Modelism - RHC Forum: Posta Romana - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Posta Romana coletarie

#1 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 29 January 2015 - 07:24 PM

Mai trimitem colete cu Posta Romana...

http://stirileprotv....e-internet.html

https://www.youtube....h?v=8scWbOHF8vo
0

#2 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 29 January 2015 - 07:32 PM

am trimis 2 surse in tara cu posta romana de curand dar e dezastru, deplasare pana la posta, 12 lei, o gramada de hartzogarii de facut, am stat o ora si 20 minute la coada, angajate arogante si dureaza 3 zile in cel mai bun caz.... nu stiu daca mai merita, eu orice imi comand le iau printr-un curierat rapid ...24H maxim am produsul...am sa incerc daca am sa mai vand ceva sa trimit prin curierat rapid si sa platesc eu jumatate, nu merita sa ma mai deplasez..

cu aruncatul coletelor dintr-o parte in alta se intampla la toti curierii, nu stiu daca vom scapa de asaceva

Aceasta postare a fost editata de Tealk: 29 January 2015 - 07:36 PM

Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#3 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 29 January 2015 - 08:06 PM

asa ma gandeam si eu, dar in perioada imediat urmatoare nu am ce face, va trebui sa apelez la ei...
Dar luna asta va fii ulima data cand mai trimit prin posta, dupa ce ca dureaza mult expeditia, mai esti si intampinat cu aroganta la ghiseu si aici nu vorbesc despre multiplele "documente " pe care le ai de completat, ci despre aroganta personalului care crede ca-ti face vre-o favoare, ei nici nu se gandesc ca noi EXPEDITORII le facem lor o favoare trimitand coletele prin posta. Nici nu mai spun de asta vazand cum se transporta coletele...Slava Domnului, pana acum nu am avut ceva Foarte fragil, dar daca aveam...?
Acum trebuie sa trimit unui coleg de-al nostru, un aeromodel din polistiren, ce fac daca-l fac astia de la posta BUCATI ..., cu toate ca scriu de obicei pe astfel de colete FRAGIL ?
Credeti ca tin cont...,nici vorba...!!!!
RUSINE ...POSTA ROMANA

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 29 January 2015 - 08:09 PM

0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 January 2015 - 08:21 PM

De aia trebuie sa va ambalati calumea coletele.Eu trimit des si diverse.N-am primit niciodata plangeri stii mi-a ajuns bucati.N-am primit niciodata ceva avariat la transport cu posta.
In schimb,acum 2-3 ani pe vremea asta am primit un model de balsa cu fan curier de la Pucioasa.Pentru ca nu a fost ambalat bine trenul de aterizare a jucat liber prin cutie si a intepat folia modelului in multiple locuri.
Deci mai putin conteaza cu ce trimiti,mai important e sa ambalezi calumea pana si un bolovan http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 January 2015 - 08:24 PM

0

#5 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 29 January 2015 - 08:33 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 January 2015 - 08:21 PM, a spus:

De aia trebuie sa va ambalati calumea coletele.Eu trimit des si diverse.N-am primit niciodata plangeri stii mi-a ajuns bucati.N-am primit niciodata ceva avariat la transport cu posta.In schimb,acum 2-3 ani pe vremea asta am primit un model de balsa cu fan curier de la Pucioasa.Pentru ca nu a fost ambalat bine trenul de aterizare a jucat liber prin cutie si a intepat folia modelului in multiple locuri.Deci mai putin conteaza cu ce trimiti,mai important e sa ambalezi calumea pana si un bolovan /

Da "dragul meu" dar cateodata te mai gandesti si la gramaj... (nu suntem chiar idioti sa punem niste oua sau pahare aiurea ambalate....
De-ar fii asa de simplu precum spui...

P.S
Ideea e ca acesti "oameni" angajati ai Postei Romane isi bat joc de coletele altora. Nu trebuie sa le luam apararea, cum nu trebuie nici sa generalizam, insa procentajul de feeed beack negativ e de 99 %

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 29 January 2015 - 08:34 PM

0

#6 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 29 January 2015 - 09:36 PM

Eu stiu caz concret in care un tip de la curier facea exact ca cel de la Posta.....In afara de faptul ca se misca repede la curier si este mult mai scump si nu pierzi timpul pe la coada sa depui coletul conditiile de transport nu difera cu mult...
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#7 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 29 January 2015 - 09:46 PM

conditiile de transport cred si eu ca sunt la fel dar macar ajunge in 24h, nu stai la coada, nu trebuie sa te certi cu functionarele si nu trebe sa complectezi hartzogarii

eu folosesc mult fan courier si nemo...sper sa nu ma dezamageasca nici unul
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 January 2015 - 09:52 PM

Da,stai la coada dar nu dai 20lei ci 2,40.Da,astepti 3 zile nu 24h dar iarasi pentru 2,40 care e mai putin decat 2 bilete de autobuz eu cred ca-i foarte bine.Ce,va este greu sa completati un formular unde scrii o adresa de 2 ori??
Toti angajatii postei cu care interactionez eu frecvent sunt binevoitori si nu pierd vremea,fac tot posibilul sa-ti micsoreze asteptarea dar uneori,pur si simplu pentru ca posta romana nu e doar posta,trebuie sa stai la rand.De ar fi ghisee separate pentru trimis/ridicat expeditii si cu postarite dedicate tot timpul doar acolo atunci ar fi perfect.Adica lasati fratilor posta sa fie posta.Pensii alocatii ziare calendare servetele astea se pot da altundeva sau chiar acasa(pensii/alocatii evident).Mi se intampla des sa astept sa plateasca cineva factura la curent dar a uitat factura si acum din amintiri sa zica serie si altele...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 January 2015 - 09:53 PM

0

#9 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 29 January 2015 - 10:04 PM

Vezi postareaTealk, la 29 January 2015 - 09:46 PM, a spus:

conditiile de transport cred si eu ca sunt la fel dar macar ajunge in 24h, nu stai la coada, nu trebuie sa te certi cu functionarele si nu trebe sa complectezi hartzogarii

eu folosesc mult fan courier si nemo...sper sa nu ma dezamageasca nici unul


Nu vreau sa pun partea la nimeni insa fetele de la posta indura multe fata de un curier...Ganditiva pe un schimb de 8 ore cati oameni vin sa puna un colet ...La noi in Dr -Taberei este o singura fata pe schimb timp de 8 ore care primeste colete,ganditiva ce este pe capul lor,sincer muncesc mult prea mult fata de cat sunt platiti..
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#10 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 January 2015 - 10:08 PM

Mai sunt cazuri si bune , dar mai rar ;) la mn la posta daca am de trimis un colet merg la doamna respectiva si ii dau coletul + bani , iar ea merge in oras si completeaza si trimite , nu de altfel dar la noi la posta nici un mandat de trimis nu au :))) asa ca ii bine deoarece eu nu pierd atata timp ;)
Parfenov Razvan
0

#11 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 29 January 2015 - 10:13 PM

Vezi postareaParfenov, la 29 January 2015 - 10:08 PM, a spus:

Mai sunt cazuri si bune , dar mai rar ;) la mn la posta daca am de trimis un colet merg la doamna respectiva si ii dau coletul + bani , iar ea merge in oras si completeaza si trimite , nu de altfel dar la noi la posta nici un mandat de trimis nu au :))) asa ca ii bine deoarece eu nu pierd atata timp ;)


Aici iti dau dreptate,daca primesc ceva, fata de la posta ma suna ca am ceva de ridicat sau cel care este pe teren la fel si o fac pe telefoanele personale...Daca esti atent cu ei lucrurile se simplifica foarte mult....Daca chem curierul sa pun un pachet adaug 5 ron in afara de chitanta de colet

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 29 January 2015 - 10:17 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#12 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 January 2015 - 08:20 AM

Eu circa un an am renuntat la serviciile execrabile ale postei, Razvan Parfenov cred ca isi mai aminteste cand l-am sunat sa ii zic ca posta nu vrea sa imi dea coletul si ca o sa se intoarca la el, pe motiv ca nu corespunde adresa din buletin cu cea de expeditie, desi in Bucuresti am ridicat cu acelasi buletin colete de la o gramada de oficii pe alte adrese decat cea din buletin, dar in Targoviste nu se poate, mai ales cand postarita e si ruda cu sotia. Iar despre angajatele postei ca lucreaza 8 ore etc etc, daca nu le convine serviciu sa isi dea demisia si sa se angajeze in alta parte, atitudinea lor nu e justificata, cand mergi la servici iti faci treaba, oamenii care vin la posta nu sunt de vina ca esti tu asuprita de programul de munca si de cantitatea de munca, dar asta e Romania, ne varsam nervii pe clienti cand nu avem curaj sa ne spunem of-ul in fata sefilor. Din punctul meu de vedere Fan Courier, GLS si Urgent Curier sunt de baza, nu m-au dezamagit.
Fly it, like you stole it!
0

#13 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 30 January 2015 - 08:21 AM

Vedeti dv. stimati colegi, deasta nu o sa ajungem noi niciodata la fel ca germanii, din cauza atitudinii si gandirii noastre...
Va intreb ce legatura are ca la posta tariful este "mult" mai ieftin , ca doar nu noi am pus acest tarif. Daca ai tariful mai ieftin asta nu inseamna ca trebuie sa-ti bati joc de lucrul altuia aruncand pachetul pe jos (indiferent ce s-ar afla acolo si indiferent cat de bine e ambalat)
Daca spre ex. te duci la serviciu si nu esti remunerat pe masura muncii tale (sau asa crezi tu) atunci inseamna ca nu trebuie sa-ti faci treaba corect? Adica asa trebuie procedat " lasa ma ca la cati bani iau merge sa arunc coletele pe jos, daca m-ar plati calumea...)
Trebuie sa retinem ca atunci cand am acceptat o oferta de salarizare , ne-am asumat si o raspundere, aceea de a ne desfasura activitatea pt.care am fost angajati cat mai bine si nu in bataie de joc. Daca nu-ti convine salariul atunci sa stii ca nu te tine nimeni cu forta, insa daca ai decis ca vrei sa ramai atunci fa-ti treaba corect

Trebuie sa ne schimbam mentalitatea daca vrem sa ne dezvoltamsi sa uitam zicala "lasa ma ca merge si asa"

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 30 January 2015 - 08:22 AM

0

#14 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 30 January 2015 - 08:39 AM

da red , imi aduc aminte . trebuia sa platesc 25 de lei dar postarita a fost buna cu mine si nu am platit
Parfenov Razvan
0

#15 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 January 2015 - 10:42 AM

Vezi postareaParfenov, la 30 January 2015 - 08:39 AM, a spus:

da red , imi aduc aminte . trebuia sa platesc 25 de lei dar postarita a fost buna cu mine si nu am platit


Macar atata, postarita aia e o raritate, exceptia de la regula. Mai e o postarita la fel de treaba, care era sau poate inca ma8 e la oficiul postal 66 din Bucuresti, de la vama, ea era mama modelistilor, nu ne intreba de sanatate cand ridicam coletele din china de la hk.
Fly it, like you stole it!
0

#16 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 January 2015 - 11:35 AM

Avem si la Galati una dulce de tot,nici nu-ti deschide coletul daca e sub 20$,si pana la 50$ te lasa in pace dupa ce intreaba ce ai comandat.Dupa 50$ nu stiu ce e,n-am avut.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 30 January 2015 - 11:35 AM

0

#17 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 15 March 2015 - 11:02 AM

atata timp cat va mai ramane la stat aceleasi probleme de indoleanta vor fi .... colet trimis de renatoa ... a venit instiintarea cu Reavizare ...desi nu am primit nimic inainte ... luni 9 martie Ionut EZ mi-a trimis un colet ... inca nu am primit nici un aviz ... noroc ca l-am intrebat aztazi daca a trimis ceva ...

deci ce pot sa mai zic ?....
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 March 2015 - 11:56 AM

Adica "omul sfinteste locul"... nu trebuie sa blamam institutia in ansamblu.
Ale mele sunt niste doamne, sa imi traiasca, le-am dus si ghiocei de 1 Martie.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 27 March 2015 - 09:51 AM

Vezi postareaCiprian97, la 29 January 2015 - 09:52 PM, a spus:

Da,stai la coada dar nu dai 20lei ci 2,40.Da,astepti 3 zile nu 24h dar iarasi pentru 2,40 care e mai putin decat 2 bilete de autobuz eu cred ca-i foarte bine.Ce,va este greu sa completati un formular unde scrii o adresa de 2 ori??



Nu stiu cum e in alte zone geografice tariful la POSTA (desi cred ca ar trebui sa fie acelasi tarif ), dar spre ex. la Ploiesti ca sa trimit un colet de 60 grame (o elice ) unui coleg de aici, cat credeti ca ma costa ( spun ma costa pt. ca nu am mai trimis elicea)... 11 lei si nu 2,4 lei cum se amintemai sus
Astia ori sunt nebuni ori... nu mai stiu ce sa zic. Tot citesc aici pe forum de tarife mult mai mici, dar cand ma duc la posta dau de cu totul alte tarife...Nu pot intelege cum draqu pt. un colet de 1,2 kg imi cerea 20 de lei si pt. asta de 60 grame mi-a cerut 11 lei...
0

#20 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 March 2015 - 09:57 AM

Tariful pentru un colet pana intr-un kg este 2,4lei.Daca pui ramburs se mareste suma la cat zici tu.
Uite,eu trimit azi un colet de 200g fara ramburs si iti pun factura.Nu cred ca se tine cont la tarif de distanta dintre judete.
0

#21 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 27 March 2015 - 10:20 AM

Colet normal de 1-200gr fara ramburs este 2.4 lei, in schimb la un colet de 70 gr cu ramburs de 45 lei am platit vreo 12 lei.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#22 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 27 March 2015 - 10:21 AM

Vezi postareaCiprian97, la 27 March 2015 - 09:57 AM, a spus:

Tariful pentru un colet pana intr-un kg este 2,4lei.Daca pui ramburs se mareste suma la cat zici tu.
Uite,eu trimit azi un colet de 200g fara ramburs si iti pun factura.Nu cred ca se tine cont la tarif de distanta dintre judete.



Cipriane te cred pe cuvant nu trebuie sa-mi demonstrezi nimic (cu factura...) si da puneam ramburs insa suma pt.transportul coletului era fixa (11 lei ) asa mi-a zis functionara de la posta. Ori ca puneam 2 lei suma de ramburs, ori ca puneam 14 lei, la acea suma trebuia sa adaug transportul acei 11 lei. Unde mai pui ca nu mi-a pus coletul pe cantar, intreband doar cat cantareste... ( si are 60 grame pt ca l-am cantarit eu). Nu mai inteleg nimic...
Bine ca la voi Posta functioneaza altfel (...sau normal):good:
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 March 2015 - 10:38 AM

La voi la posta au calculator sau se face de mana ?
Factura la posta este generata de acelasi program in toata tara, nu are cum sa scoata tarife diferite de la o localitate la alta...
Plus ca ai aplicatie de calcul tarif pe site-ul postei, poti simula acolo si sa te duci cu print ecran la oficiu...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2015 - 10:48 AM

http://posta-romana....prioritare.html

tarifele postei sunt fara logica. Acelasi colet (mic) poti sa il trimit scrisoare sau colet. Colet e mai ieftin desi posta munceste mai mult.

La extern e si mai rau. Am trimis niste placi metalice (pt aparate foto) in USA. Daca le puneam colet trebuia declaratie vamala, mers cu coletul deschis, discutii nesfarsite (legal nu ai voie sa trimiti nimic din RO) si costa de la 50 lei in sus. Le-am inghesuit intr-un plic cu bule, total 700g, timbru de 7 lei, aruncat in cutia postala (s-a auzit trosc cand s-au lovit de fundul cutiei) si dupa 10 zile au fost la destinatar. Fara paravion, fara nimic.

Asa am trimis si servo defect in garantie la hobbyking.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 27 March 2015 - 10:49 AM

0

#25 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 27 March 2015 - 10:55 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 March 2015 - 10:38 AM, a spus:

La voi la posta au calculator sau se face de mana ?
Factura la posta este generata de acelasi program in toata tara, nu are cum sa scoata tarife diferite de la o localitate la alta...
Plus ca ai aplicatie de calcul tarif pe site-ul postei, poti simula acolo si sa te duci cu print ecran la oficiu...



fa si tu un calcul (cu programul de simulare de care aminteai) pt. un colet de 60 grame si trimis ramburs (banii pe care vreau sa-i primesc ex.14 lei fara transport...) si vezi cat iese...

http://www.posta-rom...cu-ramburs.html

iese ceva de gen
Tarif de inregistrare4.90 RONTarif pe greutate:1.9 RONTarif fix2.5 RONAsigurarea valorii0.22 RONRamburs mandat postal0.154 RON Servicii suplimentare:Confirmare postala de primire:3.00 RONPret total:12.674 RON la care se adauga 14 lei valoarea elicii...
P.S
Nu vb din "carti" ci din experienta nefericita pe care am avut-o

Bafta
0

#26 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 March 2015 - 11:05 AM

Din ciclul mai catolici decat Papa.
Logica postei ma sparge si pe mine,cumva ii costa mai mult sa mute bani decat colete.In ziua de azi banii sunt mai mult cifre pe un ecran decat cash.Si nu cred eu ca un ghiseu nu are la orice moment al zilei suficienti bani lichizi sa onoreze mandatele.
Sa trimiti colet cu ramburs pentru o amarata de elice,eu ii ziceam destinatarului sa o folosesti sanatos,ti-o dau moca ca mai mult te costa mandarul decat elicea insasi,rareori trimit cu ramburs caci sa depui la banca e mult mai ieftin sau chiar gratuit la ghiseu,si eu nu ma mai duc dupa mandat la posta.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 27 March 2015 - 11:06 AM

0

#27 Useril este offline   Utilizator07 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-September 15

Postat 01 October 2015 - 09:01 AM

Aveti idee in cat timp ar trebui sa ajunga un colet nerecomandat din Spania in Romania? Multumesc anticipat.
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2015 - 09:43 AM

7-10 zile
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   Utilizator07 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 30-September 15

Postat 01 October 2015 - 02:19 PM

Multumesc. Pachetul a fost depus la posta lor pe 11.09.2015 si a zis ca abia pe 14.09.2015 il trimite de acolo spre Romania dar nici in ziua de astazi nu l-am primit. Sa mai astept?
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2015 - 02:23 PM

E un pic cam mult... nu ai nici un tracking ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro