Modelism - RHC Forum: Sfaturi Chituire Navomodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sfaturi Chituire Navomodel Din experienta-mi propie

#1 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 10 February 2015 - 11:00 AM

Salutare, m-am apucat si eu de chituit o Riva Aquarama si dupa aceasta experienta iata cateva sfaturi.
Folosim Chit auto fin nu cu fibre nu alte prostii ( aici facem referire la navomodele din lemn ),nu amestecam toata cutia odata!! se iau 20-30 de grame se aplica intaritor ( cam 2 picaturi cat o gamalie de chibrit- aici iarasi MARE atentie la cat intaritor punem mai bine punem mai putin decat sa turnam din belsug :rolleyes: )se ia un spalcu si se amesteca bine de tot pe o bucata de plastic sau sticla in toate directiile.
Se ia un spaclu flexibil si se aplica. Nota atunci cand aplicam chitul curatati bine spaclul si apasati! facem una doua treceri- daca trecem de mai multe ori vom face urme si santuri- lucru neplacut!Nu va fie teama daca raman goluri sau aveti denivelari mari! putem la nevoie sa repetam operatia. In curand voi face si un mic videotutorial..
:rolleyes:
cand s-a uscat urmeaza slefuirea. Incepem cu smirghel cu granulatie mai mica (60) apoi trecem la granulatie mai mare 120-160 pentru ca la final sa folosim smirghel cu granulatie de 200.La nevoie vom folosi si un smirghel super fin de 400.
In speranta ca am inspirat cativa incepatori..
Va salut de pe malul Dunarii batrane
Valentin

Aceasta postare a fost editata de Valeron: 10 February 2015 - 11:00 AM

Persevereaza dar invata din greselile facute
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro