Modelism - RHC Forum: Sfat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Sfat

#1 Useril este offline   CIPCI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 375
  • Inregistrat: 20-October 07
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Modelism,robotica,calculatoare,acvaristica.

Postat 05 January 2015 - 08:40 PM

Am incercat azi sa fac un corp din aluminiu,dimensiunile sunt vizibile in poze.
Diametrul interior 13mm si al ajutajului 3,5mm.
Urmeaza sa-i atasez o vergea din brad si combustibil,vechea problema la noi.
Am sa incerc ca si altadata din gamalii de chibrituri(doar praful, nu si lemn),cu canal de ardere pe mijloc,numai ca am o dilema cu punctul de aprindere, linga ajutaj sau mai adanc langa varf.
Astept sugestii,multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0035.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0029.jpg

0

#2 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 07 January 2015 - 09:58 AM

Salut!

Iti recomand calduros sa NU umpli chestia aia cu nimic, cu atat mai putin cu "catran" de chibrituri; iti spun asta pentru ca amestecul acela este in primul rand sensibil la socuri mecanice, si poate DETONA!!!

Oxidantul din acest "combustibil" este Cloratul de Potasiu, care nu este nicidecum folosit la motoarele de racheta, nici chiar de profesioniști, fiind foarte instabil.

Ca ultima remarca, intrucat stiu sigur ca ce am scris eu nu te va opri, iti recomand sa cauti si sa vizionezi pe youtube cat mai multe clipuri din categoria "PVC rocket motor" , "sugar rocket".... Sunt metode mult mai sigure, si crede-ma ca se pot face motoare foarte puternice prin aceasta metoda.

Exista un grup care si-a propus chiar sa trimita in spatiu o racheta cu combustibil bazat pe zaharel... ;)
Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 January 2015 - 01:18 PM

Nu incerca din prima ceva cu dimensiuni atat de mari. La ce vrei sa faci, aprinde cat mai spre ajutaj, nu in interior. Arderea o sa fie prea violenta si daca incepe din centru sigur iti rupe filetul. In mod sigur nu o sa ai destula compozitie sa umpli tot tubul ala. Daca investesti in cutii de chibrituri, nu irosi toata compozitia la o singura tentativa. Ajutajul este prea mic. Si nu-i face canal pe mijloc ca se duce flacara prea usor spre capat si aprinde prea repede totul. Eventual mai cauta niste pulbere de pe la altceva sa mai "domolesti" arderea. Orice umplutura e buna. Mai degraba taie cu tot cu lemn, marunteste usurel si pune si lemnul. Intarziere mare la aprindere si in nici un caz sa nu stai aproape. Preferabil sa n-ai vizibilitate directa cu batul. Stai dupa ceva, sa poti vedea OZN-ul doar dupa ce s-a ridicat. Poate nu apuca...
Mare grija la aprindere si imediat dupa aprindere. Risc mare de pocnit jos sau la inaltime mica, chiar in "zbor". Poate exagerez cu grijile, dar protejeaza-ti ochii cu ceva, nu se stie unde sare dopul ala cu ajutajul. Ca in rest, n-o sa mori. O bucata de aluminiu intrata pe ici pe colo nu e toxica pentru organism. Daca au ajuns sa puna fier in laptele praf pentru sugari, merge si putin aluminiu la adulti.
Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 January 2015 - 06:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   CIPCI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 375
  • Inregistrat: 20-October 07
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Modelism,robotica,calculatoare,acvaristica.

Postat 07 January 2015 - 05:33 PM

E adevarat tot ce ati spus,am mai patit necazuri cu chibrituri , ma risc si de data asta cu ceva omplutura si un ajutaj mai mare in zona critica,credeam de fapt cred in continuare ca rachetomodelismul e 99 la suta mort in Romania.
As vrea un link cu echipa aia cu zaharul si cosmosul,toata lumea azotat si zahar de parca azotatul e pe toate drumurile:(((
0

#5 Useril este offline   CIPCI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 375
  • Inregistrat: 20-October 07
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Modelism,robotica,calculatoare,acvaristica.

Postat 07 January 2015 - 07:00 PM

Cam cat trebuie sa fie evacuarea ,4-5mm?
0

#6 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 02 February 2015 - 08:47 PM

2-10,2-10,,,,,mai esti? Intreg? Sfatul lui Mad e foarte folositor. El stie bine cu racheta. Chiar daca Veronica nu a mai scos-o, poate avea valoare de martora. Pacat ca a venit degeaba cu cazmaua. Sa nu crezi ca masca lui MadMe ar insinua vre-un insucces pirotehnic sau vre-o lansare finalizata cu operatie faciala, botox, etc. Nu, doar ca nu vre sa-l vada soacra sau colegii din cartea fetzelor ca inca mai copilareste. Lasand gluma, asculta-l si nu baga ce vrei tu si mai ales unde vrei. Stie lumea unu care a bagat exact ca tine doar ca mult mai bine..... Si asa casa pionierului din pixxxxx a ramas fara o soba pe timpul iernii.
Daca-l bati bine la cap poate iti da si schite, planuri, retzete, ca le are testate si de succes, poate vei fi tu ultimul mohican.... Incearca, el e mai timid si nu se exprima, o fi si de la paranoia, vede pericole unde nu sunt.Dar asa trebuie sa fie un rachetman adevarat, prevazator,pusca si racheta lata.....
Ps. Apropos: a bubuit misto?
Pps. Viata e frumoasa cand racheta zboara frumos.Vertical.Toti cu gurile cascate, satisfacuti, admira de langa rampa dara de fum a reusitei lansari. Apoi un aishtain calatoreste in viitor si are o viziune: Fugiti ca cade! Problema cu rezolvare contratimp: in ce directie fugi? Daca nu ai raspuns in 2,7 secunde nu mai coji bete. Basici la degetul mare = perseverenta.
Succes catre stele! Am un dejavu.......

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 02 February 2015 - 08:50 PM

0

#7 Useril este offline   CIPCI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 375
  • Inregistrat: 20-October 07
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Modelism,robotica,calculatoare,acvaristica.

Postat 05 February 2015 - 08:54 PM

Vezi postareaAG-74-HESS, la 02 February 2015 - 08:47 PM, a spus:

2-10,2-10,,,,,mai esti? Intreg? Sfatul lui Mad e foarte folositor. El stie bine cu racheta. Chiar daca Veronica nu a mai scos-o, poate avea valoare de martora. Pacat ca a venit degeaba cu cazmaua. Sa nu crezi ca masca lui MadMe ar insinua vre-un insucces pirotehnic sau vre-o lansare finalizata cu operatie faciala, botox, etc. Nu, doar ca nu vre sa-l vada soacra sau colegii din cartea fetzelor ca inca mai copilareste. Lasand gluma, asculta-l si nu baga ce vrei tu si mai ales unde vrei. Stie lumea unu care a bagat exact ca tine doar ca mult mai bine..... Si asa casa pionierului din pixxxxx a ramas fara o soba pe timpul iernii.
Daca-l bati bine la cap poate iti da si schite, planuri, retzete, ca le are testate si de succes, poate vei fi tu ultimul mohican.... Incearca, el e mai timid si nu se exprima, o fi si de la paranoia, vede pericole unde nu sunt.Dar asa trebuie sa fie un rachetman adevarat, prevazator,pusca si racheta lata.....
Ps. Apropos: a bubuit misto?
Pps. Viata e frumoasa cand racheta zboara frumos.Vertical.Toti cu gurile cascate, satisfacuti, admira de langa rampa dara de fum a reusitei lansari. Apoi un aishtain calatoreste in viitor si are o viziune: Fugiti ca cade! Problema cu rezolvare contratimp: in ce directie fugi? Daca nu ai raspuns in 2,7 secunde nu mai coji bete. Basici la degetul mare = perseverenta.
Succes catre stele! Am un dejavu.......

Intre timp m-am descurcat de toate,zboara misto, ultima care e de cca 1 kg o dau de sarbatori sa am acoperire la semnal.
1 kg sugar candy, restul mai mici, multumesc de ajutor, succes SRI la interceptari, mai nou ii preocupa si daca aprinzi un chibrit la aragaz,dupa Franta...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro