Modelism - RHC Forum: Proiect CNC Router - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Proiect CNC Router

#31 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 26 March 2015 - 08:46 AM

ah... asta vroiai, scuze... nu-mi terminasem cafeaua si intelesesm altceva

sunt cam prins pe moment si daca nu te grabesti prea tare e posibil sa le pot face eu
dar la Arad, nu in Timisoara
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#32 Useril este offline   crirus 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 03-February 09

Postat 26 March 2015 - 09:02 AM

Vezi postareasebba, la 26 March 2015 - 08:46 AM, a spus:

ah... asta vroiai, scuze... nu-mi terminasem cafeaua si intelesesm altceva

sunt cam prins pe moment si daca nu te grabesti prea tare e posibil sa le pot face eu
dar la Arad, nu in Timisoara



NU ma grabesc foarte tare, momentan desenez, ai un facebook messenger sau ceva sa putem vb mai lejer in particular?
0

#33 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 26 March 2015 - 09:06 AM

mail: sebba (la) end (dot) ro
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#34 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 09 April 2015 - 01:28 PM

Va salut!

Am terminat in proportie de 90% proiectarea (zic eu).. Si am cam reasezat un pic constructia!
Am facut blocuri de rulment pentru axele Y si Z, acestea avand loc sa intre sub placile mobile, ne'afectandu-mi cursele utile.

Pe langa astea, am marit cursa pe X si micsorat pe Z. Iar aici as avea o intrebare: Care ar fii distanta optima intre botul motorului de frezare si masa?...atunci cand Z-ul este la maxim coborat.

Va pun niste poze...

http://i.imgur.com/Rscr3wH.jpg
http://i.imgur.com/hT2I3oj.jpg
http://i.imgur.com/U8G0oxr.jpg

Acum... referitor la electronica (ma omoara), as vrea sa va arat la ce componente m-am gandit, deoarece nu sunt prea sigur daca totu ii ok.

Incepem asa...

4 x Nema 34
Holding Torque - 4.5Nm(637oz.in)
Rated Current/phase - 5.5A
Phase Resistance - 0.4ohms
Recommended Voltage - 24-60V
Inductance - 3.5mH±20%(1KHz)

Le-am ales pe astea din cauza inductantei scazute, citisem pe undeva ca asta inseamna viteza mai mare.

1 x GeckoDrive G540 4-Axis Digital Step Drive
" The G540 is a complete 4-axis system which plugs directly into your computer via the parallel port and to your motors through DB9 connectors. It contains four of our G250 drives, our own breakout board and a hard anodized aluminum case."
Deci ar trebui sa faca toata treaba...

In USER MANUAL -ul placii scrie Motor Current Max. 3.5A si Supply Voltage Max. 50 VDC

Ok, acum alegand sursele... ma iau cu mainile de cap...

Am gasit un exemplu de calcul

Voltage = 32 * sqrt( Inductance in mH )
Supply voltage should be based off your motors inductance:

32 * 1.870 (rezultatul radicalului din 3.5) = 59.8 Voltage

Deci cel mai ok ar fii o sursa de 60V dar Gecko Drive zice : "CAUTION! Power supply voltage in excess of 50 VDC will damage the G540."

Am citit intr-un post de Mincof (nu-l mai gasesc) ca motorul are A per faza, deci optim ar fii 5.5A * 2
Si max. la Gecko ar fii 3.5A...

Toate astea fiind spuse, cea mai potrivita sursa dupa mine ar fii ...

4 x Power Supply 350W 48V 7.3A 115V/230V S-350-48

si ar mai fii una ...

Power Supply 500W 48V 10.4A 115V/230V S-500-48 insa fiind dublu la pret, nush daca merita..

Sper ca intelegeti ce am vrut sa zic... si nu v-am plictisit cu atatea detalii, dar mie frica sa nu comand ceva gresit..

Practic mi-e frica de tot proiectu' asta :D

O zi faina va doresc.. numai bine!

Bogdan.


PS. Lasand precizia visata in primul post la o parte... ce parere aveti despre transmisie si ghidaje de la TBI Motion?

Aceasta postare a fost editata de Bogdan M.: 09 April 2015 - 01:32 PM

0

#35 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 April 2015 - 02:02 PM

Salut. La electronica nu ma pricep, asa ca tac. Dar sunt aici niste oameni care se pricep foarte bine. Doua sugestii in schimb:

a) poate merita sa mergi pe curea si roti dintate la motorase, motivul fiind ca niciodata cu cuplaje, axul motoarelor nu va fi perfect aliniat cu axul suruburilor, conducand la uzura lagarelor de capat si suruburilor pe flancuri. Exista multi oameni care si-au facut cu cuplaje si am tot respectul pentru oricine care invarte vreun ax; treaba este ca nu avem scule de investigare a uzurii suruburilor ca hobisti si atunci cea mai ieftina solutie este anticiparea. In plus, prin demultiplicare poti creste cuplul ca sa poti ''sapa'' mai adanc in material, pe cheltuiala vitezei de deplasare. Posibil sa nu ai de ce sa depasesti 2m/min avans si atunci viteza devine secundara ca prioritate.

B) portalul cred ca necesita o atentie ( mult ) mai mare la ranforsarile pe capete. Aluminiul in general are propriile lui limitari cand vine vorba de rigiditate, iar prinderea portalului pe capete cu suruburi adanceste aceste limitari, indiferent de numarul de suruburi. Trebuiesc niste contra-vantuiri (cum le numesc constructorii) sau gusee (cum se numesc de fapt ), adica niste profile de aluminiu orientate pe directia de sus in jos, in lateralul-exterior profilelor care sustin portalul, perpendiculare pe profilele care sustin portalul, prinse de acestea tot cu suruburi. Practic, profilele de capat si guseele vor fi perpendiculare unele pe celelalte. In plus, daca guseele ar avea forma de ''L'' dintr-o singura bucata, ca sa te ''urci'' cu ele si pe portal si sa le prinzi si acolo in suruburi (practic devin niste coltare), atunci ar fi extraordinar. Iar daca intai aplici guseele pe profilele de capat si dupa ce le prinzi in suruburi le mai dai si niste cordoane de sudura,(sudura fiind data inainte de a le monta pe portal) ar fi fantastic. Atentie ca sudura introduce tensiuni in placi, deci va trebui sa-ti asumi ce dai pe ce dai (adica sudezi si castigi rigiditate evident sporita, urmand ca la montajul portalului sa fii creativ cand vine vorba de alinieri, sau nu sudezi si ai o viata ceva mai usoara la alinieri-adica doar grea si nu foarte grea- dar pierzi oportunitatea unei rigiditati sporite). In mecanica unui CNC, rigiditatea sta la aceeasi masa cu precizia elementelor de transmisie si precizia de aliniere.

Pentru oameni, o placa grea de aluminiu este perceputa ca fiind deasemena rigida. Este bine de stiut ca greutatea nu inseamna neaparat rigiditate. Greutatea are de-a face cu densitatea (cati atomi sunt pe cm^2) si cu masa atomica a fiecarui atom (adica cat cantareste fiecare atom daca-l pui pe cantar). Rigiditatea are de-a face cu cat de strans se tin atomii de mana unul de altul. Spre exemplu zincul este cam de 2,5 ori mai greu decat aluminiul, dar forta cu care atomii sai se tin de mana este cam cu 30% mai mica decat in cazul aluminiului. La ''Olimpiada metalelor'', unde concurentii sunt zincul, aluminiul, otelul, fonta, juriul noteaza aluminiul ca fiind gimnastul perfect: foarte flexibil si cu reflexe foarte bune de a transmite (cu bucurie as putea spune !) mai departe socurile pe care le primeste (vibratiile). Otelul evolueaza la catoria ''aruncarea discului'' iar fonta este luptator de summo. Zincul poate fi cel mult copil de mingi. Tu, ca antrenor de aluminiu, nu poti schimba ''sangele'' aluminiului, dar il poti ajuta sporindu-i rigiditatea cu ranforsari pe directii perpendiculare. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Guseele sunt prietenul omului !

Spor !
0

#36 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 29 May 2015 - 01:44 PM

Salut
Nu am mai postat de ceva vreme, dar sa nu crede-ti ca am abandonat proiectu'. Nu am vrut sa scriu inutil, neavand ceva nou de prezentat.

Steelmind multumesc pentru raspuns, si pentru intreaga explicatie :)

Referitor la curea pe roti dintate, inca nu stiu de ce o sa am nevoie mai mult, viteza sau cuplu... Si asta nu o sa aflu decat dupa ce o sa inceapa sa produca...

Referitor la prinderea portalului... :| stiu, ai mare dreptate (thanks for the heads up)!! Am plecat pe design-ul asta pentru ca am vrut prinderea lui sa fie cat mai simpla posibila, dar realizez ca "m-am dus fals".

M-am jucat un pic incercand sa schimb prinderea lui, facand-o mai solida... Dar nu am reusit inca sa gasesc o solutie contructiva de care sa fiu multumit. Mi-ar fii de folos piese de aluminiu sudate, dar am intrebat in stanga, in dreapta, si nu am aflat pe unde pot suda aluminiu.

http://i.imgur.com/UCDI2oA.jpg
http://i.imgur.com/RPKrZhj.jpg

Intre timp a venit si prima piesa comandata.

http://i.imgur.com/AavmahM.jpg

Numai bine!

Aceasta postare a fost editata de Bogdan M.: 29 May 2015 - 01:46 PM

0

#37 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 29 May 2015 - 05:52 PM

nu inteleg de ce ai complicat prinderea lateralelor portalului pe patine
adica, acea piesa albastra care e asezata pe patine... aia va necesita prelucrari precise si dificil de abordat in conditii... sa zic ieftine
daca tot vrei sa pui patinele/sinele orizontal, de ce nu le "urci" pe niste profile de aluminiu mai inalte? si sa renunti la acea piesa dar si la lateralele dublate...
pur si simplu, ridici sinele la nivelul traversei portalului
pui o placa orizontala pe patine si pe ea prinzi direct profilul de aluminiu din spatele traversei
si daca tot am ajuns aici: pune un profil de aluminiu mai mare la traversa si renunta la placa de aluminiu, care va necesita si aia prelucrari si alte complicatii
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#38 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 June 2015 - 10:09 AM

PS. Lasand precizia visata in primul post la o parte... ce parere aveti despre transmisie si ghidaje de la TBI Motion?
[/quote]

Cred ca nu se poate spune nimic bun sau rau despre TBI motion, cel putin din cate stiu eu. Este o alternativa asiatica care este ceva mai ieftina decat cele nemtesti si este posibil sa fie doar o alegere comerciala a revanzatorilor din Europa. Ceea ce ma face sa zic ca mai bine mergi pe varianta "nemteasca" a Taiwanului, adica Hiwin, caci sunt aproape la fel la pret in schimb Hiwin are o alonja mult mai mare in timp si spatiu. Singura diferenta de care stiu este la prelucrarea suruburilor pe capete: TBI are calit surubul pana la capat pe cand Hiwin are lasate 2-3 spire la capat ne-calite. Ceea ce inseamna ca la TBI trebuie decalit intai prin CIF si prelucrat, ceea ce introduce tensiuni in capetele de surub, deci abateri. Corectarea lor este dificil de facut mecanic . Am auzit si de insi care nu decalesc ci rad spirele cu disc de rectificare si pe urma pun cutitul de strung pe ele. Poate functioneaza, nu stiu....nu stiu daca discul de rectificat se poate "atinge" de zona calita fara s-o ia razna. La Hiwin, nu ai aceasta problema. In plus, la Hiwin poti opta pentru patina simpla cu preload, adica introduc o cota de bile un pic mai mare in canale; in felul asta, tangenta bilelor pe canal este in 4 puncte. Acest lucru nu se face in Taiwan ci la filiala lor europeana din Germania. Asta pt varianta mai ieftina de preload (adica fara arc gotic) si se preteaza la suruburile roluite.

Referitor la solutia de cadru, Seba are dreptate; cred ca trebuie regandita geografia portalului si asezarea lui pe patine. Riscul unei prelucrari defectuoase la repere in 90 de grade (albastru in desenul tau) sunt mai mari decat riscul unei frezari plane. In plus, dublarea lateralelor+suruburi=ne-necesar. Ca principiu, poti ingrosa reperele critice fara ca problemele de greutate si cost sa aiba impact relevant: surubul chiar si de 16 duce si de 5 ori greutatea actuala iar fiecare 1kg de placa de aluminiu in plus este spre 6 euro, deci nimic de speriat.
0

#39 Useril este offline   luigi-tm 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26-April 15

Postat 23 October 2015 - 03:09 AM

Va salut baieti, luigi ma numesc si sunt din timisoara , ma intereseaza si pe mine de unde as putea sa cumpar profile de aluminiu de 40/80 mai de prin vestul tarii
0

#40 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 23 October 2015 - 07:20 AM

greu cu profilele de aluminiu, mai ales in Timisoara: pe drumul spre Lugoj, imediat dupa Porsche este BIBUS SES
ei vand profile de tip MK

si daca ai fi citit ce scriem noi pe aici de ani de zile ai fi aflat ;)
sa dai o bere acum, asa, ca "pedeapsa" :drinks: :drinks:

Aceasta postare a fost editata de sebba: 23 October 2015 - 07:20 AM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#41 Useril este offline   donpedro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 10-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:tot ce tine de cnc

Postat 23 October 2015 - 09:46 AM

Salut
poti lua profile si din estul tarii de la mine la preturi ok

Aceasta postare a fost editata de donpedro: 23 October 2015 - 09:47 AM

0

#42 Useril este offline   luigi-tm 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26-April 15

Postat 23 October 2015 - 01:09 PM

Salut donpedro, da stiu asta ca am vorbit, chestia e ca nu ma prea impac eu cu plata asta in avans (sunt patit) fara suparare..
0

#43 Useril este offline   luigi-tm 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26-April 15

Postat 25 October 2015 - 08:52 PM

Dar sa prelucrez si eu niste placi de aluminiu pt cnc , as gasi pe cineva sa le faca ? bineinteles contra cost.
0

#44 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 26 October 2015 - 07:27 AM

cauta-ma in saptamana care urmeaza (nu asta) la telefonul din semnatura
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#45 Useril este offline   luigi-tm 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26-April 15

Postat 26 October 2015 - 01:11 PM

ok, merci
0

#46 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 03 September 2017 - 07:36 PM

Va salut!
N-am mai postat de multa vreme, in ultimii 2 ani, prioritatiile din viata mea s-au schimbat radical insa proiectul este inca activ.
In primavara ma voi apuca de contructia garajului, si voi putea lucra la CNC mai linistit.
Pun cateva poze cu constructia pana in momentul actual.

Placile laterale gantry-ului sunt de 25, profilele de aluminiu 80 x 80 respectiv 80 x 160.
Pe gantry voi mai pune o placa rectificata de 20 (aluminiu) pentru a putea marii distanta dintre profile.

Din punct de vedere electronic... nu prea stiu nimic... va trebui sa ma documentez un pic...
Cei care ati folosit Gecko Drive, la ce sursa l-ati alimentat?

https://imgur.com/QQtjXUW
https://imgur.com/0prVlre
https://imgur.com/DUGRtQa
https://imgur.com/IL0zESf
https://imgur.com/U8Czry1

O sa-mi fac timp sa scriu mai des.
O seara faina!
0

#47 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 21 September 2017 - 05:02 PM

Pun inca 2 poze.

Placa rectificata de 20, se va prinde si de profilele verticale.
Sinele montate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3789.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3790.JPG

0

#48 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 21 September 2017 - 08:32 PM

Am cumparat mai demult cativa senzori de proximitate.
Credeti ca sunt pretabili pentru CNC? Ma gandeam cumva sa-i montez cate 2 pe capat de cursa, astfel incat unul sa incetineasca miscarea, iar al doilea sa opreasca.

Pe de alta parte, am dat destul de putin pe ei, si nu ar fii un capat de lume sa-i schimb, si sa pun tipul cu lamela.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3791.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3792.JPG

0

#49 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 22 September 2017 - 06:41 AM

Vezi postareaBogdan M., la 21 September 2017 - 08:32 PM, a spus:

Ma gandeam cumva sa-i montez cate 2 pe capat de cursa, astfel incat unul sa incetineasca miscarea, iar al doilea sa opreasca.

Se poate face asta cu Mach3?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#50 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 22 September 2017 - 10:06 AM

Vezi postareainformer, la 22 September 2017 - 06:41 AM, a spus:

Se poate face asta cu Mach3?

Nu cred ca se poate.
Cel putin nu pe portul paralel, fiind limitat ca nr de pini de intrare.
Si cred ca nici Mach3 nu e pregatit pentru asa ceva.
Sau se poate?!! Poate ne lumineaza cineva.
Si pentru routere mici nici nu vad necesitatea.


Stima.
0

#51 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 22 September 2017 - 03:58 PM

Clar nu e o necesitate, dar ma gandeam asa ca idee..
0

#52 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 14 December 2017 - 10:08 AM

Va salut!
Am revenit cu ceva update..
Avansez incet incet...

https://imgur.com/E94oWR5
https://imgur.com/yCZX5S4
https://imgur.com/21qzdrF
https://imgur.com/MkrjBqe
https://imgur.com/73kDB22
https://imgur.com/J8U4Kf9
https://imgur.com/nL8pTTg
0

#53 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 14 December 2017 - 10:26 AM

Foarte fain si "tzapan" arata... :good: .
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#54 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 14 December 2017 - 11:38 AM

Vezi postareainformer, la 14 December 2017 - 10:26 AM, a spus:

Foarte fain si "tzapan" arata... :good: .


Da, mersi... Am incercat sa-l fac cat mai robust...
Cadru mi-a iesit mai ingust, dar profilele le-am luat second hand si m-am adaptat..
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro