Modelism - RHC Forum: Driverul DD8727T3V1 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Driverul DD8727T3V1 pt cnc gravare lemn

#1 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 06 March 2015 - 06:18 PM

Se merita acest driver ( DD8727T3V1 ) pentru un cnc de gravat in lemn 500 x 400? As vrea sa folosesc motoare de 3 Nm, 3A.
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 06 March 2015 - 06:50 PM

la banii aia nu gasesti altceva pe care sa capeti experienta :)
nu cred ca exista un raspuns mai clar la intrebarea ta ptr ca e putin gresit pusa...

cursele nu prea conteaza, motorul tot asa invarte
intrebarea e cat de repede vrei sa lucreze si in ce regim (ce freze, ce motor de frezare, ce operatiuni.... etc) si avand acele informatii vom putea spune daca acel driver (si motor) va fi suficient ptr ce vrei tu
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 06 March 2015 - 07:45 PM

Vezi postareasebba, la 06 March 2015 - 06:50 PM, a spus:


intrebarea e cat de repede vrei sa lucreze si in ce regim (ce freze, ce motor de frezare, ce operatiuni.... etc) si avand acele informatii vom putea spune daca acel driver (si motor) va fi suficient ptr ce vrei tu


-ma gandeam la un motor frezare de 500W Turatie : 3000....15000 rotatii/minut,

-precizie de cel putin 0,4 - 0,2mm, asta stiu ca depinde de constructia mecanica a cnc-ului, dar as vrea sa stiu daca driverul poate garanta in conditii optime cel putin aceasta precizie,

-viteza de lucru prea putin importanta pt mine dar daca vrei un numar, 500 mm/min ,

-in general frezare de modele in lemn de diferite esente.
0

#4 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 06 March 2015 - 07:48 PM

va tine in cazul asta :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#5 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 06 March 2015 - 08:51 PM

Intreb pentru ca am contactat site-ul de unde vreau sa il cumpar intreband de driver si de un motor pas cu pas de 3 Nm, 3 A, de pe site-ul lor si mi-a recomandat driverul 2M542, dar pt ce imi trebuie mie nu cred ca se merita sa cumpar 3 astfel de drivere.

Multumesc petru raspunsuri sebba, apreciez recomandarile.
0

#6 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 06 March 2015 - 10:16 PM

cu placere Darius

ideea e ca mai toata lumea va recomanda drivere mai bune din diferite motive: vor sa vanda produse mai scumpe unde au profit mai mare, vor sa vanda produse la care sa nu le sara lumea in cap ca nu merg conform asteptarilor, vor sa vanda produse care chiar ar face treaba mai buna... sau cine stie ce alte motive...

chiar si eu as recomanda sa iei ceva mai bun ptr ca un driver ieftin va avea si posibilitati limitate
depinde uned vrei sa ajungi :)

nici in extrema cealalta nu te trimit, adica sa treci din start pe servomotoare AC... :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#7 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 06 March 2015 - 10:27 PM

Daca ma mai poti ajuta cu ceva informatii despre cum se face defapt conectarea acesturi tip de driver la un PC. Din cate vad nu are port ltp si spune ca Intrare semnal TTL, deci imi imaginez ca imi mai trebuie un modul intre el si Pc?
0

#8 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 06 March 2015 - 11:17 PM

Conectorul LPT de la orice PC care (mai) are asa ceva ofera intrari/iesiri cu nivel TTL.
Teoretic, ai putea conecta direct pinii LPT la controlerul tau, singura problema este ca nu stii care-i "STEP X" , "DIR Y" etc. :)
Aceasta problema ti-o rezolva o placa ce se cheama "breakout board" si care in cel mai stupid caz nu face nimic decat conecteaza ceva pini intre doi conectori si-i marcheaza corespunzator sau, in cazul fericit, realizeaza o izolare electrica a "PC-ului de masina" cu optocuploare sau altele asemenea.
Una peste alta ai nevoie de ceva de genul asta: http://www.ebay.com/...=item462f035560
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#9 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2015 - 05:55 PM

Multumesc informer, nu am mai comandat niciodata de pe ebay. Ai ceva sfaturi dupa ce ar trebuii sa ma uit ca sa nu raman cu buza umflata ?

Vreau sa te intreb, daca eu conectez un motor de 3A la un driver da maxim 2A are sa imi dea cuplul unui motor de 2 A, sau ceva mai bine, sau nu merg deloc?
Intreb pentru ca nu pot sa cumpar si driverul si motoarele deodata, iar acum folosesc niste motoare de 0.84A si drivere construite in jurul lui L298 care are duce pana la 2A (peak current). Si nu vreau sa stau sa ma uit la motoare pana cand am sa imi iau driverul si breakout board-ul.
In cazul in care nu le pot folosii cu driverele ce le am, atunci as opta sa iau driverul, sa il folosesc, cu motoarele existente, si abia apoi motoarele de 3A.

Apropo am vazut la chinezi pe eBay motoare de care as vrea cu aproape 100 de lei mai ieftine decat gasesc la magazinele online de specialitate de la noi, asta adaugand tva-ul la pretul afisat de chinezi. Recomanzi?
0

#10 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 March 2015 - 07:16 PM

Referitor la eBay, cu cat un vanzator are mai mute tranzactii efectuate si mai multe calificative pozitive (ideal spre 100%) cu atat este mai OK.
Oricum, daca platesti prin PayPal, elimini orice risc sa nu-ti trimita marfa si sa ramai cu banii dati.

Daca alimentezi un motor la un curent mai mic decat cel nominal, ai sa obtii un cuplu mai mic... acum daca-i egal sau diferit de cel al unui motor de 2A nominal, asta depinde de constructia motoarelor, nu cred ca se poate generaliza.

Din pacate eu nu sunt un constructor de CNC-uri, nu pot sa zic c-am testat destule motoare ca sa pot trage concluzii pertinente.
Daca insa ai sa citesti prin topicurile de aici de la "Robotica", ai sa gasesti sigur recomandari in acest sens.

Comand in mod frecvent diverse componente electronice sau realizez PCB-uri la chinezi iar din cele peste 100 de tranzactii cat am pana-n prezent cu ei, nu am avut nimic de reprosat... singura parte nasoala la treaba cu chinezii este durata mare pana primesti ce-ai comandat (cu preturi rezonabile de transport sau chiar "free shipping").
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#11 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2015 - 07:30 PM

Vezi postareainformer, la 08 March 2015 - 07:16 PM, a spus:

Daca alimentezi un motor la un curent mai mic decat cel nominal, ai sa obtii un cuplu mai mic... acum daca-i egal sau diferit de cel al unui motor de 2A nominal, asta depinde de constructia motoarelor, nu cred ca se poate generaliza.


Acum eu folosesc o sursa de calculator ce o aveam prin casa, folosesc iesirea de 5A, deci nu ard driverele de 2A daca leg motoare de 3A la ele, nu?

Multumesc de raspunsuri, atunci clar am sa cumpar de la chinezi, mult mai ieftini.
0

#12 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 March 2015 - 09:43 PM

Vezi postareaDarius12, la 08 March 2015 - 07:30 PM, a spus:

Acum eu folosesc o sursa de calculator ce o aveam prin casa, folosesc iesirea de 5A, deci nu ard driverele de 2A daca leg motoare de 3A la ele, nu?

Multumesc de raspunsuri, atunci clar am sa cumpar de la chinezi, mult mai ieftini.


O sursa de calculator are iesiri de 3.3, 5 si 12 Volti cu un curent maxim admis pe fiecare, de obicei specificat pe carcasa ei. Ce intelegi prin "iesirea de 5A" ca nu mi-e clar?
Driverele limiteaza curentul prin bobine la 2A asa ca n-are nici o importanta daca sursa suporta 2A sau 200A... toata treaba-i sa nu depasesti tensiunea admisa de driver da` daca folosesti o sursa de PC, nu-i cazu`.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#13 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 09 March 2015 - 04:27 PM

Vezi postareainformer, la 08 March 2015 - 09:43 PM, a spus:

O sursa de calculator are iesiri de 3.3, 5 si 12 Volti cu un curent maxim admis pe fiecare, de obicei specificat pe carcasa ei. Ce intelegi prin "iesirea de 5A" ca nu mi-e clar?

Da probabil am inteles eu gresit schema desenata pe cutie, unde imi arata curenti de iesire diferiti pe 3v, 5, si 12v .
0

#14 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 16 March 2015 - 01:25 PM

Vezi postareaDarius12, la 09 March 2015 - 04:27 PM, a spus:

Da probabil am inteles eu gresit schema desenata pe cutie, unde imi arata curenti de iesire diferiti pe 3v, 5, si 12v .

Mi-au venit motoarele, foarte repede as putea spune in 5 zile.

Aceasta este diagrama care ma deruteaza pe mine. Mai ales ca, daca ma alimentez de la un conector molex, unul din motoare abia se misca daca conectez doua deodata, trei inca nu am incercat, petru ca din pacate am ars unul din drivere si am ramas cu doua. Dar daca ma alimentez de la conectorul ATX de 20 de pini nu am probleme. Din cate am citit diferente sunt protectiile de curent maxim, deci totusi sa imi dea doar 2A pe acea iesire? Iar daca eu am 3 motoare x 2A imi trebuie 6A, corect?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20150316_130535.jpg

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 16 March 2015 - 01:30 PM

0

#15 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 March 2015 - 03:08 PM

Singura iesire pe care o poti folosi de acolo este cea de +12V (la +5V/+3.3V este prea mica tensiunea, cealalta n-are curent suficient).
Insa si asta (12V) este prea mica, dupa parerea mea, ca sa obtii cuplul maxim al motoarelor.
Tensiunea de 12V are de obicei plusul la firele de culoare GALBENA si minusul la masa comuna adica firele de culoare NEAGRA.

Aceasta postare a fost editata de informer: 16 March 2015 - 03:09 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#16 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 17 March 2015 - 08:28 AM

si 12v este o tensiune foarte mica ptr alimentare
cauta o sursa de 36v sau chiar 48v (cat ar suporta maxim driverul), diferenta de functionare va fi de la cer la pamant

ceva asa: http://www.ebay.de/i...=item2c9882bc4f
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#17 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 17 March 2015 - 01:58 PM

Vezi postareasebba, la 17 March 2015 - 08:28 AM, a spus:

si 12v este o tensiune foarte mica ptr alimentare
cauta o sursa de 36v sau chiar 48v (cat ar suporta maxim driverul), diferenta de functionare va fi de la cer la pamant

ceva asa: http://www.ebay.de/i...=item2c9882bc4f



Sigur, asta e clar ca am sa iau o sursa adecvata, dar asta dupa driver, nu pot toate odata.

Ramane valabil driverul de la inceputul threadului daca deja am cumapart aceste motoare?:
http://www.ebay.co.uk/itm/171501140841

driverul merge pana la 4A, de cat sunt si motoarele.


M-ar tenta sa iau 3 astfel de drivere dar, doar daca stiu ca diferenta de bani am sa o vad si in performantele produsului:
http://www.tekro.ro/...&product_id=246

Pana la urma e pentru hobby ce fac eu, deci nu vreau sa bag o caruta de bani in treaba asta.
0

#18 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 17 March 2015 - 02:52 PM

Vezi postareaDarius12, la 17 March 2015 - 01:58 PM, a spus:

Pana la urma e pentru hobby ce fac eu, deci nu vreau sa bag o caruta de bani in treaba asta.

Ai fi uimit cati bani se pot investi intr-un hobby... :rofl:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#19 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 17 March 2015 - 05:30 PM

Vezi postareaDarius12, la 17 March 2015 - 01:58 PM, a spus:

M-ar tenta sa iau 3 astfel de drivere dar, doar daca stiu ca diferenta de bani am sa o vad si in performantele produsului:


da, se va vedea diferenta
o alternativa la pret similar dar cu drivere chiar mai mari ai aici, livrare din germania:
http://www.ebay.de/i...=item27ce28941c
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#20 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 18 March 2015 - 12:29 AM

Vezi postareainformer, la 17 March 2015 - 02:52 PM, a spus:

Ai fi uimit cati bani se pot investi intr-un hobby... :rofl:



Pana la urma cred ca mi-am tras singur teapa cu motoare atat de puternice si scumpe, pentru ca imi trebuie drivere scumpe si sursa, sa schimb tot ansamblul mecanic pe care l-am facut, care e unul micut si pricajit. Uite aici o poza


Sebba cred ca am sa iau kitul propus de tine, e mai avantajos la pret/A + breakout boardul, care ar fi trbuit sa il iau separat.
0

#21 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 March 2015 - 08:56 AM

daca incepeai cu poza asta ai fi scapat mai ieftin, n-ar mai fi avut nimeni ce sa recomande :D
acum nu te-ai ales doar cu componente mai scumpe ci si cu redirectionarea bugetului pe anii viitori catre o mecanica mai serioasa

sa-i pui obligatoriu switchuri de limita pe ambele capete la toate axele ca prima tamponare va rupe "masina" cu totul :drinks:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#22 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 18 March 2015 - 10:24 AM

Asa e Sebba, cand l-am inceput asa din pura plictiseala aveam 2 motoare nema 17 de 0.8A(cred, nu sunt sigur pentru ca nu le gasesc specificatiile nicaieri), era mai mult in joaca, si tot asa,inca un motor cumparat, niste drivere mai o bara de ghidaj cumparata, mai un rulment liniar acum, mai niste motoare mai mari, si vad ca imi scapa de sub control :unsure: . Dar ma pasioneaza domeniul asta al mecanicii fine si electronici, si atunci am sa continui :).Altii baga bani in pescuit de ma crucesc eu :wacko: .
Asa mic si pricajit cu e asta cred ca e bun sa invat din el, ce si cum ar trebuii facut, chiar si pana acum cred ca mi-am dat seama de multe. Asa de prototipare. Si va am pe voi aici sa ma ajutati :D .

Barele de ghidaj de la axa X ma gandesc sa le refolosesc la viitoarea axa Z.
0

#23 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 18 March 2015 - 11:20 AM

Asa arata motorul montat simplu cu subururi de 5x90, Daca las driverul care il acum acum mai mult de 2 min pe 5V se incalzeste de nu mai pot pune mana pe el. Am incercat sa il pun la 12V cu motorul dar in 30 sec nu il mai pot atinge. Celalalt motor care se vede in filmare pe axa Z mergea cel putin 10 min pe 12V inainte sa se supraincalzeasca driverul. Deci nu cred ca e pentru penru motoare pas cu pasdriverul, ci mai degraba pentru motoare dc.
Acum il controlez cu un Arduino Mega pentru incercari, dupa ce iau kitul acela de drivere am sa ma gandesc sa soft. Pana atunci mai e :)
0

#24 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 18 March 2015 - 11:58 AM

Integratul ala contine doua punti complete insa nu este in mod necesar un driver pt. motoare pas cu pas (n-are limitare de curent, micropasi etc.)..
Daca soft-ul tau nu comanda aceste punti cum trebuie, este firesc sa se incalzeasca asa de tare... altfel, nu-i prea explicabil pt. o tensiune de alimentare de 5V....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#25 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 18 March 2015 - 01:02 PM

Am luat 3 astfel de drivere si unul l-am ars :angry2: cand s-au atins 2 fire ce mergeau la motor in timp ce era in functiune. Adica s-a ars jumatate de integrat cred, imi arata ca da semnal doar pe o iesire. E de aruncat oricum.

Sebba mi-ai recomandat o sursa de 10A, daca eu am 3 motoare de 4A nu imi trebuie o sursa de minim 12 A?
0

#26 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 March 2015 - 09:01 PM

teoretic da, trebuie mai mare...
iar eu ziceam "cam asa...", nu neaparat produsul ala :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#27 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 10 April 2015 - 02:31 PM

Sarbatori fericite, tuturor.


Nu am vrut sa deschid alt thread daca tot vorbesc despre acelasi ansamblu.

Deci am facut comanda petru kitul propus de sebba, dar ca sursa am comandat-o pe aceasta :sursa 48v , 10A

Luna ce vine am sa ma orientez spre motorul de frezare, eu ma gandeam la unul de 300 W pana la urma, cum e modelul acela chinezesc care il gasesti pe eBay.

Nu stiu cum se seteaza programul mach3 penrtu a lucra cu aceste Drivere. Ma poate ajuta cineva cu informatiile necesare?

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 10 April 2015 - 02:32 PM

0

#28 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 April 2015 - 03:12 PM

nu vreau sa fiu rautacios dar... RTFM
si unde nu intelegi intreaba

putem sa-ti dam "mura in gura" dar nu vei aprofunda problema si necunoscutele vor fi nerezolvate :)

ca idee: pleaca de la mecanica, si anume, cati pasi se va deplasa axa la o rotatie a surubului
apoi, setarea microstepului, in functie de asta afli cati pasi (impulsuri) sunt necesari ptr o rotatie completa a surubului
rezulta nr de pasi per unitatea de masura (mm)

asta setezi in mach3 ptr fiecare axa in parte (posibil sa nu ai setari identice)

mai departe... sapa... si unde dai de beton striga, dar cat mai la obiect, ca sa si pricepi ce e acolo :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#29 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 10 April 2015 - 06:27 PM

Il citesc,

Tutoriale si alte trebuiri, acum pe moment imi trbuia sa stiu cum alimentez driverele si cum le conectez la breakboard ,cum sa setez pini s.a.m.d, sa am totul pregatit pe cand vin driverele sa le pot face un test rapid, am vazut cativa oameni care au primit drivere defecte... si vreau sa depistez repede daca am patit si eu la fel.

Pana la urma am aflat(aproximativ), cred ca am sa ma descurc.

Din cate am vazut lumea leaga intratile de la Pul(+), Dir(+), Enable(5v+) intre ele si la alimentarea de 5V. Enable- ramane liber, iar Pul- si Dir- merg la breakboard, unde am vazut ca sunt numerotati pini. Iar in mach3 selectezi cifrele pinilor step si dir corespunzatoare cifrelor care le-ai ales pe breakboard pt acel driver/axa.
0

#30 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 April 2015 - 09:46 PM

pai da, cam asa
uite aici o reprezentare simpla: http://www.cnccat.co...ver_DQ860MA.pdf
STEP PIN si DIR PIN sunt semnale care le conectezi la BOB (breakout board adica)
sa zicem ca pui STEP la pinul 2 si DIR la pinul 3
exact asa setezi in Mach3 (in Config -> Ports and pins -> Motor outputs) STEP pe pin 2 si DIR pe pin 3
mai ai acolo de setat numarul portului paralel, daca nu ai decat 1 port paralel atunci numarul portului va fi 1 atat ptr DIR cat si ptr STEP
DIR LOW ACTIVE se foloseste la inversarea sensului de rotatie, in caz ca acesta se roteste invers decat ai dori tu, cand nu e bifat
STEP LOW ACTIVE se foloseste cand e nevoie de o inversare a nivelului logic trimis de la portul paralel catre driver (iti dai seama la instalare daca e nevoie de activarea lui sau nu)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro