Modelism - RHC Forum: Nordkap - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Nordkap o navă în deșert

#31 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 10 March 2015 - 07:57 PM

Vezi postarealunganu, la 10 March 2015 - 05:55 PM, a spus:

teoretic ar merge daca poti adapta sistemul de reductie la nava adica sa te poti prinde de axul navei.eventual de restul iti dai seama pe parcurs.fa intii o proba cu un alt motor si vezi ce se intimpla sau poate poti adapta sistemul fara sa il strici ,in caz de nu merge ramai cu masinuta.la servo ti-as recomanda unul standard legat de eche cu 2 trote nu una.in loc de motorul respectiv ia unul de la vreo insurubatoare sunt ieftine si noi [aprox 33 ron]si sunt similare cu cele din seria 600.chiar azi am luat unul si am dat comanda de al doilea [de la makita]


Problema mea era că nu am nimic la dispoziție cu care să fac probe sau încercări. Ideea cu mașinuța mi-a venit când am văzut că tovarășii cu ochii oblici pun servouri micro sau nano inclusiv în bărci de viteză de aproape un metru lungime, apoi am constatat că echipamentul recomandat de bunul simț ingineresc trece de 500 ron la Sierra, trebuie comandat și apoi adus din țară, în timp ce ăsta ar fi disponibil pe loc și la mai puțin de jumătate de preț.
Oricum, și ideea cu înșurubătoarea e bună, mai rămâne sa văd la ce preț găsesc chestiunea și să completez restul. Oricum o mașinuță cred că tot iau, pentru că în 200 ron capăt stația, bateria și ESC-ul, cu motorul și servoul cel mic drept bonus. Comandate separat, stația și ESC sunt numai ele 300, plus transport, plus așteptat până vin.
Între timp, mă chinui să găsesc soluție la montat puntea, și nu prea merge.
0

#32 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 10 March 2015 - 09:32 PM

Vezi postareabuntzi, la 10 March 2015 - 07:57 PM, a spus:

Problema mea era că nu am nimic la dispoziție cu care să fac probe sau încercări. Ideea cu mașinuța mi-a venit când am văzut că tovarășii cu ochii oblici pun servouri micro sau nano inclusiv în bărci de viteză de aproape un metru lungime, apoi am constatat că echipamentul recomandat de bunul simț ingineresc trece de 500 ron la Sierra, trebuie comandat și apoi adus din țară, în timp ce ăsta ar fi disponibil pe loc și la mai puțin de jumătate de preț.
Oricum, și ideea cu înșurubătoarea e bună, mai rămâne sa văd la ce preț găsesc chestiunea și să completez restul. Oricum o mașinuță cred că tot iau, pentru că în 200 ron capăt stația, bateria și ESC-ul, cu motorul și servoul cel mic drept bonus. Comandate separat, stația și ESC sunt numai ele 300, plus transport, plus așteptat până vin.
Între timp, mă chinui să găsesc soluție la montat puntea, și nu prea merge.

Pune poze dam solutii
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#33 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 10 March 2015 - 09:34 PM

Si daca nu te streseaza ideea demonteaza masina si dai inainte cu adaptarea pe barca
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#34 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 10 March 2015 - 10:44 PM

Da asta cam asa e.. ma uitam mai devreme dupa o motorizare completa un Brushless de 36 (ceva mai tapan ce-i drept) mm plus un Esc de 90A pe Hobby king ajunge si la 60-70 de euro apoi ar mai fi bateria (20-40 Euro) si ar mai fi problema RX+TX sa zicem un 3 chanel fara pretentii e 30 de euro
Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#35 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 11 March 2015 - 05:57 AM

Deci pe moment principala bubă e sa rezolv cu puntea, dar uite pozele cu mașinuța de acasă. cea pe care o pot cumpăra de aici e aproape identică, poate doar cauciucurile să fie ceva mai mici.
Imagine atasata: DSC03315.JPG

0

#36 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 11 March 2015 - 10:55 AM

Ma refeream la poze cu barca,dar merge si asta.da e cum am zis.desfa-o si adapteaz-o pe barca.si mergi inainte daca nu merge modifici si tot asa.ce conteaza e sistemul de prindere la axul barcii.in caz ca nu merge cu asta pui altceva .eu folosesc navy cardan ca sa pot adapta orice motor pe ea
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#37 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 11 March 2015 - 12:31 PM

Păi aș pune poze cu barca, dar nu mai am nimic în plus față de ce am pus deja. Nu am lucrat nimic, doar am stricat. Dacă reușesc să avansez cu ceva, de bună seamă ca o sa pun poz(n)ele mintenaș!
0

#38 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 11 March 2015 - 05:22 PM

ca idee referitor la motorizare spre exemplu eu lucrez cu 1 sau 2 motoare navy geared 1 esc rookie 35 si accu pb acid.au si zeama si in acelasi timp sunt si grei.lest mai putin.in cazul in care nu merg pun motoare s600 fara reductor.statia e buna aia pe care o ai,daca are 2 canale e perfecta.asa ca vezi tu fa ca rusii tot inainte si vezi ce iese.restul se modifica din mers.
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#39 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 11 March 2015 - 05:31 PM

ehe acu 20 si ceva de ani aveai pe nava un buton on-off un servo si receptorul si faceai trifoiul fara prea mult control dar se facea.cine avea pile la clubul de electronica se lipea de vreun diesel sound generator si un difuzor de radio,dar era frumos si mergeau navele asa ca dai inainte si o sa vezi ce iese .ce nu iti place la asta o sa modifici la urmatoarea si tot asa......
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#40 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 11 March 2015 - 05:43 PM

Primul succes parțial: am reușit să așez puntea.
E departe de perfect, cel mult undeva la satisfăcător, dar e un pas în direcția cea bună. Acum să văd cum o prind pe poziție până termin cu învelitul cu baghetele. Bucățelele rupte de le pupa sunt exclusiv din cauza mea, dar sunt într-o zonă prea puțin importantă.
Imagine atasata: 20150311_193051.jpg

0

#41 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 12 March 2015 - 12:06 AM

Vezi postareabuntzi, la 11 March 2015 - 05:43 PM, a spus:

Primul succes parțial: am reușit să așez puntea.
E departe de perfect, cel mult undeva la satisfăcător, dar e un pas în direcția cea bună. Acum să văd cum o prind pe poziție până termin cu învelitul cu baghetele. Bucățelele rupte de le pupa sunt exclusiv din cauza mea, dar sunt într-o zonă prea puțin importantă.
Atasament 20150311_193051.jpg

Partea din pupa a puntii nu e o problema deloc. Oricum vei pune baghete pe punte si la o adica se mai rigidizeaza, Iar acolo unde e rupta nu e "la vedere" ca vine cabina peste... :)
E pentru "ochiu critic" o problema dar stai linistit ca nu te afecteaza.
0

#42 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 12 March 2015 - 05:48 AM

Așa am zis și eu. Oricum, am lipit bucățelele rupte azi dimineață, așa ca au 8-9 ore sa stea la uscat fără să le deranjeze nimeni.
Mă gândesc să prind puntea cu niște șuruburi până termin învelirea cu baghete, în ideea că respectivele găuri vor fi oricum acoperite de baghetele ornamentale de pe punte.
Sunt îngrijorat de îndoitul baghetelor la pupa, dar poate o să iasă.
Nu părăsiți postul nostru, emisiunea continuă...
0

#43 Useril este offline   lunganu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 06-October 13
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:climbing,navomodelism ,fotografiatul

Postat 12 March 2015 - 06:10 AM

Abureste-le un pic inainte sa le indoi.sau le fierbi pur si simplu
ce planuri am ofer gratis
pasiunea mea regulile mele navele mele
0

#44 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 12 March 2015 - 08:33 AM

Eu le tineam sub jet de apa fierbinte int-un vas sa vezi ce docile erau baghetele mele. Eventual le poti indoi folosind.. un letcon!. mai precis dupa inmuiere le poti indoi un pic pe suportul varfului de lipit... eu asa am facut.
Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#45 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 12 March 2015 - 10:25 AM

Am mai citit undeva o metodă : învelit capătul cu pricina în șervețele/prosoape de bucătărie ude și băgat la microunde 30 de secunde.
Principala mea problemă o să fie însă curbura și subțierea la capete, la astea am încă dubii.
0

#46 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 12 March 2015 - 12:00 PM

Vezi postareabuntzi, la 12 March 2015 - 10:25 AM, a spus:

Am mai citit undeva o metodă : învelit capătul cu pricina în șervețele/prosoape de bucătărie ude și băgat la microunde 30 de secunde.
Principala mea problemă o să fie însă curbura și subțierea la capete, la astea am încă dubii.


pai ce grosime au baghetele? eu am folosit 2 mm. si pe unele le-am subtiat la varf pana la 1.2 -1,5 mm cu smirghel de 150-120 ca nu se potriveau.Atentie insa pe ce parte le vei subtia.Acest lucru poate genera denivelari. ai sa intelegi mult mai multe cand vei incepe aplicarea lor. faza cu bagatu la microunde nu am incercat-o. nu incapeau baghetele in cuptor aveau 50Cm.

Aceasta postare a fost editata de Valeron: 12 March 2015 - 12:02 PM

Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#47 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 12 March 2015 - 04:13 PM

Baghetele din kit au 1.8mm grosime, dar eu mă gândeam de fapt la îngustare (pe latura de 8mm, nu pe cea de 1.8mm) nu la subțiere. M-am exprimat greșit, scuze pentru inducerea în eroare.
Cu microundele, da, ai dreptate, era pe un forum american, ăia or avea naiba să-i ia cuptoare mari sau baghete scurte. Ai dreptate, nu are cum să meargă cu ușa deschisă.

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 12 March 2015 - 04:14 PM

0

#48 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 12 March 2015 - 06:41 PM

si pentru ce sa le ingustezi? sincer eu ma lucrat cu 2X7X500mm de tei care sunt destul de docile.deci sunt ok!
Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#49 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 12 March 2015 - 06:44 PM

Păi, la capete, spre prova și pupa, nu mai trebuie luat din lățimea baghetei ca să încapă la locul lor?
Chestia cu pus banda adezivă la 2-3 coaste, împărțit la numărul de baghete de pe dimensiunea cea mai mare...Nu?
0

#50 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 13 March 2015 - 02:41 PM

Puntea prinsă în câteva șuruburi (3x12, pregăurit cu 2mm) în vederea șlefuirii pentru baghete.
Imagine atasata: 20150313_163735.jpg

0

#51 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 13 March 2015 - 07:09 PM

Salut! Pana acum e faina treaba. Placatul este un pic mai greut. Cea mai simpla metoda de indoit este cu fierul de calcat. Uzi bagheta pe locul unde vrei sa o indoi si dai cu fierul de calcat pe ea. Poti folosi o placa de lemn ca suport de calcat si poti indoi si rasuci baghet cum vrei.
Stima!
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#52 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 13 March 2015 - 11:37 PM

E o idee si fierul de calcat. nu m-am gandit la el.:rolleyes: Eu am folosit suportul de la un letcon dar cu fierul de calcat ai mai multa precizie la indoit.
Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#53 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 14 March 2015 - 12:01 AM

Vezi postareaValeron, la 13 March 2015 - 11:37 PM, a spus:

E o idee si fierul de calcat. nu m-am gandit la el.:rolleyes: Eu am folosit suportul de la un letcon dar cu fierul de calcat ai mai multa precizie la indoit.

asta am vrut sa spun si eu. Asa am facut si functioneaza perfect fara rupturi si situatii neplacute. Baghete lasate la muiat in apa si apoi calcate si in acelasi timp dai si curbura dorita...
0

#54 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 21 March 2015 - 06:19 AM

Nu am mai lucrat mare lucru. Ce am reușit să fac este să șlefuiesc scheletul după liniile pe care or să le ia baghetele.
Din nefericire, am constatat că nu mai sunt puști de 19 ani să înghit praf de rumeguș și să n-am nici pe dracu', așa că a durat foarte mult operațiunea respectivă.
A doua chestiune este că sunt decis să umplu bucata de la pupa cu blocuri de balsa, pentru că nu mă simt în stare să curbez baghete după forma aia.
Imagine atasata: 20150321_081301.jpg

Dacă aveți un tutorial despre folosirea fierului de călcat pentru faza de formare, nu vă sfiiți sa băgați un link, pentru că eu nu am găsit și încă nu-mi dau seama cum se folosește. Deși, dacă mă uit iarăși la formele de la pupa, dacă folosesc blocuri de balsa pentru umplerea zonei ăleia ticăloase, restul nu mai prezintă curbură atât de accentuată. Desigur, pregătirea blocurilor de la pupa va fi posibilă numai după ce mă capăt de acasă cu traforajul, că altfel nu am cum să tai din materialul pe care-l am la dispoziție.
Următoarea chestie pe care o am de pregătit sunt niște SDV-uri, respectiv clești de rufe tăiați la jumătate în partea de la vârf ca să susțină bagheta lângă coaste. Dar și pentru ăia îmi trebuie traforajul...
0

#55 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 21 March 2015 - 08:56 AM

Salutare , pentru indoit baghete sun folosite mai multe metode . Una cea mai simpla este ,1. imuierea baghetei in apa calda si tinando curbata o usuci la flacara unei spirtiere , lumanari sau la flacara de la aragaz ;2. pe o planseta trasezi curba pe care vrei sa o obtii la bagheta pe linie bati cuisoare (tinte ) dupa care asezi bagheta in prealabil imuiata in apa calda si o lasi acolo la uscat ;3. sau poti folosi dispozitivul http://www.hobbytool...modelism-p-3837tot cu bagheta imuiata .
Toate cele bune si mult spor .

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 21 March 2015 - 08:57 AM

0

#56 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 21 March 2015 - 11:10 AM

Mersi de informații și sfaturi!
Unde s-o trimit pe soață-mea să-mi ia traforaj? Brico n-are, cică a întrebat.
0

#57 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 21 March 2015 - 08:33 PM

Vezi postareabuntzi, la 21 March 2015 - 11:10 AM, a spus:

Mersi de informații și sfaturi!
Unde s-o trimit pe soață-mea să-mi ia traforaj? Brico n-are, cică a întrebat.

Eu am gasit in practiker
0

#58 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 23 March 2015 - 06:59 PM

Deci traforaj o să-mi ia de la librărie, se rezolvă.
Am cioplit cubulețele de lemn și le-am lipit la locul lor. Nu sunt extraordinare, dar o să se ia la șmirghel, se mai umple cu kit.
Imagine atasata: 20150323_191637.jpg

Golul de la coaste o să-l umplu cu fâșii de baghetă, dar la momentul respectiv. Am tăiat din balsa și niște întărituri pe lângă tubul cârmei și le-am lipit pe poziție, și am dat și gaura dar numai cu 2mm.
Imagine atasata: 20150323_191624.jpg

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 23 March 2015 - 06:59 PM

0

#59 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 24 March 2015 - 04:34 PM

Progres mărunțel de tot:
Am dat gaura de trecere de la axul elicei și am lărgit-o pe cea de la cârmă. Pe moment doar cu 3mm diametru, atât a încăput în dremel.
Sunt destul de mulțumit de cum a ieșit.
Imagine atasata: 20150324_182528.jpg Imagine atasata: 20150324_182546.jpg Imagine atasata: 20150324_182643.jpg

Am și o bucată de placaj de 0.5mm de la pupa în apă fierbinte la înmuiat, s-o pun pe poziție și să uit de ea până mâine.
0

#60 Useril este offline   buntzi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 27-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Dubai, UAE

Postat 26 March 2015 - 07:56 AM

Oameni care ați mai construit Nordkap sau similar, cum ați rezolvat cu partea de la pupa în zona elicei? M-am uitat aseară și am tot pus alături tubul axului port-elice, și mi se pare foarte subțire materialul rămas în jurul tubului port elice, pe o distanță de vreo 30mm.
Imagine atasata: detaliu ax.jpg

Chiar cu cele două baghete pe o parte și alta, e foarte puțină "carne" în jurul axului port-elice în zona aia. Mai apoi să zic că pot umple cu kit și/sau bucăți de balsa, dar în zona marcată nu prea am ce face.
Ceva sfaturi?
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro