Modelism - RHC Forum: Sebart Sebach 30E - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sebart Sebach 30E

#1 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 February 2015 - 12:02 PM

De mult visam la un Sbach dar sa nu fie nevoie de 5S/6S drept urmare am luat varianta de 1.3 m si am pus 4S. Zburat in weekend, zboara foarte bine mai putin partea cu wing rock de care stiam deja. Am avut cateva minusuri din pacate ( cred ca am nimerit un model facut de chinez vineri la 7 seara :) pentru ca aripile au intrat destul de greu, problema fiind de la teava care nu statea perfect dreapta (in continuare ma chinui un pic cand pun aripile), iar partea a 2-a a fost cu profundorul ( partea mobila ) care era stramba ( torsionata ), am lasat-o asa ca nu prea am avut ce sa ii fac. Una peste alta un model frumos, zboara foarte bine, foarte usor, atat cat la aterizare tre' venit ca un fulg ca trenul este foarte sensibil. Un filmulet scurt mai jos si o poza.

https://www.youtube....h?v=wwkgCD6x84E

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Sbach.jpg (400.51K)
    Number of downloads: 165

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 24 February 2015 - 12:04 PM

0

#2 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 February 2015 - 12:25 PM

Ce am pus pe el:
TURNIGY 3648 BRUSHLESS 600KV
Servouri pe aripi Hitec HS 65MG
Servouri pe coada Corona 939MG Metal Gear Servo 2.5kg/ 12.5g/ 0.14sec - niste porcarii - sa nu luati, sunt lente, cursa mica si pe langa asta unul mi-a venit defect
Regulator - TURNIGY TRUST 70A SBEC
Baterie 4S Zippy Compact 2700 mah


Servo-urile pe coada sunt diferite pentru ca cele de la Hitec au Torque mai mic iar la 4S in manevre mai solicitante nu fac fata.
0

#3 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 24 February 2015 - 12:42 PM

BAI GOGULEE, VEZI LA TITLU E SBAcH NU SEBACH!!!



P.S.: E superb, felicitari pentru achizitie!

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 24 February 2015 - 12:46 PM

Fly it, like you stole it!
0

#4 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 February 2015 - 01:15 PM

Vezi postareaRedDevil, la 24 February 2015 - 12:42 PM, a spus:

BAI GOGULEE, VEZI LA TITLU E SBAcH NU SEBACH!!!



P.S.: E superb, felicitari pentru achizitie!

Mersi man,
E Sebach pentru ca Sebart nu cred ca are licenta pe schema de culori, etc..
0

#5 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 02 March 2015 - 06:35 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 24 February 2015 - 01:15 PM, a spus:

Mersi man,
E Sebach pentru ca Sebart nu cred ca are licenta pe schema de culori, etc..


Auzi dar la sbach sebartul ti-au dat si optionalul din poza?


http://www.wiredrc.com.au/shop/images/source/Sebart%20Sebach%20342%2030E%20BlueYellow%20pic%202.jpg
Fly it, like you stole it!
0

#6 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 08 March 2015 - 11:26 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 24 February 2015 - 12:02 PM, a spus:

De mult visam la un Sbach dar sa nu fie nevoie de 5S/6S drept urmare am luat varianta de 1.3 m si am pus 4S. Zburat in weekend, zboara foarte bine mai putin partea cu wing rock de care stiam deja. Am avut cateva minusuri din pacate ( cred ca am nimerit un model facut de chinez vineri la 7 seara :) pentru ca aripile au intrat destul de greu, problema fiind de la teava care nu statea perfect dreapta (in continuare ma chinui un pic cand pun aripile), iar partea a 2-a a fost cu profundorul ( partea mobila ) care era stramba ( torsionata ), am lasat-o asa ca nu prea am avut ce sa ii fac. Una peste alta un model frumos, zboara foarte bine, foarte usor, atat cat la aterizare tre' venit ca un fulg ca trenul este foarte sensibil. Un filmulet scurt mai jos si o poza.

https://www.youtube....h?v=wwkgCD6x84E


Intreaga gama de Kit-uri "SebArt" se produce in China. Modelele sint de calitate. Probabil, mai apar si
probleme, de genul celor amintite - nimic nu este perfect.

Aceasta postare a fost editata de aeromax: 08 March 2015 - 11:26 AM

"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 March 2015 - 08:02 PM

Vezi postareaaeromax, la 08 March 2015 - 11:26 AM, a spus:

Intreaga gama de Kit-uri "SebArt" se produce in China. Modelele sint de calitate. Probabil, mai apar si
probleme, de genul celor amintite - nimic nu este perfect.

Asa este, fara dar si poate ca se mai intampla si la casele mari cum s-ar zice. Se pare ca s-au asezat aripile in zbor si acum intra doar un pic fortat, cu timpul sigur o sa intre mai usor. S-a auzit un singur casss :) la un tonou, atunci probabil s-au asezat mai bine, facui inspectia dupa si nu era nimic rupt. Overall un model foarte dragut si extrem de usor, zboara foarte bine.
Thx,
Bogdan

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 08 March 2015 - 08:03 PM

0

#8 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 March 2015 - 10:07 PM

Am mai acumulat 10 zboruri cu Sbach-ul in 2 zile la Cimpina, zboara foarte frumos, mie se pare evantai la cat de usor este, nu l-am cantarit dar o sa o fac de curiozitate. A trebuit sa pun 20 de grame de plumb in bot pentru ca am trecut de la servouri pe coada care insumau 25 g la 32g, o sa masor acum acasa CG-ul ca sa vad daca pot totusi sa scot plumbul ca la cimp nu aveam rigla si uitasem unde este asa ca am facut doar o estimare babeasca.
Una peste alta sunt multumit de model, la aterizare este fulg, se comporta foarte frumos singurul lucru pe care vreau sa il fac este sa pun o elice mai mare, acum am 13X6.5, cred ca 14X7 ar merge mai bine, mi-am luat watt meter si vad la ambele ce zic datele, pentru ca mie cu 13X6.5 mi se pare totusi ca in hover cam trebuie sa ma duc cu gazul la trei sferturi si vreau sa am de unde compensa. Momentan sunt docil cu el pentru ca mi-a sarit elicea la un zbor acum vreo 2 saptamani si tre' sa trec psihic de moment, modelul nu a patit nimic doar la capota un pic julit probabil cand a sarit elicea s-a lovit ca de aterizat a fost buna. Poza doar de la sol din cele 2 zile de zbor.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 15 March 2015 - 10:07 PM

0

#9 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 16 March 2015 - 11:44 AM

Salut,

Silvestri, pentru "Sebart 30", recomanda: motor Hacker A30-10XL- baterie Li-Po 3s 2100-2500mAh, elice 15x8.

Cer senin!
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#10 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 March 2015 - 12:40 PM

Vezi postareaaeromax, la 16 March 2015 - 11:44 AM, a spus:

Salut,

Silvestri, pentru "Sebart 30", recomanda: motor Hacker A30-10XL- baterie Li-Po 3s 2100-2500mAh, elice 15x8.

Cer senin!

E total gresit la capitolul baterie, cu 3S 2200 e doar un trainer obosit timp de 2-3 minute dupa care bateria este descarcata.
La capitolul motor nu mi-l permit si am un TURNIGY 3648 BRUSHLESS 600KV pe 4S 2700mah.
Azi, maine fac testele si vad ce zic datele.
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 16 March 2015 - 10:14 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 16 March 2015 - 12:40 PM, a spus:

E total gresit la capitolul baterie, cu 3S 2200 e doar un trainer obosit timp de 2-3 minute dupa care bateria este descarcata.
La capitolul motor nu mi-l permit si am un TURNIGY 3648 BRUSHLESS 600KV pe 4S 2700mah.
Azi, maine fac testele si vad ce zic datele.


Eu am Katana 30 de la Sebart cu echipare ca in manual .. Haker etc etc
Cu 3 S este zvarluga D A R este cu 70 mm mai mica in anvergura si cu 300 grame mai usoara ( fara baterie )

Clar ca cele 300 grame in plus fac modelul autobuz si cu 3S te rogi de el sa stea in aer.

A mea a fost zburata si cu 4 S dar nu era necesar .. prea supramotorizata si riscai sa o dezmembrezi in aer ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 March 2015 - 11:07 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 16 March 2015 - 10:14 PM, a spus:

Eu am Katana 30 de la Sebart cu echipare ca in manual .. Haker etc etc
Cu 3 S este zvarluga D A R este cu 70 mm mai mica in anvergura si cu 300 grame mai usoara ( fara baterie )

Clar ca cele 300 grame in plus fac modelul autobuz si cu 3S te rogi de el sa stea in aer.

A mea a fost zburata si cu 4 S dar nu era necesar .. prea supramotorizata si riscai sa o dezmembrezi in aer ...

Pe rcgroups cam 95% din posesorii de Sebach folosesc 4S cei cu 3S spunand ca nu poti obtine cine stie ce 3D si ca setupul pe 3S clar ca nu este unul recomandat, evident ca am exagerat când am zis ca zboara ca un trainer obosit, dar nu este departe de adevar. Pe mine ma tine in zbor clasic cu cateva tonouri si inverted - 9 minute iar daca fac 3D se duce spre 5 minute (2700 mah - 4S). Unii posesori cu 3D pe 3S au obtinut 3-4 minute de zbor, altii spun ca in zbor clasic 7-8 minute. Se pare ca parerile sunt impartite dar raman la parerea ca 4S este setupul ideal pentru 3D.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 16 March 2015 - 11:07 PM

0

#13 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 March 2015 - 11:52 PM

Am facut masuratoarea in aceasta seara cu 13X6.5 si imi arata, gasiti si poza atasata, 24.67 A (nu e cam putin?) cu 363.46 W pentru cele 3 secunde cat am tinut motorul in blana pentru ca m-am cccaccc pe mine, fiind 11 noaptea si zburand o caserola de pe frigider :). In aceata situatie banuiesc ca pot merge lejer cu 14X7, nu? Avand in vedere ca un user cu acelasi motor cu APC spre exemplu pe un Sukhoi 30E cu 15X8 si 4S a scos 42 A si 548 W iar altul date apropiate pe aceeasi masuratoare.
Acum intrebarea penibila, fiind prima data cand am facut teste de genul acesta, dupa ce am dat motorul pe 0, s-a auzit timp de vreo 40 secunde un sunet pe care nu prea pot sa il descriu dar banuies ca vorbim de lemnul care "s-a intins?", eu tinand avionul de coada cu mana dar evident nu am apasat pe el ca sa nu rup cumva din balsa, deci doar de la intinderea lemnului acel pac, pac, banuiesc?
http://www.hobbyking...rSearch=TURNIGY 3648 BRUSHLESS 600KV

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 17 March 2015 - 11:53 PM

0

#14 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 March 2015 - 09:27 PM

Am pus, facut, :) a crescut frumos, ma opresc, nu cred ca sar la 15X8, nu are sens, vad la zbor in weekend cum se comporta. Vreau sa iau si un cantar sa vad cat trage.
33.91 A cu 487.37 W adica o crestere de 37% pe A si 34 pe W deci cu 15X8 s-ar duce direct pe 46 A cu 653 W deci nu multumesc :p :).

Fisiere atasate


0

#15 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 19 March 2015 - 08:44 PM

Pus si cantarul in aceasta seara ca eram curios - 2.4 kg trage deci toate bune si frumoase.
0

#16 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 June 2015 - 01:01 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 19 March 2015 - 08:44 PM, a spus:

Pus si cantarul in aceasta seara ca eram curios - 2.4 kg trage deci toate bune si frumoase.

Un filmulet din weekend, nu se vede prea bine. Aveonul isi face treaba, m-am gandit sa il dau pentru ceva un pic mai mare dar am renuntat dupa ce am vazut cum zboara pe high rates :D.
Pe scurt am reusit sa crap doua servoace in weekend, evident profundor si un eleron, noroc ca avionul nu a patit nimic pentru ca ambele constatari au fost facute la sol. Ciudat ca ambele erau metal gear dar recunosc ca pe high rates cand am vazut cum face thumbles si walls asa la marele greu fara prea mult resentiment si cred ca de aici au cedat, e drept ca atunci cand l-am bagat in masina am dat un pic cu profundorul dar nu cred ca a fost de acolo ca prea mare concincidenta, doua intr-un weekend :p. Am comandat altele si sa vedem si alea cat rezista :p, sper sa nu mai crape.

https://www.youtube....eature=youtu.be

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 15 June 2015 - 01:02 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro