Modelism - RHC Forum: Pe viitor !! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Pe viitor !!

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 February 2015 - 10:04 PM

Cred ca era vorba de branza cu mucegai din ala nobil... doua luni poate
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 February 2015 - 10:24 PM

Vezi postareaParfenov, la 15 February 2015 - 09:52 PM, a spus:

Cel mai bun aeromodel avea undeva la 5-10 g . Asta mi-a zis el ... Am dreptate sau nu ?

5g este mult. Uite cate ceva despre cestiune:
https://nffsblog.wor...f1d-build-2010/
Sunt si ceva video-uri acolo.
Multa, multa bafta.



Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 15 February 2015 - 10:27 PM

0

#33 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 February 2015 - 10:33 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 February 2015 - 10:04 PM, a spus:

Cred ca era vorba de branza cu mucegai din ala nobil... doua luni poate


Hai ma :)) a zis ca era bun si daca statea o luna la uscat , dar cei mai multi isi pregateau panza cu un an sau chiar cu 2 inainte ... Nu am zis eu , ca asa nu stiu nimic , a zis-o cineva ce a experimentat ;)

Ps : profesorul mi-a zis undeva la 2-3 g , dar am zis ca poate a deviat ... cum sa aiba un aeromodel 2 g ?? si ca sa nu ma credeti pe mine nebun , am zis 5 , ca pare mai plauzibil ;)

Aceasta postare a fost editata de Parfenov: 15 February 2015 - 10:36 PM

Parfenov Razvan
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 February 2015 - 09:42 AM

Nu e panza, e un film celulozic, am facut si eu prin anii 70.
Se procedeaza cam asa... iei niste albus de ou , amesteci cu lac de unghii incolor, nu mai stiu proportiile... dupa care pui o picatura in cada pe suprafata apei perfect linistita, nu ai voie sa suflii :)
in prealabil, pe fundul cazii ai asezat o rama de lemn de dimensiunile care speri sa le obtii.
O sa vezi cum se intinde picatura aia ca pata de petrol... dupa care, aici e partea cea mai grea... ridici la suprafata rama de lemn, cu mare grija, ca pelicula aia e ca panza de paianjen, si scoti pelicula din apa cu ajutorul ramei. Pelicula trebuie musai sa adere pe toata circumferinta ramei, daca ramane un colt desprins, acolo se va rupe.
Se strica la faza asta o gramada... pana prinzi spilul cat sa fie unghiul optim sub care sa scoti pelicula din apa incat tensiunea superficiala sa nu o rupa.
Odata scoasa din apa... se usuca in cateva ore, nu vad de ce ar trebui sa stea nici macar cateva zile la uscat :unsure:

Iar cu gramele... tu n-ai auzit de chinezi batrani ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 February 2015 - 09:43 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 February 2015 - 09:47 AM

Vezi postarearenatoa, la 16 February 2015 - 09:42 AM, a spus:

Nu e panza, e un film celulozic, am facut si eu prin anii 70.
Se procedeaza cam asa... iei niste albus de ou , amesteci cu lac de unghii incolor, nu mai stiu proportiile... dupa care pui o picatura in cada pe suprafata apei perfect linistita, nu ai voie sa suflii :)
in prealabil, pe fundul cazii ai asezat o rama de lemn de dimensiunile care speri sa le obtii.
O sa vezi cum se intinde picatura aia ca pata de petrol... dupa care, aici e partea cea mai grea... ridici la suprafata rama de lemn, cu mare grija, ca pelicula aia e ca panza de paianjen, si scoti pelicula din apa cu ajutorul ramei. Pelicula trebuie musai sa adere pe toata circumferinta ramei, daca ramane un colt desprins, acolo se va rupe.
Se strica la faza asta o gramada... pana prinzi spilul cat sa fie unghiul optim sub care sa scoti pelicula din apa incat tensiunea superficiala sa nu o rupa.
Odata scoasa din apa... se usuca in cateva ore, nu vad de ce ar trebui sa stea nici macar cateva zile la uscat :unsure:

Iar cu gramele... tu n-ai auzit de chinezi batrani ?

exact asa mia spus si el ... ceva cu ou si care se turna deasupra apei ....

Am mai vazut batrani chinezi :))))))
Parfenov Razvan
0

#36 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 February 2015 - 03:32 PM

Vezi postareaCiprian97, la 15 February 2015 - 03:44 PM, a spus:

In afara de artificii si fum,modelul ala nu face nimic in plus(ba chiar nu face multe) fata de un model F3P.Si sa-l numiti tava de mici e lipsa totala de respect fata de constructorii unui astfel de model unde 1g e diferenta ca de la cer la pamant.N-am zburat un asa model dar sunt interesat de tehnicile extreme de constructie pentru a face un model capabil de acrobatie extrema cu pas variabil in 80-100g.Pana si guma unui prop-saver este prea grea,elicea se lipeste direct pe motor.Pe cand la monstrii astia de 2-3m abia daca va pasa daca iese la 5kg sau la 7.Pune-i bre motor sa duca...pune-i pack pe servouri de 3000mah de parca zbori 5 ore...

Ciprian,
Pune si tu tata un filmulet cu tine la bete facand rolling harrier, hover si alte cele la firul ierbii cu o balsa de cat vrei tu, care sa fie chinezarie de la HK. Mersi, Daca poti asa ceva, esti mare maestru, daca nu...
0

#37 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 February 2015 - 08:43 PM

In primul rand ca pilotul face modelul sa zboare,si ii puteti da unui incepator un model sebart si ii cereti doar sa-l tina drept si apoi ziceti meh model de 2 lei sau ii puteti da orice model china cu electronica junk ca rezultatul e tot ala.Sa-mi ceri mie sa fac asta,nu as reusi nici cu model "dă firma" nici cu o spuma de 100$(asta iarna mai miscam ceva,acuma nici modele nu mai am).
In al doilea rand m-am cam lasat de zborul cu aripa fixa,iti trebuie mai mult antrenament si dedicatie(si bani) sa faci acrobatie cu heli.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro