Modelism - RHC Forum: AR610 + kbar pe HK450 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

AR610 + kbar pe HK450 lamurire compatibilitate

#1 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 09 January 2015 - 05:04 PM

Salut,

In cursa mea de a pregati toate piesele pentru asamblarea unui kit HK450, am comandat o statie Spektrum DX6i care a venit cu un receptor AR610 - adica asta de aici. Apoi am mai comandat si kbar-ul asta de aici, care n-a sosit inca, dar v-am spus ca vreau sa ma documentez sa stiu ce am de facut atunci cand ma apuc de asamblat.

Intrebarea mea e urmatoarea:
AR610 conectat cu kbar-ul de mai sus, va asigura o conexiune de incredere pentru a controla un HK450? sau e nevoie sa trec pe un receiver care stie sa se conecteze cu un satelit?

Am tot citit despre sateliti dar in afara faptului ca elimina cateva fire in plus intre receptor si unitatea fbl, n-am gasit un argument serios pentru heli-ul care il pregatesc eu.
0

#2 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 09 January 2015 - 06:25 PM

Ar610 este receptor full range, deci este mai bun decat un singur satelit din punct de vedere al sigurantei ca are doua antene, dintre care una este lunga si merge trasa pe suporturile de boom.
Eu am trecut pe spektrum doar pentru sateliti, te scapa de o gramada de fire si sunt relativ ieftini.
Daca vrei sa te documentezi cauta manualul de la mini vbar si rasfoieste-l de cateva ori. Iti arata acolo cum trebuie cablat si orice altceva mai ai nevoie sa stii.
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2015 - 06:45 PM

Le amesteci putin. Poti sa cuplezi kbar cu un receptor spektrum si semnalul vine analogic pe fiecare canal de la receptor. Receptorul poate sa fie simplu sau cu satelit. Reeceptia e la fel de buna, asta cu satelitii e sa-ti mai scoata niste bani din buzunar.

sau

poti sa pui pe kbar direct unul sau doi sateliti. Satelitii sunt receptori completi, full range, la fel de buni ca oricare alt receptor. Comunicarea intre satelit si kbar e digitala (seriala).

Buba cu satelitii e ca au cablu de conectare foarte prost (de fapt mufele sunt proaste) si daca ai un singur satelit si mufele fac figuri ai ramas fara heli. De aceea e bine sa pui doi sateliti.

E ca si cum ai avea doi receptori total independenti si kbar alege pe ala care merge bine.

Cu un receptor (cu oricat de multi sateliti) daca receptorul o ia razna adio elicopter.

Nici un heli nu pica ca a ramas fara receptie. Pica din cauza firelor sau a electronicii care o ia razna.


Vezi postareadaniel_ionut, la 09 January 2015 - 05:04 PM, a spus:

Intrebarea mea e urmatoarea:
AR610 conectat cu kbar-ul de mai sus, va asigura o conexiune de incredere pentru a controla un HK450? sau e nevoie sa trec pe un receiver care stie sa se conecteze cu un satelit?

0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2015 - 06:49 PM

Spektrum a facut satelitii ca un mod de a mai scoate niste bani.

Tipii de la Mikado au descifrat protocolul de comunicare si i-au folosit direct pe post de receptori, chestie la care Spektrum nu s-a gandit niciodata.

Banuiesc ca in prima faza nu au fost fericiti dar in final asta a lucrat in favoarea lor. Pierderea lor e ca pe cel mai scump heli pui doi sateliti ieftini in loc de un receptor baban, dedicat, scump. Castigul lor a fost ca a facut Spektrum cel mai popular radio pentru heli (impreuna cu heliurile micro)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 January 2015 - 06:50 PM

0

#5 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 10 January 2015 - 12:04 AM

Multumesc, m-am lamurit acum! Probabil ca o sa trec si eu pe sateliti cand se vor inmulti elicopterele :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro