Modelism - RHC Forum: Ajutor pt o problema - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Ajutor pt o problema 1/10 touring electric

#1 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 04 February 2015 - 09:57 PM

Am fost aseara la pista de la Carefour cu cei doi baieti si la amindoua masini am avut aceeasi problema- uneori ,la mers mai taricel,masina vireaza stinga. Masinile sint neatinse din 2011 iar atunci mergeau bine. sint 2 T3, servouri identice sanwa, motoare diferite dar de 13.5, variatoare diferite, statii ambele DX3R. Eu nu am mai intilnit asa ceva si as avea nevoie de ceva sfaturi. Multumesc anticipat, o seara placuta.
0

#2 Useril este offline   `dasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 14-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Auto
    Navo
    Robotica
    Arduino

Postat 04 February 2015 - 11:07 PM

Vezi postareaGSI, la 04 February 2015 - 09:57 PM, a spus:

Am fost aseara la pista de la Carefour cu cei doi baieti si la amindoua masini am avut aceeasi problema- uneori ,la mers mai taricel,masina vireaza stinga. Masinile sint neatinse din 2011 iar atunci mergeau bine. sint 2 T3, servouri identice sanwa, motoare diferite dar de 13.5, variatoare diferite, statii ambele DX3R. Eu nu am mai intilnit asa ceva si as avea nevoie de ceva sfaturi. Multumesc anticipat, o seara placuta.

AI UN BUTON PE TELECOMANDA NUMIT TRIMMER
0

#3 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 04 February 2015 - 11:50 PM

Dasa ai citit tot? Eram doar curios ... masina vireaza uneori singura stanga la mers mai puternic! Patesc si eu asta cu alt tip de statie, servo de directie analog. Nu am elucidat inca de ce dar banuiesc, ca e din cauza receptorului care are un drop pe alimentare! Pune un condensator pe receptor si vezi daca mai face! Pe plus si minus de pe receptor.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#4 Useril este offline   `dasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 14-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Auto
    Navo
    Robotica
    Arduino

Postat 05 February 2015 - 12:30 AM

Vezi postareahassel, la 04 February 2015 - 11:50 PM, a spus:

Dasa ai citit tot? Eram doar curios ... masina vireaza uneori singura stanga la mers mai puternic! Patesc si eu asta cu alt tip de statie, servo de directie analog. Nu am elucidat inca de ce dar banuiesc, ca e din cauza receptorului care are un drop pe alimentare! Pune un condensator pe receptor si vezi daca mai face! Pe plus si minus de pe receptor.

pai si daca ar problema de alimentare dece ar vira doar stanga si nu si dreapta in momentul virajului

Aceasta postare a fost editata de `dasa: 05 February 2015 - 12:32 AM

0

#5 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 05 February 2015 - 04:40 PM

o sa binduiesc statiile cu receptoarele, dar numai la urmatoarea iesire la sala o sa vad rezultatele. Trimerele nu au legatura in acest caz. Multumesc oricum pt interes.
0

#6 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 10 February 2015 - 11:10 AM

problema tot este la ambele masini, chiar si dupa ce am folosot alta dx3r, alt receptor, alt servo
0

#7 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2015 - 11:21 AM

Cred ca iti trebuie acumulatori...
Proud member of MRT Club
0

#8 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 10 February 2015 - 10:32 PM

Vezi postareacristake, la 10 February 2015 - 11:21 AM, a spus:

Cred ca iti trebuie acumulatori...

cu noi sau vechi face la fel, azi am fost la magazin la flo, chiar nu stiu ce naiba e, o sa vin la liceu simbata la ora 8 si vedem acolo
0

#9 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2015 - 08:40 AM

Ciudat...
Proud member of MRT Club
0

#10 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 11 February 2015 - 09:07 AM

Salutare!
As vrea sa stiu cum anume vireaza la stanga cand mergi mai tare? Adica vireaza deodata brusc, sau cand accelerezi puternic masina "o ia" spre stanga putin cate putin dar nu prea acentuat ca si cum ai vira din radiocomanda? Daca este a doua varianta, adica vireaza putin spre stanga la acceleratii puternice, este din ansamblul mecanic de directie si asa se manifesta mai mult sau mai putin la aproape toate automodelele, in functie de calitatea cuplajelor. Acest comportament se si poate explica intuitiv.
Daca insa masinuta vireaza brusc, ca si cum ai vira din radiocomanda, atunci este mai complicat si pot fii mai multe cauze si trebuie sa le iei pe rand. Mai intai cred ca e bine sa probezi o alta baterie mai puternica(caci ai zis ca nu ai mai folosit masinutele de ani si bateriile poate s-au degradat), caci daca ai un drop de tensiune si ti se reseteaza receptorul, atunci se poate ca servoul sa isi calibreze pozitia centraza si vireaza pentru scurt timp spre stanga. Asa am si eu un un truck care la punerea sub allimentare, servoul face o cursa scurta tot spre stanga, calibrandu-si centrul.
Daca nici asta nu este, atunci mai trebuie studiat. Astept un update in urma testelor facute. Mult spor!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#11 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2015 - 06:12 PM

In alta ordine de idei, receptoarele Spektrum sunt sensibile la caderile de tensiune de pe BEC-urile variatoarelor...care pot aparea din varii motive :). Aveam o problema...asemanatoare, sa zicem, desi complet invers: cu acceleratia in neutru, masina accelera spontan in rafale scurte cand solicitam continuu servo-ul virand stanga-dreapta pentru 5-6 secunde. Se intampla inclusiv pe stand.

Poti folosi (inclusiv pentru diagnoza):
- Un condensator de filtrare care se monteaza pe receptor. Acesta din pacate nu garanteaza rezolvarea problemei in toate cazurile.
- Un BEC extern. Daca e de calitate, acesta cu siguranta rezolva problema.
- Un pack extern de dimensiune redusa (ca volum e cam cat un BEC mai bun) pentru receptor si directie. Solutie folosita cateodata la 1/12, la 1/10 se prefera BEC-ul. Bineinteles asta ar fi o complicatie in plus, sa stai sa-l incarci si pe asta intre manse.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#12 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 11 February 2015 - 09:43 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 11 February 2015 - 09:07 AM, a spus:

Salutare!
As vrea sa stiu cum anume vireaza la stanga cand mergi mai tare? Adica vireaza deodata brusc, sau cand accelerezi puternic masina "o ia" spre stanga putin cate putin dar nu prea acentuat ca si cum ai vira din radiocomanda? Daca este a doua varianta, adica vireaza putin spre stanga la acceleratii puternice, este din ansamblul mecanic de directie si asa se manifesta mai mult sau mai putin la aproape toate automodelele, in functie de calitatea cuplajelor. Acest comportament se si poate explica intuitiv.
Daca insa masinuta vireaza brusc, ca si cum ai vira din radiocomanda, atunci este mai complicat si pot fii mai multe cauze si trebuie sa le iei pe rand. Mai intai cred ca e bine sa probezi o alta baterie mai puternica(caci ai zis ca nu ai mai folosit masinutele de ani si bateriile poate s-au degradat), caci daca ai un drop de tensiune si ti se reseteaza receptorul, atunci se poate ca servoul sa isi calibreze pozitia centraza si vireaza pentru scurt timp spre stanga. Asa am si eu un un truck care la punerea sub allimentare, servoul face o cursa scurta tot spre stanga, calibrandu-si centrul.
Daca nici asta nu este, atunci mai trebuie studiat. Astept un update in urma testelor facute. Mult spor!

vireaza brusc, problema e ca pe ambele masini se intimpla si au variatoare diferite, 4 ani masinile au stat dar atunci erau ok, iar acum ambele au aceasta problema
0

#13 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 12 February 2015 - 08:49 AM

Dupa cum spui, e clar ca ca nu este prima varianta mentionata de mine. Daca folosesti baterii vechi, e posibil sa fie un riplu pe alimentare care iti reseteaza receptorul si servoul si asta nu depinde de tipul ESC-ului. Eu as propune sa incerci si o baterie in care ai incredere, iar daca nu ai una de rezerva mai puternica, atunci imprumuta de la un prieten. Sfatul meu este sa incerci sa elimini cat mai multe cauze cu costuri minime, adica sa nu te apuci sa schimbi tot prin masinuta ca sa vezi cand dispare cauza. Un prim pas ar fii sa vezi daca nu este din cauza bateriei acest comportament. Pe urma m-as gandi sa testez cumva statiile radio, caci ai spus ca pe amandoua apare aceiasi problema si amandoua au servouri identice si statii radio identice. Deci dupa verificarea bateriei imprumuta de la un prieten o statie radio si daca acest comportament este inca prezent, imprumuta si un servo diferit. Stiu ca este bataie de cap, dar daca un prieten mi-ar cere sa-i imprumut chiestiunile astea pentru teste, cu siguranta l-as ajuta. Mult spor si tine-ma la curent rezultatele testelor!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#14 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 12 February 2015 - 02:44 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 12 February 2015 - 08:49 AM, a spus:

Dupa cum spui, e clar ca ca nu este prima varianta mentionata de mine. Daca folosesti baterii vechi, e posibil sa fie un riplu pe alimentare care iti reseteaza receptorul si servoul si asta nu depinde de tipul ESC-ului. Eu as propune sa incerci si o baterie in care ai incredere, iar daca nu ai una de rezerva mai puternica, atunci imprumuta de la un prieten. Sfatul meu este sa incerci sa elimini cat mai multe cauze cu costuri minime, adica sa nu te apuci sa schimbi tot prin masinuta ca sa vezi cand dispare cauza. Un prim pas ar fii sa vezi daca nu este din cauza bateriei acest comportament. Pe urma m-as gandi sa testez cumva statiile radio, caci ai spus ca pe amandoua apare aceiasi problema si amandoua au servouri identice si statii radio identice. Deci dupa verificarea bateriei imprumuta de la un prieten o statie radio si daca acest comportament este inca prezent, imprumuta si un servo diferit. Stiu ca este bataie de cap, dar daca un prieten mi-ar cere sa-i imprumut chiestiunile astea pentru teste, cu siguranta l-as ajuta. Mult spor si tine-ma la curent rezultatele testelor!

Am incercat tot, alta statie dx3r, alt receptor, am 2 acumulatori vechi si 2 noi nouti, am schimbat servo pe o masina, singurul lucru e sa vad cum merg sambata dimineata in sala unde e concursul, acolo macar o sa fie toata lumea , trebuie sa-i dam de cap.
0

#15 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 12 February 2015 - 03:10 PM

Mai verifica ceva: vezi daca servo saver-ul este suficient de strans si reglat. Daca ai verificat toata electronica, trebuie sa iei la verificat si partea mecanica :pardon:
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#16 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 14 February 2015 - 10:32 PM

in urma testului de azi de la sala de sport se pare ca erau servourile, amandoua sanwa si ambele aceeasi problema, ciudat e ca acum 4 ani cind s-au folosit ultima data functionau perfect iar masini au stat numai in casa, nu frig, nu umezeala.
0

#17 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 15 February 2015 - 09:51 PM

Se mai intampla din cauza ca servourile au in interiorul lor un potentiometru solidar cu axul de iesire, de pe care se citeste pozitia bratului. Se pare ca la tine, din cauza ca nu a mai fost folosit de multa vreme, s-a oxidat pelicula metalizata a acelui potentiometru si da acel comportament. Da de fapt o eroare de pozitie si apare acel glici la pozitionarea spre partea stanga de deplasare a bratului, in anumite conditii de vibratii. E bine ca ai descoperit problema si ai scapat si ieftin, caci un servo nu este cea mai scumpa componenta. Numai bine!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#18 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 18 February 2015 - 02:13 PM

Problema era una simpla, ca de obicei- statia era setata pt servouri digitale (frame rate 5,5 ms) iar servourile sint analogice . Facut modificarea la 11 ms servourile merg ok, multumesc tuturor pt incercarea de a ma ajuta
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro