Modelism - RHC Forum: Easy Glider Electric - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Easy Glider Electric

#61 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 31 May 2007 - 04:07 PM

nu era vorba despre conexiunea electrica ,ci despre sensul miscarii suprafetelor in functie de cum tragi tu de mansa.
daca legi motorul invers nu se arde nimic,se invarte motorul invers.daca legi regulatorul invers la baterie e buba...
la lansare da-i motor full il arunci drept inainte pe orizontala cu vant de bot,si tragi usor de profundor sa-l pui pe o panta lina de urcare.
daca tragi tare de comanda ,modelul da sa urce dar se angajeaza instant pt ca motorul cu care vine el in kit nu este deloc stralucit.in plus tu il folosesti si subturat/subvoltat cu 2S1P si sigur nu ai tractiune mai deloc.
motorul asta "stock" zboara mult mai bine pe 8 celule nimh/nicd.


p.s. am postat in acelasi timp cu bogdan...

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 31 May 2007 - 04:14 PM

flying is my life...
0

#62 Useril este offline   forfun 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 01 June 2007 - 10:30 AM

multumesc pentru raspunsuri.foarte clare si detaliate. Abia astept sa pun mana pe el iar in weekend. din cate am inteles am facut toate greselile posibile la lansare. nu mai pomenesc ca il lansam cu vantul in spate (dc sunt din galati am folosit principiul "vant din pupa" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif ) ... :rolleyes:)
Cat despre alimentare - am folosit ce mi-a recomandat vendorul. Am inteles ca este un magazin si in bucuresti - pe langa universitate. Stiti cumva adresa exacta ?
multumesc de ajutor
0

#63 Useril este offline   forfun 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 05 June 2007 - 02:10 PM

a mers ceva mai bine. motorul era pus invers intr-adevar :) . era bun doar de ventilator. din pacate nu am avut parte de vant asa k a ramas la sol. Aici in bucuresti unde l-as putea zbura ? Voi va intalniti in weekend undeva ? Unde anume si pe la ce ora ?
in ce priveste nr de tel & adresa magazinului din bucuresti - postul se pare k a disparut. puteti sa imi dati va rog detaliile pe email la achitic@yahoo.com ? Multumesc.
0

#64 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2007 - 08:21 PM

Valteras, la 31 May 2007, 15:37, a spus:

Motorul se invarte in sensul care trebe?
Adica elicea sufla aer inspre spate sau inspre... fatza?

Citeaza

motorul era pus invers intr-adevar


Fuai ce bun sunt!
Mai tare ca Ma-sa Hamigdala!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#65 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 29 July 2007 - 11:57 AM

M-apuc si eu cat de curand de montat un Easy Glider achizitionat recent. Am observat ca in instructiunile de montaj apare o piesa cu numarul 32 care insa nu o gasesc in pachet. Initial am crezut ca am primit un pachet incomplet insa acum nu mai sunt atat de sigur deoarece locul unde se monteaza piesa respectiva pe fuselaj nu pare sa mai existe. Stie cineva ceva de chestia asta?
0

#66 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 29 July 2007 - 04:36 PM

daca ne spui si ce e piesa 32......eventual o poza din carte ne luminam imediat.
ca io cel putin nu mai tin minte....ce e piesa 32!
flying is my life...
0

#67 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 29 July 2007 - 05:57 PM

Nu mai conteaza, m-am prins ce era cu piesa respectiva: pentru varianta fara motorizare, era piesa de care agati firul de lansare (optional).

Acum alta chestie: voi cum ati lipit cele 2 parti ale fuselajului? Ca superglue-ul asta se prinde foarte repede si n-apuci sa dai decat pe exterior la imbinari poate. Asa sa fac?
0

#68 Userul este online   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 29 July 2007 - 06:00 PM

depinde ce lipici folosesti. sunt cu timpi diferiti de uscare/lipire. aici ma refer la ciano-acrilat.tu ce lipici folosesti?direct din comert? super glue?
0

#69 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 29 July 2007 - 06:11 PM

Pai da, din pacate (asi vrea eu sa gasesc mai multe tipuri de lipiciuri ciano-acrilat pentru modelism in Bucuresti, insa in afara de un singur tip n-am vazut altceva).
Am luat un Bison SuperGlue si cateva tuburi de Picatura (am vazut pe spate ca tot ciano-acrilat este).
0

#70 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 29 July 2007 - 09:44 PM

Phiii... da' frumos e kitul asta de Easy Glider.. bine, n-am eu prea mare experienta in montat avioane insa toate se potrivesc la fix. Si se vede ca fiecare detaliu e pus acolo dintr-un motiv bun. Asamblare rapida, inginereasca, solida si simpla.
0

#71 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 31 July 2007 - 08:41 PM

OK, am terminat si eu EasyGlider-ul insa am cateva intrebari (e al doilea avion care-l asamblez asa ca mai am inca de invatat unele lucruri cred).

Aripile se imbina si se dezbina destul de greu.. e in regula sa se intample asa? Ma gandeam sa folosesc niste magneti (am demontat un harddisk, astia au niste magneti foarte puternici) insa e cam aproape de firele de la servomecanisme.. voi cum v-ati descurcat?

La partea electronica folosesc asa:
2XHS-81
2XHS-55
1XGraupner Power V60 ESC with Brake (overkill stiu, insa nu am altceva in afara de un rondo ESC montat pe alt motor si vreau sa trec la brushless mai degraba decat sa iau alt controller pentru motoare brushed)
1XHitec 555 Reciver
Motor si elice stoc.
Baterie: 1X (7 cell) NiMH 1000mAh (mai am 2 care nu le-am folosit niciodata insa aparent nu le pot incarca si nu stiu de ce).
Statie: Hitec Prism 7 (sper sa o mai folosec putin pana trec la ceva cu 9 canale - Futaba 9C sau RoyalEvo 9, nu stiu).

Am conectat toate astea asta seara asa de test si desigur, vraiste. Servourile s-au dat peste cap (le pusesem cu bratele la 90 grade frumos, suprafetele de comanda in pozitie neutra, etc). Probabil se compenseaza din software inca nu am apucat sa intru in detaliile astea, probabil o sa-mi ia ceva timp.
Ce ma ingrijoreaza insa: un servo "tremura" ciudat, unori se potoleste insa nu-mi place. Nu stiu daca e de la interferente (sunt multe fire pe-acolo totusi) sau e din cauza ca se dau peste cap servo-urile..

M-am tot uitat pe thread-urile de pe rcgroups si la un moment dat am dat peste un grup de avionisti pe la cota 2000 in Sinaia. :D
Silviu66, tu erai Sylvester66? ;)
Frumoase poze!

Aceasta postare a fost editata de Machspeed: 31 July 2007 - 08:44 PM

0

#72 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 31 July 2007 - 09:37 PM

Machspeed, la 31 Jul 2007, 20:41, a spus:

Aripile se imbina si se dezbina destul de greu.. e in regula sa se intample asa? Ma gandeam sa folosesc niste magneti (am demontat un harddisk, astia au niste magneti foarte puternici) insa e cam aproape de firele de la servomecanisme.. voi cum v-ati descurcat?

cat de aproape ar fi magnetii de firlele de la servo??ca daca nu sunt mai aproape de 5 cm eu zic ca nu au probleme.Incearca sa vezi cum sta treaba.Eventual o poza daca se poate
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#73 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2007 - 11:07 PM

nu pune magnetii aia intregi.sunt prea grei si prea puternici. da cu ciocanu in ei si se vor sparge in bucati(n-o sa se imprastie ci raman lipite de ciocan). folosesti bucatile alea. eu am scobit un pic in aripa, am bagat o bucatica in fiecare parte si am dat cu scoci din ala cu fibra peste ca sa nu iasa. merge perfect!
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#74 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 August 2007 - 04:20 AM

Machspeed, la 31 Jul 2007, 21:41, a spus:

1.Aripile se imbina si se dezbina destul de greu.. e in regula sa se intample asa?
2.Ce ma ingrijoreaza insa: un servo "tremura" ciudat, unori se potoleste insa nu-mi place.
3.M-am tot uitat pe thread-urile de pe rcgroups si la un moment dat am dat peste un grup de avionisti pe la cota 2000 in Sinaia. :)
Silviu66, tu erai Sylvester66? :)
Frumoase poze!

1.Da.
2.hs-urile mai au boala asta,mai ales daca nu stau perfect liber.dupa ce aranjezi punctele de zero,si ai grija sa se miste liber,probabil ca o sa "taca"
3.Da. vezi aici
flying is my life...
0

#75 Useril este offline   kele 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 13-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Carta, HR

Postat 01 August 2007 - 07:14 AM

Atentie, materialul magnetilor este foarte toxic si coroziv, nu e recomandat sa le spargi.

Magnetii, generand un camp magnetic static, nu influenteaza si nu bruiaza functionarea sistemului electric, eventual componentele mecanice.
Da aripi viselor tale!
0

#76 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 01 August 2007 - 08:39 AM

Poate daca pun o banda adeziva intre metal (moneda) si magnet o sa mai scada putin din forta si nu trebuie sa-l sparg.
Deocamdata nu gasesc magnetul, cred ca mai caut un harddisk stricat pe la servici.. :)

Oricum, cred ca o sa inaugurez EasyGliderul la intalnirea din weekend-ul asta la hobbyconstruct. Pana atunci incerc sa programez statia (nu mi-e clar inca cum se face cu eleroanele sa se miste in directii opuse cand misc stick-ul intr-o parte dar nu stiu de ce am impresia ca o sa invat diseara ce inseamna mixajele). Cand ne-om vedea in weekend poate ma ia cineva sub supraveghere sa nu fac vreo prostie majora.
0

#77 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 01 August 2007 - 05:52 PM

Mda, faza cu magnetul a cazut deocamdata. Am magnetul dar nu reusesc sa-l lipesc de depron incat sa tina. Am mai ajustat sistemul ala de prindere al aripilor (coada de randunica parca) printr-o usoara pilire ca sa zic asa. Intra mai usor iese putin mai usor decat inainte, nu cred ca sunt in pericol sa se desfaca in zbor.

In alta ordine de idei am ajuns intr-un punct mort cu programarea statiei. M-am descurcat pana am ajuns la eleroane si am impresia ca o sa-mi trebuiasca un cablu din ala in Y. Statia are 7 canale, reciever-ul are 5 canale. Teoretic ar fi trebuit deci sa ma pot descurca si fara cablul Y. Insa am descoperit cu surprindere (sau n-am aflat eu cum) ca nu pot sa-i spun statiei ce reprezinta fiecare canal. Adica se asteapta sa-i vina motorul pe canalul 3, directia pe 2, profundorul pe 4 si un eleron pe 1. De pe canalul 5 vine ceva ne-proportional la un switch. Deci degeaba bag celalalt eleron in canalul 5 ca nu-l pot folosi.
Ori imi scapa mie ceva ori situatia e naspa.

Mai ma uit pe net poate aflu ceva...
0

#78 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 August 2007 - 06:38 PM

ne vedem vineri la pranz la sanpetru....si in 10 minute e in aer modelul.
flying is my life...
0

#79 Useril este offline   vali_mobiplus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-July 07

Postat 01 August 2007 - 09:04 PM

Am cautat 2 seri la rand pe net planuri pt Easy Glider dar tot ce am gasit au fost niste manuale de asamblare a kit-ului. Nici nu stiu site-uri cu planuri :) (BEGINER) :)
Avand in vedere ca este facut din depron sau un fel de polistiren zic eu ca ar fi destul de usor de construit dar cu ceava planuri in fata nu asa la ochi mai ales ca e planor si tebuie sa fie bine echilibrat.
As vrea sa construiesc un planor pt inceput cu sau fara motor ca e mai usor de controlat si timpul de zbor e mare fata de alte aeromodele. Sau poate are cineva planuri pt unul asemanator din depron/polistiren. Pe internet sau pe acest forum sunt multe planuri dar e mai greu de luat o decizie mai ales ca sunt la inceput.
Scuze ca am postat aici si nu la "Coltul incepatorului" dar am urmarit toata rubrica. :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

#80 Useril este offline   Machspeed 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 105
  • Inregistrat: 03-May 02

Postat 01 August 2007 - 09:20 PM

SILVIU66, la 1 Aug 2007, 18:38, a spus:

ne vedem vineri la pranz la sanpetru....si in 10 minute e in aer modelul.

Super! De-abia astept!

Citeaza

Am cautat 2 seri la rand pe net planuri pt  Easy Glider  dar tot ce am gasit au fost niste manuale de asamblare a kit-ului.  Nici nu stiu site-uri cu planuri         :)  (BEGINER)   :)  
     Avand in vedere ca este facut din depron sau un fel de polistiren  zic eu ca ar fi destul de usor de construit dar cu ceava planuri in fata nu asa la ochi mai ales ca e planor si tebuie sa fie bine echilibrat.
     As vrea sa construiesc un planor pt inceput cu sau fara motor ca e mai usor de controlat si timpul de zbor e mare fata de alte aeromodele.    Sau poate are cineva planuri pt unul asemanator din depron/polistiren.   Pe internet sau pe acest forum sunt multe planuri dar e mai greu de luat o decizie mai ales ca sunt la inceput.
    Scuze ca am postat aici si nu la "Coltul incepatorului" dar am urmarit toata rubrica. :D  http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/tongue.gif


Nu prea ai cum sa gasesti planuri pentru EasyGlider, kiturile astea sunt facute prin injectia depron-ului asta intr-o matrita.
Parerea mea e ca daca esti incepator mai bine iti cumperi un kit din asta; o sa dai de cateva ori de pamant cu el dar se repara mult mai repede si mai usor decat alte tipuri de materiale. Plus de-asta, zbori in loc sa construiesti (poti sa o faci mai tarziu).

Aceasta postare a fost editata de Machspeed: 01 August 2007 - 09:25 PM

0

#81 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 01 August 2007 - 09:25 PM

Salutare.


Maine imi soseste si mie modelul acesta.
Aceasta este schema dupa care o sal vopsesc.Am facuto la repezeala dar cam asa o sa arate.

Bafta.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  easy.jpg (41.49K)
    Number of downloads: 222

0

#82 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 August 2007 - 10:48 PM

Daca imi permiti o sugestie ti-as sugera sa citesti si articolul urmator:
http://www.ultimatec....com/color.html
Baftaaaaaaaaaaaaaaa si felicitari pentru frumusetea de planor.
0

#83 Useril este offline   vali_mobiplus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-July 07

Postat 02 August 2007 - 10:57 AM

Stiu ca este turnat dar pot sa fac corpul din polistiren extrudat mai multe straturi mai ales ca se taie foarte usor cu un cutit special subtire cu incalzire si suprafata iese neteda, iar aripile din depron si tot corpul si aripile intarite cu tije de carbon de la undite (buget foarte mic sau chiar 0) :lol:
kitul e destul de scump :D
0

#84 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 02 August 2007 - 11:20 AM

te complici prea tare ...strange fonduri si ia-ti unu nou!
ADOR VITEZA!!!
0

#85 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 03 August 2007 - 12:27 PM

Iaca ca mia sosit si mie modelul de la multiplex.Asa cum spuneam intrun post anterior lam vopsit intro varianta proprie(defapt mam inspirat si de la paintul unui cularis).
Mai sus aveti modelul pictat pe calculator iar aici varianta reala a acestuia asa cum mam priceput eu mai bine sal vopsesc.

Stima,

Fisiere atasate


0

#86 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 03 August 2007 - 12:45 PM

As avea nevoie de ajutor:

Am gasit tot cemi trebuie in chit mai putin tijele de comanda de la eleroane.Poate sami zica cineva daca si ce pot pune in locul lor?Cei ce au mai cumparat kituri de easy glider au intampinat aceeasi problema?

Stima,
0

#87 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 03:46 PM

din cate stiu eu asta are 2 servouri pt eleroane. unu pe fiecare aripa. deci tijele de comanda sunt scurte. poate nu le-ai vazut in cutie. astia de la multiplex sunt seriosi.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#88 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 03 August 2007 - 05:53 PM

Multam.

Din fericire ai avut dreptate.Au fost intro pungulita cu mai multe chestii si nu iam dat importanta.Leam gasit si constructia este aproape de final(montajul mai bine zis).

Inca o data multumesc.

Stma,
0

#89 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 03 August 2007 - 09:13 PM

Revin cu o alta problema foarte urgenta pt mine.Am de gand sa zbor acest model pe nimh numai ca eu am acumulatori de genul acelora de la modelul cessna(am mai multe packuri) si se pare ca nu intra in locasul special de la easy glider.Trebuie musai numai packuri in sir?...adica nu suprapuse?,sau pot pune si modelul de la cessna ceva mai in fata (ex.unde ar trebui sa fie in mod normal receptorul).
Adoua problema cu care ma confrunt este ca ... :rolleyes: nu stiu sa setez statia sami mearga cele doua servouri de la eleroane.Imi merge numai motorul,profundorul,directia si un eleron.Celalalt servo de la eleroane porneste numai din swichiuri.

Astept un raspuns urgent la problemele mai sus mentionete.
Multumesc,

P.S......statia este modelul mx-12
0

#90 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 03 August 2007 - 09:25 PM

Cam asta ar fi...a mai ramas doar sai pun prelungitoarele de la servourile eleroanelor si gata de zbor...daca o rezolv cu statia si bateriile bineinteles.

Hmmmm...si antena este prea scurta.Ce sai mai fac si aleia acum...?..so prelungesc?..cu ce cum?

Iata si o ultima fotografie cu 'opera mea de arta'

Stima,

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro