Modelism - RHC Forum: Primul zbor singur... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Primul zbor singur...

#1 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 01 March 2015 - 07:34 PM

Astazi am iesit pt prima data la zbor,cu un planor Drake cumparat de la Dululutu.
Am zburat cateva minute atunci cand mi l-a facut ,acum o saptamana dar preluat de la el ,direct in zbor
Astazi a fost mai greu fiind singur,a batut si vantul destul de tare,cel putin asa am perceput eu ,astfel incat am reusit sa ii sfaram usor botul,dar si prinderea aripilor de fuselaj,in spate.O sa cumpar un alt fuselaj daca nu reusesc sa il lipesc
Totusi am reusit sa zbor vreo 10-12 minute,din bucati si am simtit ca incep sa il controlez binisor...am reusit si 2-3 aterizari bune pe langa cele 10 defectuoase

Am gasit un teren de zbor foarte bun si foarte mare, localizat astfel: Iesire din A2 spre centura sens otopeni,mers cca 2-3 km apoi unde era bariera care s-a desfiintat,se face dreapta catre padurea Cernica.De acolo am mai mers cam 1 km si pe stanga este acest camp.

un filmulet este pe urmatorul link:


https://www.youtube....eature=youtu.be

Aceasta postare a fost editata de bodom: 01 March 2015 - 07:36 PM

0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 01 March 2015 - 08:16 PM

a luat virusul....spor la zurat...
0

#3 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 01 March 2015 - 08:45 PM

In curând o sa devina precum mersul pe bicicleta. Bafta!
PS Decolează si aterizează numai cu vânt din fata si nu face viraje in timpul decolarii sau aterizarii. Pune modelul pe directie si fara sa virezi, scade altitudinea, iar cand esti la sub un metru de sol trage putin de profundor ca sa-i ridici botul. Aterizari line!
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#4 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 01 March 2015 - 09:02 PM

:rolleyes:
Multumesc pt sfaturi,am sa tine cont de ele.
0

#5 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 01 March 2015 - 09:19 PM

Ai facut un lucru foarte bun pentru un incepator: Ai zburat tot timpul in fata ta si nu invartindu-te in cerc dupa model.
Ai inceput cum trebuie; restul vei invata incet pe parcurs.
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#6 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 01 March 2015 - 11:11 PM

Vezi postareabodom, la 01 March 2015 - 07:34 PM, a spus:

Astazi am iesit pt prima data la zbor,cu un planor Drake cumparat de la Dululutu.
Am zburat cateva minute atunci cand mi l-a facut ,acum o saptamana dar preluat de la el ,direct in zbor
Astazi a fost mai greu fiind singur,a batut si vantul destul de tare,cel putin asa am perceput eu ,astfel incat am reusit sa ii sfaram usor botul,dar si prinderea aripilor de fuselaj,in spate.O sa cumpar un alt fuselaj daca nu reusesc sa il lipesc
Totusi am reusit sa zbor vreo 10-12 minute,din bucati si am simtit ca incep sa il controlez binisor...am reusit si 2-3 aterizari bune pe langa cele 10 defectuoase

Am gasit un teren de zbor foarte bun si foarte mare, localizat astfel: Iesire din A2 spre centura sens otopeni,mers cca 2-3 km apoi unde era bariera care s-a desfiintat,se face dreapta catre padurea Cernica.De acolo am mai mers cam 1 km si pe stanga este acest camp.

un filmulet este pe urmatorul link:


https://www.youtube....eature=youtu.be


Felicitări. Parcă am văzut şi un looping ? :rolleyes: E bine că nu ai fost singur. O să te descurci. Virusul luat şi eşti "infectat" la maxim de ai ieşit fără instructor. :D Sunt aproape sigur că Dululuţu nu ţi-a spus că eşti gata să zbori singur. :rolleyes:
Spor la meşterit .
Zboruri multe fără reparaţii. :clapping:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#7 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 02 March 2015 - 02:09 AM

Am facut si vreo 2-3 loop-inguri ,nu mi se pare greu ,mai greu mi se pare sa il aduc aproape de mine :D
Dululutu mi-a facut instructajul,mi l-a dat din zbor de 2-3 ori...restul o sa vina in timp.
L-am reparat asta seara ,dupa zbor...nu e prea prezentabil,insa nu il vand,deci merge si-asa.
Dupa primele aterizari ratate mi s-au desprins aripile de fuselaj,fata-spate.Le-am lipit cu scoci si am mai zburat nitel,insa nu era suficient.
In plus se rupsese si botul intr-o parte...deci a trebuit sa plec acasa.

Maine daca nu e vant,ma duc sa il zbor iar :pardon:

poze de dupa zbor si o poza dupa reparatie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8845.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8849.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8850.JPG

0

#8 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 March 2015 - 09:05 AM

Vezi postareabodom, la 02 March 2015 - 02:09 AM, a spus:

Am facut si vreo 2-3 loop-inguri ,nu mi se pare greu ,mai greu mi se pare sa il aduc aproape de mine :D
Dululutu mi-a facut instructajul,mi l-a dat din zbor de 2-3 ori...restul o sa vina in timp.
L-am reparat asta seara , […]

Maine daca nu e vant,ma duc sa il zbor iar :pardon:

poze de dupa zbor si o poza dupa reparatie


:)
În principiu ar fi trebuit să deschizi subiectul la "Colțul începătorului". Dădeai acolo peste mai multe subiecte de gen și sfaturi.
Cu siguranță nu îl vei putea vinde așa că înveți să zbori cu el și probabil îl vei casa cât de curând. Cel mai bine ar fi să simulezi aterizările prin treceri la înălțime mică (4-5m) până te obișnuiești să-l ții pe o traiectorie și pantă constantă de zbor.
La aterizare vii cu vânt de față și-l aduci direct spre tine. Corecția de traiectorie o faci finuț pe la 2 m înălțime și-ți va trece prin față, aproape.
Cel mai bine ar fi să mai ieși cu Dululuțu (dacă e disponibil), sau cu alți băieți care să facă decolarea și aterizarea până vei începe să-l stăpânești mai bine.
Terenul unde ai fost pare bun, dar ai grijă la proprietari. E posibil să nu le convină. Mai bine te duci unde se duc și ceilalți.
Bine ai venit printre "bolânzii de zbor" și succes. :)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#9 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 02 March 2015 - 09:47 AM

Welcome! :rolleyes: Nu te ingrijora, si eu am incercat sa mut terasamentul caii ferate in full throttle si n-am reusit! Culmea tupeului, modelul a fost doar botit si deformat, dar nu s-a rupt, iar dupa remedieri zboara si acum, dupa cativa ani. Rabdare si... exercitiu! :drinks:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#10 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 02 March 2015 - 06:36 PM

Bun venit printre noi http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/clapping.gif

Te-ai descurcat foarte bine pt. primul tau zbor. (altii s-au "chinuit" mult mai mult si au botit multe modele dar asa se invata...)
La cat mai multe zboruri reusite http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Bafta

P.S
Daca ai "Bison" si scoch nu ai de ce sa-ti faci probleme. Se repara destul de usor
0

#11 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 March 2015 - 06:39 PM

Vezi postareadanysoft32, la 02 March 2015 - 06:36 PM, a spus:

Bun venit printre noi http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/clapping.gif

Te-ai descurcat foarte bine pt. primul tau zbor. (altii s-au "chinuit" mult mai mult si au botit multe modele dar asa se invata...)
La cat mai multe zboruri reusite http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Bafta

P.S
Daca ai "Bison" si scoch nu ai de ce sa-ti faci probleme. Se repara destul de usor


Bati undeva ?:))) glm .

Bafta , si felicitari pentru primele zboruri ;)
Parfenov Razvan
0

#12 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 02 March 2015 - 07:40 PM

Multumesc tutoror pt incurajari si sfaturi de zbor :drinks: .Referitor la teren,nu exista nici-o placuta care sa arate ca este proprietatea cuiva,plus ca este exact la sosea:).Singurul teren de zbor mai apropiat ar fi cel de la Metro Berceni,insa trebuie sa vorbesc cu cineva care stie unde este localizat,ca nu stiu.

La cet vest unde merge Dululutu este foarte departe,eu locuiesc aproape de A2...dar asa la o perioada as mai trece si pe-acolo.
Acum in urma reparatiei,in cazul in care va mai zbura,o sa reziste inca ceva timp ca jumatatea din fata este practic imbraca in scotch,plus soriceii aia de sustinere a aripilor pe fuselaj...azi n-am iesit ca a plouat pana dimineata.poate vineri-sambata

Aceasta postare a fost editata de bodom: 02 March 2015 - 07:41 PM

0

#13 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 26 April 2015 - 05:38 PM

Astazi am fost la al doilea zbor,insa dupa reparatiile facute la avion(in urma primei zi de zbor),am constatat ca nu mai zbura foarte stabil,desi nu era vant.Am reusit 2 zboruri de cca 2 min,dupa care ,in urma unei aterizari in bot ,am reusit sa-l stramb de tot.Treaba e ca am avut impresia ca nu a raspuns la comanda,atunci cand am vrut sa il ridic putin de bot la aterizare...sau poate mi s-a parut,nu ma conteaza.
Deci o sa il rog pe Dululutu sa faca un nou fuselaj si o sa mut componentele .

Poza dupa reparatie si un filmulet de azi.


https://www.youtube....h?v=omM0Etym3zE

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8850.JPG

0

#14 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 April 2015 - 07:21 PM

Super tare ! Mai puţin partea contactului cu pământul. Mde, el e mai tare. :rolleyes:
Dă-i 'nainte cu tupeu. Eu zic că e mai bine ca data trecută.
:clapping:

Zboruri multe cu aterizări line.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#15 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 26 April 2015 - 07:37 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 26 April 2015 - 07:21 PM, a spus:

Super tare ! Mai puţin partea contactului cu pământul. Mde, el e mai tare. :rolleyes:
Dă-i 'nainte cu tupeu. Eu zic că e mai bine ca data trecută.
:clapping:

Zboruri multe cu aterizări line.




:)) Merci la fel !
0

#16 Useril este offline   emilalexandrubarb 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 April 2015 - 04:41 PM

Salutare, recent eu mi-am luat un Piper de la Dululutu, inca nu am apucat sa-l zbor, insa i-am facut toate setarile si alinierile, in telecomanda si pentru servouri. Sper sa apuc sa-l zbor si sa postez un filmulet, pana atunci aveti o poza aici. (poza e dinainte de ultimele finisaje, conexiuni, setari) practic el e gata de zbor.

Imagine atasata: 11186391_917953534894745_518836751_n.jpg

Legat de ultimul tau zbor cu al tau drake, in ce stare se prezinta? Mai respira?

Aceasta postare a fost editata de emilalexandrubarb: 29 April 2015 - 04:42 PM

0

#17 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 29 April 2015 - 10:19 PM

Iti doresc sa ai parte de avion cat mai mult timp,fara alte investitii :rolleyes:

Drake-ul meu e gata,nu mai zboara,poate sa-l imping ...am vb deja cu Dululutu si imi face fuselaj +aripi noi.O sa montam componentele vechi pe fuselajul nou.Sambata sau duminica ma duc sa fac miscarea si sa-l zbor :D


Vad ca esti din Bucuresti,pe ce teren mergi sa-l zbori si cand anume?

Aceasta postare a fost editata de bodom: 29 April 2015 - 10:21 PM

0

#18 Useril este offline   emilalexandrubarb 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 April 2015 - 10:39 PM

Hey!

Da sunt din Bucuresti insa nu am timp sa-i fac proba sau sa ies pe teren. Luni plec in Grecia 5 luni la munca, de aceea mi-am si luat avionul, sa am jucarie.
Momentan l-am facut ready to fly, insa una e jos cu toate reglate, alta e in aer sa vezi cum se comporta.
I-am dat oleaca drumu la motor sa mearga 2-3 metrii, vad ca trage usor dreapta. Posibil de la rotile trenului sau amplasarea motorului. Mai multe voi vedea in Grecia cand ii fac inaugurarea.

Fii sigur ca voi posta si filmulet, eventual ca reply aici sau un nou topic.
0

#19 Useril este offline   bodom 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 10

Postat 29 April 2015 - 10:45 PM

Am inteles,iti doresc spor la treaba acolo...ajung si eu in Grecia in concediu in iulie,in Parga:D . Astept sa vad filmuletul !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro