Modelism - RHC Forum: DSM2 - game over din 2015 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DSM2 - game over din 2015 renato a avut dreptate (dupa 3 ani)

#31 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 08 December 2015 - 06:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 05:28 PM, a spus:

Nu de aia a crescut, 20% variatie $/Euro cine vrei sa o absoarba ?

http://www.ecb.europ...aph-usd.en.html

Pretul pietei este sub 600, nu 660. Noua, cu receptor.


Nu are nici o treaba variatia de curs euro/dolar , noi suntem in RON ( eu cel putin asa stiu ) asa ca in loc sa dai 500 euro dai 660 euro , la ce curs vrei tot iti da cu virgula unde nu trebuie
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 06:06 PM

Bestellungsübersicht
Artikel: EUR 594,00
Verpackung & Versand: EUR 21,00
(Gesamtbetrag: EUR 615,00)

Pe Amazon.de

Asta cu pozitia dominanta ca ce chestie... datele lor la fisc le-am putea scoate, dar ma tem ca nu putem compara cu altii care vand direct din vapor in port la Rotterdam ;) dominat ca si Neckermann-ul poate... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 December 2015 - 06:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 06:06 PM, a spus:

Bestellungsübersicht
Artikel: EUR 594,00
Verpackung & Versand: EUR 21,00
(Gesamtbetrag: EUR 615,00)

Pe Amazon.de

Asta cu pozitia dominanta ca ce chestie... datele lor la fisc le-am putea scoate, dar ma tem ca nu putem compara cu altii care vand direct din vapor in port la Rotterdam ;) dominat ca si Neckermann-ul poate... :)

Mersi de preturi, lindinger vinde de rupe si are experienta, e cam singurul care vinde Extreme Flight in Europa, cel putin ca distribuitor official.
La astia din port recunosc ca au super preturi la acumulatori, avioane in schimb nema, vreau si eu un 3D ieftin si bun, exista? :( Nope
0

#34 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2015 - 06:50 PM

Pare ca o luam de la capat. Asta e o gogoasa (si a fost intotdeauna)

Spektrum e legal in competitii si e spread spectrum dintotdeauna ca de altfel tot ce emite digital in 2.4

Subiectul topicul era DSM2 si cum nu mai e legal sa-l vinzi in EU de la inceputul lui 2015 (dar legal sa-l folosesti). La fel cum nu mai este legal nici FASST-ul original si nici protocolul FrSky dinainte de 2015.

Si asa a si fost , din ianuarie 2015 s-au vandut doar statii Spektrum cu emisie exclusiv DSMX. Pana acum.

Faptul ca in decembrie 2015 unul din cele mai mari magazine din EU a scos la vanzare statii care emit si DSM2 insemna ca de fapt nu e asa. O sa arunc un ochi pe rcgroups, poate aflu ceva.

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 04:36 PM, a spus:

Bold-ul ala ar putea insemna si o avertizare... fiti atenti ce luati, ca nu sunt legale in competitii ;)

Citez de la FAI de pe site, pagina de frecvente, si e acolo din 2011, care este anul cand a aparut DSMX, pentru cei ce uita istoria usor dupa cum le convine ;) Asa ca avocatii spek lucreaza din greu de 4 ani sa lungeasca agonia ...

Austria (AUT)
Check by CIAM Delegate on 14 March 2011

The legal frequencies for radio-control model aircraft in Austria are:
...
2,4 GHz Band
2,4000 – 2,4835 GHz
Max 100 mW eirp if spread spectrum technology is used, otherwise 10 mW/MHz eirp.

Sper ca nu avem nici un dubiu ca DSM2 nu satisface ultima linie, ingrosata.

0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 07:13 PM

Bine, gogoasa infuriata, si atunci fraza aia in bold la FAI pentru cine o fi pusa ? :)
Pentru Futaba cumva ? :p

Adevarul este ca cei de la federatiile lor sunt cam atehnici, probabil ca la a noastra :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 07:26 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 08 December 2015 - 06:05 PM, a spus:

Nu are nici o treaba variatia de curs euro/dolar , noi suntem in RON ( eu cel putin asa stiu ) asa ca in loc sa dai 500 euro dai 660 euro , la ce curs vrei tot iti da cu virgula unde nu trebuie


Esti si Romania si asta iti mananca zilele :)

La Futaba in ce crezi ca sa dau salariile ? Ala factureaza la european 600$ fara sa-l intereseze ce curs are euro... Asa ca atunci cand euro era 1.25$ era bine, acum nu mai este...

De fapt nu stiu de ce iti povestesc astea, cand cumperi marfa de la HK acum cu 4.1 lei $, iti este la fel de bine ca atunci cand era 3.3 ? Si asta trebuie sa o explicam ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 December 2015 - 09:00 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 07:26 PM, a spus:

Esti si Romania si asta iti mananca zilele :)

La Futaba in ce crezi ca sa dau salariile ? Ala factureaza la european 600$ fara sa-l intereseze ce curs are euro... Asa ca atunci cand euro era 1.25$ era bine, acum nu mai este...

De fapt nu stiu de ce iti povestesc astea, cand cumperi marfa de la HK acum cu 4.1 lei $, iti este la fel de bine ca atunci cand era 3.3 ? Si asta trebuie sa o explicam ?


Defapt 4.2 lei pe dolar la cursul paypal, sau asa era cand am luat sukhoiul.
Fly it, like you stole it!
0

#38 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2020 - 10:15 PM

Daca tot am dezgropat un topic vechi postez aici legat de Spektrum.

Renato zicea pe undeva ca Spektrum sunt in rahat caci cipurile CYPRESS pe care se baza emisia/receptia lor nu se mai fabrica. Aici avea dreptate. Numai ca nu erau in rahat, au schimbat chipsetul. Partea buna e ca noul chipset e mult mai bun decat cel vechi. Chestiile astea le-am aflat citind putin pe topicul LemmonRX.

This was triggered by the unavailability of the CYPRESS consumer 2.4GHz chip set on which both Spektrum and Lemon based their legacy designs. Spektrum chose to move to a TI CC2650 combined microprocessor and RF chip while Lemon chose a completely different chip from a different vendor. This design is called a Software Defined Receiver or SDR and is completely defined by the firmware that is loaded into the chip. Lemon solutions were always completely original and not in any way a copy of Spektrum designs – now they don’t even use the same hardware components. Both the new T series Spektrum receivers and all current Lemon receivers benefit from the dramatically improved performance and smaller die size of the much more modern combined chips.
https://www.rcgroups...777&postcount=1

Si LemmonRX au schimbat chipsetul. Deci Spektrum/DSMX (si DSM2 in afara EU) nu e game over - din contra partea de radio e imbunatatita (vezi noile TX seria NX).

Acum ma intreb daca receptoarele mele preferate (CM703) pe ce chipset sunt. Banuiesc ca pe cele vechi CYPRESS, ceea ce face ca la un moment dat sa dispara. E posibil sa dispara multe din clone (mai putin LemmonRX) din cauza asta.
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2020 - 11:37 AM

Lol, adica pana sa ii forteze fabricantul de chipuri sa isi schimbe scutecele, au preferat sa stea in rahatul ala... si ar trebui sa vedem vreo virtute in asta ?


Si, de fapt, toata schimbarea asta este fortata tot de regulatori, la fel cum au fost cele din 2011 care a fortat aparitia DSMX, si cea din 2015/206, care a scos DSM/2 si FASST (si Frsky D8) din EU. Nu de vreo dorinta de progress tehnic.
Vine urgie mare in 2.4G, si deocamdata doar Frsky cu ACCESS, si Spek cu noul chipset si-au facut lectiile, sunt curios cum reactioneaza restul, Futaba, MPX, Jeti...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 October 2020 - 12:55 PM

Mai povesteste odata ce schimbari incearca astia sa fac (regulatorii) ... partea cu limitare conditii de zbor si legare statie de receptor? De asta se incearca introducerea criptarii in transmisiile OTA?
Daca e asa FrSky a luat ceva masuri reactive nu numai prin ACCESS, cand s-a prins ca adoptia ACCESS e extrem de limitata au trecut la ACCST 2 , unii zic ca in ACCST2 e vorba de criptare, Pascal Langer de la proiectul multiprotocol spune ca e de fapt o simpla "obfuscare" (niste XOr pe pachete, in ACCST V1 se trimiteau la bind secventa de canale utilizate la hopping si asta nu se mai face la ACCST V2 ...chestii din astea usurele dar care au putut fi "decodate" si replicate in codul multiprotocol).
Acum nu stiu cati dintre utilizatorii FrSky de pe forumul nostru au trecut la ACCESS si cati au avut curajul sa se bage la ACCST 2 sa faca upgrade si la TX si la toata colectia de receptoare... Ca multi sunt ca mine, "daca nu e stricat nu te baga sa il repari".

Aceasta postare a fost editata de ender67: 23 October 2020 - 12:56 PM

0

#41 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2020 - 02:01 PM

Astea ar trebui sa fie... :unsure:

https://www.etsi.org...328v020202p.pdf

... da, in principal e vorba de cryptare la "ce zboara". Dar o criptare care "sa o stim si noi... doar noi" :D ca la o adica sa poata sa desfaca ce fac baietii rai...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 October 2020 - 02:05 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2020 - 02:08 PM

Aplicarea ar fi din 6 August 2021, suntem deja in tranzitie, a intrat in efect in iunie 2019.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 October 2020 - 04:30 PM

M-am uitat asa un pic pe diagonala, in principiu sunt niste creiterii care se aplica neconditionat la toate echipamentele si unele conditionat (doar daca producatorul spune ca are acea capabilitate).
La cele neconditionate n-am gasit nimic de criptare...dar am gasit ceva conditii la "receiver blocking"c are este o masura a degradarii functionalitatii in prezenta unui semnal nedorit. Pentru transmisiile pe baza de pachete echiipamentul trebuie sa accepte o rata de eroare pachete sau frame-uri de pina la 10%.
Se vorbeste de echipamente adaptive cu LBT (o frecventa de hopping devine indisponibila pentru ca s-a detectat un semnal pe ea INAINTE de transmisie) si cu DAA (asta inseamna Detect And Avoid ...s-a facut transmisia si s-a detectat semnalul DUPA efectuarea transmisiei ...asta e evident legata si de detectia erorilor si de feed-back ca ala micu' adica receptorul trebuie sa se planga inapoi de tot ce nu ii convine).
In principiu daca gasesti un canal cu zgomot pe el nu transmiti ...asta se face si cu LBT pina acum. Cred ca e noua cerinta cu DAA ..daca totusi ti s-a parut ce e "curat" dar apar erori la receptie (si asta se poate face doar cu un feed-back de la receptor "bai tataie Tx...pachetul X pe care mi l-ai trimis nu e OK, ziceai ca are suma de control Y si mie mi-a iesit Z" ...sta sa vezi alta belea ca si asta e o informatie importanta si asta are o suma de control, receptoarele au si ele antenute si opereaza in acelasi mediu, si pachetul asta de tip ACK poate fi "murdarit") ar trebui sa se puna de acord cele doua statii cum se face managementul canalelor. Un fel de negociere activa ca daca se merge pe o realocare pasiva (Tx de exemplu nu mai transmite pe anumite canale ce nu ii mai convin) ramai urgent fara canalele pe care le ai la dispozitie la inceput.
Dar un lucru e clar, partea de DAA e neconditionala, se aplica la toti, asta inseamna ca receptoarele raporteaza despre calitatea semnalului receptionat si totul devine adaptiv.
Partea de geo-localizare e si ea interesanta chiar daca e tratata foarte sumar:
"Geo-location capability is a feature of the equipment to determine its geographical location with the purpose to configure itself according to the regulatory requirements applicable at the geographical location where it operates. The geo-location capability may be present in the equipment or in an external device (temporary) associated with the equipment operating at the same geographical location during the initial power up of the equipment. The geographical location may also be available in equipment already installed and operating at the same geographical location."
Tocmai pentru ca e asa de vag definita poate insemna o gramada de chestii:
- zone no-fly in apropierea obiectivelor importante (inclusiv aeroporturi) ... sa zicem ca asta ar fi aplicatii punctuale. Se aloca o frecventa generala de control pe care asculta toate draciile din zona si pe asta se pot emite un fel de "reguli locale"..sau alt mecanism care sa permita mesaje e genul "daca treceti peste gard sau mai sus de altitudinea X e bai"
- o chestie foarte generala si care se poate implementa cred la ora actuala ar fi legarea protocoalelor de comunicatie de pozitia geografica: poti sa bagi niste cerinte ca una dintre statii (TX in cazul nostru) sa fie dotata cu GPS si sa fortezi de exemplu utilizarea unui firmware care sa respecte cerinte de geolocalizare (adica esti in Europa poti sa ai tu ce receptor binduit dar cu el discuti numai LBT/DAA, adica sa impuna de facto sa nu se mai zboare cu firmware FCC in Europa).
Cred ca pe astea 2 cerinte se pune accentul, pe adaptivitatea cu DAA (detectie de erori ...si feedback ) si posibilitatea de geo-adaptare.
Dar nu mai bine facem noi un topic de discutii generale despre RC...ca topicul ala cu 2013 e cam prafuit?
0

#44 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2020 - 06:08 PM

Echipamente strict RC nu exista, adica chipuri facute pentru nisa asta infima.
Vom continua sa folosim chipuri de uz general de networking, care au/vor avea toate astea incorporate in silicon, nu mai trebuie sa isi bata capul integratorii.
Un echipament RC se testeaza la FCC exact ca un router de retea.
Asa ca noi putem discuta, sigur ca nu, dar singurul folos este ca sa fim pusi in garda ce ne poate lovi la reglementarea urmatoare.
Plus ca echipamentele deja in vanzare au voie sa fie utilizate pana la reglementarea ras-urmatoare. De exemplu, DSM2 in 2011 a fost interzis la fabricatie si vanzare de nou, doar lichidare stocuri, cu clauza de permis utilizare pana in la urmatoarea reglementare, care la data aia nu se stia, asa ca le-au dat 2 ani... care pana la urma s-au intins pana in 2015, cand a intrat in actiune interdictia definitiva. Asa ca asta de vine, care are termen la anu' in vara, poate insemna obligativitate peste multi ani de acum incolo, poate chiar 2025.
Nici macar sa stim astea in avans poate sa nu fie de nici un folos... lumii pur si simplu i se rupe... uitati-va la subtitlul topicului... degeaba am prevestit la timpul respectiv... stefan inca zboara dsm2 :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#45 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 October 2020 - 07:26 PM

Facusem si un mic follow up la postarea anterioara si m-am razgandit si l-am sters... dar s-ar putea sa fie interesant dintr-un anumit punct de vedere.
In America de Nord densitatea de populatie e de 36-40 locuitori pe km p, Europa are cam intre 103 si 117 locuitori pe km patrat (103 continental, 117 EU). Nivelul de trai e asemanator dpdv echipamente electronice (telefoane smart, cuptoare microunde, wifi si alte chestii in benzile libere). Dpdv "spectru radio" s-ar putea sa stam de cel putin 2 -3 ori mai nasol ca americanii.
Si din ce stiu eu firmware-ul ala FCC se ocupa mai mult cu nivele de emisie permise (care erau cred mai mari in SUA) si mai putin cu fineturi gen LBT (sau ala care cred ca e pe vine din ce am citit, DAA...adaptarea la canale ocupate in functie de gradul de erori la receptie).
Acum dpdv strict personal partea cu ACCESS nu m-a deranjat nciodata dpdv criptare (cat timp pot sa folosesc ce receptoare si module tx am).
Iar daca de fapt ce se incearca este de fapt o imbunatatire prin detectia si corectia erorilor ..eu sunt de acum PENTRU. Ne uitam ce era in urma cu 5 ani, cu 10, cu 15 si 20 de ani...si incercam sa estimam ce va fi peste 5 si 10 ani: va fi urgie, IoT peste tot.
Si ce ziceai e adevarat, ca piata RC are o inertie f mare si oricum orice reglementari la echipamente sunt tardive si nu pot fi impuse.
Ce se va putea impune "cu forta" vor fi conditii de zbor...si din pacate avansul tehnologic pe partea de drone va afecta la greu modelismul "clasic".
0

#46 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2020 - 10:23 PM

Si inca cum. Si din tot ce am citit e 100% legal. Si sper sa o fac multi ani de acum incolo. Cert e ca Spektrum s-au scos (fortati de reglementari, forati de producatorii de cipuri, cu ceva noroc) - faptul ca ultimele statii Spektrum (NX6, 8, 10) cu hardware total diferit sunt inca compatibile DSM2 si ca din 2006 pana azi au trecut prin doar doua protocoale e tare. Basca ca sunt suportate de OPENTX in MPM.

Imi pare rau ca n-am facut stoc mai mare de receptoare de 6 USD.

Vezi postarearenatoa, la 23 October 2020 - 06:08 PM, a spus:

.. stefan inca zboara dsm2 :p

0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 October 2020 - 10:38 AM

E legal in US, nu in EU. Cel mai important, la FAI este in ilegalitate, asa ca ai grija cu ce zbori in competitii :p


Citeaza

2.4GHz Band
2400-2483,5 MHz, max 100mW e.i.r.p. and power spectral density max 100mW/100 kHz e.i.r.p.,
if FHSS modulation or other appropriate mitigation techniques are used (otherwise 10 mW e.i.r.p.)
Equipment must also fulfill requirements defined in EN 300 328



Ma indoiesc ca statiile vandute in EU mai transmit DSM2, fara a reduce puterea la 10mW... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2020 - 10:59 AM

Stai asa ca vorbim de doua lucruri diferite. DSM2 este ilegal in EU de ceva timp. Nu se mai vand statii cu DSM2 din 2015 parca. Dar e legal sa folosesti statiile DSM2 vandute pana in 2015, inclusiv in competitiile FAI.

Ca sa fie si mai clar nu sunt interzise echipamentele "legacy" - daca au fost legale pana in 2015 pot fi folosite in continuare. Este valabil si pentru statii Futaba cu FASST-ul original (care acum nu e mai e legal si nu se mai vinde), de altfel la Futaba nici nu ai cum sti de care FASST e decat dupa data fabricatiei.

De fapt competitiile FAI cred ca au regim special caci vin concurenti din diverse zone cu reglementari diferite si sunt acceptati toti (adica sunt exceptati de la reglementarile locale). Nu ca asta ar conta prea mult caci totul e pur formal. Nimeni nu te verifica ce modulatia ai la o competitie FAI (se uita la alte chestii care conteaza gen telemetrie)

Vezi postarearenatoa, la 24 October 2020 - 10:38 AM, a spus:

E legal in US, nu in EU. Cel mai important, la FAI este in ilegalitate, asa ca ai grija cu ce zbori in competitii :p

Ma indoiesc ca statiile vandute in EU mai transmit DSM2, fara a reduce puterea la 10mW... :unsure:


Daca ai gasit un document care zice ca la FAI este in ilegalitate DSM2, FASST clasic sau orice protocol vechi (nu vorbesc de 27Mhz) da un link si zic pardon.
0

#49 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2023 - 04:15 PM

Cipurile (Cypres) folsite de Spektrum si clone sunt game over de cativa ani.

Spektrum, carora le apartine protocolul au facut primii trecerea la alte cipuri care in esenta emulau partea radio de la cipurile vechi - s-au scos. Ca un efect secundar notabil noile cipuri sunt mult mai performante. In range check de la 30m pe vremuri acum se obtin usor peste 100m (eu am zburat din curiozitate un DLG in range check fara probleme la distanta respectabila)

Lemon-rx au facut si ei trecerea cu rezultate la fel de bune (si importat fara sa cloneze Spektrum).

A venit si randul HobbyKing/Orange sa scoata receptoare din noua generatie

https://hobbyking.co...?___store=en_us

The latest R615X receiver carries on this tradition of utilizing the very latest technology but at an unbeatable price. Due to the previously used IC for the original R615X becoming obsolete, a new IC had to be sourced and the receiver redesigned. This culminated in a brand new receiver being developed which has improved range, stability, interference rejection, and overall improved performance. These features from the original design have been retained, they include the dual antenna system which provides true signal reception diversity, programmable failsafe on binding, ultra-fast brown-out recovery, and wide voltage input range.




Pretul e bun, 80 lei - deci lucrurile merg bine pe partea asta - Spektrum nu a murit.
0

#50 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 07 March 2023 - 10:28 PM

Nu a murit, de transforma.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#51 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 12 March 2023 - 09:37 PM

La Hobbyking e acum mare lichidare finală din stocuri EU. Se dau receptoare OrangeRx R617XL cu 17RON.
Eu n-am mai folosit din astea până acum, dar am luat câteva, să fie pentru modele mici. Merg cu RadioMaster TX16s, care se poate seta în modul 'low power', deci nu e nici o problemă legală.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 12 March 2023 - 09:40 PM

0

#52 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2023 - 10:15 PM

Vezi postareaViorelX, la 12 March 2023 - 09:37 PM, a spus:

La Hobbyking e acum mare lichidare finală din stocuri EU. Se dau receptoare OrangeRx R617XL cu 17RON.
Eu n-am mai folosit din astea până acum, dar am luat câteva, să fie pentru modele mici. Merg cu RadioMaster TX16s, care se poate seta în modul 'low power', deci nu e nici o problemă legală.


Transportuil catre Romania este standard 170 de lei , asa ca trebuie sa cumperi foarte multe ca sa merite. Practic te fac din pretul de transport. Oricum de 2 saptamani inca nu au livrat o comanda facuta , este in procesare.
0

#53 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 12 March 2023 - 10:18 PM

Da, desigur, rentează dacă iei multe lucruri. Eu am luat foarte multe șuruburi, extrem de ieftine + diverse altele. A meritat.
0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2023 - 04:01 PM

Atentie cu receptorul asta - are o singura iesire Cppm - nu stiu la ce e bun. Pentru modele clasice cu servo nu, poate pentru ceva drone primitive, eventual ceva controlere de heli.

Pretul e la nivelul asta mic de foarte mult timp, ca nu se vinde, am luat si eu unul anul trecut - sa fie, dar cum ziceam e de nefolosit.

Vezi postareaViorelX, la 12 March 2023 - 09:37 PM, a spus:

La Hobbyking e acum mare lichidare finală din stocuri EU. Se dau receptoare OrangeRx R617XL cu 17RON.
Eu n-am mai folosit din astea până acum, dar am luat câteva, să fie pentru modele mici. Merg cu RadioMaster TX16s, care se poate seta în modul 'low power', deci nu e nici o problemă legală.

0

#55 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 14 March 2023 - 10:45 PM

Da, desigur mai trebuie și câte un FC. Eu am un stoc mai vechi de Naze32. Acum 2 ani încă se mai găseau la o lichidare cu 8€.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro