Modelism - RHC Forum: Sursa ATX pentru testare quadcopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sursa ATX pentru testare quadcopter se poate folosi o sursa ATX pentru testarea motoarelor?

#1 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2015 - 11:35 AM

Salut,
Tocmai mi-au venit motoarele brushless MT2204 si vreau sa le testez impreuna cu ESC, pale si controller (prima mea tentativa de a contrui un quad). In acest stadiu inca nu am acumulator LiPo.

Intrebarea este in ce masura o sursa ATX este pretabila pentru asa ceva? Din punct de vedere al curentului intentionez sa testez cate un motor pe rand, deci undeva la 10A la 12V, sursa suporta acest amperaj pe rail-ul de 12V.

Ce riscuri implica utilizarea sursei ATX? Poate sa distruga electronica (FC, ESC)?
A mai facut cineva asa ceva?
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 January 2015 - 11:41 AM

Nici o problema, atata timp cat nu folosesti elice de 6" care la maxim ar trage 11.5A...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2015 - 11:49 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 January 2015 - 11:41 AM, a spus:

Nici o problema, atata timp cat nu folosesti elice de 6" care la maxim ar trage 11.5A...


Ai dreptate. Sursa e una veche gasita prin casa, posibil sa nu aiba cine stie ce protectii. Oricum vreau sa vad ca sunt ok electronica si motoarele, poate nu ma duc neaparat in throttle 100%.

Ingrijorarea mea e sa nu ard electronica, nu stiu sursa cum da output-ul.
0

#4 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 11 February 2015 - 11:56 AM

Atat timp cat ESC-ul tau si celelalte dispozitive electronice pe care vrei sa le alimentezi din sursa ATX suporta 12V, nu este nici un pericol pentru ele. Poti alimenta fara grija ESC-ul, singura chestiune este ca daca tragi mai mult curent din sursa ATX decat poate duce pe 12V, va intra in protectie de curent si va trebui sa o resetezi prindecuplare si recuplare la tensiune, nimic mai mult. Trebuie sa ai in vedere ca un motor brusless cu o elice de 9X47 de exemplu, la comanda de 100%, trage multi amperi, de la 20A in sus. Numai bine!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro