Modelism - RHC Forum: problema transformator trifazat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

problema transformator trifazat

#1 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2013 - 10:56 AM

dragi colegi, am urmatoarea problema.
se da un transformator trifazat 630KVA, 0.4V-20KV.
este montat la o microhidrocentrala.
problema este urmatoarea:
generatorul introduce pe partea de 0.4kV o putere de 300KW, cu un cos fi 0.99(are baterie de condensatoare). putere aparenta 300KVA.
pe partea de 20KV, avem o putere aparenta tot de 300KVA, dar un cos fi de 0.68.
de ce e asa de mic cos fi pe partea de 20KV ?
eu m-am gandit la doua probleme : ori s-a dus transformatorul, ori cele 4 transformatoare din blocul de masura s-au stricat toate la fel(mi se pare putin probabil). cos fi pe fiecare faza la 20KV este: 0.68 0.68 0.7
atasez o poza cu diagrama de faze pe partea de 400V. pozele cu masuratorile de 20KV le-am pierdut din telefon, dar sunt similare. doar ca defazaul curent tensiune este mai mare...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0972.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0973.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0974.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0975.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0976.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0977.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0978.jpg

Aceasta postare a fost editata de hash84: 10 May 2013 - 10:58 AM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#2 Useril este offline   nelu77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 10 May 2013 - 11:47 AM

Salut si HRISTOS A INVIAT !
... putin probabil sa fie trafo de putere dus, mai ales ca ca puterea aparenta la iesire este egala cu cea de intrare.
In mod normal instalatia ar trebui sa aiba niste protectii montate care sa nu lase injectarea energiei in partea de medie tensiune cu un factor de putere asa de prost.
Eu as verifica in primul rand daca analizorul pe partea de medie este corect instalat. Aici ma refer la imperecherea curentilor cu tensiunile (R cu R; S cu S; T cu T).
In al doilea rand trebuie verificata fazarea pe partea de joasa (ceea ce genereaza generatorul trebuie sa aiba acelasi sens cu reteaua electrica de distributie) - banuiesc ca generatorul este asincron.
Nu in ultimul rand trebuie avut in vedere daca reductorii de curent si tensiune din celula de MT sunt corect instalati (mai ales aici suspectez eu ceva :nea: ).
Stima,
Mihai
0

#3 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2013 - 12:23 PM

Vezi postareanelu77, la 10 May 2013 - 11:47 AM, a spus:

In mod normal instalatia ar trebui sa aiba niste protectii montate care sa nu lase injectarea energiei in partea de medie tensiune cu un factor de putere asa de prost.

pe partea de 0.4kv avem protectie. pe partea de 20kv, electrica nu are. poti baga in instalatie orice.

Vezi postareanelu77, la 10 May 2013 - 11:47 AM, a spus:

Eu as verifica in primul rand daca analizorul pe partea de medie este corect instalat. Aici ma refer la imperecherea curentilor cu tensiunile (R cu R; S cu S; T cu T).

asta am facut prima data. sunt corect imperecheate.

Vezi postareanelu77, la 10 May 2013 - 11:47 AM, a spus:

In al doilea rand trebuie verificata fazarea pe partea de joasa (ceea ce genereaza generatorul trebuie sa aiba acelasi sens cu reteaua electrica de distributie) - banuiesc ca generatorul este asincron.

este corecta.

Vezi postareanelu77, la 10 May 2013 - 11:47 AM, a spus:

Nu in ultimul rand trebuie avut in vedere daca reductorii de curent si tensiune din celula de MT sunt corect instalati (mai ales aici suspectez eu ceva :nea: ).

sunt si astia instalati bine.

operatorii din centrala spun ca problema a aparut din primavara. deci ceva s-a stricat/modificat.
stiu ca iarna asta linia de 20kv a fost rupta, si au reparat-o. ar putea sa o repare incorect ? e o linie separata de 20 kv cu o lungime de vreo 6 km pana intalneste linia principala. linia asta scurta de 6 km, ar putea sa actioneze ca o bobina ? ca sa imi influenteze cosfi ?
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#4 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 10 May 2013 - 06:35 PM

In mod normal, defazajul curent/tensiune il da sarcina; in cazul tau linia de racord si consumatorii de dupa. Poate inainte de avaria de care vorbesti a existat o baterie de condensatori pentru compensarea cos φ la celalalt capat al liniei tale sau suficient de aproape in cadrul retelei, inainte de consumatori, iar dupa aceea nu. In lipsa bateriilor de condensatori mi se pare normal un cos φ=0,7, avand in vedere faptul ca majoritatea consumului se duce pe sarcina inductiva - motoare asincrone.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#5 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2013 - 09:38 AM

deci am mai facut experimente si masuratori.
avem un compensator cu 8 baterii de condensatori trifazici.
daca opresc compensatorul, am pe partea de 0.4 kv un cos fi de 0.9 si pe partea de 20kv tot 0.9, puteri egale, totul perfect, cum ar trebui sa mearga.
daca conectez oricare din cele 8 baterii de condensatori, cos fi pe 0.4kv este 0.96 si pe partea de 20kv cos fi mi-a scazut la 0.78.
am conectat 2 baterii de condensatori, cos fi pe 0.4kv s-a facut 1, iar pe partea de 20kv, cos fi a scazut la 0.66.
sunt in ceata :)
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#6 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 May 2013 - 02:27 PM

Vezi postareahash84, la 17 May 2013 - 09:38 AM, a spus:

deci am mai facut experimente si masuratori.
avem un compensator cu 8 baterii de condensatori trifazici.
daca opresc compensatorul, am pe partea de 0.4 kv un cos fi de 0.9 si pe partea de 20kv tot 0.9, puteri egale, totul perfect, cum ar trebui sa mearga.
daca conectez oricare din cele 8 baterii de condensatori, cos fi pe 0.4kv este 0.96 si pe partea de 20kv cos fi mi-a scazut la 0.78.
am conectat 2 baterii de condensatori, cos fi pe 0.4kv s-a facut 1, iar pe partea de 20kv, cos fi a scazut la 0.66.
sunt in ceata :)


Cazul ideal il ai atunci cand puterea reactiva capacitiva a bateriilor de compensare este egala cu puterea reactiva inductiva a retelei data de consumatori. Dupa cum descrii fenomenul, ai transformatoarele de curent folosite de fazmetru legate direct pe linia de plecare, iar bateriile de condensatori se conecteaza inaintea lor in schema, deci nu le poti masura efectul in retea. Conecteaza bateriile de compensare DUPA transformatoarele de curent si cred ca totul va reveni la normal.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#7 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2013 - 02:34 PM

Vezi postareaGigiGL, la 17 May 2013 - 02:27 PM, a spus:

Cazul ideal il ai atunci cand puterea reactiva capacitiva a bateriilor de compensare este egala cu puterea reactiva inductiva a retelei data de consumatori. Dupa cum descrii fenomenul, ai transformatoarele de curent folosite de fazmetru legate direct pe linia de plecare, iar bateriile de condensatori se conecteaza inaintea lor in schema, deci nu le poti masura efectul in retea. Conecteaza bateriile de compensare DUPA transformatoarele de curent si cred ca totul va reveni la normal.

spuneti sa conectez bateriile pe partea de 20 kv? nu prea am cum....
atasez schema de legare actuala
Imagine atasata: Untitled.png
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#8 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 May 2013 - 02:59 PM

Vezi postareahash84, la 17 May 2013 - 02:34 PM, a spus:

spuneti sa conectez bateriile pe partea de 20 kv? nu prea am cum....
atasez schema de legare actuala
Atasament Untitled.png

Este cum am intuit, dar pe 0,4 KV. Conecteaza transformatoarele de curent INAINTE de bateriile de compensare pentru ca masura sa "vada" efectul cumulat capacitiv + inductiv pe primarul transformatorului. :)
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#9 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2013 - 03:01 PM

Vezi postareaGigiGL, la 17 May 2013 - 02:59 PM, a spus:

Este cum am intuit, dar pe 0,4 KV. Conecteaza transformatoarele de curent INAINTE de bateriile de compensare pentru ca masura sa "vada" efectul cumulat capacitiv + inductiv pe primarul transformatorului. :)

am conectat. singura diferenta este ca in loc de cos fi =1 , am un cos fi 0.9 cat da generatorul...
problema e pe partea de 20kv, unde am cos fi 0.66...
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#10 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 May 2013 - 03:19 PM

Vezi postareahash84, la 17 May 2013 - 03:01 PM, a spus:

am conectat. singura diferenta este ca in loc de cos fi =1 , am un cos fi 0.9 cat da generatorul...
problema e pe partea de 20kv, unde am cos fi 0.66...


Consumatorii de la celelalt capat al retelei nu sunt compensati. Problema e de la Electrica. Daca acei consumatori ar fi contorizati si pe reactiv, nu si-ar mai permite luxul de a functiona necompensati capacitiv. In afara unui curent mai mare pentru aceeasi putere activa, au de suferit elementele de comutare si protectie din retea datorita acestor defazaje. Transformatorul le ofera tensiunea, dar defazajul de curent este dat de natura sarcinii. Intervine si linia, este adevarat, dar nu cred ca are o pondere importanta. Deci problemele vin de acolo, cum am mai spus intr-un post anterior. Repet, la la plecarea de 0,4 KV, masura corecta este cu bateriile de compensare conectate dupa transformatoarele de curent ca sa vezi efectul cumulat inductiv/capacitiv la plecarea spre transformator.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#11 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 May 2013 - 03:35 PM

Ca sa nu crezi ca fabulez, am lucrat ani buni in domeniul metrologiei, printre alte obiecte de activitate avand si contorii de energie activa si reactiva, wattmetrele si varmetrele trifazate, traductori de putere..... Reparatii si etalonari.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#12 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 May 2013 - 03:55 PM

Suplimentar, pentru liniste sufleteasca eu as mai verifica o data cu mare atentie fazarea corecta a transformatoarelor de masura de pe 20 KV. Nu sunt convins 100% ca este in regula. Atat corespondenta pe faze (curent si tensiune pe fiecare faza) cat si sensul corect al secundarelor transformatoarelor de curent si tensiune. Pot apare comportamente ciudate la conexiuni gresite.
Mi-amintesc ce mirat era metrologul de la SJML cand imi verifica masa de contori si wattmetrul lui etalon indica 1/3 din valoarea la care se astepta. O intrare de curent era legata invers si doua din trei faze se anulau ca putere masurata de etalon.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 17 May 2013 - 03:56 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#13 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2013 - 07:12 PM

Vezi postareaGigiGL, la 17 May 2013 - 03:35 PM, a spus:

Ca sa nu crezi ca fabulez, am lucrat ani buni in domeniul metrologiei, printre alte obiecte de activitate avand si contorii de energie activa si reactiva, wattmetrele si varmetrele trifazate, traductori de putere..... Reparatii si etalonari.

nu am zis ca fabulati, doar ca solutia : "Problema e de la Electrica" nu e ok :). adica inca nu se stie cauza. cei de la electrica spun ca e de la noi :)

Vezi postareaGigiGL, la 17 May 2013 - 03:55 PM, a spus:

Suplimentar, pentru liniste sufleteasca eu as mai verifica o data cu mare atentie fazarea corecta a transformatoarelor de masura de pe 20 KV. Nu sunt convins 100% ca este in regula. Atat corespondenta pe faze (curent si tensiune pe fiecare faza) cat si sensul corect al secundarelor transformatoarelor de curent si tensiune. Pot apare comportamente ciudate la conexiuni gresite.
Mi-amintesc ce mirat era metrologul de la SJML cand imi verifica masa de contori si wattmetrul lui etalon indica 1/3 din valoarea la care se astepta. O intrare de curent era legata invers si doua din trei faze se anulau ca putere masurata de etalon.

conexiunile sunt in regula.
am conectat si eu in alte locuri cu fazare incorecta, apare cos fi ~0 si de aici puterea pe faza respectiva tinde la 0.am conectat si curenti invers. stiu ce se intampla.
deci in cazul de fata toate conexiunile sunt ok. transformatoarele de curent sunt introduse corect in aparatele de masura.
problema e la introducerea bateriei de condensatori in retea. cumva influenteaza transformatorul, reteaua. dar cum ?
aceeasi formula (generator, compensator, transformator - identice) mai este folosita la inca o hidrocentrala, la 7 km in aval,aceeasi linie, aici neparand nici o problema.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#14 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 17 May 2013 - 07:51 PM

As vrea sa vad pe privat schema de forta si masura, in trifilar. De la iesire 0,4 KV din generator pana la plecarea de 20KV. Fara comanda. Poate mai observ ceva. Este imposibil sa fie toate corecte si sa nu mearga cum trebuie, cu atat mai mult cu cat nu poti conecta iesirea de 20 KV la retea decat in momentul obtinerii sincronismului dintre generator si retea. Altfel ai parte de un mic bum. O avarie pe trafo nu poate trece neobservata la puterea lui.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#15 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2013 - 06:35 PM

am mai vorbit cu cineva care mai e un pic mai mult citit.
a spus ca daca blocul de masura e ok, singura varianta ar fi ca atunci cand bateria de condensatori e conectata introduce armonici, intra in rezonanta cu linia si se intampla porcarii. asta ar fi o explicatie plauzibila de pana acum.
trebuie sa verific daca am ceva bobine de filtrare in bateria de condensatori...
ufff. greu domne greu cu stiinta asta
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#16 Useril este offline   nelu77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 23 May 2013 - 03:42 PM

Vezi postareahash84, la 20 May 2013 - 06:35 PM, a spus:

am mai vorbit cu cineva care mai e un pic mai mult citit.
a spus ca daca blocul de masura e ok, singura varianta ar fi ca atunci cand bateria de condensatori e conectata introduce armonici, intra in rezonanta cu linia si se intampla porcarii. asta ar fi o explicatie plauzibila de pana acum.
trebuie sa verific daca am ceva bobine de filtrare in bateria de condensatori...
ufff. greu domne greu cu stiinta asta


... hmmmm, pai sa inteleg ca pana acum nu ai verificat cu un analizor bun de retea armonicile, factorul de putere deformant etc ?
Putin probabil sa fie astfel de armonici in retea la puterile alea care sa influenteze asa de mult cos-ul de fi.
0

#17 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2014 - 10:11 AM

dupa 1 an de zile am rezolvat problema. nu o sa va vina sa credeti ce era...
beneficiarul a mai adus cateva echipe, "maestri emeriti ai sportului". numai teorii. problema inca persista.
acum 1 saptamana am avut o revelatie. TT si TC-urile mai au o infasurare libera. hai sa ma leg direct acolo, sa vad ce si cum.
deschidem celula de 20kv, ne legam, bransam la loc, surpriza totul ok. cos fi 0.97 cum trebuia sa fie.
buuuun.
e ceva legat gresit.
desfacem, sunam cablurile, totul legat bine.
contorul defect ???
desfacem contorul ne legam pe cabluri. bang, cos fi 0.6, 0.7...
pe unde duce cablul? urmarim traseu, cablul era pozat frumos, doar el singurel, fara alte interferente pe drum. nu am putut sa vad sub un dulap pe unde iesea din cladire.
schimbam cablul, totul ok. contorul masoara corect. nu-i venea sa credea beneficiarului...

interesant fenomenul.
cablul bucuclas era 5 x 1.5 MY, cu manta metalica. ce e "stricat" la cablul de imi defazeaza curentul si tensiunea ? m-am gandit sa fie incolacit si sa faca o bobina ceva sub dulapul unde nu am avut acces ?
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#18 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2014 - 10:16 AM

Imagine atasata: IMAG0240.jpg
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#19 Useril este offline   dece 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 490
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:aeromodelism

Postat 18 February 2015 - 01:08 PM

Ai rezolvat? daca nu pot sa-ti dau o solutie
0

#20 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2015 - 02:13 PM

Am scris un pic mai sus...
Tu la ce te gandeai ?
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#21 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2015 - 07:38 AM

Cine imi poate spune de ce danseaza curentii in halul asta ? http://youtu.be/yGmUTi6-y-I

Aceasta postare a fost editata de hash84: 25 February 2015 - 07:38 AM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro