Modelism - RHC Forum: rockie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

rockie

#1 Useril este offline   tavia 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 23-January 15

Postat 25 January 2015 - 08:04 AM

salut tuturor, incepator in 'domeniu', am achizitionat un p-51d mustang(1400 wing)! imi trebuie un tx-rx! ce optiuni am, pt ca as vrea ceva cat se poate de profesional! mersi si scuzele de rigoare pt deranj!
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 25 January 2015 - 08:55 AM

Vezi postareatavia, la 25 January 2015 - 08:04 AM, a spus:

salut tuturor, incepator in 'domeniu', am achizitionat un p-51d mustang(1400 wing)! imi trebuie un tx-rx! ce optiuni am, pt ca as vrea ceva cat se poate de profesional! mersi si scuzele de rigoare pt deranj!


In primul rand depinde ce buget aloci pentru radiocomanda si apoi poti incepe cautarile.Conteaza si cate canale iti trebuiesc..
Arunca un ochi pe aici si scrie la profil zona de unde esti si vei avea de castigat..
http://www.rhcforum....6-radio-review/

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 25 January 2015 - 08:57 AM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 January 2015 - 10:46 AM

Un incepator nu zboara din prima cu asa ceva, ca sa nu mai zic de pretentia de profesionalism la restul...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 25 January 2015 - 12:56 PM

Vezi postareatavia, la 25 January 2015 - 08:04 AM, a spus:

salut tuturor, incepator in 'domeniu', am achizitionat un p-51d mustang(1400 wing)! imi trebuie un tx-rx! ce optiuni am, pt ca as vrea ceva cat se poate de profesional! mersi si scuzele de rigoare pt deranj!



Salut,
Esti incepator si vrei sa "pilotezi" un, P-51D!? Eu zic sa-ti scoti din minte acest lucru. Ca incepator, ai o singura optiune : trebuie sa inveti sa pilotezi dar, cu un alt tip de model - profesional vorbind. Ai nevoie de un model scoala si, pe linga TX;RX este important sa fi asistat de o persoana ( aeromodelist ) care sa te indrume.
Aeromodelismul, ca sport sau hobby este o activitate complexa iar primii pasi trebuie facuti in mod corect.

Succes!
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#5 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 January 2015 - 01:31 PM

daca esti incepator , citeste aici . Ai sa inveti multe lucruri si ai sa iti dai seama ca nu ii chiar asa de usor ;)

http://www.rhcforum....1-un-nou-avion/
Parfenov Razvan
0

#6 Useril este offline   tavia 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 23-January 15

Postat 25 January 2015 - 02:42 PM

mersi de sfaturi, imi trebuie un 2.4ghr, 6 ch, motivul ales pt acest avion simplu: "cand schimbi marimea la un rc, ai schimbat istoria"'! e un sfat dat de la un "pilot" prieten! si intr-adevar, recomandare lui a fost un cessna sau un cirrus, aceeasi marime, dar nu suport avioanele respective! am in schimb o foarte mare experienta in simulatoarele de zbor pe mobil si pc, acum ma antrenez pe un rc sim, sper sa fie cat se poate de ok mai incolo! si tot nu am gasit un tx-rx, 6ch, 2,4ghz
0

#7 Useril este offline   tavia 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 23-January 15

Postat 25 January 2015 - 02:48 PM

si ce am uitat sa mentionez, e un avion electric!
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 25 January 2015 - 02:50 PM

Sa ne spui cat a durat primul zbor.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
Pana si pentru un pilot experimentat un model scale,mai ales warbird cu incacatura alara mare si viteza mare de aterizare/decolare zborul lui reprezinta o provocare.
Iti mai spunem odata,nu poti incepe sa zbori pe asa ceva si sa te rogi sa mai si scapi cu el intreg.Simulatorul te invata orientarile si cam atat,realitatea e departe de orice simulator existent.
Uite aici statii de 9ch,dupa toate bugetele.De 6 ch nu se merita cumparate decat daca nu ai de gand sa folosesti ceva in plus pe langa eleroane directie profundor motor...

http://www.hobbyking..._Firmware_.html
http://www.hobbyking...ry_Mode_2_.html
http://www.hobbyking...rSearch=taranis

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 25 January 2015 - 02:51 PM

0

#9 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 January 2015 - 04:28 PM

Vezi postareatavia, la 25 January 2015 - 02:42 PM, a spus:

mersi de sfaturi, imi trebuie un 2.4ghr, 6 ch, motivul ales pt acest avion simplu: "cand schimbi marimea la un rc, ai schimbat istoria"'! e un sfat dat de la un "pilot" prieten! si intr-adevar, recomandare lui a fost un cessna sau un cirrus, aceeasi marime, dar nu suport avioanele respective! am in schimb o foarte mare experienta in simulatoarele de zbor pe mobil si pc, acum ma antrenez pe un rc sim, sper sa fie cat se poate de ok mai incolo! si tot nu am gasit un tx-rx, 6ch, 2,4ghz


Simulatoarele sunt caca-maca, jocuri nimic mai mult, in special alea p emobil, mai petarde ca cele pe pc. Lasa mustangu ala in debara, comanda un izicraft de la dululutu, gaseste pe cineva cu experienta si invata sa zbori, apoi mustang si alti cai verzi...
Fly it, like you stole it!
0

#10 Useril este offline   tavia 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 23-January 15

Postat 25 January 2015 - 04:37 PM

ok, inteleg, si mersi pt sfaturi! mai mult ca sigur, stiti despre ce vorbiti, asa ca o sa ma reorientez repede spre un alt avion sa pot invata cate ceva! alta intrebare, daca tot nu o sa pot zbura curand mustangul, am timp sa il echipez! as vrea sa montez 2-3 camere! cum doamne iartama reusesc sa fac asta?
0

#11 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 January 2015 - 04:41 PM

Vezi postareatavia, la 25 January 2015 - 04:37 PM, a spus:

ok, inteleg, si mersi pt sfaturi! mai mult ca sigur, stiti despre ce vorbiti, asa ca o sa ma reorientez repede spre un alt avion sa pot invata cate ceva! alta intrebare, daca tot nu o sa pot zbura curand mustangul, am timp sa il echipez! as vrea sa montez 2-3 camere! cum doamne iartama reusesc sa fac asta?


Alea 2-3 camere vrei sa transmita in timp real imaginea la tine ? ( sa vezi pe un ecran ) ? sau doar sa filmeze in timp ce zbori si dupa sa poti urmarii ce ai filmat ?
Parfenov Razvan
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 January 2015 - 04:47 PM

Nu conteaza, probabil stimabilul nu stie ca mai nou e ilegal sa pui camere pe avioane :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 January 2015 - 05:39 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 January 2015 - 04:47 PM, a spus:

Nu conteaza, probabil stimabilul nu stie ca mai nou e ilegal sa pui camere pe avioane :D


Ilegal si militia mai si verifica terenurile de zbor sa vaza daca ai sau nu camere.
Fly it, like you stole it!
0

#14 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 14 February 2015 - 09:00 PM

Hi, hi, hi !!! Cameră, sau FPV ? :rolleyes: Pe Warbird ? La viteza cu care evoluează, să pui FPV, ar trebui să ai şi o experienţă de pilot în spinare şi tot nu garantez că-l aduci întreg la aterizare. :rolleyes:
Doar pentru filmare aeriană, "uitând" partea legală, ţi-ar trebui o cameră super de performantă să poţi înţelege ceva din filmare.
La încărcarea alară de care vorbeau băieţii, să mai adaugi un plus de masă ? Vrei să-l zbori, sau să filmezi un crash ? :rolleyes:

Ai mai multe variante mult mai sigure. Modele destinate şi pentru aşa ceva sunt destule.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#15 Useril este offline   tavia 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 23-January 15

Postat 14 February 2015 - 09:14 PM

da, aveti dreptate!::)) intre timp m-am inscris intr--un club, astept un trainer, mustang-ul e la loc in cutie!::) pe deasupra, am invatat cate ceva despre legislatia prind avioanele rc! sincer, ma uit la ce am postat, si mi-e si rusine! dar sincer mersi de sfaturi! abia astept sa invat sa zbor si sa va intalnesc pe cine stie ce pista!
0

#16 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 15 February 2015 - 09:09 AM

Vezi postareatavia, la 14 February 2015 - 09:14 PM, a spus:

da, aveti dreptate!::)) intre timp m-am inscris intr--un club, astept un trainer, mustang-ul e la loc in cutie!::) pe deasupra, am invatat cate ceva despre legislatia prind avioanele rc! sincer, ma uit la ce am postat, si mi-e si rusine! dar sincer mersi de sfaturi! abia astept sa invat sa zbor si sa va intalnesc pe cine stie ce pista!


Nu trebuie să-ți fie rușine de nimic. E normal să nu știi. Ai timp să înveți. Nu știu pe nimeni care să se fi născut cu informațiile gata scrise în program. :) Dacă are cine să te îndrume ești norocos. Te scutește de ceva dezamăgiri și cheltuieli. Poți scoate modelul din cutie și să te apuci de montaj. Cu zburatul lui ... poate să mai aștepte până înveți. Chiar și după ce înveți o să trebuiască să ai încredere în cineva din club, cu experiență, să-i facă primul zbor de centraj și trimaj. Warbird-urile sunt afurisite și pentru cineva mai experimentat.

Spor la treabă, zboruri multe fără evenimente. :)
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro