Modelism - RHC Forum: Blade gripuri fara joc ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Blade gripuri fara joc ?

#1 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 January 2015 - 08:14 AM

salut, dragi colegi datorita jocului din blade gripuri cred am inceput sa am un slow wag pe kbar. Am incercat tot ce se putea incerca si am ajuns la concluzia ca datorita jocului excesiv din blade gripurile coada am acest slow wag , de ce spun asta .. deoarece cand le schimb cu blade gripuri de plastic fara jos coada este perfecta. bun am cumparat mevanica coada complecta HK 450 pro, dar si in blade gripurile de la pro exista un mic joc si coada tot nu este cum ar trebui so acum intrebarea mea este: este este normal sa existe un mik joc in blade gripuri coada? are sens sa iau Align? am citit ca si la ele sunt probleme. Va multumesc.
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 January 2015 - 01:09 PM

Confirm si eu jocul mare din ansamblul coada.La mine jocul efectiv nu este in gripuri ci la suportul in forma de L(cel dintre tija actionare de la sevo si sliderul de pe axul cozii).Mai precis joaca o bila in suportul metalic.I-ar trebui o bucsa sau ceva,dar nu am ce sa ii fac asa ca zbor in continuare asa.Am vazut jocul asta pe 3 kituri consecutive deci nu se uzeaza rapid sau am nimerit unul nasol.
0

#3 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 January 2015 - 02:21 PM

salut, eu am scapat ovalizand milimetric adik putin locul unde intra bila dar putin de tot evident pe L de aluminiu nu plastic, ideea este la mine jocul in blade gripuri in rest coada este sloop free fara bind, poate cineva ce zboara cu kbar vbar sa confirme ca la ei este acest joc si nu au wag? pls respect

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 16 January 2015 - 02:22 PM

0

#4 Useril este offline   g2by 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 January 2015 - 04:24 PM

Eu la al meu nu am deloc joc in blade gripurile de la coada.Am patit ca daca strangeam prea tare una dintre ele, deabia se misca, asa ca l-am desfacut si am observat ca intr-o parte erau mai multe saibe. Dupa ce am pus un numar egal de saibe in fiecare parte am mai adaugat cate o saiba la fiecare surub, pe langa cea cu care venea, rezultatul am eliminat jocul.
In tot asamblul coada tot nu am reusit sa elimin jocul, chiar daca am facut upgrade de metal la tail pitch assembly si tail rotor control arm, e mai redus decat la cel de plastic, dar exista.
0

#5 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 January 2015 - 04:39 PM

dap, interesant, eu singurul joc il am in bladegripuri, voi mai incerca variante
0

#6 Useril este offline   ALIGN 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 12-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2015 - 06:25 PM

Vezi postareag2by, la 16 January 2015 - 04:24 PM, a spus:

Eu la al meu nu am deloc joc in blade gripurile de la coada.Am patit ca daca strangeam prea tare una dintre ele, deabia se misca, asa ca l-am desfacut si am observat ca intr-o parte erau mai multe saibe. Dupa ce am pus un numar egal de saibe in fiecare parte am mai adaugat cate o saiba la fiecare surub, pe langa cea cu care venea, rezultatul am eliminat jocul.
In tot asamblul coada tot nu am reusit sa elimin jocul, chiar daca am facut upgrade de metal la tail pitch assembly si tail rotor control arm, e mai redus decat la cel de plastic, dar exista.


Nu cred ca ai facut bine,am citit undeva pe HF ca align a lasat acel joc tocmai pentru a nu avea probleme cu vibratiile,daca incerci sa reduci din acel joc o sa ai mai mari probleme.
Chiar si ultimul model de slider are joc,ceva mai mic dar are.

Nu am inteles totusi daca ai probleme cu coada dupa operatia la gripuri.
0

#7 Useril este offline   g2by 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 January 2015 - 06:52 PM

Eu nu am probleme cu coada.
0

#8 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 January 2015 - 04:58 PM

salut, baietzi deci eu unul dupa ce m-am chinuit vreo luna cu coada dupa ultimul crash confirm ca la mine kbarul cu servo coada Align 425 este foarte sensibil la jocul in blade gripuri slow wag, dupa multa lectura am ajuns sa scap de joc cu niste saibe aditzionale in blade gripurile hk de pro noi, acum coada este tzapana de inebunesc:), si acum eu in coada mea nu mai am gram de jok, dar nimik nici in pitch sliderul de coada, in legatura cu vibratziile legate le lipsa jocului pe analizatorul de vibratzii din kbar nu am observat anomalii test facut cu pale si fara la turatzie maxima, deci baietzi in sfarsit am reusit si ma gandesc oare ce naiba mai pot patzii ca din multitudinea de probleme intalnite deja de mine pot spune ca sunt "expert"(stiu ce face pgain i gain fortze centrifugale and shitt, una din frumusetziile acestui hobby ) :)) respect!

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 17 January 2015 - 05:03 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro