Modelism - RHC Forum: Cauciucuri competitie SCT 1/10 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Cauciucuri competitie SCT 1/10 Ce fel de cauciucuri se recomanda pentru competiile SCT 1/10?

#31 Useril este offline   Mihai Pall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 07-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 April 2015 - 08:46 PM

Nu stiu exact la ce te referi prin "se infunda".
Gladiatoarele sunt bune si ele, chiar foarte bune. Am avut si din acelea.
Totusi, poate e o preferinta personala, Badlands-urile raman in top pentru mine, putin mai sus decat Gladiatoarele. Au un profil foarte agresiv, si pe unde merg eu, parca mi-au lasat o impresie putin mai buna decat Gladiator.
Una peste alta, cred ca tine foarte mult de stilul fiecaruia. Toate cauciucurile astea sunt foarte bune, depinde mult de traseu, daca e compactat sau afanat, ud sau uscat, cu iarba sau fara. La detalii se face diferenta.

Adevarul gol golut este ca am avea nevoie de un set din fiecare, pentru fiecare traseu si conditii meteo in parte.

Dar cum stim toti unde traim, ramane sa visam.
1/8 Summit Highway Police Patrol on Castle 2200kV / ELC 6S
1/8 Brushless E-Revo
0

#32 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 03 April 2015 - 10:33 AM

Prin "a se infunda" (in iarba) inteleg ca este ca si cum mergi si intri in viraj pe un asfalt foarte rugos, cu proieminente mari de 1-1,5cm sau pe pamant batatorit cu tot felul de ridicaturi, unde roata de fapt se propteste lateral in denivelari si nu mai are tractiune constanta.
Sunt intru totul de acord ca la un concurs trebuie sa ai mai multe tipuri de cauciucuri si intr-acolo vreau sa ajung. Cu cauciucurile Gladiator vreau doar sa tatonez terenul si in viitor, dupa ce voi fii gasit cauciucurile cele mai pretabile pentru acele suprafete si conditii de concurs, voi folosi Gladiatoarele doar pentru etapele de calificari, urmand sa alerg in rest cu celelalte cauciucuri. In felul asta pot maximiza si durata de viata a cauciucurilor. Cauciucuri Badland imi voi lua ceva mai tarziu pentru un proiect de Slash 4WD HCG modificat pentru distractie si daca imi vor placea cum se prezinta, ma voi gandi sa le folosesc si in rest.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro