Modelism - RHC Forum: Inele de cauciuc pentru prop saver - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Inele de cauciuc pentru prop saver

#1 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2015 - 02:46 PM

Azi ”am testat” elasticitatea unui O-ring de la prop saver, am tras mai mult de el si s-a rupt rapid.
Se pot face inele de cauciuc care sa fie poate chiar mai bune ( elasticitate) decat o-ring-urile originale?
Am gasit pe Rcgroups recomandarea pentru confectionarea inelelor din tub chirurgical.
Ati confectionat inele de cauciuc pentru prop saver?

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 26 January 2015 - 02:47 PM

0

#2 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 26 January 2015 - 04:38 PM

Vezi postareaAlexC, la 26 January 2015 - 02:46 PM, a spus:

Azi ”am testat” elasticitatea unui O-ring de la prop saver, am tras mai mult de el si s-a rupt rapid.
Se pot face inele de cauciuc care sa fie poate chiar mai bune ( elasticitate) decat o-ring-urile originale?
Am gasit pe Rcgroups recomandarea pentru confectionarea inelelor din tub chirurgical.
Ati confectionat inele de cauciuc pentru prop saver?


Singurele dati cand mi s-au rupt elasticele de la propsavere au fost cand s-au copt in timp dupa 1 an si ceva. In rest nu mi s-au rupt.
Fly it, like you stole it!
0

#3 Useril este offline   AlexC 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 12-June 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2015 - 10:19 PM

Vezi postareaRedDevil, la 26 January 2015 - 04:38 PM, a spus:

Singurele dati cand mi s-au rupt elasticele de la propsavere au fost cand s-au copt in timp dupa 1 an si ceva. In rest nu mi s-au rupt.

Eu chiar am tras sa vad cand cedeaza, inelul era nou. Am inele de rezerva dar ma gandeam cum putem confectiona rapid si de calitate cel putin la nivelul unui inel original.

M-am uitat prin cutiile din garaj sa vad cam ce as putea sa folosesc si am gasit o varianta rapida si buna. Dintr-o camera de la cursiera (cel mai mic diametru) se pot scoate ”tone” de o-ring-uri pentru prop saver.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 26 January 2015 - 10:21 PM

0

#4 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 27 January 2015 - 08:22 AM

Vezi postareaAlexC, la 26 January 2015 - 10:19 PM, a spus:

Eu chiar am tras sa vad cand cedeaza, inelul era nou. Am inele de rezerva dar ma gandeam cum putem confectiona rapid si de calitate cel putin la nivelul unui inel original.

M-am uitat prin cutiile din garaj sa vad cam ce as putea sa folosesc si am gasit o varianta rapida si buna. Dintr-o camera de la cursiera (cel mai mic diametru) se pot scoate ”tone” de o-ring-uri pentru prop saver.



decat sa te chinui sa confectionezi o-ring din camera de cursiera, mai bine folosesti elastic (din acela de prins banii) "infasurat" de mai multe ori in jurul elicei si de surubelele de la prop saver...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 27 January 2015 - 08:23 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro