Modelism - RHC Forum: Riva Aquarama 1:10 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Riva Aquarama 1:10 Hobby Media

#1 Useril este offline   mi.tudor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 05-February 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 06 February 2015 - 10:53 AM

Salutare tuturor,

Tudor din Iasi, pasionat de tot ce tine modelism, mai mult pe partea de modelism feroviar, dar nici pe celalalte fronturi nu mai las mai prejos si recent am inceput sa recuperez.
Impreuna cu fratele meu am reusit si am construit aceasta frumusete:

Imagine atasata: riva_1.jpg Imagine atasata: riva_2.jpg Imagine atasata: riva_3.jpg

Ce urmeaza acum e punerea pe apa, insa pana atunci mai sunt cativa pasi de facut, si anume motorizare si radiocomanda.

Ca si motorizare in descrierea din revista se specifica 2 motoare Graupner 500 si am constatat ca sunt destul de greu de gasit, cel putin la noi in Romania ( sau poate ca nu am cautat destul ).
Intrebarea ar fi, ce alte alternative s-ar putea folosi pentru aceste 2 motoare?
Pe langa aceasta,ce ati recomanda pentru o radiocomanda care sa imi permita o raza de actiune decenta?

Promit ca revin cu poze mai detaliate cat de curand!

Zi faina,
Tudor
0

#2 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 06 February 2015 - 11:13 AM

Salutare si in primul rand bun venit aici , frumoasa barca ta pentru motorul cautat in magazinele de la noi mai putin dar se poate aduce rapid de aici http://www.gladstons...shed-motor.html. Asteptam poze din timpul constructiei .
Toate cele bune si multa bafta .
0

#3 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 06 February 2015 - 11:14 AM

Arata foarte , foarte bine modelul ! L-ai construit tu sau ai modificat o barcuta din comert ? Am si eu ceva asemanator cumparat din magazin si o sa vreau sa o modific .

Ce ma intereseaza mai mult este lemnul . Ce lemn ai folosit si de unde l-ai luat ? L-ai baituit ? Daca l-ai baituit cu ce fel de bait l-ai dat ? Dupa care l-ai lacuit ? Imi pare rau ca ti-am pus atatea intrebari dar lemnul de pe modelul tau arata exact cum as vrea eu .

Succes !!
Stefan Niculescu
0

#4 Useril este offline   mi.tudor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 05-February 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 06 February 2015 - 12:42 PM

Salutare si multumesc pentru primire :)
Cum se poate aduce? Se ocupa cineva de comenzi de pe acel site?

Modelul a fost un kit vandut de o editura/firma gen DeAgostini, si in fiecare numar apareau noi piese pentru constructia modelului.
Fratele meu s-a ocupat de partea de baltuire si lac, si dupa ce aflu secretul de la el revin cu un raspuns :D

Aceasta postare a fost editata de mi.tudor: 06 February 2015 - 12:44 PM

0

#5 Useril este offline   paulcosmin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 30-January 15
  • Gender:Male
  • Location:cervia italy

Postat 06 February 2015 - 02:40 PM

Salutare si bun venit!nu te supara pe mine dar vreau sa iti spun ca intre a construi si a asambla e o mica , mare diferenta... exact ca intre modelisti care inseamna ca isi construiesc singuri barcile de la proiect si compro-modelisti... cei care cumpara piesele gata facute si le lipesc... oricum nu ma refer exact la tine da zic asa pt cei ce se bat cu pumbul in piept pentru ceea ce nu sunt!!! uite aici poti gasi o vasta gama de accesori si noi si uzate... http://sierra.ro/second-hand.php
bafta !!!
0

#6 Useril este offline   mi.tudor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 05-February 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 06 February 2015 - 03:31 PM

Multumesc!
De acord, este o mare diferenta, si am experienta ambelor lucruri. Stiu cum e sa iti scoti coastele din niste planuri, sa le tai la traforaj (ultimele dati cel putin asa le-am taiat) si dupa sa incepi sa le pui pe kila si sa le imbraci. La momentul scrierii postului chiar nu am dat atentie asa mare acelui cuvant.
Multumesc de link!
0

#7 Useril este offline   paulcosmin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 30-January 15
  • Gender:Male
  • Location:cervia italy

Postat 06 February 2015 - 04:03 PM

Cu mare placere spor la treburi si succes in gasirea motoarelor!!!
0

#8 Useril este offline   paulcosmin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 30-January 15
  • Gender:Male
  • Location:cervia italy

Postat 06 February 2015 - 04:04 PM

PS. pe youtube am vazut un filmat interesant cu toata lucrarea de la 0 a barcii pe care o ai tu cauta-l poate te inspiri si de acolo!
0

#9 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 06 February 2015 - 09:55 PM

Vezi postareami.tudor, la 06 February 2015 - 12:42 PM, a spus:

Salutare si multumesc pentru primire :)
Cum se poate aduce? Se ocupa cineva de comenzi de pe acel site?

Modelul a fost un kit vandut de o editura/firma gen DeAgostini, si in fiecare numar apareau noi piese pentru constructia modelului.
Fratele meu s-a ocupat de partea de baltuire si lac, si dupa ce aflu secretul de la el revin cu un raspuns :D


Multumesc pentru bunavointa ! Astazi mi-am luat un lazur (bait+lac) de mahon sa-l incerc pe bagheta de brad sa vad ce iese . Eu nu sunt un navomodelism (asa cum zice Paul) care sa construiesc navo la traforaj . Am cateva barcute din kit-uri sau gata facute si unele pur si simplu luate de la jucarii pentru ca mi-a placut coca si m-am gandit cum sa le modific sa le fac mai "scale" si mi-am cumparat motoare , regulatoare , carme , cuplaje si alte accesorii .
Stefan Niculescu
0

#10 Useril este offline   paulcosmin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 30-January 15
  • Gender:Male
  • Location:cervia italy

Postat 07 February 2015 - 11:10 PM

E important ca incerci sa modifici sau sa creezi tu modificari dupa placul tau... eu imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu afirmatia mea! Oricum se stie si e de apreciat munca fiecaruia!!! Chiar daca nu se construieste un model de la 0 ci se fac mici sau mari modificari altor modele e deja CREATIE . ;)
0

#11 Useril este offline   Boeing 747 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 05-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 February 2015 - 11:59 PM

Vezi postareapaulcosmin, la 07 February 2015 - 11:10 PM, a spus:

E important ca incerci sa modifici sau sa creezi tu modificari dupa placul tau... eu imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu afirmatia mea! Oricum se stie si e de apreciat munca fiecaruia!!! Chiar daca nu se construieste un model de la 0 ci se fac mici sau mari modificari altor modele e deja CREATIE . ;)


In privinta mea poti sa stai foarte linistit . Eu nu m-am suparat deloc . Imi stiu nivelul si-mi dau seama ce diferenta este intre mine si cei care construiesc de la 0 . Eu oricum sunt axat pe aero . Imi plac toate "jucariile" , am trenulete , masinute statice , masinute RC , navomodele dar ponderea mare este la aero . Oricum toate sunt la nivel de hobby si incerc sa invat si la aero de la altii mai experimentati sau care au lucrat cu alte modele decat cele pe care le am eu , desi am si eu peste 10 ani de aeromodelism .
Citind si studiind avansezi in cunostiinte . Eu am invatat multe lucruri de la altii . Si cu acest navo "San Diego" am invatat cate ceva si de la tine , si de la "djbobo" , iar unele lucruri interesante de la el m-au inspirat si pe mine . Bineinteles ca navomodelul meu va avea la baza kit-ul Robbe dar vor fi foarte multe modificari care-l vor personaliza dupa imaginatia mea .
Parerea mea este ca toti suntem navomodelisti (si nu trebuie sa ne dam cu caramida-n piept cu asta) dar bineinteles ca cei care-si construiesc navo de la inceput sunt cu mult mai experimentati si documentati decat noi , ceilalti . De mentionat este faptul ca nu totdeauna este chiar asa .
Stefan Niculescu
0

#12 Useril este offline   mi.tudor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 05-February 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 10 February 2015 - 11:22 AM

Revin cu informatii :)

Furnirul folosit avea deja nuanta respectiva si anume: mogano.
Urmatoarea etapa dupa ce lemnul a fost pus la locul lui fost pregatirea pentru lacuire cu o vopsea ce astupa porii din lemn ce poarta numele de Turapori. Cu specificatia ca atat furnirul cat si aceasta vopsea au fost luate din Italia.
Lacul folosit este unul special pentru yachturi, rezistent la apa dulce,sarata si raze UV ce are acea culoare ambrata din start.
0

#13 Useril este offline   Valeron 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 09-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Navomodelism(daaa),ciclism ,

Postat 10 February 2015 - 12:50 PM

Salutare vezi Riva mea construita de la zero.. acum o chituiesc sincer nu regret nimic.. stiu am facut si greseli.. dar nimic din ce am gresit nu este de nereparat ( chit auto + muuult smirghel + un container de rabdare.. :clapping: )
Persevereaza dar invata din greselile facute
0

#14 Useril este offline   mi.tudor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 05-February 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 12 February 2015 - 11:57 PM

Salutare,

Ce radiocomanda recomandati pentru acest model? As dori una care sa o pot folosi si pentru aero. Si ma gandeam ca optiuni, tinand cont de faptul ca sunt incepator de aceste 2 modele:
http://sierra.ro/Rad...ale-p5590p.html
http://sierra.ro/Rad...ale-p5761p.html

Si pe langa asta, credeti ca as putea folosi vreun model de radiocomanda de mai sus si la o drona?

Ca si motoare ma gandeam la acest model: http://www.funrcboat...roductid=GR1799
Ar trebui sa ii cumpar un regulator? Daca da, ce caracteristici ar trebui sa aiba?
Si ce recomandati ca si acumulator si servo?

Va multumesc!
Tudor
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro