Modelism - RHC Forum: SA INCEAPA DISTRACTIA... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

SA INCEAPA DISTRACTIA...

#1 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

  Postat 10 May 2011 - 11:20 PM

Salut la toata lumea ! Spre rusinea mea nu m am informat suficient despre acest forum si nu mi am facut cont decat acum 2 zile. Ce vad: oameni pasionati, masini facute cu simt de raspundere. Asa ca simt nevoia sa impartasesc din experientele mele de novice in domeniu poate pun si eu "umarul" la efortul comun.
Experienta: fara sa cunosc nimic din acest domeniu am inceput construtia unui MechMate. Dupa opt luni de transpiratie si sange (plus curentat) am finalizat masinaria. A iesit ceva decent, fara mari pretentii cu care iti faci treaba. Acum am considerat ca e timpul sa evoluez putin si anume sa folosesc alt tip de reductoare la motoare, ghidaje de "soi", spindle mai puternic si sa pun a patra axa. Am inceput acum 2 saptamani si am ajuns unde se vede si strang piese sperand ca toata lumea ca poate gasesc preturi ceva mai prietenoase. Timpul va spune... :pardon:
Imagine atasata: 1 mic.jpg Imagine atasata: 2 mic.jpg Imagine atasata: 3 mic.jpg
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 May 2011 - 05:09 AM

Multumesc si in numele celorlalti ca ai venit printre noi.
In mod sigur o sa gasim subiecte de discutie, domeniul este foarte larg... Timp sa fie!
Felicitari pentru realizare. E tare frumos ce vad in poze. Inteleg ca asta este a doua masina, si e in lucru. Poate nu gresesc.

Printre picaturi, povesteste cam ce prelucrari doresti sa realizeze masina, cum te-ai descurcat cu electronica si softul. Nu surntem multi, ne cam cunoastem. Poate n-ar fi rau de completat profilul personal, cu locatia. Deseori conteaza. Si fara nici o retinere, solicita direct tot ce doresti (de la informatii la materiale), ca nu se stie de unde apare raspunsul potrivit... Poti fi sigur ca noi nu avem nici o jena cand e vorba de pus intrebari...
Nu mai derajez, o sa admir pozele care vor urma. Sau cum spune juniorul meu, "sunt cu ochii pe tine". Nu stiu de unde a prins expresiaca eu n-o folosesc, dar mereu ma amuza cad il aud. Nu are 1m inaltime si mai face si un gest simpatic cand o spune.

Spor la treaba in continuare!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 May 2011 - 05:11 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 11 May 2011 - 06:24 AM

Bine ai venit, se pare ca telefonul meu a fost de folos, sunt bucuros sa vad asta si sper sa tinem legatura.
Spor la treaba!
Andrei

PS Se vede treaba serioasa si sanatoasa in poze, felicitari pentru realizare.
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#4 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 11 May 2011 - 11:42 AM

Bine ai venit pe acest forum !

Ar trebui sa iti fie rusine ca nu ai postat pe acest forum ,eu nu ti-am spus credeam ca sti.O simpla cautare cu Gogu era de ajuns.
Credeam ca postezi numai pe forumuri straine unde sint mai bogate in informati si realizari .
La noi fiecare face constructia dupa bugetul alocat si mai fura cite o ideie de unde poate ,cite o ideie buna e binevenita .

Masa pare solida ,un inceput bun pentru constructie ,sa ai mare grija la alinierea sinelor sau le montezi pe profile de aluminiu.

Au venit sinele comandate?
Suces in continuare astept sa vad finalizata masina si prima lucrare realizata 3D!
0

#5 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 11 May 2011 - 01:37 PM

Pai sa incep cu inceputul... Cand am inceput sa construiesc la MechMate nu stiam nici cum se scrie CNC (si vb serios), stiam doar cum arata o masina din asta si atat. Cu curaj si "impulsionat" de pretul cerut de importatorii de asemenea masini am tabarat cu flexul pe fiare. Forumul celor de la MechMate a fost un ajutor real, lumea fiind f saritoare.
Eu zic ca e util in prima instanta sa mai "dau din casa" despre problemele de care m am lovit.
1. Alegerea motoarelor: am facut o mare greseala (in opinia mea) alegang motoarele marca Oriental Motors cu reductor 7,2:1. De ce spun asta ?
- pret prohibitiv
- o reductie cu curea home made asigura o calitate a taierii mult mai buna (vb din experienta celor de acolo). De fapt de mai bine de un an toata lumea care face acel model "merge" doar cu acest tip de reductie.
2. Ghidajele cu rulmenti V . Pt. scopul pe care l urmaresc cu acest gen de masini adica productie nu este o solutie stralucita. Exista jocuri lesne de anticipat de care nu ai cum sa scapi. Evident ca daca faci taieri in mai multe treceri atuci nu ai probleme dar aici vorbesc de productie unde viteza conteaza alaturi de calitatea taierii. Nu merge una fara alta. Evident ca au fost oameni care au pus ghidaje scumpe si treaba se schimba. Dar chiar si asa daca alegi modalitatea de taiere corecta si freze de calitate (carbura obligatoriu) nu sunt probleme.
Eu intentionez sa introduc acest gen de masini in productia de mobila din lemn masiv. Pt lemn masina e OK dar atat.
Ca si la prima masina si acum intentionez sa folosesc cremaliere. In locurile cu mult praf e solutia ideala. Am studiat de aproape masini de la SCM care aveau cremaliere si erau pe la 200.000 euro plus TVA :) .
Am vazut destule discutii stepper vs servo. Eu nu am avut probleme cu pierderea pasilor. Poate o fi de calitatea motoarelor Oriental, poate drivele care nu sunt de mare fitza (Gecko) cert e ca nu am asemenea probleme. De multe ori se invoca viteza sporita a servo motoarelor. Am dubii ca e o problema reala. Vb acum strict de segmentul meu de activitate si pot sa spun ca anumite esente de lemn nici nu permit viteze mari fara ca sa strici bucata de lemn (stejarul sau bradul) chiar folosind freze ce calitate (carbura). In alte domenii de activitate nu stiu...
La noua masina am preferat sudura. E clar ca e o operatiune f migaloasa dar sigur e eficienta. De exemplu la masina la care lucrez acum pe o lungime de 2 metri la un capat am avut cota corecta la capatul opus a tras sudura 1mm. Am anticipat asemenea problema si am pus acele profile de teava patrata de 40mm (rectificate si ele la capat) cu care am "reparat" problema. Picioarele masinii o sa le fac cu prindere pe suruburi cu scopul evident de a putea fi demontata si mutata daca e cazul.
Trebuie sa inchei momentan. Revin.
0

#6 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 19 May 2011 - 08:05 AM

Cu jucariile astea chiar faci treaba serioasa ! Revin la un gand mai vechi: daca alegeam modelul de 25 cu flansa nu era bine (pt mine) fiind supradimensionat. Super dragutzi oamenii de la MEV 2000. Au pe stoc, iti arata, iti compara adica pana acum fara comentarii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1a.jpg
  • Imagine atasata: 2a.jpg
  • Imagine atasata: 3a.jpg

0

#7 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 20 May 2011 - 09:51 AM

O prima proba "la rece" cu materiale de care nu ti pare rau... placaj, mdf, etc. Aceasta proba e facuta cu scopul de a vedea cum arata "real" desenul si nu e desenul final.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2d.jpg
  • Imagine atasata: 2c.jpg
  • Imagine atasata: 2b.jpg

0

#8 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 June 2011 - 09:54 AM

Ca o observatie; eu as pune ghidajele alea pe laterale sau chiar sub masa.
Ideea e sa fie cat mai ferite de praf.
La lemn si alte asemenea materiale praful e o mare problema.
In rest cred ca va iesi o masina buna.

Spor!
0

#9 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 01 June 2011 - 11:04 AM

Multzam de observatie si cred ca e important sa fie cat mai multe de acest gen ca sa invete si altii. Acum sa ti explic ce a fost in capul meu cand le am pus asa... Firma Hiwin vinde separat set de scrapere care se monteaza la fiecare capat al caruciorului special ca sa adune praful. In plus la final voi monta niste perii care o sa "mature" sina la fiecare miscare si suplimentar masina o sa aibe un aspirator de praf industrial. Si evident pe parcursul zilei si la sfarsitul zilei de lucru masina va fi suflata de praf. M am gandit mult la problema asta si nu o vad ca pe chestie f grava deoarece eu intentionez sa lucrez mult pe lemn masiv unde particolele de pref nu sunt ca la MDF. Asta e "pretul" care trebuie sa l platesti cand folosesti ghidaje din acestea. Pt cazurile cand o sa tai MDF sau PAL o sa folosesc MechMate care suporta fara probleme praf fara limita.
0

#10 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 18 June 2011 - 10:19 PM

E timpul sa mai pun niste poze... In scurt timp incep instalarea ghidajelor pt axa Y.
Pareri, intrebari ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Portal4 mic.jpg
  • Imagine atasata: Portal 6 mic.jpg

0

#11 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 24 June 2011 - 04:21 PM

Sinele pt axa Y plus cremaliera...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a mic.jpg
  • Imagine atasata: aa mic.jpg
  • Imagine atasata: aaa mic.jpg

0

#12 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 24 June 2011 - 07:56 PM

Frumos , o sa iasa o masina solida si stabila .
Cu cit e mai grea cu atit o sa ai mai putine vibratii ,
daca te gindesti ca una industriala la cursele astea are citeva tone greutate ca sa fie stabila ...
Deci concluzia mai poti consolida masa sa o faci cit mai grea vei avea numai de cistigat.
O masina facuta in totalitate din profile de aluminiu nu va fi la fel de stabila sa permita prelucrari la viteze de prelucrare mari si precizia buna.

Spor la constructie !
0

#13 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 25 June 2011 - 12:42 AM

Stai sa vezi restul de fiare care o sa le mai pun... Saptamana care vine incep sa instalez suportul pt axa Z.
Cred ca trebuie facut un topic despre prostiile care le comitem cand lucram. De exemplu: ghidajele de pe Y au gauri de 7mm. Sa vezi cat am cautat suruburi de 7mm ! Nu exista decat pt industia auto... Acum am aflat si eu: in gaura de 7 se baga surub de 6. Si asta in primul rand pt o eventuala aliniere ulterioara. Cautand am pierdut o saptamana. Stiu ca tu mi ai spus asta dar eu nu si nu. Am verificat pe siteul lui THK si nici macar nu au suruburi de 7. La nici unul din produsele lor.
Acum am invatat... on the hard way :pardon: .
0

#14 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 26 June 2011 - 12:45 PM

Vezi postareagixi, la 24 June 2011 - 04:21 PM, a spus:

Sinele pt axa Y plus cremaliera...

Eu as departa cremaliera de suport, adaugand o platbanda in spate care sa ajunga doar pana la nivelul danturii, in felul acesta este mai usoara alinierea reductorului si implicit pinionul calca pe toata suprafata danturata.Este doar o parere, tu esti proiectantul, constructorul si beneficiarul, asa ca spor la treaba.
PS Frumos lucrat pana acum si mai ales curat fara lucruri inutile.

Aceasta postare a fost editata de ACS: 26 June 2011 - 12:47 PM

Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#15 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 26 June 2011 - 06:03 PM

O sa iau in considerare cele spuse. Ai dreptate pt ca pinionul nu calca total pe cremaliera. Mai veric azi pe desen ce se poate face. Multzam de comentariu.
0

#16 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 06 July 2011 - 11:40 AM

Din cauza unor probleme ale calculatorului am fost intarziat ceva timp cu trimiterea pieselor la taiat. Dar in final am mai pus o piesa pe masina. piesa care are un mic decalaj la niste gauri de suruburi dar comand alta in scurt timp si pe urma pot sa trec la axa Z. Si acum niste poze...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: z2 mic.jpg
  • Imagine atasata: z4 mic.jpg
  • Imagine atasata: z1 mic.jpg

0

#17 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 29 October 2011 - 12:27 PM

E timpul pentru ceva miscare : http://youtu.be/0JLwD-1BJWo
0

#18 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 25 July 2012 - 10:09 AM

Un mic filmuletz cu noul CNC unde prelucrez un balustru de scara. O sa mai pun si alte filme dar timpul...
http://youtu.be/-l_5Hh7qjBw
O zi buna la toata lumea ! ^_^
0

#19 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 27 July 2012 - 04:21 PM

Asa cum am spus revin cu alte filmuletze legate tot de modelul balustrului de scara;

http://youtu.be/UIYIbUbaBV0
http://youtu.be/EueSW8tuT3Y
si inca unul cu un alt proiect respectiv un model de picior de masa
http://youtu.be/Dr_RIbUktzc
Evident ca pozele obiectelor am uitat sa le fac... :) Revin.
0

#20 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 27 July 2012 - 05:52 PM

Super, urmatoarea masina pe care o am in proiect e una cu 4 axe.
Felicitari si multe realizari cu acest CNC !
0

#21 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 31 July 2012 - 04:34 PM

Vezi postareafanefane, la 27 July 2012 - 05:52 PM, a spus:

Super, urmatoarea masina pe care o am in proiect e una cu 4 axe.
Felicitari si multe realizari cu acest CNC !

Uite si niste "realizari" (teste):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BALUSTRU 1m.jpg
  • Imagine atasata: DETALIU BALUSTRU m.jpg
  • Imagine atasata: PICIOR 1 m.jpg
  • Imagine atasata: PICIOR 2 m.jpg

0

#22 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 13 July 2014 - 10:51 PM

Andrei sper ca asta sa iti dea startul: https://www.youtube....h?v=iqgzoTjdLlc

Vezi postareaACS, la 26 June 2011 - 12:45 PM, a spus:

Eu as departa cremaliera de suport, adaugand o platbanda in spate care sa ajunga doar pana la nivelul danturii, in felul acesta este mai usoara alinierea reductorului si implicit pinionul calca pe toata suprafata danturata.Este doar o parere, tu esti proiectantul, constructorul si beneficiarul, asa ca spor la treaba.
PS Frumos lucrat pana acum si mai ales curat fara lucruri inutile.

0

#23 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 15 July 2014 - 10:36 AM

felicitari pentru realizare, e impresionant dupa mine cum ai reusit sa aliniezi masina realizand atatea imbinari prin sudura, poate ar fi interesant sa detaliezi putin cum ai debitat/sudat astfel incat sa nu traga prea tare sudura.
si te-as ruga daca poti sa pui niste poze sau un filmulet in care sa se vada axa z completa, ai un z urias acolo si sunt curios cum arata , cat poate cobora, ce distanta e intre patine, etc.
0

#24 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 16 July 2014 - 10:19 AM

Vezi postareaTeleflyer, la 15 July 2014 - 10:36 AM, a spus:

felicitari pentru realizare, e impresionant dupa mine cum ai reusit sa aliniezi masina realizand atatea imbinari prin sudura, poate ar fi interesant sa detaliezi putin cum ai debitat/sudat astfel incat sa nu traga prea tare sudura.
si te-as ruga daca poti sa pui niste poze sau un filmulet in care sa se vada axa z completa, ai un z urias acolo si sunt curios cum arata , cat poate cobora, ce distanta e intre patine, etc.

O sa pun poze dar trebuie sa iau cu mine aparatul foto pt ca nu sunt multumit de cum ies cu telefonul
0

#25 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 16 July 2014 - 10:23 AM

Si finalul operatiunii "taburetul" :https://www.youtube.com/watch?v=0qPloBCuwG8&feature=youtu.be
Pt ca e vb despre scheletul unui taburet...
0

#26 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 23 January 2015 - 03:36 PM

Vezi postareagixi, la 31 July 2012 - 04:34 PM, a spus:

Uite si niste "realizari" (teste):


Dupa parerea mea ca sa realizezi picioarele arcuite de mobila trebuie un soft CAM in 4 axe sau le rotesti manual si le prelucrezi in 3 axe. Vrei sa spui ce software folosesti ?
Pana acuma singura solutie care o stiu ca sa comand in 4 axe e sa calculez pasii masinii si sa scriu codul care sa itereze pasii.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 23 January 2015 - 03:38 PM

0

#27 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 25 January 2015 - 01:04 PM

Salut,
Sunt mai multe variante de soft 4axe. Cel mai "low cost" e DeskProto. L-am probat şi merge f bine. RhinoCam e chiar OK dar mult mai stufos decât primul şi evident mult mai scump.
Recomand DeskProto.
Poate fi probat timp de o lună în "full".😎
O zi bună!
0

#28 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 25 January 2015 - 02:27 PM

si in cazul in care bugetul permite, mi-as permite si eu sa recomand Sprutcam-ul
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro