Modelism - RHC Forum: Hai sa facem impreuna un planor ... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Hai sa facem impreuna un planor ... ... redivivus ...take two ...ver 2.0 ....

#31 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 10 June 2015 - 04:45 PM

Am o intrebare. Cind lipesti bordul de atac mulat il lipesti deasupra la lonjeronul de carbon sau il opresti in fata lonjeronului. Mie mi se pare ca-l opresti in fata lojeronului si folosesti chesoanele din fata nervurii de carbon.
Uitete la PDFul meu si vezi ca am dus bordul de atac (mulat) este deasupra la lonjeronul de carbon ca sa am lipitura carbon pe carbon (lipit cu suprafata cea mai mare - cea mai solida lipitura). Asa ai o rezistenta dublu mai mare pe sistem si nici nu trebuie 2-3 rinduri de chesoane. Un rind de cheson va fi suficient except acolo unde imbini panoul cental cu urechi, unde poti sa pui doua chesoane unu in fata unu in spate. Asa creezi o cutie intre ele unde poti pune platbanda de vre-o 2-3mm latime ca sa imbini aripile.

Succes
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2015 - 05:27 PM

Vezi postareaF2B, la 10 June 2015 - 04:45 PM, a spus:

...ca sa am lipitura carbon pe carbon ...
Succes


Cum poti lipi carbon pe carbon daca lonjeronul e matisat? "atza" aia are si ea o grosime... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 June 2015 - 05:32 PM

Vezi postareaF2B, la 10 June 2015 - 04:45 PM, a spus:

Am o intrebare. Cind lipesti bordul de atac mulat il lipesti deasupra la lonjeronul de carbon sau il opresti in fata lonjeronului. Mie mi se pare ca-l opresti in fata lojeronului si folosesti chesoanele din fata nervurii de carbon.
Uitete la PDFul meu si vezi ca am dus bordul de atac (mulat) este deasupra la lonjeronul de carbon ca sa am lipitura carbon pe carbon (lipit cu suprafata cea mai mare - cea mai solida lipitura). Asa ai o rezistenta dublu mai mare pe sistem si nici nu trebuie 2-3 rinduri de chesoane. Un rind de cheson va fi suficient except acolo unde imbini panoul cental cu urechi, unde poti sa pui doua chesoane unu in fata unu in spate. Asa creezi o cutie intre ele unde poti pune platbanda de vre-o 2-3mm latime ca sa imbini aripile.

Succes



Marginea BA de carbon/kevlar depaseste platybanda de carbon cu 1-3 mm (in functie de cum a iesit D-boxul din matrita sau cum a fost taiat). De obicei pe suprafata asta ingusta ii mai trag un fir de CA lichid. Nu am folosit niciodata 2-3 randuri de chesoane, am facut 2 segmente centrale cu chesoane, unul cu grosimea chesonului de 5 mm (dar platbanda era de latime 8x1 mm , centralul nu a fost terminat dar va fi facut pentru troliu) si unul cu chesoane grosime 3 mm la platbanda 4x1 mm.

La urechile de 1 mm lonjeronul a fost dintr-o bucata (nervurile sectionate), grosime balsa 5 mm, platbanda 5x0.5mm, pe lateral am mai pus cate un strat de balsa de 1 mm cu marginile tesite la 45 de grade pentru a usura matisarea - nu am avut kevlar, am folosit fir monofilar de pescuit si se fixeaza mult mai bine daca "sapa" putin in balsa de 1 mm.

Promit cand ma intorc saptamina asta acasa sa pun ceva poze cu a doua ureche de 1 m (aproape e terminata, in afara de infoliere mai am sa montez piesele de
sustionere a capacului de servo si piesele dintre primele douia nervuri care imi permit folosirea urechilor ca semi-aripi pentru un planor de 2 m).

Daca ia timp te rog puine si PDF-ul tau, ai uitat sa faci upload in postul respectiv.
0

#34 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 10 June 2015 - 06:55 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 June 2015 - 05:27 PM, a spus:

Cum poti lipi carbon pe carbon daca lonjeronul e matisat? "atza" aia are si ea o grosime... :unsure:

Aia nu este o ropblema compensezi un pic pentru ata. Si ata de Kevlar se poate aplatiza un pic si se poate destrama in fire mai subtiri. 3 fire subtiri sint mai subtiri decit unu gros. Da ia un pic mai mult timp dar facut cu atenie se poate reduce si din greute. Pulsar modelele de la CLM sint facute asa. Greutatea si rigiditatea sint scumpe si necesita munca migaloasa in special daca le vrei pe amindoua. Orice problema are solutii.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de F2B: 10 June 2015 - 06:55 PM

0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 June 2015 - 08:02 PM

Pai vorbim de aceasi solutie tehnica, doar ca eu am preferat sa fac un kit general care sa poata fi folosit la mai multe aripi si fie cu chesoane fie cu lonjeroane dintr-o bucata. Flexibilitatea asta ma costa doua taieturi suplimentare la fiecare nervura cu cutitul Exacto (in lungul fibrei, la chesoane) sau cu cutterul circular (perpendicular pe fibra, la lonjeron dintr-o bucata). Plus cele doua taieturi optionale daca am suprafata de control. Si sunt limitat doar la o geometrie mai simpla (aripi trapezoidale cu profil AG35 cu nervuri descrescatoare in 0.5 in 0.5 cm). Dar avantajul e ca am un kit pe care l-am folosit pina acum ("cu succes" , ca inca nu am facut maiden-ul) la 2 segmente centrale si doua seturi de urechi.
Ideea a fost sa am 1-2 kituri de rezerva in casa, cand ma apuca cheful de construit sa am cu ce. Si e aproape gata de stadiul de "productie", singura chestie la care mai trebuie lucrat e partea de inscriptionare / numerotare nervuri (fontul folosit de mine nu a fost recunoscut de softul lui LaserCut, iar ce mi-a recomandat el ca font standard nu l-am gasit in programele folosite de mine).
Daca vrea cineva varianta "de lucru" cu nervuri nenumerotate sa imi dea un mesaj ... in principiu taierea placilor de balsa si expeditia le va face LaserCut dar pentru cei care au posibiliatea sa taie cu laser local pot sa trimit si fisierele DXF.
Din ce am facut un calcul cu Lasercut iese kitul de segment central+ureachi (doua placi de balsa de 10x100cm) la 100 de lei, daca vrei si placa de chesoane (deocamdata am taiat doar o varianta, distanta intre nervuri de 5 cm si din comoditate chesoanele taiate in lungul fibrei) se adauga inca 50 de lei. Pentru mine activitatea asta de "productie" nervuri e non-profit, le-am facut pentru uz personal dar din start am vrut sa le pun la dispozitia comunitatii, iar "adaosul comercial" fata de pretul de productie al lui LaserCut (mic, sub 10%, mai mult o rotunjire) va merge intr-un fond din care se vor finanta taieri de kituri pentru cercurile de aeromodelism pentru copii.
De fapt asta e si conditia pentru cei care vor fisierele DXF, "jri pe rosu si pe telecomanda, sa ramin fara controale in vrie, sa mi se blocheze servo de la profundor, sa mi se rupa folia in maracini.... " daca nu tai si donezi un kit pentru cel mai apropiat cerc de aeromodelism :).
Nici nu stiti ce pierdeti daca nu aveti prin preajma un pusti pasionat de modelism. Eu am un fin care e la un cerc de modelism si a inceput sa participe la concursuri, a luat locul 2 la un concurs de "F1 panta" si a primit ca premiu un planor Pionier (simplut, infoliat cu Japico pe o singura parte, dupa ce a tras de el a ajuns cu cateva nervuri rupte sau fracturate, cu folia sfasiata si reparata cu scoci de hartie...). In fine, a venit la mine sa il repar, i-am zis sa vina peste doua zile, iar cand a venit si i-am zis ca nu am facut nimic la el i-a "picat" fata ...dar s-a inseninat cand i-am aratat "inlocuitorul" acelasi model dar facut "cu steroizi" : cu un profil S4083 modificat, cu balsa infoliata cu folie de laminat hartie, ampenajele profilate ...ma rog, asta e ideea, "acelasi" model dat "altfel", alta executie si alte materiale. Si am aflat cu (surprindere) ca din taxa lunara de 30 de lei instructorul reuseste sa procure materiale pentru toti copii (inclusiv compozite pentru grupa de avansati). Asa ca ce"s:pume" sau ce materiale imi vor prisosi vor lua drumul cercului de aeromodele.
0

#36 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 June 2015 - 08:04 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 June 2015 - 05:27 PM, a spus:

Cum poti lipi carbon pe carbon daca lonjeronul e matisat? "atza" aia are si ea o grosime... :unsure:

Fir monofilar de pescuit de 0.1 mm, rezistenta 1.2 kg, matisat destul de des... asta in cazul meu, ca nu fac pentru troliu ci doar hi-start si electric .. si n-am avut kevlar "pe stoc".
0

#37 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 11 June 2015 - 03:15 PM

Fir de pescuit va merge bine. Sint fire care au deja filament de Kevlar in interior si daca folosesti fir de genu ala este lafel de bun ca si filamentu de Kevlar.

Povestea cu baiatu de la cercu de aeromodelism m-a incintat foarte mult. Bravo ma bucura ca ii ajutati pe cei care au nevoie de ajutor.
0

#38 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 01:08 PM

Nu am mai actualizat de mult topicul...si se face aproape un an de cand s-a lansat proiectul "Planorul romanesc". A trecut perioada concediilor, vremea incepe usor-usor sa se strice si ne pregatim de sezonul de constructii (sau poate nu, vad ca unii colegi s-au saturat de asteptare si cumpara modele performante de la bulgari :)..
In ultima vreme am mai lucrat ceva in timpul liber disponibil (si la "planseta" CAD si la cea de construit). Pentru ca lucrez la mai multe modele in paralel (si cu mai multe kituri) iar topicul devine deja greu de urmarit as vrea sa deschid o serie de topice noi in care sa discutam punctual diersele aspecte ale proiectului (proiectelor): proiectarea dimensionala, kituri de nervuri, build loguri, sfaturi de constructie, aprovizionarea cu materiale.
Stiu ca sunt "vorba-lunga" dar voi incerca sa expun ideile concis, pe puncte, pentru a usura comentariile exterioare. Ser sa deschid azi 2-3 topice (cel cu proiectarea dimensiunilor, cel cu nervuri, poate si un build log de stabilizator sau chair sement de aripa si poate si cel cu creare D-box-uri).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 October 2015 - 01:09 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro