Modelism - RHC Forum: DSM2 - game over din 2015 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DSM2 - game over din 2015 renato a avut dreptate (dupa 3 ani)

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2015 - 10:06 AM

DSM2 e terminat. Oficial. Statiile vandute de Spektrum de acum in colo nu se mai cupleaza cu receptoarele DSM2.

http://www.rcgroups....99&postcount=18

Ce o sa se intample cu statiile care primesc upgradeuri de soft in mod regulat (DX6, DX9), cu statiile din USA nu stiu dar e sigur ca ce se vinde de acum in colo de la Spektrum in Europa nu se mai binduieste cu receptoarele DSM2.

Futaba au reusit cumva sa modifice protocolul FASST sa-l aduca la normele actuale, DSM2 pare ca e fara speranta.

Cine isi cumpara Taranis cu modul orange DSMX/DSM2 de la HobbyKing nu are nici o problema (nu inca). Oricum ar fi pe termen lung si foarte lung receptoarele DSM2 sunt terminate.

Cred ca o sa mai stau inca multi ani cu statie mea, JR9303, avand in vedere ca am numai receptoare DSM2.

Renato e razbunat :) ce a spus s-a intaplat, cu trei ani intarziere dar s-a intamplat.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2015 - 10:18 AM

Bre, tot vrei tu sa fie ca tine... cu 3 ani intarziere... :angry:
Treaba asta ci DSM2 e valabila din aprilie 2012, de cand s-a promulgat EN300328 V1.7, numai ca...orice directiva EN are perioada de gratie de aplicare un an, sau in cazuri speciale ("grandfather clause" :p) pana la aparitia urmatoarei versiuni, clauza de care au abuzat spektrum, dar cum la 1 ian 2015 a aparut V1.8, gata, li s-a taiat...

Ce naiba, si pe site la FAI este pomenita asta inca din 2012, nu ar mai fi trebuit nimeni primit in competitii cu DSM2 decat in modul 10mW !
http://www.fai.org/c...ort/frequencies

"2400-2483,5 MHz, max 100mW e.i.r.p. and power spectral density max 100mW/100 kHz e.i.r.p., if FHSS modulation or other appropriate mitigation techniques are used (otherwise 10 mW e.i.r.p.) Equipment must also fulfill requirements defined in EN 300 328"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 04 January 2015 - 10:30 AM

Salut, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar in opinia mea este normal ca dupa o anumita perioada de timp sa fie schimbate prevederile in ceea ce priveste frecventele , protocoalele etc , si peste 3-4 ani dsmx -ul va devenii '' dusmanul '' medelistilor si tot asa , nu trebuie sa ne facem mari probleme in aceasta privinta , am doua statii dsm2 aero si doua auto si nu cred ca le voi schimba prea curand , sunt reusite din punct de vedere al softului pentru vremurile '' trecute'' ,e normal sa evolueze , pana la urma este o afacere ca si interzicerea zborului aeromodelelor , al dronelor etc , nici nu gandim ce este in spatelor acestor decizii

La Multi Ani
0

#4 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 04 January 2015 - 10:48 AM

Tarziu s-au gandit sa renunte la DSM2. Am vazut cateva crash-uri scumpe datorate acestui sistem. Desi proprietarii au tinut mortis sa dea vina pe orice altceva, am ramas la convingerea ca problema a fost chiar de la acest sistem, tocmai datorita modului de lucru pe doar doua canale radio cu sanse mari de perturbare intr-un mediu radio aglomerat. Se pare ca s-au prins si altii ca ceva era in neregula cu DSM2-ul cand au hotarat sa-l scoata din uz. Bineinteles ca nu ma astept sa recunoasca cei de la Spektrum ca au dat-o in bara cu DSM2, implicatiile fiind foarte costisitoare. Si receptoarele lor au avut multe probleme de fiabilitate, sensibilitate, constructie.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2015 - 10:58 AM

Uite ca FM-ul in 35/40MHz nu l-a interzis nimeni :)

Nu e o polemica, ci o informare, pentru ca cine nu cunoaste istoria poate trage concluzii gresite... pata asta a mea cu DSM(2) nu e chiar asa o intamplare, ci rezultatul unui proces indelungat, nu proces de progres tehnologic, ci proces juridic.
Ma mira ca este in continuare asa putin cunoscut, chiar daca s-a scris de el chiar aici pe acest forum, proces inceput prin 2007, cand tot RC-ul in 2.4GHz a fost la un pas de a fi desfiintat, tocmai din cauza lui Spektrum, care mult timp au avut ca fraza cheie de marketing ca au fost primii in RC, dar fara sa precizeze cum au facut-o, cu bocancii...
Deci sa fie clar, DSM a fost din start conceput impotriva tuturor standardelor care guvernau 2.4G la vremea aia, si care stabileau ca retelele LAN sa fie limitate la 25mW deoarece operau pe frecventa fixa. Nu degeaba reclamatia a fost initiata de Cisco, urmat de alti constructori de echipamente wifi.

Eu am aflat intamplator de toate astea prin vara lui 2008, la nici o luna inaintea unei intalniri care urma sa hotarasca daca mai pupam Rc in 2.4G sau nu. Sursa a fost un document Multiplex prin care anuntau ca ei (si Hitec) stau deoparte pana devine treaba clara... Deci vedeti cate efecte colaterale parshive a avut modul cum a abordat Spektrum RC-ul ? Firme de top tinute pe margine cel putin 2 ani din cauza incertitudinilor de a investi in cercetare intr-un domeniu in care altii s-au grabit sa intre in genul sovietic de intrat in Cehia.

Toata povestea din acele vremuri poate fi urmarita aici, evident ca am deschis un topic cu tot ce aflasem, nici eu nu eram prea dezmeticit. Daca il veti parcurge puteti reintalni inca odata stilul caracteristic de lejeritatea si bascalie de a trata o problema serioasa, caracteristica noastra nationala. :)
Stefan inca nu combatea pro spek pe vremea aia :p

De "razbunat" sunt de mult, urmarind cum se taraie legislatia am stiu permanent cum ii bate ceasul DSM-ului non hop, cine isi mai aduce aminte de ianuarie 2011, cand toata lumea a fost luata prin surprindere de anuntul naucitor al aparitiei DSMX... desi chiar cu doua luni in urma PR-istul sef Spek nega cu inversunare o asemenea posibilitate. Pentru cine nu isi aminteste, remember:
http://www.rhcforum....post__p__456384

V-am pupat, nu mai fac predictii :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2015 - 11:06 AM

PS: Gigi, DSM2 in sine a avut o singura buba: cea legala cu puterea. Ca protocol nu a avut nimic gresit, si nu de aia cadeau modelele, ci din cauza receptoarelor facute fara cap cu chipuri de mouse wireless...
Problema a fost mai grava la prima generatie DSM simplu, care daca nu aveau o alimentare beton, se restartau la primul stall de servo care aducea tensiunea sub 3.5V, si incepea sa parcurga toata banda ca sa isi gaseasca transmitatorul, chestie care dura vreo 5 secunde.
DSM2 a rezolvat problema asta, nici nu era mare filozofie, sa stochezi intr-un eeprom ultimele doua canale cu care ai lucrat, si la rebootare sa te uiti intai la ele direct, ceeace a dus restabilirea conexiunii la valori mai acceptabile.
Dar a ramas problema legalitatii puterii, tot procesul juridic din 2008 pana in 2012 pe asta s-a axat: nu faci hop, nu pupi 100mW...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2015 - 11:08 AM

Imi pare rau Gigi dar nu sunt de acord cu ce zici tu, discutia asta s-a tot purtat si aici si pe alte forumuri, treaba cu canalele in 2.4Ghz e cu totul altfel.

Crashurile care au fost nu au avut legatura cu protocolul ci cu "fiabilitate, sensibilitate, constructie" asa cum bine zici. Eu nu am avut nici un crash din cauza DSM2.

Sa inteleg ca de cand nu mai ai DSM2 nu ai mai avut crashuri. Felicitari.

@marian - ai dreptate, nimic nu e vesnic, in special in lumea comunicatiilor. Dar ar fi frumos sa fie.

Apropo, cat o sa mai fie oare legale benzile de 35 si 40 Mhz alocate modelismului ? Ca de folosit nu le mai foloseste nimeni.

Vezi postareaGigiGL, la 04 January 2015 - 10:48 AM, a spus:

Tarziu s-au gandit sa renunte la DSM2. Am vazut cateva crash-uri scumpe datorate acestui sistem. Desi proprietarii au tinut mortis sa dea vina pe orice altceva, am ramas la convingerea ca problema a fost chiar de la acest sistem, tocmai datorita modului de lucru pe doar doua canale radio cu sanse mari de perturbare intr-un mediu radio aglomerat. Se pare ca s-au prins si altii ca ceva era in neregula cu DSM2-ul cand au hotarat sa-l scoata din uz. Bineinteles ca nu ma astept sa recunoasca cei de la Spektrum ca au dat-o in bara cu DSM2, implicatiile fiind foarte costisitoare. Si receptoarele lor au avut multe probleme de fiabilitate, sensibilitate, constructie.


EDIT acum am vazut ca renato a scris deja in aceeasi linie.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 04 January 2015 - 11:17 AM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2015 - 11:21 AM

Stefan, singura rezolvare a DSM2, care a facut doar sa ascunda gunoiul sub pres, a fost ca timpul de reboot a fost coborat la valori la care nu mai simteai pierderea legaturii in zbor. Legatura era in continuare la fel de ... cu cocoloase
Pierderea se intampla in continuare daca nu aveai o alimentare beton, si cand zic beton... pai ma refer la din ala armat !
A trebuit sa vina telemetria ca lumea sa devina constienta cat de labila era alimentarea unor modele de care ei erau foarte siguri... s-a intamplat si cu Frsky la Craiova, o spuma cu 3 amarate de SG90 dadea in permanenta reboot-uri la receptor, doar ca se vedeau la statie ! S-a dovedit ca ESC-ul cu BEC de 1A nu putea sa duca acele 3 SG90, nici macar la o plimbare pe pista !

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 January 2015 - 11:22 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 January 2015 - 09:04 PM

ATTENTION!
This transmitter no longer supports DSM2 modulation,
and can only be used with receivers and hardware that support DSMX modulation.
Please disregard any content in the included manual that references DSM2 modulation

http://www.horizonho...nsert-MULTI.pdf

Asa arata appendix-ul care va insoti toate manualele ramase stoc vechi.
Totul e clar acum, cred.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2015 - 10:24 PM

Partea asta e clara. Statiile Spektrum noi vandute in europa nu mai merg cu receptoare DSM2.

Doua chestii ma intereseaza:

- daca statiile Spektrum vandute pana acum (DX8, Dx9, DX6, etc) vor pierde compatibilitatea DSM2 la urmatorul upgrade ?

- daca statiile vandute in USA vor pierde si ele compatibilitatea cu DSM2 ?

Spektrum vinde statiile dedicate pe regiuni si poti face upgrade numai dupa ce te-ai inregistrat la ei cu nr. serial si firmaware-ul e semnat, merge numai pe statia ta.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 January 2015 - 09:17 AM

La prima, as zice ca asa ar fi normal, dar e doar parerea mea

La a doua raspunsul normal ar fi nu, pentru ca toate directivele de care s-a vorbit pana acum sunt EU.
Dar nu stiu de ce imi suna mie ca S vrea sa o termine cu DSM2 de tot, ar fi mai benefic pentru ei ca vanzari de receptoare.
Sa nu credeti ca astia mari mor de dragul maselor largi populare ramase cu tone de receptoare inutilizabile... Futaba a mai avut o tentativa de a renunta la FASST, pe vremea vechiului EN 1.7 din 2012, unde a gasit o clauza referitoare la puterea de emisie si apropierea de corpul uman. Inaintase actele pentru manevra asta, dar le-a fost taiata de autoritati ca nu e cazul, reglementarea se referea numai la aparatura medicala :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 January 2015 - 09:25 AM

In sprijinul celei de-a doua, citez:

AndyKunz: Fortunately WE do not sell any DSM2 products today.

Daca nu a adaugat "in EU" la fraza asta, mie imi suna ca e globala.
Iar "Fortunately" ala imi pare acolo ca un "Doamne ajuta... ca am terminat cu el"

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 January 2015 - 09:26 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2015 - 09:30 AM

Am gasit informatii suplimentare. E de bine. Numai statiile vandute in EU de acum incolo nu suporta DSM2.

Mai mult statiile deja vandute vor ramane cu emisia veche (compatibila DSM2) pentru ca viitoarele upgradeuri de firmware vor afecta doar logica statiei nu si emisia.


http://www.rc-heli.d...71&postcount=43
Spektrum und die Norm EN 300 328 1.8.1

Im Bereich Flug werden die zukünftigen Anlagen den bisherigen Übertragungsstandard DSM2 nicht mehr unterstützen, sondern nur noch mit DSMX operieren. Dies bedeutet auch, dass zukünftige Software Updates Artikelnummern-abhängig angeboten werden. Für Anlagen, die heute noch DSM2 unterstützen werden nur noch Softwareupdates für die Bedienungssoftware angeboten. Für die Anlagen nach neuem Standard werden Softwareupdates für die HF wie auch für die Bedienungssoftware zur Verfügung gestellt.
Für den Endverbraucher ist die Umstellung der Norm ebenfalls ohne Konsequenzen. Alle im Markt befindlichen Systeme können ohne Einschränkungen weiter betrieben werden. Eine Notwendigkeit, Anlagen upzudaten auf 1.8.1. gibt es nicht und einen technischen Vorteil mit einer Leistungsverbesserung gibt es ebenfalls nicht.

Mit besten Grüßen
Horizon Hobby Team

0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2015 - 09:32 AM

Si de la Andy Kunz

http://www.rcgroups....84&postcount=38
Deprecation is due solely to changes in 1.8.1 that were not in earlier standards with which DSM2 was compliant. USA doesn't have those limitations.

Asa ca mai astept pana apare un DX6 cu 7 canale si il cumpar din USA.

Edit: Iar am scris simultan cu renato.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 January 2015 - 09:33 AM

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 January 2015 - 09:59 AM

Da, ca sa imi strici ziua :angry:

Stii de ce nu cred ca vor sa aplice asta in US ? Pentru ca acolo au toata afacerea uriasa cu BNF-uri care (inca) e DSM2 ;)
Aia valoreaza mult mai mult decat sa mai vanda niste receptoare DSMx.
Stai doar sa termine stocurile si sa le inlocuiasca cu DSMx si mai vedem daca pupi statie US... :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2015 - 11:04 AM

Regularea asta V1.8.1 la multi da bataie de cap... acum si Graupner !

Traducere gogu de aici:

30.12.2014: Updates for new CE standard EN300328 1.8.1, because occasionally reported problems pulled back.
Despite careful testing by our team pilots that ran all problems, problems have been reported occasionally.
Until we have carefully examined the error, please do not use the software.
We're sorry.

Ce nu inteleg de ce au lasat-o pe ultimul moment, parca ar fi romani !!!
Cu Frsky discutam din februarie 2013 de treaba asta...
"We knew and studied the new standard already ... Will refer to that even before 2015. :)" si au facut un chix...
dar de la nemti nu ma asteptam... ma rog koreeni, s-au balcanizat si astia...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2015 - 11:56 AM

Oare Multiplex, Hitec, JR cum stau ? Protocoalele lor sunt mai vechi decat acest regulament. Cum s-au adaptat ?

Se vede treaba ca deocamdata doar Spektrum cu DSMX si Futaba S-FHSS, FASSTest au zero probleme (oarecum firesc caci au eleborat protocolul cand deja reglementarea aparuse)
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2015 - 12:27 PM

Si Hitec l-a introdus in noul 9X, pentru modelul 9 simplu, Aurora originala, nu au de ce sa isi faca griji fiind discontinued.

Deci Hitec este numarul 3 fara griji, posibil cronologic sa nu fie chiar ordinea asta, dar e mai putin important.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2015 - 11:11 PM

4. MPX si-a inregistrat reinoirea certificarii CE conforma V1.8.1 in iunie 2014.
Intrebarea e daca mai vand ceva... par cel mai de nisa sistem dupa Jeti, desi dupa mine sunt cei mai buni la un pret suportabil...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2015 - 11:50 PM

Au fost atat de destepti incat sa faca de la bun inceput protocolul conform cu V1.8.1 ? Parca ziceai mai demult ca folosesc acelasi chipset ca si Spektrum.

Vezi postarearenatoa, la 07 January 2015 - 11:11 PM, a spus:

4. MPX si-a inregistrat reinoirea certificarii CE conforma V1.8.1 in iunie 2014.
Intrebarea e daca mai vand ceva... par cel mai de nisa sistem dupa Jeti, desi dupa mine sunt cei mai buni la un pret suportabil...

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 07 January 2015 - 11:50 PM

0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 January 2015 - 10:12 AM

Nu stiu daca de la inceput, dar nu vad update-uri de firmware la ei pe site... :unsure:
Iar foaia atasata sugereaza ca statiile alea era V.1.8.1 din iunie 2013 !

Acelasi chipset ca cel de DSMX, nu ca cel de DSM2, si chiar si ala dublat, sau sateliti cum va place voua sa le spuneti :)
Practic sunt doua etaje de RF in interiorul unui receptor MPX.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 February 2015 - 10:40 AM

http://www.rhcforum....post__p__787419
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2015 - 11:00 PM

Se pare ca ceva e altfel decat parea.

SET Spektrum DX6 V2 DSM X und DSM2 Solosender Mode 1-4
€ 149.99
http://www.der-schwe.../product/196083

DX6 cu DSMX si DSM2 (e chiar bolduit ca sa fie clar).
0

#24 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 07 December 2015 - 11:24 PM

Vezi postareastiganas, la 07 December 2015 - 11:00 PM, a spus:

Se pare ca ceva e altfel decat parea.

SET Spektrum DX6 V2 DSM X und DSM2 Solosender Mode 1-4
€ 149.99
http://www.der-schwe.../product/196083

DX6 cu DSMX si DSM2 (e chiar bolduit ca sa fie clar).

Sa speram ca nu le cheama si pe astea in curand in service cum au facut recent cu DX18. Nu prea le pasa de statiile pe care le fac.
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 08:02 AM

Auzi, bre marketing... ON SALE iti zice ceva ?

Este lichidare de stoace, productie pre 2015, de aia au si DSM2 !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2015 - 04:31 PM

Daca e asa (greu de crezut dar nimic nu e imposibil) inseamna ca au avut nevoie de 12 luni pana sa se lamureasca avocatii ca ar fi legal sa le vanda.

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 08:02 AM, a spus:

Auzi, bre marketing... ON SALE iti zice ceva ?

Este lichidare de stoace, productie pre 2015, de aia au si DSM2 !

0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 04:36 PM

Bold-ul ala ar putea insemna si o avertizare... fiti atenti ce luati, ca nu sunt legale in competitii ;)

Citez de la FAI de pe site, pagina de frecvente, si e acolo din 2011, care este anul cand a aparut DSMX, pentru cei ce uita istoria usor dupa cum le convine ;) Asa ca avocatii spek lucreaza din greu de 4 ani sa lungeasca agonia ...

Austria (AUT)
Check by CIAM Delegate on 14 March 2011

The legal frequencies for radio-control model aircraft in Austria are:
...
2,4 GHz Band
2,4000 – 2,4835 GHz
Max 100 mW eirp if spread spectrum technology is used, otherwise 10 mW/MHz eirp.

Sper ca nu avem nici un dubiu ca DSM2 nu satisface ultima linie, ingrosata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 December 2015 - 05:18 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 04:36 PM, a spus:

Bold-ul ala ar putea insemna si o avertizare... fiti atenti ce luati, ca nu sunt legale in competitii ;)

Citez de la FAI de pe site, pagina de frecvente, si e acolo din 2011, care este anul cand a aparut DSMX, pentru cei ce uita istoria usor dupa cum le convine ;) Asa ca avocatii spek lucreaza din greu de 4 ani sa lungeasca agonia ...

Austria (AUT)
Check by CIAM Delegate on 14 March 2011

The legal frequencies for radio-control model aircraft in Austria are:
...
2,4 GHz Band
2,4000 – 2,4835 GHz
Max 100 mW eirp if spread spectrum technology is used, otherwise 10 mW/MHz eirp.

Sper ca nu avem nici un dubiu ca DSM2 nu satisface ultima linie, ingrosata.

Mai sunt la competitii care folosesc Spektrum dar ca sa vezi ca nu ma iau dupa ei, tot Futaba am :). Pacat ca s-a dus Robbe, a crescut pretul de la 500 la 660 la 14sg :(
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 05:28 PM

Nu de aia a crescut, 20% variatie $/Euro cine vrei sa o absoarba ?

http://www.ecb.europ...aph-usd.en.html

Pretul pietei este sub 600, nu 660. Noua, cu receptor.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 December 2015 - 05:55 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2015 - 05:28 PM, a spus:

Nu de aia a crescut, 20% variatie $/Euro cine vrei sa o absoarba ?

http://www.ecb.europ...aph-usd.en.html

Pretul pietei este sub 600, nu 660. Noua, cu receptor.

Mie lindinger mi-a zis ca din cauza Robbe in mare parte, fiind alt furnizor a crescut pretul, deci are si Robbe efecte negative pe piata, pacat. Clar ca exista si din fluctuatia de curs valutar. Unde este sub 600? ca maine o iau. La lindinger e 660. Am senzatia ca lindinger cam profita de pozitia dominante piata europeana :(.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro