Modelism - RHC Forum: Nordkap - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8

Nordkap o navă în deșert

#211 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 20 December 2017 - 07:44 PM

Deci cam așa se prezintă la momentul actual.
Imagine atasata: 20171220_211155.jpg

Mai am de facut balustrăzile de pe cabină și cea de la prova, de pus luminile de poziție și colacii de salvare. Motivul pentru care lipsesc detaliile astea e unul foarte banal și mizer: aștept de acasă sârma de alamă pentru balustrăzi, și un set de culori acrilice care conțin nuanțele de roșu și verde potrivite pentru scop (lumina de poziție verde-semafor și roșul pentru colacii de salvare).
Sigur, lipsește și plăcuța cu numele (habar n-am cum aș putea s-o vopsesc în așa fel încât să nu iasă o prostie) și cifrele de pe bordaj, pe care nu știu cum să le folosesc. Presupun că se înmoaie în apă ca abțibildurile de pe vremuri, dar nu sunt sigur.

Suportul e...teoretic temporar. L-am făcut ca să fie mai solid decât ce au propus ei în kit (ceva baghete de 8x8, sighinașe tare), din balsa și lemne de la ambalajul aragazului. I-am dat două straturi de vopsea roșie din spray, pe partea activă am pus fâșii de fetru și cam asta e.
0

#212 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 31 December 2017 - 12:59 PM

Printre plimbări prin oraș, mall-uri și alte asemenea, am mai făcut câte ceva și pe-aici.
Balustrăzile de pe cabină și de pe teugă au ieșit mult mai arătoase (două mâini de vopsea, prima la pensulă aplicată de fii-mea, a doua la aerograf). Tot mânuța ei mult mai fermă a rezolvat și dungile roșii de pe colacii de salvare.
Am reușit să rup și vârful catargului o dată (agățat cu brățara ceasului) așa că parâmele nu mai stau chiar așa întinse cum erau.
@Robert 15: mâna curentă de pe teugă, aia care coboară la nivelul punții, e lungă de tot. Am avut nevoie de vreo 600mm de fir de alamă, adică tot a trebuit să fac o nadă (care n-a ieșit prea faimos)
În fine, cam ăsta e:
Imagine atasata: 20171231_130431.jpg Imagine atasata: 20171231_125412.jpg Imagine atasata: 20171231_125441.jpg
Pentru prima încercare, nu-i tocmai rău.
Hai la mulți ani!

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 31 December 2017 - 01:02 PM

0

#213 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 31 December 2017 - 01:19 PM

eeeeeeeeeee bravo arata bine.ma speriasem credeam ca nu mai face nimeni nimic.la multi ani si tie
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#214 Useril este offline   aurelianz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 14-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea

Postat 31 December 2017 - 06:06 PM

A iesit frumos, felicitari !
Am luat o pauza de la modelism din motive lesne de inteles, sarbatorile.
Ma intorc la masa de lucru cat se poate de curand. Asta a fost pentru @lunganu, sa nu se simta singur. :good:
Trebuie sa termin modelul pentru ca ma asteapta sub brad un aeromodel Piper J3, kit in constructie clasica.

Un an nou cu bucurii si multa sanatate!
La multi ani !
0740126956
aurelianz74@yahoo.com
0

#215 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 31 December 2017 - 06:33 PM

Oups, scuze @aurelianz, se pare că te-am botezat!
Te-am confundat cu un alt modelist cu care m-am intersectat pe RCGroups. Da' pentru tine era chestia cu balustrada.
Pe mine mă așteaptă două kituri statice, un Fairplay de la Revell și Sultan de la Artesania Latina. Da' nu mă îndur să mă apuc de niciunul din ele, că nu prea am ce-mi trebuie.
La Fairplay îmi mai trebuie niște vopsele, iar de Sultan nu îndrăznesc să mă apropii până nu mă dumiresc care-i treaba cu baițurile.
Hai La Mulți Ani și spor la modelit!
0

#216 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 08 January 2018 - 03:37 PM

Las ăsta aici, în caz că mai interesează pe cineva.
Între timp am ajustat cârma și am adăugat 60 de grame de balast, dar nu am apucat să-i mai fac probe într-o băltoacă mare, doar în piscina blocului ca să verific.
0

#217 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2018 - 07:23 AM

La Multi Ani Buntzi!







0

#218 Useril este offline   aurelianz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 14-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea

Postat 29 January 2018 - 12:08 PM

Vezi postareabuntzi, la 08 January 2018 - 03:37 PM, a spus:

Las ăsta aici, în caz că mai interesează pe cineva.
Între timp am ajustat cârma și am adăugat 60 de grame de balast, dar nu am apucat să-i mai fac probe într-o băltoacă mare, doar în piscina blocului ca să verific.


Abia acum am vazut filmuletul. Se comporta destul de bine in viraje, foarte frumos.

O zi faina !
0740126956
aurelianz74@yahoo.com
0

#219 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 30 January 2018 - 06:02 PM

Nu l-am mai dat la apă de atunci. Vreau să înlocuiesc ESC-ul cu unul pe care să scrie că suportă 3S (comandat deja în china, e pe drum de două săptămâni :(), pe ăsta care e montat acum scrie că e pentru 2S. Cu baterie de 7.4V și elicea asta, nu a reușit să se miște suficient cât să învingă un vânticel moderat pe lac deschis.

Mă gândesc să-l dotez cu o elice de 45 cu 4 pale, și poate să se îmbunătățească situația, dar gândul că mă costă transportul din UK cel puțin cât costă și elicea nu prea mă îndeamnă să fac pasul. Am văzut elicele respective și la un magazin online românesc, dar desigur că exact alea de 45 și 50 NU erau pe stoc.
PS: mulțumesc @navigatorule
0

#220 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 10 February 2018 - 06:57 AM

Deși cu oarece întârziere (a durat cam o lună de la comandă până au ajuns la mine), am primit noile ESC-uri. Unul l-am înlocuit în Nordkap (originalul X-Car45A a ajuns în mașinuța 1:18), al doilea e de rezervă pentru proiectul viitor (remorcherul "Dobrogea" de care ziceam aici), când o fi ăla.
Dar pentru că am căpătat jucărie nouă, am fost la Al Qudra Oasis și m-am jucat nițel.
Imagine atasata: 20180209_113621.jpg

Rezultatul a fost minunat, deși e clar că mai trebuie făcute ajustări și reglaje. Datorită tensiunii mai mari pe baterie, turația motorului e mai mare și deci e zgomot mai pronunțat. Nu am simțit vibrație nici la motor și nici la ax.Am senzația că vibrația e cauzată de elice, care se vede clar dezechilibrată. Rotită la viteză mică, se vede cu ochiul liber că nu e centrată pe propria piuliță. Devine din ce în ce mai clar că ar trebui să schimb elicea cu una de calitate.
Cred că m-am jucat vreo jumătate de oră cu fiecare baterie, în ambele situații oprindu-mă când mi s-a părut că viteza de înaintare e vizibil mai mică decât la început. Spre surprinderea mea când am încărcat la loc bateriile aseară, erau consumate doar cam 30% fiecare. Știind chestia asta, data viitoare o să fiu mai încrezător și o să merg mai mult cu fiecare baterie.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro