, toleranta si buna dispozitie. Ca la plecare oamenii isi promiteau sa revina si se salutau cu toata lumea de parca se cunosteau de ani de zile!
Cu o singura exceptie, la plecare toti au dat mana cu toata lumea, asa cum se cuvine in lumea civilizata . Unii chiar s-au imbratishat, altii au incercat la nesfarsit cu parapantistele bashtinashe ;o) dar pana la urma au obosit si chiar au renuntat!

Ca o concluzie, eu cred ca a fost bine. Sa vedem si pozele, ca s-au facut sute. Sa auzim si comentariile, ca are cine sa le dea pe goarna. Si sa speram ca la anu' o fi mai bine. Ca cioBenul taaare o mai fo' incantat de draciile care zburau pa sus si pa jos!

Acum aici s-a asternut linistea. Nici un motor nu mai canta, nici un zmeu nu mai zbarnaie. Nici un ooofff de model dat de terra nu se mai aude. Nici corturi nu mai sunt. A ramas doar Rapa cea Rosie, ciobanul cu oile lui placide, canii de stana si ciorile obraznice si croncanitoare. Soparlele verzi pot iar sa faca plaja pe pietrele lor favorite. Ulii pot iar sa saliveze din inaltul cerului privind la tenul gusterilor. Peste toate s-a asezat linistea, pazita doar de Rapa . In cateva zile nu se vor mai vedea nici urmele lasate de corturi. Dar ceva a fost aici. Si va mai fi!

Drept pentru care s-a intocmit prezenta dare de seama.

contopist shef
Big
FROGS CAN FLY!
0

#10 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 05 May 2003 - 04:23 PM

alo, aici provincia. M-am sesizat.

Da, corect, s-au facut sute de poze. Mai precis in jur de 500 eu. Ok, vreo 10 sunt cu mici, vreo 100 n-au iesit cum trebuie, vreo 50 miscate, vreo 60 noaptea fara blitz.. dar restul sunt in regula. Din toate, am vreo 5-6 de care chiar sunt multumit.

Cum facem cu pozele? Adica, cum o sa fac EU cu pozele? Pai, intai va rog sa-mi dati si mie un bob zabava, sa le pot organiza putin. Ca acuma sunt care cu capu'n sus, care cu capu'n dreapta.... ca am pozat si eu cum am putut. Dupa care o sa le trag pe niste cd-uri si o sa le trimit la ... Pai unu la prefectura, unu la primarie, unu .. Pe mail e greu ca sunt multe zeci de mega si nu am rabdare sa le dau cu tzaraita.

Despre intalnire, nota zece. Atmosfera placuta, cald al naibii, putiiiiine modeliste ( ca mi se dezobisnuisera ochii de formele stiute) apa cam departe si greierii cam zurbagii.
M-a amuzat placut atmosfera hippie... Toti ie preten cu toti.... Nimeni nu-si incuia masina, lucrurile vraiste si.... in afara de ce-am pierdut prin boscheti n-a disparut nimic. Relaxanta si reconfortanta atmosfera.

Iar pentru zero bani din partea participantilor, organizarea intrunirii a fost brici.

M-am simtit bine printre voi, si pentru asta va multumesc.

s-auzim numai de bine
alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#11 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 05 May 2003 - 04:29 PM

Si ca sa nu fie suspansul prea mare.... macar o poza am sa pun:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pic00039.jpg

Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#12 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 05 May 2003 - 05:27 PM

He , he, he! Intradevar, asa cum spune si nevasta-mea, felicitari tuturor participantilor, repect deosebit pt. Marinaru si Big, si mii si milioane de multumiri lui Valteras, care a avut atat curaj sa imi incredinteze unul dintre planoarele lui, astfel initiindu-ma intr-ale zborului! O experientza de neuitat primele mele zboruri si toata atmosfera de la Rapa, care a facut sa paleasca cei 1000 de kilometri parcurshi ! Sper sa se repete acesta adunare si sa fie cel putin la fel de frumos (ca mai frumos de atata nu stiu daca se poate)!
0

#13 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 06 May 2003 - 12:43 AM

Ups!!!
Ia uite...am ajuns acasa? Si nici nu mi-am dat seama, pana nu am deskis computatoru, ca stiam eu ca nu l-am luat cu mine la Rapa:) Daaaa, a fost super de super!!!!
Nu mi-a parut rau ca am batut juma de tara singur in masina, noroc cu militzienii din judetzu valcea ca mi-au mai alungat monotonia si plictiseala cu o amenda radar, hihihihi. Treaba lor, dak stiau ei unde merg,.. prostii naibii! Bah, nu de asta am intrat sa va vorbesc. Cu exceptia soarelui care ma batea in cap mai rau decat venisem eu de la natura, si de nenea ala de la pensiune care m-a furat ca un megherush, am avut parte de o vacantza super, care ma face sa mi-o doresc reeditata. Si trebuie sa-i multumesc Biguletzuilui, ca si-a facut pana la urma timp cateva minute si de mine, asa doar cat sa imi bage drogul in vena. Nici o suparare Bigule, si eu si tu promisesem mai mult pt intalnirea asta, dar sunt multumit si asa. Vor mai fi ocazii, ca acu n-oi mai scapa eu de virusake, da nici tu de mine. Vorba aia: buna ziua mi-ai dat belea ti-ai capatat:)
Salutari imbratisari si pupaturi(prietenesti) celor pe care i-am cunoscut, vecinilor mei de cort, si vecinilor din cartierul de corturi vecin:) Alexella si pretinu lui(mai zi-mi) te rog cum il cheama, Marinarasul ticalos si Valteras , Emilare care mi-a pierdut poza cu mine tarait de parapanta pe pajiste, etc etc etc....tuturor va spun ca im pare bine ca ne-am cunoscut, si tare mi-e dor sa ne vedem data viitoare.
Ca bine zicea cine zicea: atmosfera de hipie, Woodstock nene. Nici nu am ajuns bine si vad ca toti am avut aceeasi senzatie: parca ne cunosteam de o viatza.Chiar, data viitoare sa avem mai multa muzica, desi, muzica facuta de motoare pare ca a fost de ajuns. Dak nu, o sa stati pe muzica mea(marinaru si valterasi alaturi de alexella&co stiu acum melodia de desteptare, "DIMINEATZA PE RACOAAREEEE..." Mulztumiri din plin gazdelor nostre, care ne-au tratat ca pe niste prieteni adevarati, asa cum stiu sa o faca ardelenii.
Alexella se plangea ca nu au fost modeliste. Eu zic ca atata timp cat nu au aparut manifestari dubioase(cel putin la vedere, treaba voastra ce facurati prin corturi), totul o fost super. Si pe bune, asta mai lipsea, sa trebuiasca sa suport cine stie ce mofturica, " ca nu mai suporta la cort, ca vrea acasa, ca eprea frig, ca e prea cald, ca nu are dush, ca hai al culcare, ca i s-a rupt o unghie, ca a ciupit-o o goanga, bla bla bla..." mai bine ne-am descarcat energia in alte feluri, fiecare cum a reusit. Marinarule, nu ranjii fasolea, manacatzash conserva cu carnaciori:)
Referitor la poze, intr-adevar, eu care sunt pe film ca digitala nu s-a inventat, as mai fi avut nevoie de fo 3-4 role de Kodaci din aia, da asta e , stiu cum sa vin data-viatoare. Maine le scot de la developat si le voi pune usor usor pe site icisa, sau videm noi cum facem. Sper sa fi iesit ceva ceva, ca dak nu va trebui sa o luam de la cap sa facem iar poze. Vom selecta si noi ce e mai reusit, normal ca nu vom pune toate accidentatele de poze sa nu intelegem care cine unde se afla.
Maaama cat am scris, nici nu stiam ca pot sa insir atatea litere:)
Cu cei din Bucuresti sper sa ma intalnesc din ce in ce mai des, mai ales ca mi- a zis marinarelu la remarca mea ca am inhalat virusu si nu stiu cum sa ma fac mai repede cu un model sa am cu ce m azbura data viitoare: "mai da-te-n.......timona mea ca esti din vucuresti si poti sa vi la noi la club"
Sal'tare taica si noroc!!!!
Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#14 Useril este offline   Julius 

  • ex. Iulianv
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-June 02

  Postat 06 May 2003 - 08:50 AM

Am reusit sa ajung si eu o zi la RR. A fost SUPERB!!!
Big, multumesc pentru organizarea acestui eveniment. Voi incerca sa vin de fiecare data!!! Multumesc si pentru tratatie.
Wabo, imi pare bine ca te-am cunoscut! Multumesc pentru ajutorul acordat si pentru adezivul pt polistiren. Vreau sa informez "galeria" ca s-a consumat tot adezivul dar pana la urma avionul a zburat. De mai multe ori!!! :o
paguletz, alexella nu s-a plans ca nu au fost modeliste. A spus ca au fost "putiiiiine". Dar au fost. Unele au si zburat. Am vazut eu. :angry:

Iulian
0

#15 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 06 May 2003 - 09:17 AM

NeneBig, sper ca nu i-am suparat prea tare pe toti ca am plecat in zori de ziua... Nevoile tzarii chemau... Iar din corturi razbateau nishte sforaituri de mama focului...
A fost superb, chiar daca noi, cei pe 4 roti, am stat doar 1 zi! Atmosfera de la Rapa ne-a redat speranta ca "uite, se poate!!!"... Inca imi sterg lacrimile, ca m-ati cam facut sa stau cu ocheanul pe sus, dar nu cu ochii in soare! Si a iesit si un filmuletz de vreo 80 de minutzele, cu tot ce trebuie: Rapa, avioane, planoare, parapante, crash-uri, rateuri, masinutze, distractie, foc, bere... Ce mai, o intalnire pe cinste! Si ne-am jurat (in barbi, care aveam) ca la anu' vom veni, cu mic, cu mare, sa stam de la inceput pana la sfarsit!!!

Bravos, inaripatilor!!!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#16 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 06 May 2003 - 09:17 AM

...detalii faine: lada sicriu a lui Valterasu (plina cu modele, legata pe masina...vor aparea poze curand, promit) si frigiderul lui Alexela sapat in pamant...nu ne-am intoxicat cu mici deci a functionat! In rest, catastrofa lui Chiftirica cu splendidul model izbit de mama Terra...o jumatate de ora am fost in imposibilitatea de a ma exprima, chiar si pentru al incuraja macar!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#17 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 06 May 2003 - 09:47 AM

iulianeee tataaaaa.... seara tarziu cu fumu'n ochi normal ca vedeai numai modeliste. da ziua...ioc.

Am zis Modeliste nu Parapantiste. Singura modelista, ca eu cred ca deja putem sa-i spunem asa, a fost sotia lui Cornel, in rest io n-am vazut nici o dama cu telecomanda in mana. Si m-am holbat si cu binoclu, crede-ma....

Dar ma rog, poate chiar nu le place sportul asta. N-are a face. Am lansat o data pe forum intrebarea-recensamant a modelistelor si... abia daca a raspuns una din Arad. Se pare ca nu prea sunt gagici mesteritoare, asta e.

s-auzim numai de bine.
alexella

Aceasta postare a fost editata de Webmaster: 06 May 2003 - 10:14 AM

Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#18 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2003 - 10:47 AM

Alexella nene, esti inca neinsurat? Presupun ca da, ca altfel ziceai asa: "bai nene ce fain e ca sunt singur si pot face ce vreau si nu ma bate nevasta la cap..." :angry: :o :o
0

#19 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2003 - 10:50 AM

Cum naiba s-a intamplat dezastrul cu modelul lui Chiftirica??? Pacat de el, ca era fain...
Marinare, tu ti-ai lansat Bombonelul?
0

#20 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2003 - 11:00 AM

Salutare!!

Cred ca elogiile intalnirii de la RR a fost deja, in mare parte, mentionate. Totusi, inca un rand de multumiri lui Big care a dovedit ca stie sa isi joace rolul de gazda primitoare.

Deasemena doresc sa multumesc Marinarului si lui Walteras care si-au pierdut timp pentru a ma initia in abc-ul acestui minunat hobby-sport.

In mod cert voi participa la eventualele RR 2, RR3, ....(cand?) si nu ca acum, cu un antic model de plastic COX ci cu ceva care chiar zboara (macar o data...)

Ca nou membru si in forum as mai dori sa imi cer scuze in avans, daca voi plictisi cu intrebari stupide de incepator, dar cumva trebuie sa aflu si eu raspunsuri la intrebari "chinuitoare".

A, era sa uit ceva fff important. Multe mutumiri si lui Chiftirica pentru faptul ca m-a (re)adus intr-o lume minunata, populata cu oameni deosebiti. Am avut senzatia (din pacate, numai 2 zile) ca traiesc intr-o lume mai buna si ca mizeriile vietii cotidiene au ramas undeva ... departe ... in urma...

Sa ne auzim/scriem cu bine

Men
0

#21 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 06 May 2003 - 11:16 AM

Vivi, la 6 May 2003, 10:50, a spus:

Marinare, tu ti-ai lansat Bombonelul?

...ce-am innebunit?!...Dupa patania lui Chifti?...No Way!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#22 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2003 - 11:22 AM

Zi-mi si mie Marinare, cum naiba a dat Chifti cu el?
0

#23 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 06 May 2003 - 11:37 AM

Cu frenezie... Fara suparare... :D O sa aveti si filmuletzul zilele astea!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#24 Useril este offline   chiftirica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 22-April 02

Postat 06 May 2003 - 12:38 PM

Cine o face ca mine, ca mine sa pateasca.... :D
Modelul l-am terminat exact la ora 1 noaptea inainte sa vin la RR, prin urmare nu am avut timp sa fac toate reglajele si trimarile.
Pe camp am observat doar ca am comanda extrem de mica pe profundor (servourile nu imi permiteau nici un reglaj al cursei). M-am gandit ca nu o sa pot sa-l zbor si.... balcanismul si orgoliul din mine au invins; simteam ca plesnesc daca nu-l zbor (cu greu l-am carat pana la RR)...asa ca i-am dat drumul
Din pacate in zbor nu am mai avut cu ce sa compensez momentul puternic dat de motor...motorul nu vroia nici de-al naibii sa se opreasca (nu stiu de ce, de obicei problemele sunt exact pe dos)!!! ...urmarea..... 2 looping-uri mari, lente, perfecte in alte conditii :D si pana la urma modelul s-a proptit fix pe burta.... o aripa rupta in doua si trenul de aterizare indoit...cam atat
Se impune editia a doua revazuta si actualizata a modelului, nu? :D
"Reversul medaliei" este dusmanul meu
0

#25 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2003 - 01:11 PM

Aaaa, pai m-ai linistit Chifti, credeam ca-i mai rau, ca m-am necajit cand am auzit ca l-ai "facut". O aripa rupta si un tren indoit nu e mult....

Bahtalo la reconstructie!
Vivi
0

#26 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 06 May 2003 - 03:17 PM

Viperino stai linistit ca am gasit salutul lipit pe masa din tenda si am inteles ca ce si cum. oricum era greu sa ne trezesti, poate doar cu un tun de calibru mare sau macar cu avionu lu' marinero :D)

Tot aud ca nu erau gagici si ca nu au avut unii liniste din cauza asta! Faaals ! Pai daca vroiati sa auziti afirmatii gen: prea multe gaze, nu am dus, sunt la ..., de ce uita ala la mine, e prea cald etc (am completat pe paguletz) atunci se ducea pe sfarla toata actiunea ca nu mai incapeam noi de fitze si aere, ne bruiau emitatoarele, ne taceau motoarele etc. Si daca tot vroiati ceva interesant erau destule oi pe camp!

big
FROGS CAN FLY!
0

#27 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 06 May 2003 - 03:19 PM

Uratele alea???? :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#28 Useril este offline   mhorea 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 May 2003 - 03:21 PM

Cred ca ar fi bine sa centralizam pozele pe un site, de exemplu la go.ro de unde le poate lua toata lumea.
0

#29 Guest_Webmaster_*

  • Grup: Guests

Postat 06 May 2003 - 03:25 PM

Pozele pot fi postate in GALERIA FOTO, iar filmele in GALERIE FILME.
Cine are de trimis, o poate face la suport@rhc.ro.
0

#30 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 06 May 2003 - 08:33 PM

Coane Viperino am inteles ca tu ai avut probleme. Si oricum tu ai lasat un mesaj de salut scris de care am tinut cont si pe care l-am analizat in fata adunarii generale! La anul te astept cu echipa completa!

big
FROGS CAN FLY!
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro