Modelism - RHC Forum: Tricopter rcexplorer - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tricopter rcexplorer

#31 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 March 2015 - 07:40 PM

Mi-am dat seama mai tarziu ca nu ai gps pe el dupa ce m-am uitat mai atent la poze , dar era prea tarziu sa dau edit . Ms mult pentru raspuns

Dar bratele nu sunt fragile ? Ca doar sunt din lemn .. cu unul de carbon nu esti mai sigur ?
Parfenov Razvan
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 March 2015 - 07:55 PM

Razvane, o sa iti altoiesc cu prima ocazie cateva cu o bagheta de pin si cu o teava de carbon, si imi zici tu care se flexeaza mai bine...

In domeniul asta lemnul este materialul caruia i se face cea mai mare nedreptate posibila, si asta numai din cauza gargaunilor ca nu arata destull de cool si profesionist daca e din lemn, dar ca proprietati este superior pe toate planurile si carbonului si aluminiului, si nici nu creeaza problemele de ecranaj radio ale celor doua.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 March 2015 - 08:02 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 March 2015 - 07:55 PM, a spus:

Razvane, o sa iti altoiesc cu prima ocazie cateva cu o bagheta de pin si cu o teava de carbon, si imi zici tu care se flexeaza mai bine...

In domeniul asta lemnul este materialul caruia i se face cea mai mare nedreptate posibila, si asta numai din cauza gargaunilor ca nu arata destull de cool si profesionist daca e din lemn, dar ca proprietati este superior pe toate planurile si carbonului si aluminiului, si nici nu creeaza problemele de ecranaj radio ale celor doua.


Gata gata :)) cu pinul cred ca am luat-o , cu teava de carbon inca nu ( inca ) :)) ...

daca tricopterul cade pe brat sunt sanse sa se rupa in 2 bratu sau sa se rupa de le placajul central ?

Ps : Sa imi ziceti pe la ce evenimente frecventati ca sa stiu si eu .. ( nu de alta , dar sa nu ne intalnim )
Asa trebuie sa o iau de la Vip cu un catarg :))

Aceasta postare a fost editata de Parfenov: 24 March 2015 - 08:06 PM

Parfenov Razvan
0

#34 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 24 March 2015 - 08:23 PM

Vezi postareaParfenov, la 24 March 2015 - 08:02 PM, a spus:


daca tricopterul cade pe brat sunt sanse sa se rupa in 2 bratu sau sa se rupa de le placajul central ?



Depinde cum si cat de tare cade. Sau ce-i sare in drum. Bratele din fata sunt prinse doar cu cate un surub si pivoteaza inapoi la impact. Motoarele sunt prinse cu soricei de plastic, sa fie primele care se rup, si poate restul scapa.
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 March 2015 - 09:47 PM

Am rupt carbon cred ca vreo 4 brate, lemn doar unul, aluminiu nici unul, pentru ca se indoaie, nu se rupe.

La FC-urile care sunt acum nu se mai rupe ca pe vremuri... elici poate, fara numar.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2015 - 01:54 PM

Pot sa va zic ca se poate si cu baghete de balsa pt brate , doar sa fie scurte . Asa am facut un tri mic , cu elice de 8" care zboara excelent afara si inauntru si rezista cu brio la crash-uri (greutatea de 450g isi spune cuvantul ) . De fapt ar trebui sa pot sa-l fac de doar 400g dar inca mai folosesc doua motoare reciclate , mult mai mari decat e nevoie .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 April 2015 - 02:26 PM

Am vazut la RR acum 2 ani la farmfly un cadru cu brate de balsa placate cu platbanda carbon... si nu mic, era un quad cam de 400, mai lipsea sa fie matisate cu kevlar ca sa fie practic ca un lonjeron de planor de competite marca Drela... o minune...
Dar sincer, asta e amorul artei, castigul e de sub 10 grame per bratz la greutate, iar rezistenta... tot pe pin as paria :) Si cand rupi unul la care ai muncit un pic si te-a mai si costat...
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro